24 MART 2022 PERŞEMBE
Linux İndir

Linux’ta PC oyunları ne kadar zor olabilir?

Linux’ta PC oyunları ne kadar zor olabilir?

Güçlü ve kullanımı kolay istemci tarafı programlama (CSP) sistemini kullanarak Linux‘ta PC oyunları artık bir gerçek. Artık herkesin kendi oyun ağını oluşturmasını sağlayan ücretsiz, ticari çözümler var. CSP ile, kullanıcıların oyun oynamasına izin verecek birçok işlevi gerçekleştirmek için oyun sunucusunda çalışan kod yazabilirsiniz. Bunlar arasında oyun menüleri oluşturma, değiştirme ve eşitleme yer alıyor. Kullanıcılara ayrıca kendi profil sayfalarını oluşturma ve oyun istatistiklerini görüntüleme olanağı verilir.

En sevdiğiniz çevrimiçi çekim oyunlarını Linux bilgisayarınızda oynamak için Epic Games veya UT2‘yi kullanabileceğinizi dilediyseniz, şimdi biraz çalışma ve çok fazla özveri ile yapabilirsiniz. Bu makalede, Linux makinenizde kendi oyun ağınızı nasıl oluşturacağınız gösterilecektir. Göründüğü kadar zor değil ve sonuç oldukça şaşırtıcı olabilir. İşte işi yapmak için ihtiyacınız olan şey.

Başlangıç olarak, gezegendeki her bilgisayarın Epic Games‘in destekleyebilecek kadar güçlü olmadığını belirtmek istiyorum. Oyun deneyiminizden tam potansiyeli elde etmek istiyorsanız, Windows‘ı çalıştırmanız gerekir. Ancak, burada çok daha büyük bir anlaşma var. Linux makinenizde istemci tarafı komut dosyası oluşturma (CSP) sistemini kullanırken, windows sisteminiz için sorunlara neden olma riskiyle karşı karşıya kalacaksınız. Sorun şu ki, windows sisteminize zaten virüs veya kötü amaçlı yazılım bulaşmışsa, internetteki sunucu yazılımıyla iletişim kuramaz ve bu da kullanıcı olarak sizin için her türlü soruna neden olur.

Benim için Linux öğrenmeye çalışıyorum ama aynı zamanda oyun oynamayı da seviyorum. Öyleyse ikisini birleştirmek ne kadar zor olabilir? Düşündüğün kadar kötü değil.

Hangi Linux dağıtımını seçmelisiniz?

Windows 10 ve macOS‘tan farklı olarak, Linux söz konusu olduğunda seçim yapmakta zorlanıyorsunuz. En iyi Linux dağıtımlarının aktif toplulukları vardır, bu da kaçınılmaz olarak ihtiyaç duyduğunuzda size yardımcı olacak devasa bir kaynak olduğu için, yeni başlayanları daha az ürkütücü kılar.

Özellikle oyuncular için, oyun oynamak için en iyi Linux dağıtımları olarak kabul edilenler , bazı ayarlamalar ve PC oyuncularının çok daha hızlı ilerlemelerine yardımcı olmak için önceden yüklenmiş yazılım araçları var.

Linux Mint kullanıyorum, Linux’a ilk atladığımda kullanmaya başladığım ve rahat olduğum şey bu. Ubuntu‘ya dayanır ve çok yeni başlayanlar için uygundur.

Linux oyun donanımı ve sürücüleri

Linux‘u oyun oynamak için kullanmaya ciddi bir şekilde bakmaya başladığımda beni gerçekten şaşırtan kısım buydu. Sürücüler bazen Windows 10‘da yeterince sorun olabilir, ancak şaşırtıcı bir şekilde Linux‘taki durum daha iyi kabul edilebilir.

Örneğin oyun bilgisayarımı ele alalım. Şu anda bir AMD Radeon GPU kullanıyor ve sürücüleri yüklememe bile gerek yok. Açık kaynaklı bir sürücü olan Mesa, Linux Mint‘e (ve diğer birçok dağıtımda) yerleşiktir ve kutudan çıktığı gibi çalışır. Piyasada daha yeni sürücüler var, ancak bunlara güncelleme yapmak bir web tarayıcısına ve bir arama motoruna erişimde zor değil.

Nvidia grafik kartları biraz farklıdır, ancak bunlarla kullanılacak hem açık kaynaklı hem de tescilli sürücüler vardır. Linux Mint‘i bir Nvidia RTX 2060 ile bir oyun dizüstü bilgisayarında denerken , yerleşik sürücü yöneticisinin her birinin en son sürümleri arasında bir seçim yaparak ilk önyüklemede açıldığını hayal edin. Sadece o makinede neye ihtiyacım olduğunu biliyordu ve kurulumu kolaylaştırdı.

Linux’ta PC oyun desteği ne olacak?

Windows 10 ile karşılaştırıldığında Linux çalıştıran Steam kullanıcılarının küçük yüzdesine baktığınızda, Valve‘ın neden platformun arkasında olduğunu sorgulamanıza neden oluyor. Ancak Steam, oradaki en büyük PC oyunları sağlayıcısı olduğu için, arkasında oldukları gerçeği bizim için iyi bir haber.

Steam‘de Linux‘a özgü birçok oyun var, belki de şaşırtıcı bir sayı, ama asıl sihir Proton‘dur. Bu uyumluluk katmanı, oyuncuların sadece Windows oyunlarını Linux‘ta oynamasına izin verir, kuşkusuz değişen derecelerde başarı ile. Steam, resmi olarak desteklenen başlıklardan oluşan bir beyaz listeye sahiptir, ancak Proton‘a kitaplığınızdaki herhangi bir şeyi denemesini ve oynamasını söyleyebilirsiniz.

Yine de sınırlamalar var. Proton ne kadar iyi olursa olsun, yine de bir düzeltme. Ve bazı oyunlar, çoğu durumda, hile karşıtı yazılımın yerleşik olması nedeniyle hiç çalışmaz. Örneğin, Destiny 2, Linux‘ta desteklenmeyen hile önleme sistemi nedeniyle düz bir şekilde başlamaz. . Ancak çoğu oyun için, kullanılması gereken üçüncü taraf bir kaynak olan ProtonDB vardır. Steam kitaplığınıza bağlayın ve size neler bekleyebileceğinizi söyleyecektir.

Proton ayrıca tek bir versiyonla da sınırlı değildir. Daha eski sürümler kullanılabilir ve belirli oyunları farklı sürümleri çalıştırmaya zorlayabilirsiniz. ProtonDB topluluğu, sorunları ve düzeltmeleri geri bildirme konusunda harikadır ve bazen sadece Proton‘un eski bir sürümünü kullanmak cevaptır. Ya da ruh halindeyseniz, çoğu durumda daha da iyi olan Proton GE (yaratıcısının adını alan GloriousEggroll) adlı popüler bir özel Proton var .

Steam dışında, Epic GamesUbisoft Connect ve EA Origin gibi hizmetlerden de oyun oynamak tamamen mümkün. WINE (Şarap Bir Emülatör Değildir) sihrini kullanarak, yalnızca Windows programları Linux üzerinde çalışabilir ve ne kadar iyi olduğu dikkat çekicidir. Epic ve Ubisoft‘a erişmek için Lutris adlı üçüncü taraf bir platform kullanıyorum ve oyun oynuyorum, aslında Linux‘ta olduğumu söylemek neredeyse imkansız.


PC oyunları tamamen kurcalamaktan ibarettir

Linux‘ta PC oyunları hakkında en çok düşünülen şeylerden biri, çok fazla gerekli düzeltmenin olacağıdır. Ben de öyle düşündüm, ama sonra tekrar, hepimiz oyunları ve ortamları kurcalamak için ne kadar zaman harcıyoruz ve bu mükemmel performansı yine de elde edemeyecek ne var? Burada farklı değil.

Linux‘ta oynanan oyunların çoğu yerel olmadığından, genellikle Windows‘tan performans farkı olacaktır. Uyumluluk katmanlarında koşmak, bir oyunu yerel olarak çalıştırmakla aynı şey değildir, bu yüzden beklenen bir şeydir.

Ancak Linux Linux olduğundan, oyunu daha iyi hale getirmek için gerçekten inanılmaz bazı araçlar var. Daha önce bahsedilen Lutris, özünde WINE kullanır, ancak diğer araçları herhangi bir terminal kullanmadan çalışmak üzere ayarlamak için de kullanılabilir. Feral Gamemode , Feral‘in Linux‘a taşıdığı bazı oyunlarda yerleşik olarak bulunan popüler bir oyundur , ancak performansı denemek ve geliştirmek için herhangi bir oyunda kullanılabilir. Steam’de oyun ayarlarına bir komut eklersiniz, Lutris‘te sadece bir geçişin açılması gerekir. Aynı hikaye ACO derleyicisi için de geçerli. Vulkan, Linux‘ta harika çalışıyor ve ayrıntılı performans verilerini görmek isteyenler için , ekrana tam özellikli bir katman koymak için MangoHud gibi araçlar var .

Ve Linux için yerel olarak inşa edilen OBS ile Twitch‘e akış da bir sorun değil.

Linux’ta PC oyunları zor değil, çok eğlenceli

Bir şeyleri kurcalamayı seviyorsanız, Linux‘u denemelisiniz. Windows 10‘u hemen terk etmeniz gerektiğini söylemek için burada değilim, ancak denemekten korkmamanızı söylemek için buradayım. Nasıl kullanılacağını öğrenmek istedim ve yüzeyi zar zor çizmiş olsam da, ince ayarlar yaparak ve sonuçları görerek muazzam bir tatmin duygusu yaşıyorum. Öfkeden hemen sonra çünkü yeni başlayan biri olarak bir şeyi bozdum.

Yine de dikkatli olmanız gereken şeyler var. Örneğin, Steam kitaplığımı depolamak için NTFS formatlı bir SSD kullandığım için, Linux yerel olmayan oyunların hiçbiri yüklenmedi. Sürücüyü, Linux için tercih edilen biçim olan ext4‘e yeniden biçimlendirmek, her şey yolundaydı.

Öğrenecek çok şey var ve bir tavşan deliğinde kaybolmak çok kolay. Ancak öğrenmeyi kolay ve eğlenceli kılan bir sürü kaynak var ve topluluk bilgisi şaşırtıcı. Ancak bunların hiçbirini gerçekten yapmanıza gerek olmaması da aynı derecede şaşırtıcı. Elbette, Epic‘i veya Steam dışı başka bir platformu kullanmak istiyorsanız, biraz çalışmanız gerekir, ancak bu pek de zor değildir.

Kitaplığınız öncelikle Steam‘de ise, yalnızca birkaç kutuyu işaretlemeniz gerekir ve uzaktasınız. Windows 10 ile yaşamaktan daha zor bir şey yoktur, ayrıca bir işletim sistemi güncellemesinin kurduğunuz her şeyi tamamen mahvetme olasılığı yoktur.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Sonraki Yazı

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram