24 MART 2022 PERŞEMBE
Linux İndir

En İyi Ubuntu Uygulamaları 2022

En İyi Ubuntu Uygulamaları 2022

Dağıtımınızda en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak en iyi Ubuntu uygulamalarının tümü

Ubuntu, Debian tabanlı bir Linux Dağıtımıdır ve çoğunlukla açık kaynaklı ve özgür yazılımlardan oluşur. Ubuntu resmi olarak üç ana sürümde desteklenir: Masaüstü bilgisayarlar, dizüstü bilgisayarlar ve netbook’lar için Masaüstü, Sunucu ve İş İstasyonu. Önceki ve geçerli tüm ana sürümler, herhangi bir ek sürücü yüklenmeden bilgisayarda kullanılabilir. Başka bir deyişle, Ubuntu download işletim sistemini çalıştırmak için bir işletim sistemi diskine ihtiyacınız vardır. Ubuntu ayrıca yazılım paketlerini sürüm numaraları için VSDC Free Video Editor yöntemini kullanır.

Ubuntu Kullanmanın Faydaları Nelerdir?

UbuntuWindows kullanıcıları için mükemmel bir alternatiftir ve kullanıcı Office, Excel ve beğenileri gibi Microsoft ürünleri yerine açık kaynaklı yazılım geliştirmeyi tercih ederse bu özellikle doğru olacaktır. Ubuntu OpenShot Video Editor İndir ile kullanıcılar birçok özelleştirilebilir özelliğe sahip gelişmiş bir masaüstü ortamına erişecekler. Ayrıca OpenShot Türkçe yama mevcuttur. Müzik çalarlar ve kelime işlemciler gibi basit programlar veya web uygulamaları ve oyun platformları gibi daha karmaşık programlar geliştirmenize izin verecektir. Ubuntu’yu OpenShot Video Editor kullanmanın en güzel yanı, hemen hemen her türlü donanımla çok iyi çalışmasıdır. Bu, kullanıcıların bilgisayarlarında Ubuntu çalıştırırken uyumluluk sorunlarıyla karşılaşmayacağı anlamına gelir.

İnsanların diğer masaüstü işletim sistemleri yerine Ubuntu‘yu tercih etmesinin en büyük nedeni açık kaynak statüsüdür. Tescilli rakibiyle aynı miktarda yazılım özelliği sunar, ancak çok daha düşük bir fiyata. Ayrıca, kullanıcılar hatalar ve güvenlik sorunları için yazılım arşivine ücretsiz olarak tam erişime sahip olacaktır. Bu avantajlarla, birçok kişi Ubuntu gibi bir işletim sistemi kullanmayı seçiyor.

  • VLC Media Player

VLC medya oynatıcı, aynı zamanda bir akış medya sunucusu ve dosya paylaşım aracı olan açık ve ücretsiz, açık kaynaklı bir platformlar arası multimedya oynatıcı yazılımıdır. Taşınabilir Belge Biçimi (PDF), ses / video dosyaları, HTMLXHTMLGerçek Ses / Video dosyaları, İşlenmiş DVD VideoQuickTime VideoMicrosoft Windows MSM video ve Gelişmiş Flash Video gibi çoğu multimedya dosyasını oynatabilir. VLC Media Player, multimedya dosyalarını farklı işletim sistemlerinde oynatma olanağı sağlayan açık kaynaklı bir platformlar arası multimedya yazılımıdır. İnteraktif medya dosyalarını internet üzerinden paylaşmak ve dağıtmak isteyen yeni kullanıcılar ve kuruluşlar arasında çok popüler hale geldi.

indirmek için tıklayın.

  • Synaptic Package Manager

Synaptic Package Manager, Debian Linux işletim sistemi ve çeşitli türevleri tarafından kullanılan tüm farklı APT paketleri için son derece popüler bir GTK Tabanlı grafik kullanıcı arayüzüdür. Synaptic genellikle Linux paket yöneticisini kullanan makinelerde, özellikle sunucularda kullanılır, ancak RPM paket yöneticisini kullanan makinelerde de kullanılabilir. Her iki tür yazılım paketinin kullanıcıları, özellikle belirli bir paket hakkındaki bilgileri güncellemek gibi basit görevler için tek bir komut terminalinin genellikle yeterli olacağını görecektir. Bununla birlikte, daha ilgili işlemler için, APT yazılım paketinin çeşitli yönlerini yönetmek için mevcut olan birçok grafik kullanıcı arabiriminden (GUI) birini kullanmak genellikle çok daha uygun olacaktır.

indirmek için tıklayın

  • Krita

Dijital bir tuval üzerine resim yapmak son yıllarda eskimiştir ve Krita , çarpıcı sonuçlar veren ücretsiz, açık kaynaklı bir araçtır. Bunun nedeni kısmen, 30’dan fazla farklı panele sahip akıllı, sezgisel kullanıcı arayüzü veya uygun gördüğünüz şekilde hareket ettirip özelleştirebileceğiniz ‘iskele’ ile yansıtılan, sanatçılar tarafından geliştirilmiş olmasıdır.

Farenizi kullanarak çizim yapabilirsiniz, ancak Krita en iyi , farklı boyutlarda vuruşlarla çizim yapmayı kolaylaştıran özel basınca duyarlı çizim tabletleriyle çalışır – sadece Linux sürücüleri olan bir model seçtiğinizden emin olun .

indirmek için tıklayın

  • digiKam

Yıllar boyunca kaç tane dijital fotoğraf çektiniz? Binlerce olduğuna bahse gireriz ve Shotwell onları organize etmenize yardımcı olmak için iyi bir iş çıkarırken, işleri başka bir seviyeye taşımak istiyorsanız, digiKam‘a ihtiyacınız var .

Gelişmiş kullanıcılar için seçenekler bulacaksınız: RAW format desteği, çok çeşitli meta veri ekleme araçları (fotoğraflardaki yüzleri etiketleme yeteneği dahil) ve hatta GIMP’den daha erişilebilir, ancak yine de kullanışlı olan yerleşik bir görüntü düzenleyici araçlar ve filtreler.

Linux AppImage
64-bits

Windows
64-bits

Mac
64-bits

  • Bitwarden

Herkesin güvenli bir parola yöneticisine ihtiyacı vardır – güçlü, rastgele parolalar oluşturmak ve hatırlamak için bir araç, size hepsinin kilidini açmak için yalnızca bir ana parolayı hatırlama yükünü bırakır.

Ve şifre yönetim araçları söz konusu olduğunda, Bitwarden‘den daha iyisi olamaz . Açık kaynak olduğundan tamamen şeffaftır ve en sevdiğiniz web tarayıcıları da dahil olmak üzere tüm büyük platformlarda çalışır .

Bitwarden için bir başka artı nokta, parolalarınızı bulut yerine yerel olarak saklamak için kendi hafif parola sunucunuzu çalıştırabilmenizdir.

Windows Support for Windows 7, 8, and 10 .exe
macOS Support for macOS Yosemite and later .dmg
Linux Support for most distributions

  • CopyQ

Pano, bilgi işlemin harika zaman kazandıran araçlarından biridir, ancak sadece kopyaladığınız son öğeyi hatırlaması açısından çok önemlidir.

CopyQ bu sorunu çözer – çalışırken, panoya eklediğiniz her bir öğeyi saklar ve bu klipleri CopyQ menüsünden ilgili öğeyi seçerek yapıştırmanızı sağlar (erişmek için üst çubuktaki simgesine tıklayın) veya daha hızlı erişim için kendi özel klavye kısayolunuzu atayarak.

Diğer özellikler, pano öğelerini yönetme becerisini içerir – mevcut pano öğelerini düzenleyebilir veya kaldırabilir, kendinizinkini sıfırdan ekleyebilir, aramalar yoluyla daha kolay tanımlanabilir hale getirmek için etiketler atayabilir ve klipleri özelleştirilebilir sekmeler halinde düzenleyebilirsiniz.

indirmek için tıklayın.

  • OpenShot

Bugünlerde video çekmek her zamankinden daha kolay ve konu hepsini bir araya getirmeye geldiğinde, OpenShot Download bizim en iyi video düzenleyicimiz. Kullanıcı dostudur – video, ses ve fotoğraf dosyalarınızı Proje Dosyaları penceresine aktarın, ardından bunları çok kanallı zaman çizelgesindeki konuma sürükleyin.

Kliplerinizi düzeltmek için aracın tahribatsız düzeltme araçlarını kullanın, ardından özel efektler, sahneler arasındaki geçişler, başlık ve altyazıların yardımıyla bunları profesyonel görünümlü bir filme dönüştürün.

OpenShot‘ı bir AppImage olarak indirdiğinizden ve titreşimsiz oynatma sağlamak için SSD sürücüsü ve 8GB veya daha fazla RAM‘e sahip güçlü bir çok çekirdekli işlemci üzerinde çalıştırdığınızdan emin olun .

Windows (64-bit Kurulum) indir.
Windows 7, 8, 10+ Windows’un 64 bit sürümleri ile uyumludur.

OpenShot Kullanımı

  • Gnome Tweaks

UbuntuGnome masaüstü ile birlikte gelir, ancak beğenmediğiniz şeyleri yapılandırma seçenekleri için Ayarlar aracını keşfettiğinizde, bulduğunuz şeyden hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz.

Çözüm GNOME Tweaks‘tir . Yazılım Merkezi aracılığıyla yüklendikten sonra, açmak için Uygulama Başlatıcı’da Tweaks’i arayın. Solda kategoriler ve sağda mevcut ince ayarlarla iki bölmeli bir pencere tarafından karşılanacaksınız.

Bunlar basit açma / kapama sürgüleri, açılır menüler ve ara sıra sayısal değerlerden oluşur. Çoğu kendinden açıklamalıdır, ancak bu masaüstü simgelerini kaldırmak için, ilgili seçenekleri bulacağınız Uzantılar altındaki Masaüstü simgelerinin yanındaki Ayarlar düğmesine tıklamanız gerekir.

Gnome’da daha da derinlere inmek istiyorsanız – ve sisteminizle daha fazla risk almaya istekliyseniz – o zaman Tweaks’in yanında Yazılım Merkezi aracılığıyla dconf-editor’ü kurun.

indirmek için tıklayın.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram