24 MART 2022 PERŞEMBE
Teknoloji

Twitter Hesabınızın Güvenliğini Sağlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Twitter Hesabınızın Güvenliğini Sağlama Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Twitter hesapları görme, dolandırıcılar ve kötü amaçlı yazılım dağıtıcıları için cazip hedeflerdir. Birisi Twitter hesabınızı ele geçirdiğinde, dolandırıcılık ve kötü amaçlı yazılım bağlantıları içeren tweet'ler göndererek takipçilerinizi çöplükleriyle bombalayabilir. Bu ipuçlarıyla Twitter hesabınızın güvenliğini güçlendirin ve takipçilerinize saldırmak için kullanılmasını önleyin.

Twitter, HTTPS'yi herkes için etkinleştirerek zaman içinde güvenliği iyileştirdi (artık bundan vazgeçemiyorsunuz bile), ancak Twitter hesabınızın güvenliğini sağlamak için hala yapabileceğiniz birçok şey var. Ne yazık ki, Twitter henüz iki faktörlü kimlik doğrulama sunmuyor .

Twitter'da Üçüncü Taraf Uygulamaları Yönetin

Bir üçüncü taraf uygulamasının Twitter hesabınıza erişmesine izin verdiğinizde, Twitter bunu hatırlar ve uygulamanın gelecekte bağlanmasına her zaman izin verir. Kullandığınız üçüncü taraf uygulamalarını dikkatli seçmelisiniz – bazı uygulamalar tweet ve doğrudan mesaj göndermek için izin ister. Uygulama kötü amaçlıysa veya gelecekte güvenliği ihlal edilirse, spam mesajları göndermek için Twitter hesabınızı kullanabilir.

Hesabınıza erişmesine izin verilen uygulamaları yönetmek için , ayarlar sayfasındaki Uygulamalar sekmesini tıklayın . Artık kullanmadığınız uygulamalara erişimi devre dışı bırakmak için Erişimi iptal et düğmesini kullanın.

Şifreleri Tekrar Kullanmayın

Güçlü bir parola kullanmaya yönelik standart tavsiye hala geçerlidir, ancak parolaları yeniden kullanmamanız önemlidir. Twitter hesabınız için diğer hizmetler için kullandığınız parolanın aynısını kullanırsanız, başka bir hizmetteki bir güvenlik sızıntısının parolanızı açığa çıkarması ve kötü niyetli kişilerin hesabınıza erişmesine izin vermesi olasıdır. Bu sadece teorik bir sorun değil – Yahoo!, LinkedIn ve eHarmony gibi büyük web sitelerinde uzun bir dizi parola sızıntısı yaşandı. Birçok kişi, kamuya açık hale gelen bir parolayı yeniden kullandıkları için çeşitli web sitelerinde hesapları çalındı.

Twitter şifrenizi Twitter hesap ayarlarındaki Şifre sayfasından değiştirebilirsiniz.

Tüm bu benzersiz parolaları yönetmenize yardımcı olmak ve hayatınızı kolaylaştırmak için bir parola yönetimi stratejisine karar verin .

Bir URL Genişletici kullanın

Twitter'ın karakter kısıtlamaları, birçok kişinin URL'leri paylaşmak için bit.ly gibi URL kısaltıcıları kullandığı anlamına gelir. http://badwebsite.biz/scam gibi bir bağlantı görmek yerine http://bit.ly/ABcd gibi bir şey göreceksiniz. Tıklamadan önce bağlantının nereye gittiğini bulamazsınız.http :// kötü web sitesi . biz / scam , http :// bit gibi bir şey göreceksiniz . ly ABcd . Tıklamadan önce bağlantının nereye gittiğini bulamazsınız.

Bu kısa URL'leri "kısaltmak" için bir URL genişletici kullanabilirsiniz; bu, ilk önce bağlantıya tıklamadan gittikleri tam adresi ortaya çıkarır. Kullanabileceğiniz iki farklı URL genişletici türü vardır - bağlantıları bir web sayfasına kopyalayıp yapıştırmanıza izin veren web tabanlı veya yükledikten sonra Twitter'daki bağlantıları otomatik olarak kısaltan bir tarayıcı uzantısı.

LongURL, iyi bir web tabanlı URL genişleticidir. Daha fazla seçenek için şunu okuyun: Bu URL Genişleticilerle Kısa Bağlantıların Gerçekten Nereye Gittiğini Göster

Twitter'da Kimlik Avına Dikkat

Twitter'a, diğer web sayfalarındaki bağlantılara tıklamak yerine adres çubuğunuza twitter.com yazarak veya yer imi kullanarak erişmelisiniz. Adres çubuğunuzun twitter.com.ru gibi gizli bir şey değil, twitter.com yazdığından emin olun.twitter . com'u adres çubuğunuza ekleyin veya diğer web sayfalarındaki bağlantılara tıklamak yerine bir yer imi kullanın. Adres çubuğunuzun twitter yazdığından emin olun . com , twitter.com.ru gibi sinsi bir şey değil.

(Evet, bu makalede size yardımcı olmak için Twitter'ın çeşitli ayar sayfalarına bağlantılarımız var - ancak çevrimiçi kimseye güvenmeyin. Adres çubuğunuzu kontrol edin ve tıkladıktan sonra gerçekten twitter.com'a ulaştığınızdan emin olun; bu iyi bir uygulamadır. )twitter . com'a tıkladıktan sonra; bu iyi bir uygulamadır.)

Twitter'da - veya web'de başka herhangi bir yerde - bir bağlantıya tıkladıktan sonra beklenmedik bir şekilde bir Twitter oturum açma sayfası görürseniz, yalnızca şifrenizi girmeyin. Gerçekten twitter.com'da olup olmadığınızı kontrol edin.twitter . com.

Twitter'da Şifre Sıfırlamalarını Kısıtla

Twitter, herkesin @kullanıcı adınızı girerek hesabınız için bir parola sıfırlama başlatmasına izin verir. Bu gerçekleşirse bir şifre sıfırlama e-postası alacaksınız. E-postadaki bağlantıya yanlışlıkla tıklarsanız, şifreniz sıfırlanacaktır. Bu özelliği kilitlemek için – özellikle diğer kişilerin başlattığı parola sıfırlama e-postaları alıyorsanız faydalıdır – Twitter hesap ayarları sayfanızı açın .

Sayfanın en altına gidin ve Parola sıfırlama öğesinin sağındaki Parolamı sıfırlamak için kişisel bilgileri iste onay kutusunu etkinleştirin. Parola sıfırlama işlemini başlatmak için e-posta adresinizi veya telefon numaranızı girmeniz gerekir.

Tarayıcınızı ve Bilgisayar Güvenliğinizi İyileştirin

Twitter'a bilgisayarınızdaki bir web tarayıcısından eriştiğinizi varsayarsak, tarayıcınızın güvenliğini artırmak, tweetlerdeki bağlantılara endişelenmeden tıklamanıza olanak tanır. İşte yapabileceğiniz şeyler:

  • Tarayıcınızı güncel tutun. Yeni tarayıcılar bu günlerde kendilerini otomatik olarak güncelleyecek şekilde ayarlanmıştır, bu nedenle Internet Explorer 6 kullanmadığınız veya bu otomatik güncellemeleri devre dışı bırakmadığınız sürece iyi durumda olmalısınız .
  • Tarayıcı eklentilerinizin tamamen güncel olduğundan emin olun. Yüklü eklentilerinizi buradan kontrol edebilirsiniz . Java eklentisi gibi hiç kullanmadığınız eklentileri kaldırmayı düşünün .
  • Bir antivirüs kullanın. Bilgisayarınızda yüklü bir virüsten koruma yazılımınız yoksa, harika olanlardan bazılarını ücretsiz olarak indirebilirsiniz  (ancak yalnızca bir tane yüklediğinizden emin olun!).
  • İşletim sisteminizi düzenli olarak güncelleyin. Windows kullanıyorsanız, Windows Update'i güncellemeleri otomatik olarak yükleyecek veya en azından sizi yeni güncellemeler konusunda uyaracak şekilde ayarlayın.

Bir yardım eli uzatın

Bir arkadaşınızın sahte görünümlü tweet veya doğrudan mesaj gönderdiğini görürseniz, onunla iletişime geçin ve hesabının ele geçirildiğini bildirin.

İster arkadaşınızın hesabı ister sizin hesabınız olsun, ele geçirilmiş bir hesaptan kurtarma için Twitter'ın talimatlarını izleyin : şifrenizi değiştirin, üçüncü taraf uygulamalara olan bağlantıları iptal edin ve kullandığınız Twitter uygulamalarına yeni şifreyi ekleyin.

Twitter hakkında daha fazla bilgi için, eksiksiz Twitter ve Twitter hile sayfası kılavuzumuzu indirin .

Hiç Twitter hesabınızın güvenliği ihlal edildi mi? Twitter hesabınızın güvenliğini sağlamak için başka ipuçlarınız var mı? Yorumlarda yerinizi alın!

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram