24 MART 2022 PERŞEMBE
Linux İndir

Kali Linux – Sızma Testi ve Bilgi Güvenliği

Kali Linux – Sızma Testi ve Bilgi Güvenliği

Kali Linux (Kali İşletim Sistemi’nden türetilmiştir) güçlü, ücretsiz, açık kaynaklı, Linux tabanlı bir bilgisayar güvenlik yazılımı çözümüdür. Web ve güvenlik duvarı uygulamaları için önde gelen bir yazılım sağlayıcısı olan Offensive Security tarafından geliştirilmiş ve desteklenmektedir. Kali, Debian‘a dayanmaktadır ve bu nedenle kullanımı ve kurulumu çok kolaydır. Kali‘yi ücretsiz olarak indirebilirsiniz, ancak resmi sürüm gibi kaliteli bir ürüne yatırım yapmanız şiddetle tavsiye edilir. Resmi Kali Linux işletim sistemi ile, yüksek bir fiyat ödemek zorunda kalmadan tamamen işlevsel bir Kali bilgisayar elde edersiniz.

Diğer birçok işletim sisteminin aksine, Kali Linux‘un önceden yüklenmiş birçok aracı ve önceden yapılandırılmış bir ağ yığını vardır. Bunlar, çok az teknik geçmişe sahip olan veya hiç teknik geçmişi olmayan yeni başlayanlar için bile verimli bir şekilde çalışmasını sağlar. Yeteneklerini geliştirmeye yardımcı olabilecek birçok kullanıcı dostu eklenti ve eklenti uygulaması da vardır. Kali Linux‘un en iyi yönlerinden biri, çekirdek ve eklenti paketlerini sürekli olarak yükseltir aktif bir geliştirme topluluğu ile birlikte gelmesidir.

Kali Linux kullanımıyla ilgili birkaç önemli avantaj vardır: kötü amaçlı yazılımlara karşı daha iyi koruma, daha iyi performans gösteren sistem yönetimi ve güçlü güvenlik desteği. Bunlar, kali linux‘un diğer açık kaynaklı işletim sistemlerinden farklı kılan temel özellikleri arasındadır. Ayrıca çekirdeği güncel tutmaya ve önceden belirlenmiş pakete yeni özellikler eklemeye istekli aktif bir gelişim topluluğuna sahiptir. Kali Linux kullanmanın bir başka avantajı, DDoS, sızdırma, kullanıcı adı zehirlenmesi, DoS saldırıları ve uzak kök saldırılarını içeren gelişmiş güvenlik tehditlerini desteklemesidir. Buna ek olarak, Kali çok dilli desteği nedeniyle Penetrasyon Testi için en üst düzeyde kullanılabilir.

Kali Linux, kurulum için takip edilebilen kullanımı kolay bir kurulum CD‘sine sahiptir. Bu, UbuntuFedora ve Red HatGentoo ve Mandriva gibi açık kaynaklı çözüm gibi diğer birçok ücretsiz dağıtıma uygun bir alternatif haline getirir. Çoğu insan, basit güvenlik özelliklerinin çok ötesine geçen güçlü güvenlik desteği nedeniyle Kali Linux‘u tercih ediyor. Özellikle Kali Linux, kullanıcılara yalnızca güçlü ağ saldırıları oluşturmalarını değil, aynı zamanda ayrıcalıkları ve tüm sistemin güvenliğini artırmalarını sağlayan ücretsiz ve açık kaynaklı yazılım sağlar.

Güçlü saldırılar oluşturmak için Kali Linux‘un güçlü donanım şifrelemesine sahip kriptosistem‘i desteklemesi gerekir. Bu dağıtımdaki kriptosistem, sektörün önde gelen açık kaynak projelerinden biri olan Novell‘in OpenVZ‘sine dayanmaktadır. Sonuç olarak, bu dağıtım kriptosisteminin bütünlüğünün ve işlevselliğinin güvenli olduğu garanti edilir. Ek bir avantaj olarak Kali, izinsiz giriş algılama, imza oluşturma, kod imzalama ve web tabanı uygulaması güvenlik işleme gibi çok sayıda güvenlik görevini çalıştırabilir. Olağanüstü performansı ve kapsamlı güvenlik özellikleri nedeniyle Kali Linux, üst düzey bilgi güvenliği görevlerini yerine getirme konusunda ağ mühendisleri arasında popüler bir seçimdir.

Güçlü özellikleri ve yüksek güvenlik seviyesi nedeniyle Kali Linux, bilgi güvenliği test amaçları için de popüler bir seçimdir. Özellikle metasploit güvenlik açığı tarayıcısı, bu güçlü Linux işletim sisteminde çalışan birçok uygulama buldu. Örneğin, önde gelen iki Debian deposu olan Red Hat Linux ve Mandrivametasploit ve coredump programlarını içerir. Bu güçlü araçları kullanarak, diş hekimi uzmanları Kali Linux‘ta çalışan savunmasız yazılımları kolayca bulabilirler. Bu, sistem üzerinde tam kontrol elde etmelerini ve çeşitli güvenlik katmanlarını atlamalarını sağlayacaktır.

Metasploit ve NMAP araçlarının kullanımı yoluyla penetrasyon testi gerçekleştirmenin yanı sıra Kali LinuxNTP adı verilen bir ağ tanılama aracı da sağlar. NTP ayrıca internet üzerinden uzak sistemlerden veri gönderme ve alma gibi bir dizi işlevi de gerçekleştirebilir. Basit bir yapılandırma dosyası kullanılarak, NTP sunucusu kablosuz yönlendiriciler gibi diğer ağ aygıtlarıyla kolayca tümleştirilebilir. Örneğin, virüslü bir yönlendirici, etkilenen bir Kali Linux makinesiyle sorunsuz bir şekilde senkronize edilebilir. NTP, ağ tanılama gerçekleştirmek için son derece yararlıdır ve Kali Linux sisteminizde güvenlik açığı algılama ve araştırma yapmanın harika bir yoludur.

Birçok insan için Kali Linux, hem konut hem de ticari amaçlar için kullanılabilecek kadar hızlı ve güvenilirdir. Çoğu bütçeye uygun bir fiyata mevcut olması, birçok insanın bu güçlü Linux işletim sistemini kullanmaya yönelmesinin bir başka nedenidir. Kali Linux tarafından sağlanan çok çeşitli özelliklerle, farklı ortamlarda kullanılabilecek kadar hızlı ve çok yönlü olduğunu görmek şaşırtıcı değildir. Ağlarının ve dosyalarının güvenliğini sağlayabilecek güçlü bir yazılım parçasını ele geçirmek isteyen kişiler için metasploit ve NMap araçları şiddetle tavsiye edilir.

Kali Linux nasıl indirilir?

Kali Linux Görüntülerini Güvenli Olarak İndirin. Bir görüntüyü indirdiğinizde, indirilen görüntünün yanındaki (yani Kali Linux İndirme Sunucusunda aynı dizinde bulunan) SHA256SUMS ve SHA256SUMS.gpg dosyalarını indirdiğinizden emin olun. Görüntünün sağlama toplamlarını doğrulamadan önce, SHA256SUMS dosyasının Kali tarafından oluşturulan dosya olduğundan emin olmalısınız.
Resmi Kali Linux İndirmeleri

www.kali.org/downloads/

Kali dokümantasyonu nedir?

Kali Belgeleri. İster deneyimli bir deneyimli ister acemi olun – çok dilli Kali Linux dokümantasyon sitemizde Kali Linux hakkında bilmeniz gereken bir şey olacak. Kali Linux ISO of Doom gibi kolaylıkla özel karmaşık görüntüler oluşturmanıza olanak tanıyan çoklu senaryolar ve “tarifler” mevcuttur.

Kali Linux güvenlik sağlıyor mu?

Ayrıca, Offensive Security, katkıda bulunan Kali Linux görüntülerimiz için teknik destek sağlamaz. Kali desteğiKali Linux Topluluğu sayfasında listelenen çeşitli yöntemlerle elde edilebilir. Bu görüntülerin varsayılan “toor” şifresi vardır ve önceden oluşturulmuş SSH ana bilgisayar anahtarlarına sahip olabilir.

Kali Linux’un yaratıcısı kim?

Offensive Security‘den Mati Aharoni ve Devon Kearns tarafından Ubuntu‘ya dayanan önceki adli tıp Linux dağıtımı BackTrack‘in yeniden yazılmasıyla geliştirildi. Üçüncü çekirdek geliştirici Raphaël Hertzog onlara Debian uzmanı olarak katıldı. Kali LinuxDebian Wheezy‘ye dayanmaktadır.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Önceki Yazı

Kırmızı Panda

Nis 03, 2022

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram