24 MART 2022 PERŞEMBE
Linux İndir

Linux Kullanmaya Nasıl Başlanır?

Linux Kullanmaya Nasıl Başlanır?

Linux‘u nasıl kullanacağınızı anlamanıza yardımcı olmak için yükleyebileceğiniz çeşitli programlar vardır. Bir yol, çalışmanız için zengin bilgilere sahip bir öğretici kitap almaktır. Başka bir yol, çevrimiçi olmak ve Kali Linux ile neler Yapılır  ve nasıl kullanılacağına dair pratik, gerçek dünya örnekleri sunan ilgili siteleri bulmak için arama motorunuzu kullanmaktır. Linux kurulumu bazı sitelerde, sizin gibi kişilerin karşılaşabileceğiniz sorunları veya soruları tartışmaları için forumları vardır. Bunu okuduktan sonra Linux Mint nasıl kullanacağınızı bulmakta hala sorun yaşıyorsanız, muhtemelen ayaklarınızı hızlı bir şekilde ıslatmanıza yardımcı olabilecek başka kaynaklar bulacaksınız.

Linux nasıl açılır ve kullanacağınızı bulmak istiyorsanız yapmak isteyebileceğiniz ilk şey LinX adlı basit bir program yüklemektir. LinX, çok çeşitli görevleri gerçekleştirmenizi sağlayacak çok güçlü bir komut satırı Linux programıdır. Gerçekleştirdiği en popüler işlevlerden biri “X Sunucusu” olarak bilinir. Bu işlev, X sunucusu olan uzak konumlara bağlanmanızı sağlar.

Linux‘un nasıl kullanılacağını öğrenmenin bir başka yolu da grafik arayüz programlarından birini kullanmaktır. Böyle bir programın adı. Bu basit program, Linux kullanmak için kendi grafik kullanıcı arabiriminizi oluşturmanıza izin verir. Pimp çok kullanıcı dostu olmasa da, komut satırı için en iyi grafik arayüz programıdır.

Bir Linux Dağıtımı Seçme

Linux‘u nasıl kullanıyorsunuz? İlk olarak, genellikle “dağıtım” olarak kısaltılan bir Linux dağıtımı seçmeniz gerekir. Dağıtım, Linux çekirdeği üzerine kurulmuş benzersiz bir işletim sistemidir. Dışarıdaki dağıtımların sayısı çok fazla ve artıyor, o halde hangisini seçmelisiniz?

Bu, donanımınıza ve bilgi işlem alışkanlıklarınıza bağlıdır. Bilgisayarınız eski mi yoksa düşük kaliteli bir işlemciye mi sahip? Kendisini hafif veya kaynak dostu olarak tanıtan bir dağıtımla gidin. Bir multimedya içerik yaratıcısı mısınız? Daha ağır, stüdyo odaklı bir dağıtım arayın.

Ancak yeni başlayan bir Linux kullanıcısıysanız ve samimi ve tanıdık bir şey istiyorsanız, bazı sağlam seçenekler Linux Mint Manjaro Linux veya Elementary OS olacaktır .

Hangi dağıtımı seçerseniz seçin, donanımınızın gereksinimleri karşıladığından emin olun.

Taahhüt ile bunlardan herhangi biri için bir fikir edinmek için, aslında tarayıcınızın içinde bir dağıtım deneyebilir veya bir sanal makinede bir tane başlatabilirsiniz .

Linux Ücretsiz mi?

Bu noktada en önemli soruyu soruyor olabilirsiniz: Linux gerçekten özgür mü?

Cevap: Evet.

Birkaç özgür olmayan dağıtım vardır, ancak bunların çoğu günlük kullanıcı için tasarlanmayan kurumsal sürümlerdir. Bazı Linux geliştiricileri bağış talep edebilir veya size önceden yazılmış bir görüntü diski satmayı teklif edebilir, ancak dağıtımın kendisini indirip kullanmak size bir kuruşa mal olmaz.

Masaüstü Ortamı Nedir?

Birçok dağıtım, değişen masaüstü ortamları (DE’ler) veya “tatlar” ile sunulacak. Basitçe söylemek gerekirse, DE belirli bir masaüstü görünümü ve organizasyonu modudur. Önizleme için belirli bir DE’nin resimlerini çevrimiçi olarak arayabilirsiniz.

Hangi DE’yi seçeceğinizden emin değil misiniz? Linux meraklıları “en iyi” DE hakkında güçlü fikirlere sahip olacaktır, ancak yeni bir kullanıcı bu konuda çok fazla düşünmemelidir; sadece size en uygun olanı seçin ve bununla ilgili sorunlarınız varsa, başka birini denemek kolaydır.

Önyüklenebilir Bir Sürücü Oluşturma

Bir dağıtım seçtikten sonra, dağıtımın web sitesinden ISO dosyasını indirmeniz gerekir. ISO, dağıtımın temel dosyalarını ve mimarisini içerir ve cihazınızda Linux “görüntüsünü” önyükleyebilmeniz için onu bir USB sürücüye veya SD karta yazmanız gerekir.

Bu karmaşık geliyorsa korkmayın. Birkaç tıklamayla işi sizin için yapacak birçok resim yazma uygulaması var . Bu kılavuz , Ubuntu ISO’yu bir diske yazma sürecini açıklar ve süreç, en popüler Linux dağıtımları için aynıdır. Gerekirse, bir ISO dosyasının içeriğini, dağıtımınızı önyükleyecek ve kuracak bir DVD’ye de yazabilirsiniz. Bununla birlikte, daha eski ve daha az güvenilir bir yöntemdir ve önerilmez.

Bir Linux Dağıtımını Test Etme

Elinizde bir önyükleme diski ile dağıtımınızın “canlı” sürümünü başlatmaya hazırsınız. Canlı önyükleme, herhangi bir değişiklik yapmadan dağıtımın işlevselliğini cihazınızda gösterecektir.

Önyükleme diskini kapalıyken bilgisayarınıza bağlayın ve ardından açın. PC‘niz canlı diski otomatik olarak bulmalı ve başlatmalıdır. Kulağa geldiği kadar zor değil.

Başarılı bir canlı oturuma ulaştığınızda, uygulamaları denemekten, internete bağlanmaktan ve müzik ve video oynatmaktan çekinmeyin.

Canlı önyüklemede sesin çalışmaması veya ekranın bulanık görünmesi gibi sorunlar yaşıyorsanız, bu, dağıtımın size uygun olmadığının bir işareti olabilir. Linux‘taki pek çok sorun düzeltilebilir, ancak bazıları biraz çalışma gerektirir ve bu, Linux deneyiminize başlamak için iyi bir yol değildir.

Linux’u Yüklemek

Yükleme işlemi, dağıtımdan dağıtıma biraz değişecektir.

Genellikle sabit diskinizi yeniden biçimlendirmeyi, bir bölge seçmeyi, bir klavye düzeni seçmeyi ve kurulum ve güncellemeleri uygulamayı içerir.

Önemli: Cihazınıza kaydettiğiniz önemsediğiniz dosyalar varsa, bir Linux yüklemesini denemeden önce bunları yedeklediğinizden emin olun. Tam bir üzerine yazma, mevcut tüm verileri açıkça siler ve çift önyükleme durumu mümkün olsa da, yanlışlıkla veri silme riski hala mevcuttur.

Canlı önyükleme oturumunda, yüklemeye başlamak için genellikle karşılama ekranında veya masaüstünde bir bağlantı bulunur. Yükleme bağlantısını tıkladığınızda ekrandaki bir kılavuz süreç boyunca size yol gösterecektir.

Kurulum her zaman zaman alacaktır, bu yüzden ekranınız donmuş görünse bile sabırlı olun. Ancak, sorun yaşamanız durumunda başka bir PC veya akıllı telefon burada kullanışlıdır.

Linux’ta İnternete Bağlanma

Linux‘ta internete bağlanmak diğer işletim sistemlerine benzer. Bir ağ yöneticisi aracı genellikle görev çubuğunuzun bir yerinde görünür ve onu başlatmak genellikle kullanılabilir Wi-Fi ağlarının bir listesini getirir.

Wi-Fi çalışmıyor gibi görünüyorsa, kablosuz ağ kartınız için bazı ek sürücüler indirmeniz gerekebilir. Bunun yerine bağlanmak için bir Ethernet kablosu kullanın veya farklı bir cihaz kullanın ve kendi cihazınız için bir çözüm için internette arama yapmayı deneyin.

Tüm popüler dağıtımların forumlar, sosyal medya ve mesajlaşma uygulamaları aracılığıyla erişilebilen aktif topluluklara sahip olduğunu unutmayın. Linux problemlerinizi çözmeye hevesli bilgili insanlar her zaman orada olacaklar, bu yüzden dağıtımınızın web sitesini kontrol edin ve topluluk bağlantılarını arayın.

Linux’ta Uygulamaları Başlatma

Linux‘ta bir uygulamayı nasıl çalıştırırsınız? Dağıtımınız genellikle klasik bir Windows başlat menüsüne veya macOS‘taki Başlatma Paneline benzer bir uygulama başlatma widget‘ı bulur.

Bununla birlikte, bu grafik kullanıcı arabirimi (GUI) araçlarından birini kullanmak yerine, terminali kullanma olarak da bilinen komut satırı arabirimi (CLI) yöntemiyle uygulamaları kolayca başlatabilirsiniz.

Dağıtımınızın terminal öykünücüsünü bulun ( Ctrl+Alt+T’ye basmak genellikle onu başlatır) ve ardından bir başlatma komutu yazın ve Enter ‘ a basın .

Örneğin, Firefox tarayıcısını başlatmak için terminalinize şu komutu girin:

firefox

Yazılımı Linux’ta İndirme

Çoğu dağıtımın temel kurulumu, en azından güvenlik duvarı, ağ yöneticisi, not defteri ve internet tarayıcısı gibi temel bilgisayar yardımcı programlarınızı ve aksesuarlarınızı içerecektir. Peki ya ekstra uygulamalar veya diğer platformlarda kullanmaya alışkın olduğunuz belirli bir uygulama istiyorsanız?

Birçok dağıtım, size Apple App Store veya Microsoft Store‘a benzer bir deneyim yaşatacak bir yazılım tarama uygulaması içerir. Firefox, Spotify ve Steam gibi birçok tanıdık uygulamayı bulup yükleyebileceğiniz Yazılım Yöneticisi veya AppCenter gibi bir adla bir şey arayın.

Orada belirli bir uygulama bulamazsanız, uygulamanın web sitesi genellikle size Linux sürümünü almanız için bir bağlantı veya talimat verir. Ancak bazılarının Microsoft Office gibi resmi bir Linux sürümü yoktur. Yine de bunu aşmanın yolları var.

Linux Deneyiminizi Özelleştirme

Linux‘un gerçekten parladığı yer burasıdır: Windows ve macOS, kişiselleştirme güçlerinizi sınırlama eğilimindedir, ancak bir Linux masaüstündeki hemen hemen her şey, doğru araçlar ve bilgi birikimi ile değiştirilebilir. Hatta Linux masaüstünüzün Windows veya macOS gibi görünmesini sağlayabilirsiniz .

Dağıtımınızın görünüm ayarları menüsünde bazı seçenekler bulmalısınız, ancak özellikle DE’niz için kılavuzlara bakarak daha fazla özelleştirebilirsiniz.

Linux Öğrenin ve Özgürlüğü Öğrenin

Başlamak kolay olsa da, daha iyi ve çok yönlü bir Linux kullanıcısı olmanıza yardımcı olacak öğrenebileceğiniz daha çok şey var. Bazı temel ancak faydalı komutları vermek için terminali kullanmayı öğrenerek başlayın.

Bıkkın Panda

Bıkkın Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram