24 MART 2022 PERŞEMBE
Linux İndir

Linux Nedir, Ne İşe Yarar, Neden Kullanır? *2022

Linux Nedir, Ne İşe Yarar, Neden Kullanır? *2022

Linux, başlangıçta Linus Torvalds tarafından Linux işletim sistemi için geliştirilen karmaşık, çok platformlu, çekirdek tabanlı bir işletim sistemi olan Linux çekirdeğine dayanan açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Linux genellikle Linux kullanıcılarının çeşitli uygulamalar oluşturmasına izin veren önceden derlenmiş bir dizi araç ve kitaplıkla bir dağıtım olarak paketlenmiştir. Linux çekirdeği, tüm açık kaynaklı işletim sistemlerinin en karmaşık ve son derece özelleştirilebilirlerinden biridir. Linux terminolojisinde “Çekirdek“, Linux Çekirdeği gibi kullanıcı düzeyinde bir programlama dilinde uygulanan donanım talimatlarının bir koleksiyonudur. Böylece bir kullanıcı çekirdeğin yöneticisi olur. Çekirdek açık bir kaynak olduğundan, çekirdekte herhangi bir kullanıcının uygun bir Linux yapılandırması düzeyi aracılığıyla yapabileceği birçok değişiklik ve iyileştirme vardır.

Güçlü bir kullanıcı topluluğuna sahip (kısmen çekirdeğin kendisine katkıda bulunan geliştiriciler tarafından yönlendirilen), Linux platformu için geliştirilen her yazılım parçası için bir Açık Kaynak Projesi (OSS) vardır. Linux’ta OSS geliştirme, Linux çekirdeği ve linux gibi çeşitli türevleri, Red Hat, Gentoo, Fedora ve Android gibi dağıtımlar, Fedora, OpenMandriva, Opensuse gibi masaüstü ürünleri gibi birden fazla projeden oluşur. Aslında, işletim sisteminin tasarımına ve bakımına önemli ölçüde katkıda bulunan önemli bir topluluğa sahip bilinen büyük bir serbest kültür işletim sistemi yoktur.

Linux çekirdeğinin tasarımına ve bakımına katkıda bulunan iki ana topluluk vardır – Açık Kaynak Projesi (OSP) ve Linux Dokümantasyon Çeviri Hizmeti (LDST). OSP, Linux işletim sisteminin Açık Kaynak bileşenini korur ve geliştirir. LST, kullanıcının yazılımı ile çekirdeğin API‘leri arasında çevirmen olarak çalışır.

Başlamak İçin Eksiksiz Bir Kali Linux Öğreticisi

Kali Linux, derin güvenlik testi ve kötü amaçlı yazılım analizi yapmak için kullanılan Debian tabanlı güçlü, açık kaynaklı bir işletim sistemidir. Kaliforniya’da bulunan tanınmış bir yazılım şirketi olan Offensive Security Technologies tarafından sürdürülmektedir. Popüler Kali Linux dağıtım dahil olmak üzere bir dizi yüksek kaliteli araçlara sahiptir. Bu işletim sistemi, çeşitli test işlevlerini gerçekleştirmek için Kali adlı ücretsiz bir açık kaynak yazılımı kullandığından, “Kali-ized” veya “Açık Kaynak” dağıtımı olarak bilinir. Kali Linux‘u kullanmanın en büyük avantajı, web ve uygulama sanal alanı, HTTP trafik analizi ve tersine mühendislik analizi de dahil olmak üzere eksiksiz web güvenliği testi yapmak için kullanılabilmesidir

İkinci adım, Kali Linux‘u çalışan bir İnternet bağlantısına (tercihen yüksek hız) sahip bir bilgisayara indirip yüklemektir. Ardından, bilgisayarı sanal makineye dönüştürmek için bilgisayara sanal kutu işletim sistemini yükleyin. Web tarayıcısı Firefox, My SQL server, PHP yorumlayıcı ve curl komut satırı programları da dahil olmak üzere Linux için gerekli tüm yazılım paketlerini yükleyin. Son olarak, kalekal deposunu kullanarak Kali Linux sanal makinesini oluşturun. Bu son adım, tamamen işlevsel bir Kali Linux makinesi oluşturmak için Kali’yi yüklemek ve sanal kutuyu başlatmak için gerekli tüm adımları çalıştırmaktır.

Son adım, kali Linux sanal makinesini sanal kutunun güncel bir kurulumunu kullanarak başlatmaktır – bu, kalekal deposunun güncel kurulum paketini çalıştırarak yapılabilir. Ekrandaki istemleri izleyin ve ağ ayarlarını yapılandırmak ve bilgisayarı Internet’e bağlamak için sanal makine tarafından sağlanan yönergeleri izleyin. Bağlandıktan sonra, kullanıcı kali kutusunu komut satırı arabirimini (CLI) kullanarak Internet’e bağlamalıdır. Adımların tamamı, bu makalenin sonunda başvurulan Kali öğreticisinde özetlenmiştir.

Linux Mint

Linux Mint, Ubuntu’ya dayanan ve kendisi Debian’dan türetilen ve daha sonra çeşitli ücretsiz ve açık kaynaklı uygulamalarla eklenen alternatif bir işletim sistemidir. Sistemlerine multimedya codec bileşenleri gibi özel mülk yazılımlar dahil etmeye karar veren kullanıcılar için bile kutudan çıkan multimedya desteği sağlayabilir. Buna ek olarak, aynı zamanda bir Windows işletim sistemi kullanıyor olsaydı yaşanacak aynı mükemmel çevrimiçi tarama ve multimedya deneyimini sağlar. Linux Mint‘in en son sürümü olan “Mint Firefox” sürümü birkaç harika özelliğe sahiptir. Kullanıcılar en son sürümü çok makul bir ücret karşılığında doğrudan resmi web sitesinden indirebilirler

Kali Linux Download Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Kali Linux‘u “etik hacker” ihtiyaçları için kullananlar sadece güvenlik meraklıları değil. Bilgisayar sistemlerindeki zayıflıkları bulmaya ve ağlardan ödün vermeye veya sızmaya çalışmak için Kali Linux‘un yanı sıra diğer Linux formlarını çalıştıran birçok insan var. Bir BT departmanına veya büyük kutulu bir mağazaya saldırmak her zaman eğlenceli olsa da, gerçek şu ki, bu insanlar genellikle en temel sistemlerde zayıflık arıyorlar. Bu penetrasyon testçilerinin amacı, bir sistemdeki en zayıf halkayı bulmak ve daha sonra onu delip bulunan bilgilerle ne isterlerse yapabilirler. Bu nedenle Kali Linux, insanların ödün vermeye çalıştığı en hızlı büyüyen işletim sistemlerinden biridir.

 

En Popüler Linux indirmeleri

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram