24 MART 2022 PERŞEMBE
Teknoloji

Twitter mavi tik alma 2022

Twitter mavi tik alma 2022

Twitter, 17 Kasım 2021‘de tüm hesaplar ve doğrulanmış hesaplar için yeni twitter mavi tik işlemini resmen sona erdirdi. Twitter, yeni twitter mavi tik sürecini 21 Ocak Cuma günü başlattı ve öne çıkan twitter kullanıcılarının bir dahaki sefere profillerinde nasıl mavi bir yetenek elde edeceklerini detaylandırdı. Ancak süreç sorunları olmadan değildi. Çok sayıda insan “o kadar da benzersiz değil” mavi yeteneğini aldıklarını bildirirken, diğerleri işaretlendiklerini fark etmediler bile.

Twitter‘ın neden yeni altı kategoriye devam etmeye karar verdiği hakkında hiçbir fikrim yok, ancak hayranların kafası karışabileceği şekilde tanıtmak bir hata gibi görünüyor. Ayrıca resmi destek alanının şu anda “çalışıyor” olduğunu ve değişime hazır görünmediğini fark ettim. Twitter‘ın resmi destek alanı altı kategoriye hazırlanırsa, büyük değişiklikler beklemem veya altı kategorinin resmi uygulamayı kullanırken doğrulamada bir fark yaratacağını beklemem. Muhtemelen sadece bir test alanıdır.

Altı kategori şu anda aşağıdaki gibidir: doğrulanmış, ilgili, arkadaşlar, herkese açık ve özel. Yalnızca doğrulanmış ve ilgili hesaplar ana Twitter arayüzünden arkadaş olabilir, takip edilebilir veya silinebilir. Renk düzeninde yalnızca genel ve özel profil simgelerine izin verilir, ancak bunun neden bu kadar önemli olduğundan emin değilim. Umarım doğrulanmış kullanıcılar tam twitter deneyimine eriştiklerinde tüm bunlar değişecektir, ancak şimdilik yeni mavi tiklerin ne anlama geldiğini belirsizdir.

Mayıs 2021‘de Twitter, doğrulama sürecini herkese yeniden açtı. İşte Twitter doğrulaması için nasıl başvuracağınız ve süreç hakkında bilmeniz gerekenler.

Twitter Doğrulamasının Kısa Zaman Çizelgesi

Twitter 2009’da doğrulama programını başlattığında, yalnızca kendi seçtiği hesapları doğruladı. 2016 yılında şirket, doğrulama isteklerini herkese açarak bunu değiştirdi.

Daha sonra, 2017’de Twitter doğrulama sürecini askıya aldı, bu nedenle artık mavi kontrolü kendiniz talep edemezsiniz. Birçok kişi, doğrulama sağlayan sitenin, Twitter‘ın doğrulanmış hesabı onayladığını ima ettiğini hissetti, bu şirketin niyeti değildi. O zamandan beri Twitter bunu çözmek için çalıştığını iddia ediyor, ancak neyin değiştiği tam olarak belli değil.

Mayıs 2021’de Twitter , doğrulama isteklerini yeniden açtı . Twitter‘ın talep akışını yakalamak için doğrulamayı duraklattığı birkaç günden sonra, Twitter‘daki herkes artık tekrar doğrulama talebinde bulunabilir.

Twitter’dan nasıl mavi tik işareti veya tik isteyebileceğinize bakalım.

Twitter Doğrulaması Nasıl Talep Edilir

Twitter doğrulamasını mobil uygulama veya web ara yüzü üzerinden talep edebilirsiniz.

Telefonunuzdaki doğrulama formunu incelemek istiyorsanız, Twitter uygulamasını açın ve alttaki Ana Sayfa sekmesine geçin . Soldaki menüyü dışarı kaydırın ve Ayarlar ve gizlilik‘i seçin , ardından Hesap‘a dokunun . Burada bir Doğrulama isteği alanı göreceksiniz . Başlamak için buna dokunun.

Twitter‘ın web sitesinde doğrulama talebinde bulunmak için sol kenar çubuğundaki Diğer’i tıklayın ve Ayarlar ve gizlilik ‘i seçin . Seç Hesabınız ardından Hesap bilgilerinde . Bu sayfayı açmak için Twitter şifrenizi onaylamanız gerekebilir. Açılan penceryi tıklayın Talebi Doğrulaması altında güvenlik kodu.

Her iki seçenekten sonra başlamak için İsteği başlat‘ı seçin . Twitter şu anda doğrulamayı duraklattıysa, doğrulama isteklerinin şu anda kullanılamadığını belirten bir mesaj görebilirsiniz. Bu durumda daha sonra tekrar kontrol edin.

Twitter Doğrulaması için Genel Gereksinimler

Aşağıda inceleyeceğimiz kriterlere ek olarak, Twitter‘ın tüm doğrulanmış hesaplar için birkaç genel gereksinimi vardır. Onlar:

 • Hesabınızın bir adı ve profil resmi olmalıdır.
 • Son altı ay içinde hesabınıza giriş yapmış olmalısınız.
 • Onaylanmış bir e-posta adresiniz veya telefon numaranız olmalıdır.
 • Başarılı bir şekilde itiraz etmedikçe, son 12 ay içinde kuralları ihlal ettiğiniz için Twitter kilitlenmesine sahip olamazsınız.

Bazı hesap türleri doğrulama için uygun değildir. Twitter parodi, haber kaynağı, yorum veya resmi olmayan hayran hesaplarını doğrulamaz. Ayrıca takipçi satan hesaplar gibi spam veya manipülasyona karışan hiçbir hesabı doğrulamaz. Son olarak, koordineli zararlı faaliyetlerle ilişkili veya Twitter‘ın nefret dolu içerik politikasını ihlal eden hiçbir hesap doğrulanamaz.

Ayrıca, doğrulanmış bir markaya veya eğlence prodüksiyonuna doğrudan bağlı olmadıkları sürece evcil hayvanlara veya kurgusal karakterlere doğrulama sağlamaz.

Doğrulamaya Uygun Twitter Hesap Türleri

Twitter‘da doğrulanmak için hesabınızın altı kategoriden birine girmesi gerekir:

 • Aktivist, organizatör veya etkileyici: Twitter, bunları platformu “farkındalık getirmek, bilgi paylaşmak ve topluluk üyelerini bir amaç etrafında harekete geçirmek” için kullanan kişiler olarak tanımlar.
 • Şirket, marka veya kuruluş: Bu, marka adlarını, şirketleri ve benzerlerini temsil eden hesaplar içindir. Aynı zamanda bu kuruluşlardan liderleri ve diğer önde gelen kişileri de içerir.
 • Eğlenceler ve eğlence grupları: TV ağları ve film stüdyoları gibi büyük eğlence organizasyonlarına ek olarak, bu grup ayrıca bireysel sanatçılar, yönetmenler ve sanatçılar içerir. Twitter ayrıca, dijital içerik oluşturucuların, orijinal içeriği en az altı ay boyunca tutarlı bir şekilde yayınladıklarında ve kayda değer gereksinimlerini karşıladıkları takdirde doğrulanabileceğini söylüyor.
 • Devlet memuru veya bağlı kuruluş: Halihazırda devlet memuru, büyükelçi, resmi aday veya benzeri olan kişiler.
 • Gazeteci veya haber kuruluşu: Bu, “nitelikli haber kuruluşlarının” resmi hesaplarını ve onlar için çalışan tüm gazetecileri içerir. Uygun kuruluş türleri arasında gazeteler, kablo veya akış istasyonları, podcast ana bilgisayarları ve benzerleri bulunur. Serbest gazeteciler, yeterli yazı kredisi sağlayabilirlerse doğrulanabilirler.
 • Profesyonel spor veya e-spor kuruluşu: Son grup, profesyonel spor takımları ve sporcuları ile antrenörler içindir. Ayrıca, belirli yayınlarda yeterli referansa sahip oldukları sürece, e-spor liglerini ve oyuncularını da içerir.

Hangi gruba girdiğiniz oldukça açık olmalıdır. Karşılamanız gereken gereksinimler, burada ne seçtiğinize bağlıdır, bu nedenle doğru seçeneği seçtiğinizden emin olun.

Bu kategorilerden herhangi birine uymuyorsanız, Twitter muhtemelen sizi doğrulamayacaktır. Gelecekte doğrulama için daha fazla hesap türü açan şirkete dikkat edin.

Doğrulama için Referansların Sağlanması

Ardından, yukarıda seçtiğiniz kategoriye göre dikkate değer bir hesap olduğunuzun kanıtını Twitter‘a sağlamanız gerekir. Daha fazla bilgi için Twitter‘ın doğrulanmış hesap yardım sayfasına bakın.

Örneğin, eylemci seçeneğini seçtiyseniz , sizinle ilgili bir Wikipedia makalesine, sizi kapsayan saygın haber kaynaklarından en son üç bağlantıya veya insanların son zamanlarda sizin hakkınızda arama yaptığını gösteren bir Google Trendler profiline bağlantı sağlamanız gerekir.

Seçtiğiniz şeye bağlı olarak, sayfa hemen takipçi veya bahsetme gereksinimlerini karşılamadığınızı söyleyebilir. Bu durumda, başka bir kategori seçmeniz veya hesabınızı daha fazla oluşturmanız gerekir.

Kimliginizi dogrulayin

Ardından, Twitter‘ın meşru olduğunuzu doğrulaması gerekir. Bunu yapmanız için size üç yol sunar:

 • Devlet tarafından verilen kimlik: Sürücü belgesi veya pasaport gibi bir kimliğin resmini yükleyin.
 • Resmi e-posta adresi: Bu seçeneği kullanmak için Twitter e-posta adresinizin .gov adresi veya işvereninizin alan adı gibi resmi bir alan adından olması gerekir. Hesabınız için genel bir e-posta adresiniz varsa (Gmail gibi), bu yöntemi kullanamazsınız.
 • Resmi web sitesi: Doğrudan Twitter hesabınıza atıfta bulunan resmi bir web sitesine bağlantı sağlayın.

Twitter Doğrulamanızı Sonlandırma

Formu tamamladığınızda, bir Gözden Geçir ve gönder sayfası göreceksiniz . Girdiğiniz ayrıntıların doğru olduğunu onaylayın ve ardından doğrulama isteğinizi göndermek için Gönder‘e basın.

Twitter, tüm isteklerin bir insan tarafından incelendiğini ve başvurunuzun işleme koyulmasının birkaç hafta sürebileceğini belirtir. Twitter’ın isteğinizi aldığını bildiren bir e-posta ve bildirim alacaksınız. Şirket bir karar verdiğinde, başka bir e-posta, Twitter‘ın başvurunuzu kabul edip etmediğini size bildirecektir.

Reddedilirseniz, 30 gün sonra yeniden doğrulama için başvurabilirsiniz. Twitter‘ın başvuruları reddetmek için belirli bir nedenden bahsetmediğini unutmayın, bu nedenle hesabınızın nerede yetersiz kaldığını bilemezsiniz.

Doğrulandığınızda Ne Olur?

Twitter’dan mavi onay aldıysanız, tebrikler! Artık hesabınızda daha fazla güvenilirliğe sahipsiniz ve arkadaşlarınıza rozetiniz hakkında övünebilirsiniz.

Ancak, doğrulandığınızda gerçekleşen bir ton pratik değişiklik yoktur. Bir örnek olarak, tweetlerinizdeki yanıtları yalnızca diğer doğrulanmış kullanıcıları gösterecek şekilde filtreleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi istiyorsanız, mavi tik işaretinin gerçekte ne anlama geldiğine daha önce baktık . Bunun dışında, doğrulanmanın faydalarının çoğu, diğer kullanıcılara sahte bir hesap olmadığınızı ve bazı sonuçları olduğunu göstermektir.

Doğrulanmış hesapları etkileyen aşırı bir durum, Bitcoin dolandırıcılığını tweetlemek için birçok yüksek profilli Twitter hesabının ele geçirildiği Temmuz 2020‘ydi. Buna yanıt olarak Twitter, dolandırıcılığı kontrol altına almak için tüm doğrulanmış hesapların paylaşımda bulunmasını geçici olarak engelledi.

Doğrulama Durumunuzu Kaybetmek

Twitter doğrulaması kalıcı değildir; çeşitli nedenlerle kaybedebilirsiniz. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Hesabınızın @ kullanıcı adını değiştirme
 • Twitter hesabınızın devre dışı kalmasına izin verme
 • Diğer doğrulama kriterlerini karşılamıyorsanız, bir devlet görevlisinin görevden ayrılması gibi, doğrulandığınız pozisyondan ayrılmak
 • Twitter‘da biyografinizi veya adınızı değiştirerek insanları yanıltmak
 • Twitter‘ın spam, özel bilgileri paylaşma, kötüye kullanım ve benzeri konulardaki kurallarını çiğnemek

Twitter’da Onaylanmakta İyi Şanslar

Artık Twitter‘da doğrulama başvurusu hakkında her şeyi biliyorsunuz. Yukarıdaki kategorilerden birinde kayda değer bir hesap değilseniz, muhtemelen mavi tik için başvurmaya değmez. Ancak bu gruplardan birine uyuyorsanız, deneyin ve Twitter‘ın hesabınızı doğrulayıp doğrulamayacağını görün.

Doğrulanmış olsanız da olmasanız da, Twitter‘daki konumunuzu yükseltmenin her zaman bazı pratik yolları vardır.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Sonraki Yazı

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram