24 MART 2022 PERŞEMBE
Linux İndir

Oyun için en iyi Linux dağıtımı 2022

Oyun için en iyi Linux dağıtımı 2022

Bu yüzden Linux dağıtımlarınızı oluşturarak ellerinizi kirletmeye karar verdiniz. Sıkıntından en iyi şekilde kurtulman için birkaç önerim var. Başlangıç, orta ve deneyimli. Burada akılda tutulması gereken ilk kural, her Linux dağıtımlarının (en ucuz bile) | ne yapmanız gerekiyorsa en iyi Linuxdistro.

Ancak, Linux Oyun farklı ihtiyaçlar için en iyi Linuxdistro‘lar arasında farklılıklar vardır. Bir oyun dağıtımı oluşturmayı planlıyorsanız, Ubuntu‘dan başka bir şey aramayın. Bu dağıtım, bir oyun ortamında isteyebileceğiniz her şeye sahiptir; güçlü kararlı donanım, mükemmel ses ve ekran kartları, hızlı ve pürüzsüz internet, mükemmel multimedya desteği ve diğer dağıtımların içinde en güncel teknoloji. Ubuntu dizüstü bilgisayarlar bugün piyasadaki en popüler dizüstü bilgisayar markalarından biridir.

Öte yandan, Linux dağıtımları oluşturmaktaki amacınız süper güçlü bir üretkenlik dağılımı oluşturmaksa, Fedora‘dan başka bir şey aramayın. Bu dağıtım, sistem kaynaklarının işlenmesinde son derece verimlidir, bu da dizüstü bilgisayar kullanırken işlerini en üst düzeye çıkarmak isteyen herkes için mükemmel hale getirir. Birçok insanın Fedora‘yı diğerlerine göre kullanmayı seçmesinin ana nedeni, çok daha özelleştirilebilir olması ve onu var olan en iyi Linuxdistro yapmasıdır. Şimdi 500 $ ‘a kadar mal olan ucuz dizüstü bilgisayarlarla, düşük uçlu masaüstü bilgisayarlar söz konusu değildir, bu yüzden karşılayabileceğiniz en iyi Linuxdistro‘yu seçin.

Gerçek açık kaynak tarzında, oyun oynamak için mükemmel Linux ortamını oluşturmanıza yardımcı olacak bir dizi seçeneğiniz var. İşte sunulan seçeneklerden bazıları.

Drauger İşletim Sistemi

Drauger OS , kendisini bir Linux Masaüstü Oyun İşletim Sistemi olarak tanımlar. Dağıtım, Ubuntu LTS sürümlerine dayanmaktadır ve mevcut 7.5.1 sürümü, Ubuntu 20.04 LTS‘nin üzerinde yer almaktadır. Ancak DraugerUbuntu‘dan gelen çekirdeği seçmek yerine, ana hat Linux çekirdeğini kullanır.

Geliştiriciler, düşük gecikmeli etkinleştirilmiş çekirdeği derlediler ve ayrıca programlama frekansını 250Hz‘den 1000Hz‘ye değiştirdiler. Bu değişiklikler sayesinde, oyuncular daha yüksek kare hızları, daha az ekran yırtılması ve genel olarak oyunda daha iyi performans elde etmelidir.

Dağıtım, Steam İstemcisini doğrudan Canlı ortamın başlangıcında yükler. Dağıtım, özelleştirilmiş bir Xfce masaüstü ortamı kullanıyor ve yeni kullanıcılar, onları yeni ortamda ıslık durma turuna götürecek hoş geldiniz uygulamasındaki öğreticiyi takdir edecekler.

Drauger, çoğu Xbox ve Xbox360 denetleyicilerini ve bazı PlayStation denetleyicilerini de desteklediğini iddia ediyor. Dağıtımda ayrıca PlayOnLinux, WINE, Lutris, Steam ve DXVK dahil olmak üzere oyun deneyimini geliştirmek için kutudan çıkarılmış çeşitli uygulamalar ve araçlar bulunur .

Dağıtım, geniş bir uygulama önbelleği ile birlikte gelir; bu, onu normal bilgi işlem görevleri için de çok yetenekli bir masaüstü dağıtımı olarak kullanabileceğiniz anlamına gelir. Aslında, Drauger‘ı kurmak için en az 32 GB disk alanına sahip bir diske ihtiyacınız olacak.

Ubuntu GamePack

Ubuntu GamePack , Ukraynalı geliştiriciler UALinux‘tan geliyor ve Drauger OS‘ye çok benziyor. Her iki dağıtım da Ubuntu 20.04 LTS‘ye dayanıyor, ancak Ubuntu GamePack özelleştirilmiş bir Gnome masaüstü ortamı kullanıyor. Ayrıca, tescilli codec bileşenlerine ve sürücülere ek olarak, Ubuntu GamePack ayrıca SteamLutrisPlayOnLinux ve daha fazlası dahil olmak üzere birden fazla oyun platformu ve aracı sağlar.

Bununla birlikte, Ubuntu GamePack ile, Windows oyunlarını (ve uygulamalarını) çalıştırmak için kullanabileceğiniz WINE‘a dayalı tescilli bir uyumluluk uygulaması olan CrossOver‘ın zaman sınırlı bir deneme sürümüne de sahip olursunuz. Dağıtım ayrıca DOS oyunlarını çalıştırmak için DOSBox öykünücüsünü ve klasik macera ve rol yapma oyunlarını çalıştırmak için ScummVM‘yi içerir.

Dağıtımın öne çıkan özelliği, oyun için daha uygun hale getirmek için kurulumu ayarlayan GameMode olarak bilinen bir dizi optimizasyondur. Dağıtım ayrıca, kendisini oyuncular için çok yetenekli bir masaüstü dağıtımı olarak tanıtmak için bir dizi normal masaüstü üretkenlik uygulaması içerir. Ayrıca sezgisel Ubuntu Ubiquity yükleyicisinin özelleştirilmiş bir örneğini kullanmak için Drauger‘a göre puan alır.

GamerOS

GamerOS , adından da anlaşılacağı gibi oyun için tasarlanmış bir dağıtımdır. Ancak birden fazla oyun platformunu destekleyen bazı emsallerinden farklı olarak GamerOS, yalnızca Steam’e odaklanıyor.

Dağıtım aslında doğrudan Steam‘in özellikle TV‘lerle kullanım için tasarlanmış bir arayüz olan yeni Büyük Resim moduna giriyor. Yeni mod, kontrolörler tarafından yönlendirilmek içindir, bu nedenle GamerOS‘un varsayılan olarak kontrolörlerle çalıştırılmasının nedeni budur, ancak yine de isterseniz fare ve klavyeyi kullanabilirsiniz.

GamerOS, Xbox 360, Xbox One, DualShock 3 & 4, Switch Pro, Steam kontrolörleri ve diğerlerini destekler. Ayrıca , oyun ortamınızın yapılandırmasını basitleştirmeye yardımcı olan Steam Tweaks adlı ev yapımı araç setini de içerir . Dağıtımın bir diğer öne çıkan özelliği, Steam Buddy adlı özel bir web tabanlı hizmet sayesinde Steam dışı oyunlara verdiği destektir .

GamerOS, Arch Linux‘a dayalıdır ve bir makinedeki tek işletim sistemi olacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle çift önyükleme yapamazsınız. Bu, yüklemek istediğiniz sabit diske yönlendirmenin yanı sıra kullanıcı müdahalesi gerektirmeyen kurulumu büyük ölçüde basitleştirir. GamerOS, kurulum sırasında dağıtımın yeni bir görüntüsünü indirecektir, bu nedenle İnternet’e aktif bir bağlantınız olduğundan emin olun.

Fedora Games spin

Fedora Games spin varoluş nedeni , Fedora dağıtımının depolarında bulunan en iyi açık kaynak oyunlarını sergilemektir.

Dağıtım, etli bir 4.1GB görüntü olarak dağıtılır ve strateji oyunlarından birinci şahıs nişancı oyunlarına kadar her türlü oyunla ve aradaki her şeyle doludur. Hepsinden iyisi, tüm oyunların keyfini Canlı ortamdan çıkarabilirsiniz.

Fedora Games, Xfce masaüstü ortamını kullanır ve geliştiriciler, Fedora‘nın her büyük sürümü olduğunda yeni bir sürüm çıkarır. Bu nedenle en son sürüm Fedora Workstation 33‘e dayanmaktadır.

Fedora Games spin çok yetenekli bir oyun dağıtımı olmasına ve reklamı yapıldığı gibi çalışmasına rağmen, burada sunduğumuz diğer oyun dağıtımlarından bazılarının el becerisinden yoksundur. Yeni başlayanlar için Steam gibi diğer platformları veya PlayonLinux veya WINE gibi yardımcı programları içermez, ancak bunların tümü manuel olarak kurulabilir.

Pop!_OS

Donanım satıcısı System76 tarafından sunulan Pop!_OS dağıtımı, kendi oyun kurulumlarını bir araya getirmek isteyen oyuncular için en iyi seçeneklerden biridir.

Pop!OS, Ubuntu LTS sürümünü temel alır ve Pop Shell olarak adlandırılan Gnome üzerinden kendi kullanıcı arayüzünü kullanır. Dağıtım, kullanıcılarına gereksinimlerine göre kalıplamalarını sağlamak için gerekli tüm tesisata sahiptir. Linux üzerinde çalışmak için hibrit grafikler almayı ve size bağlam menüsünde GPU‘da oyun başlatma seçeneği sunan oyuncular için.

Dağıtım herhangi bir oyun platformuyla birlikte gönderilmese de, bu kılavuzdaki diğer seçeneklerin aksine, Steam, Lutris ve GameHub beğenilerini uygulama mağazasından çok fazla çaba harcamadan kolayca çekebilirsiniz. Ayrıca dağıtım birkaç çeşitte mevcuttur; standart bir görüntü ve önceden yüklenmiş tescilli Nvidia sürücüsü ile birlikte gelen bir görüntü.

lakka

Lakka , bilgisayarınızı retro bir oyun konsoluna dönüştürebilen hafif bir Linux sürümüdür. Libretro çekirdeğinin üzerine inşa edilmiştir ve ön ucu olarak RetroArch‘ı kullanır.

Lakka, PC’ler için önyüklenebilir bir USB görüntüsü olarak mevcuttur. ARM tabanlı makineler için Raspberry Pi gibi versiyonları da vardır.

Bu dağıtım, tescilli dongle’ınız varsa, çoğu klavyenin yanı sıra kablosuz PS3 ve PS4 denetleyicilerini ve Xbox 360 denetleyicilerini destekler. RetroArch, çok kullanışlı bir otomatik yapılandırma özelliğine sahiptir; bu, çoğu denetleyicinin, anahtarları manuel olarak eşleştirmenize gerek kalmadan kutudan çıktığı anlamına gelmesi gerekir. Lakka dokümantasyonu , daha alışılmadık kurulumlar için bazı mükemmel örneklere de sahiptir.

Telif hakkı nedeniyle, işletim sistemi önceden yüklenmiş herhangi bir oyun olmadan gönderilir. Sahip olduğunuz oyun CD’lerinin ISO görüntülerinin veya atari oyunlarının önceden derlenmiş ROM dosyalarının yasal kopyalarını edinmeniz gerekir. Bazı kamuya açık ROM’ları içeren İnternet Arşivine göz atın .

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram