24 MART 2022 PERŞEMBE
Linux İndir

En İyi Linux İşletim Sistemi Hangisi: Fedora veya Ubuntu?

En İyi Linux İşletim Sistemi Hangisi: Fedora veya Ubuntu?

En İyi Linux İşletim Sistemi Hangisi Bu yazıda, fedora ve Ubuntu arasındaki temel farklılıklara hızlı bir göz atacağım, Linux Çeşitleri bilgi işlem ihtiyaçlarınız için hangi dağıtım hakkında bilinçli bir karar vermenize yardımcı olmak amacıyla. Fedora veya Ubuntu arasında seçim yaparken birkaç temel farkı çabucak fark edeceksiniz: Fedora dağıtım Ubuntu‘dan daha “eski okul” (yani daha eski); daha köklü yazılım paketlerine ve daha köklü kullanıcı tabanlarına sahip olması anlamında daha “geleneksel”; desteklediği donanım açısından daha gelişmiştir ve masaüstü ve menü deneyimlerinizi özelleştirmenize izin verdiği şekilde; ve bedava! Hangisi daha iyi? En stabil Linux Bu iki masaüstü dağıtımının artılarına ve eksilerine bir göz atalım.

Linux dağıtımları 2020 ve Ubuntu modeli daha yeni ve Fedora modeli daha “geleneksel” olsa da, bu dağıtımların her ikisinin de güçlü noktaları vardır. Ubuntu, yazılım paketi tabanı açısından daha olgundur ve Fedora modeli teknik olarak yeni olmasa da, hala sunabileceği çok şey vardır En iyi işletim sistemi 2020 (örneğin daha fazla multimedya desteği, daha iyi oyun desteği vb.). Dağıtım için donanım gereksinimlerine gelince, her ikisi de günlük kullanım için uygundur, ancak belirli bir donanım desteğine ihtiyacınız varsa (örneğin optik sürücüler, ses kartları vb.)

En iyi Linux dağıtımları 2022 Hangisi sizin için daha hayırlı? Sonuçta, bu iki dağıtım arasındaki temel fark, her ikisinden biriyle de keyfini çıkarabileceğiniz özelleştirilebilirlik derecesinde yatmaktadır. Linux işletim sistemleri Büyük bir grafik kullanıcısı değilseniz veya masaüstü ortamının çalışma şeklini değiştirmeniz gerekmİyorsa, muhtemelen bilgi işlem ihtiyaçlarınız için Ubuntu’yu seçerken daha mutlu olursunuz. MX Linux Öte yandan, bilgisayarınızı en son zilleri ve ıslıkları içerecek şekilde tamamen özelleştirmeniz gerekiyorsa veya son derece özelleştirilebilir bir işletim sistemini seviyorsanız, Linux işletim sistemi tavsiye Fedora sizin için daha iyi bir seçim olabilir.

Fedora ve Ubuntu’ya Genel Bakış

Bir Linux kullanıcısıysanız, Ubuntu’ya yabancı değilsiniz. Canonical Ltd., Ubuntu‘yu açık kaynaklı bir Debian tabanlı Linux işletim sistemi olarak geliştirdi. Ubuntu, masaüstü bilgisayarlar, sunucular ve Nesnelerin İnterneti (IoT) cihazları için benzersiz bir dağıtım olan Core için kullanılabilir.

Ubuntu her altı ayda bir yeni bir sürüm alır ve her uzun vadeli destek (LTS) sürümü iki yılda bir kullanıma sunulur. Canonical, normal sürümlere ek olarak, tüm Ubuntu sürümleri için kullanım ömürlerinin sonuna (EOL) kadar destek ve güvenlik güncellemeleri sağlar.

Fedora, Fedora Project tarafından oluşturulan ve öncelikli olarak bir IBM yan kuruluşu olan Red Hat tarafından desteklenen, açık kaynaklı, topluluk destekli bir dağıtımdır. Fedora Linux dağıtımı şu anda beş farklı sürümde mevcuttur. İş İstasyonu ve Sunucu sürümleri daha yaygın sürümleri bulunmaktadır. CoreOS sürümünün ana odak noktası bulut bilgi işlemdir , Silverblue sürümü ise IoT ve kapsayıcı tabanlı iş akışlarına odaklanır.

Yükleme işlemi

Linux kurulumu, önceki günlerde yoğun bir işti, ancak Linux işletim sistemini sanal bir makineye veya çift önyükleme olarak kurmak her zamankinden daha kolay. Kurulum açısından hem Ubuntu hem de Fedora’nın kurulumu kolaydır, ancak bazı faktörler onları birbirinden ayırır.

Fedora, diğer Red Hat işletim sistemlerine benzer bir Anaconda yükleyici kullanır. Anaconda, kullanıcı dostu bir arayüze sahip çok güçlü ve esnek bir yükleyicidir. Herhangi bir özelleştirme olmadan nispeten basit bir kurulumu kolayca seçebilirsiniz.

Alternatif olarak, kurulumunuzu özelleştirmek istiyorsanız hemen hemen her yapılandırmayı özelleştirebilirsiniz. Ayrıca, Linux sisteminizi başlatıldığı andan itibaren kullanıma hazır hale getiren önceden düzenlenmiş yazılım paketleri kurmanıza da olanak tanır.

Buna karşılık Ubuntu, bir zamanlar yoğun olan kurulum sürecini kolaylaştıran çok daha basit bir arayüze sahip. Ubuntu’yu çift önyüklemeli bir işletim sistemi olarak kurmak istiyorsanız, mevcut işletim sistemini otomatik olarak algılayacak ve kurulum sürecini buna göre yapılandıracaktır.

Ubuntu’daki yükleme işleminin bir diğer önemli özelliği, üçüncü taraf kodları ve güncellemeleri yüklemeye hazırdır. Ancak bizim için öne çıkan nokta, Ubuntu kurulum arayüzünün basitliğidir. Linux’a yeni başlayan biri bile yeni işletim sistemlerini sadece birkaç tıklamayla kurabilir.

Sonuç olarak, hem Fedora’yı hem de Ubuntu’yu kurmak nispeten kolaydır, ancak basitleştirilmiş ve basitleştirilmiş kullanıcı arayüzü nedeniyle Ubuntu’nun kurulum sürecini tercih ediyoruz.

Paket Yönetimi

Paket yöneticisi, sisteminizde kurulu olan yazılımların kaydını tutar ve yazılımı kurmanızı, güncellemenizi ve kaldırmanızı kolaylaştırır. Ubuntu ve Fedora’nın paket yöneticileri çok verimli olmalarına rağmen birbirinden oldukça farklıdır. Ubuntu’daki paketler DEB biçimindeyken, Fedora paketleri RPM paket biçimindedir.

Atası Debian gibi, Ubuntu da Gelişmiş Paket Aracını (APT) kullanır. En büyük ve en güçlü Linux paket yöneticilerinden biri olan APT, Ubuntu’nun yaygın bir Linux dağıtımı olmasının temel nedenlerinden biridir. Bu paket yöneticisi, Ubuntu’nun geniş yazılım havuzlarına erişmenize ve bunları tek bir komut satırı talimatıyla kurmanıza olanak tanır.

Fedora sadece DNF paket yöneticisini, daha önceki Yellowdog Güncelleme Yöneticisinden önemli bir iyileştirme veya kullanır yum . DNF, yaygın olarak RPM Linux dağıtımları için yeni nesil paket yöneticisi olarak kabul edilmektedir. Fedora’da DNF paket yöneticisini kullanarak paketleri kurmak için dnf komutunu vermeniz gerekir .

Masaüstü Ortamı

Şık ve kusursuz bir kullanıcı arayüzü, herhangi bir modern işletim sistemi için bir zorunluluktur. Fedora ve Ubuntu, varsayılan olarak GNOME masaüstü ortamını kullanır. Hem Ubuntu hem de Fedora’daki varsayılan masaüstü ortamı, programcı olmayanlar için çok iyi tasarlanmış ve kullanıcı dostudur.

Varsayılan görünümün size çekici gelmemesi durumunda, masaüstü ortamını çok çeşitli mevcut seçenekler arasından kolayca özelleştirebilirsiniz. Masaüstü ortamı varyasyonları Ubuntu’da “Tatlar” olarak bilinir ve popüler lezzetler Xubuntu ve Kubuntu’dur. Fedora, farklı masaüstü ortamlarını “Spins” olarak ifade eder; KDE Plazma masaüstü ortamını denemenizi şiddetle tavsiye ederiz.

Her ikisi de GNOME masaüstünü kullandığından ve bol miktarda alternatif masaüstü ortamı sağladığından, Fedora ve Ubuntu’yu masaüstü kullanıcı arayüzü açısından ayıran pek bir şey yoktur.

Yayın Döngüleri

Yayın döngüleri, Fedora veya Ubuntu argümanının ayrılmaz bir parçasıdır. Bu işletim sistemlerinin her ikisi de altı ayda bir yeni bir sürüm alır.

Canonical, sürümlerde çok dakik ve yükseltmeleri esas olarak masaüstü kullanıcılarını hedefliyor. Beş yıla kadar uzun vadeli yayınları desteklerler ve her iki yılda bir yayınlarlar. LTS sürümleri, sunucular ve iş istasyonları için tasarlanmıştır ve genellikle geleneksel yükseltmeler yerine hata düzeltmeleri ve güvenlik güncellemeleri alır.

Fedora ise güncellemeleri duyurulduğundan daha geç yayınlamakla ün salmış durumda. Yayınları, zaman zaman kararsız olabilen en son yazılımı içerme eğilimindedir. Fedora güncellemeleri için destek, yayınlandıktan sonra sadece on üç aydır. Sürümleri genellikle daha büyüktür, bu nedenle hızlı bir internet bağlantınız yoksa güncellemeyi oldukça zahmetli bulabilirsiniz.

Sürüm döngüleri açısından Ubuntu, tutarlı ve güvenilir sürümleri nedeniyle öne çıkıyor. Ubuntu ayrıca Fedora’ya kıyasla daha uzun bir süre için sürüm desteği sunar.

Hangisi Daha İyi: Fedora veya Ubuntu?

Hem Fedora hem de Ubuntu kaliteli Linux dağıtımlarıdır ve artıları ve eksileri vardır, ancak 2021’de iş istasyonunuz için istikrarlı bir şey istiyorsanız Ubuntu’nun daha iyi bir seçim olduğuna inanıyoruz.

Ubuntu’nun daha güçlü bir destek topluluğu, kaliteli yükseltmeler sunan tutarlı sürümleri ve hemen hemen her geliştiricinin gereksinimi için yeterli olan geniş bir yazılım deposu vardır. Ubuntu en erişilebilir Linux dağıtımı olmasa da, yine de en belirgin marka bilinirliğine sahip kaliteli bir dağıtımdır.

Fedora, Red Hat sistem geliştiricileri için bariz bir seçim olmalı, ancak tüm ekosistem, sunucular ve iş istasyonları için daha uygundur.

Bıkkın Panda

Bıkkın Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram