24 MART 2022 PERŞEMBE
Fitness

Detoks Diyeti Nedir?

Detoks Diyeti Nedir?

Detoks diyeti nedirDetoks diyeti, vücut tarafından günlük operasyonlarında sıklıkla kullanılan toksinler de dahil olmak üzere çeşitli “istenmeyen maddelerin” sistemini temizlemeyi amaçlayan her türlü diyettir. Bir kişinin detoks diyetsini düşünmek istemesinin çeşitli nedenleri vardır. Örneğin, bir birey bir tür tıbbi durumdan muzdarip olabilir veya sadece bir tür gıda intoleransının kurbanı olabilir ve hastalıklarına neden olan her neyse çıkarmak isteyebilir.

Herhangi bir detoks diyetinin arkasındaki temel oldukça basittir: amaç, insan vücudundaki tüm toksinleri ve istenmeyen maddeleri ortadan kaldırmaktır. Detoks diyetleri genellikle bireyin toksin seviyelerine büyük katkıda bulunduğu düşünülen belirli yiyecek türlerinin ortadan kaldırılmasını önerir. Bir detoks diyeti, kilo kaybı ve toksinlerin yok edilmesi için gereken kalori miktarının yanı sıra doğru yiyeceklerin yemesini tavsiye edebilecek lisanslı bir beslenme uzmanı veya doktor tarafından izlenmelidir. Her türlü kalori alımını tamamen ortadan kaldıran detoks diyetleri (sıfır kalorili soda içmek gibi) çok sağlıksız olarak kabul edilir ve aslında beslenme yetersizliklerine neden olabilir.

Detoksifikasyon diyeti için yaygın olarak önerilen bazı yiyecekler şunlardır: lif bakımından zengin meyve ve sebzeler, tam tahıllı tahıllar, fındık, taze meyveler, karpuz, lahana, havuç, maydanoz, yeşil çay, Kırmızı biber, sarımsak, zencefil, limon suyu ve zeytinyağı. Ek olarak, sindirim sisteminden toksinlerin uzaklaştırılmasına yardımcı olmak için bir detoksifikasyon döneminde ve sonrasında kullanılabilecek bazı takviyeler vardır. Bu takviyelerden bazıları şunlardır: Acai meyve suyuAloe Vera suyubentonit kiliKlorellaKoenzim Q10yeşil çayAt kuyruğuProbiyotikler ve C Vitamini. Bu takviyelerin her biri yönlendirildiği gibi kullanılmalı ve optimum sonuçlar için günde en az bir kez alınmalıdır. Bulantı meydana gelirse, devam eden alımın başka sağlık sorunlarına yol açabileceği ve doktor gözetiminde durdurulması gerektiği için bir detoksifikasyon diyetinin aniden durdurulmaması gerektiğini hatırlamak önemlidir. Bu ürünlerden bazıları tezgah üzerinde mevcuttur, bazıları ise reçete gerektirebilir.

Toksinler Nelerdir?

Toksin” kelimesi genellikle aşağıdakileri içeren kimyasal maddelere veya kirleticilere atıfta bulunmak için kullanılır:

 • Tarım ilacı
 • Gıdalardaki antibiyotikler veya hormonlar
 • Gıda ambalajlarından çıkan kimyasallar
 • Ev temizleyicileri
 • deterjanlar
 • Gıda katkı maddeleri
 • Ağır metaller
 • Hava kirliliği
 • İlaçlar
 • Sigara içmek

Bazı detoks programlarını teşvik eden ve satan kişiler, vücuttaki bu atıklardan kurtularak, enerji artışı, daha temiz cilt, kilo kaybı ve diğer avantajlar dahil olmak üzere sağlık yararlarından yararlanabileceğinizi iddia ediyor. Sorun, bu iddiaları destekleyecek yüksek kaliteli, bağımsız, klinik çalışmaların olmamasıdır.

Eleştirel bir incelemenin yazarları, vücudun kalıcı organik kirleticiler (KOK’lar) olarak adlandırılan yaygın toksinlere tepkisini araştırdı. Yazarlar, KOK’ların vücuda herhangi bir zarar verdiği veya bunların ortadan kaldırılması gerektiği fikrini destekleyecek yeterli bilimsel kanıt olmadığı sonucuna varmışlardır. 2

Aslında, vücudunuz zaten zararlı toksinlerden kurtulmak için sistemlere sahiptir. Cildimiz, soluduğumuz hava ve yediğimiz yiyecekler yoluyla toksinleri emeriz. Ancak vücudumuzun organları – öncelikle karaciğer, böbrekler, kolon ve akciğerler, bu kirleticileri doğal olarak dışarı atmak için sistemlere sahiptir.

Kısacası, vücudunuz her zaman bir detoksifikasyon durumundadır. Bu organların her birinin farklı görevleri vardır.

 • Karaciğer kan filtre edilmesi ve (sindirim gibi) normal vücut fonksiyonları veya ilaç, alkol ya da kimyasal maddeler gibi harici toksinlerin bir sonucu olarak meydana gelen zararlı maddelerin çıkarılması ile önemli bir rol oynar.
 • Böbrekler , aynı zamanda filtre idrar şeklinde kan ve kaldır toksinler yardımcı olur.
 • Besinler ince bağırsakta yiyeceklerden çıkarıldıktan sonra, kolon (veya kalın bağırsak) toksinler de dahil olmak üzere atılmak üzere kalan atıkları filtreler.
 • Akciğerlerdeki kirpikler , vücuda giren toksinleri soluduğunuz havada hapseder. Bu kirleticiler daha sonra öksürme veya diğer doğal vücut süreçleri yoluyla dışarı atılır.

Bu yüzden vücudumuzun kirleticilere maruz kaldığı doğru olsa da, vücudumuzun onları uzaklaştırmak için yardıma ihtiyacı olduğuna dair çok az kanıt var. Aslında, sağlıklı hücreleri ve organları desteklemek için besleyici bir diyet yemek, detoksifikasyonu artırmanın en akıllı yolu olabilir.

Ancak tüm detoks diyetleri kirleticiler hakkında iddiada bulunmaz. Bazı detoks planları, daha sağlıklı yiyecekler istemeniz veya sağlığı artırmak için daha az besleyici gıdaların alımını azaltmanız için zevk alma duyularınızı “yeniden eğitmek” için tasarlanmıştır. Bunun gibi daha az kısıtlayıcı detoks diyet planları, sağlıklı beslenme için daha uzun vadeli bir plan için bir sıçrama tahtası olarak kullanılırsa fayda sağlayabilir.

Nasıl çalışır

Detoks diyetlerinin birçok farklı türü vardır. Bazıları kısa sürelidir, sadece birkaç gün sürer, bazıları ise birkaç hafta sürer. Her detoks programında yer alan yiyecek ve içecekler de önemli ölçüde değişebilir.

Belirli bir detoks yemek listesiyle ilgili net bir yönerge bulunmamakla birlikte, en popüler programlar arasında birkaç eğilim vardır. Hemen hemen tüm detoks diyetleri, öğle yemeği, rafine ekmek veya makarna gibi işlenmiş gıdaları ve ilave şeker veya fazla sodyum içeren gıdaları ortadan kaldırır. Birçok detoks programı, yiyecek alımınızı meyve, sebze ve yağsız etlerle sınırlar. En kısıtlayıcı planlar yalnızca meyve suyu içeceklerini içerir ve katı yiyecekleri içermez.

En sağlıklı detoks programları, Türkiye Tarım Bakanlığı (USDA) ve Sağlık ve İnsan Hizmetleri (HHS) tarafından geliştirilen beslenme kılavuzlarında tanımlanan tüm gıda gruplarından sebze, meyve, tahıl, yağsız veya az yağlı süt ürünleri, proteinli gıdalar ve sağlıklı yağlar. Bu besin gruplarını içeren detoks programları yaygın değildir.

Lehine ve aleyine olanlar


Birçok tüketici, hızlı kilo vermeyi sağladığı için detoks diyet programlarını tercih etmektedir . Kısa süreli bir programda yağ kaybetmeniz pek olası olmasa da, özellikle düşük karbonhidratlı bir detoksta biraz su kaybetmeniz olasıdır. Giysileriniz daha iyi oturabilir ve kendinizi daha hafif hissedebilirsiniz.

Bu planların bir diğer faydası da kısa ömürlü olmalarıdır. Üç günlük bir program, bazıları için çok daha lezzetlidir ve daha sağlıklı alışkanlıklar için bir basamak olabilir.

Kalıcı bir diyet revizyonu düşüncesi bunaltıcı görünüyorsa, kısa bir detoks, sağlığı artırmak için besin alımınızı iyileştirme fırsatı sağlayabilir. Hissetme şeklini beğendiyseniz, kalıcı değişiklikler yapmak için motive olabilirsiniz.

Ancak sorun şu ki, sağlıklı beslenme için uzun vadeli bir programa geçiş planı olmadan, tipik beslenme düzeninize döndüğünüzde detoks diyetinden elde ettiğiniz tüm faydalar muhtemelen ortadan kalkacaktır.

Aslında, Current Gastroenterology Reports’ta yayınlanan bir çalışmanın yazarları, detoks diyetleri de dahil olmak üzere farklı diyetleri karşılaştırdı. “Meyve suyu ve detoksifikasyon diyetlerinin işe yaradığı, çünkü kısa süreler için aşırı düşük kalori alımına yol açtığı, ancak normal bir diyete devam edildiğinde kilo alımına yol açtığı” sonucuna vardılar.

Ve seçtiğiniz detoks diyetinin kalorisi çok düşükse, detoks tamamlandıktan sonra sağlıksız aşırı yemekten bile kilo alabilirsiniz. Araştırmalar, bir diyet çok kısıtlayıcı olduğunda, kendinizi tıkınırcasına yeme ve kilo alma riskini artırdığınızı göstermiştir.

Ortak mitler

Medyada tanıtılan detoks diyetleri hakkında önemli yanlış bilgiler var. Bir planı düşünmeden önce gerçekleri öğrenin.

Detoks Diyeti Enerji Düzeylerimi Artırmaya Yardımcı Olacak

Bazı detoks diyetleri, kalori tüketiminizi son derece düşük seviyelere düşürür. Örneğin meyve suyu detoksları günde sadece 600 kalori sağlayabilir. Yeterli enerji alımı olmadan, kendinizi enerjik değil, yorgun hissetmeniz olasıdır.

Bununla birlikte, detoks diyetiniz yeterli beslenme sağlıyorsa (çeşitli gıda gruplarından yeterli kalori) ancak kafein, alkol ve şekerli yiyecekleri ortadan kaldırıyorsa, birkaç gün sonra enerji artışı hissedebilirsiniz.

Detoks Sırasında Özel Takviyeler Almam Gerekiyor

Çok çeşitli takviyeleri içeren detoks planları (bazen yüzlerce dolar veya daha fazla) satan şirketler var. Bunlar, lif takviyeleri, yeşil çay tabletleri, uyarıcılar veya enerjiyi artırdığına veya kilo kaybını artırdığına inanılan diğer hapları içerebilir.

Ancak, takviyelerin sağladığı (varsa) beslenme avantajını elde etmek için takviyeler için ödeme yapmanız gerekmez. Tam tahıllar ve meyve ve sebzeler lif sağlar. Ve doğru miktarda kalori tüketirken susuz kalmamak, sağlıklı bir metabolizma için enerjinizi korumanıza yardımcı olur.

Müshil Çayları ve Diğer Kolon Temizleme Ürünleri Detoksifikasyonu Artırabilir

Müshil bir ürün tüketmenin vücudu detoksifiye edeceğine dair bir kanıt yoktur. Aslında, Ulusal Sağlık Enstitüleri’ne (NIH) göre, müshil içeren detoks programları, dehidrasyona ve elektrolit dengesizliklerine yol açacak kadar şiddetli ishale neden olabilir.

Nasıl Karşılaştırılır

Genel bir kural olarak, detoks diyetleri, diğer diyet programları veya sağlık uzmanları tarafından sağlanan beslenme önerileri ile karşılaştırıldığında iyi sonuç vermez.

TRUD Yönergeleri

Çoğu detoks diyeti, makro besinler (yağ, karbonhidrat, protein) veya mikro besinler (vitaminler ve mineraller) için önerilen yönergeleri karşılamanıza izin vermez. Kalori ihtiyaçlarınızı karşılasanız bile, birçok plan karbonhidrat alımını kısıtlar ve süt ürünlerini, çoğu proteini ve sağlıklı yağları ortadan kaldırabilir.

Vücut Sıfırlama ve Diğer Ticari Diyetler

Vücut Sıfırlama Diyeti, Atkins, South Beach Diyeti ve detoks diyetine benzer kısıtlayıcı bir aşamayla başlayan diğerleri gibi bazı popüler diyet planları vardır. Örneğin, Body Reset Diyetinde sadece beş gün boyunca smoothie tüketirsiniz. Atkins planında, hemen hemen tüm karbonhidratları ortadan kaldıran indüksiyon programını başlatırsınız.

Bununla birlikte, bu diyetlerin her birinde, tüm gıda gruplarından gıdaları içeren daha sağlıklı ve uzun vadeli bir plana kademeli olarak geçiş için bir plan vardır.

Suyu Temizler

Popüler bir detoks diyeti türü, meyve suyu temizliğidir. Birkaç şirket, birkaç gün veya birkaç hafta süren meyve suyu abonelikleri satıyor. Vücudunuzu detoksifiye etmeye yardımcı olduklarını iddia ediyorlar. Bazıları kilo kaybının reklamını yapıyor. Ayrıca birkaç gün boyunca sadece limonata karışımı içmenizi öneren ana temizlemeye (limonata diyeti de denir) adanmış popüler internet siteleri de vardır.

Bu programlarda, günde 1.000’den az kalori ve çok sınırlı besin tüketmeniz olasıdır. Sonuç olarak, bunlar en az sağlıklı detoksifikasyon biçimleridir.

Sağlıklı Detoks Alternatifi

Vücudunuz ağır veya halsiz hissediyorsa, neden sağlığı artırmak için kısa vadeli bir detoks planı denemiyorsunuz? Daha az sağlıklı gıdaları ortadan kaldırmak için yedi gün ayırın ve bunun yerine doyurucu ve doyurucu, besin açısından zengin tam gıdaları yemeye odaklanın. Normal beslenme düzeninizden bu kısa mola, yeni meyve veya sebzeler, tam tahıllar ve bitkisel yağlarla denemeler yapmanıza yardımcı olabilir.

Yedi günlük detoks diyetiniz boyunca, işlenmiş gıdalardan, tam yağlı süt ürünlerinden, rafine tahıllardan ve ilave şeker içeren yiyeceklerden uzak durmayı hedefleyin. Kafein ayrıca et ve çeşniler kategorilerindeki bazı özel yiyeceklerin yanı sıra sınırsızdır.

Ayrıca temizlik sırasında alkollü içeceklerden (şarap, bira ve alkollü içkiler gibi) kaçınmak isteyeceksiniz. Alkol vücutta esas olarak karaciğer tarafından metabolize edilir. Daha fazla parçalanmadan ve vücuttan atılmadan önce karaciğer hücrelerine ve vücut dokularına zarar verme potansiyeline sahip bir kimyasal olan asetaldehite kısaca parçalanır. Karaciğerinizdeki yükü hafifletmenin yanı sıra, hafta boyunca alkolden (ve kafeinden) kaçınmak, geliştirdiğiniz alışkanlıklarınızı değiştirmenize yardımcı olabilir.

Sağlıklı yiyecekler


Bir haftalık detoks diyetinize neleri dahil etmeniz gerektiğine dair kesin ve hızlı kurallar yoktur. Ancak amacınız, tam tahıllar, kabuklu yemişler ve tohumlar gibi yüksek lifli gıdalarla birlikte antioksidan dolu temizleyici sebze ve meyvelere odaklanmak olmalıdır . Diyetinizi bu yiyecekler üzerine kurarken, ölçülü olarak yediğinizden emin olun.

Ayrıca detoks diyetinizi bitki bazlı protein ve miso gibi probiyotikten zengin fermente gıdalarla tamamlayabilirsiniz. Haftalık yemek planlamanıza yardımcı olacak bazı ek fikirler:

 • Yerel olarak yetiştirilen, mevsimlik meyve ve sebzeleri yiyin. Mevsim sebzeleri, bütün meyve, smoothie’ler, pancar, havuç, elma ve zencefil suyu veya yeşil meyve suyu gibi meyve suları içeren bir salata deneyin .
 • Dengeli yemeklerin tadını çıkarın. Her öğün ideal olarak bir miktar protein, sağlıklı yağ, yüksek lifli, tam tahıllı karbonhidratlar ve meyve ve sebzeleri içermelidir. Lahana veya Nohut Buda Kase ile Kırmızı Körili Mercimek Çorbası düşünün .
 • Çeşitliliği olan tarifleri tercih edin . Tabağınıza koyu yeşil yapraklı sebzeler, pancar, enginar, soğan, havuç ve salatalık gibi çeşitli sebzeler koymaya çalışın. Pişmiş nohut, avokado, kahverengi pirinç, fırında tatlı patates, kenevir tohumu, sızma zeytinyağı ve protein, lif ve yağ bakımından zengin diğer yiyecekleri ekleyin. Daha da iyisi, Tatlı Patates ve Kırmızı Lahana Salatası gibi çeşitli bitki bazlı malzemeleri birleştiren tarifleri arayın .
 • Kahvaltı. Kahvaltıda aynı şeyi yeme eğilimindeyseniz, yulaf ezmesi, smoothie , taze çilek, kahvaltı kasesi veya chia pudingi deneyin .
 • Abur cubur. Bazı atıştırmalık fikirleri arasında Beyaz Fasulye ve Kaju Dip veya sebzeli Kavrulmuş Kırmızı Pancar Humus veya Kimyon-Kireç Kavrulmuş Nohut sayılabilir .
 • Öğle ya da akşam yemeği. Mükemmel bir yemek, zeytinyağı ile fırçalanmış ve fırınlanmış bir portobello mantar kapağı, Balkabagi Çorbası , Tek Kap Vegan Biber , Körili Nohut , Fırında Bal-Hardal Somonu veya Siyah Fasulye Roka Tostadas içerebilir

Sağlıklı Nemlendirme

Bol su içmek toksinleri atmada uzun bir yol kat edebilir. Detoks diyetinizi yaparken günde sekiz bardak filtrelenmiş su içmeyi hedefleyin. Buna sabah uyanır uyanmaz bir bardak su (ideal olarak oda sıcaklığında veya ılık) dahildir. Limonlu su veya DIY demlenmiş su tercih etmek , sabah hidrasyonunun detoks etkilerini artırabilir.

Bazı insanlar daha fazla sıvıya ihtiyaç duyabilir ve bazı insanlar daha az sıvıya ihtiyaç duyabilir. Susuzluğunuzu bir rehber olarak kullanabilmenize rağmen, sizin için uygun sıvı alımı konusunda sağlık uzmanınıza danışmak isteyebilirsiniz.

Sağlıklı Aktivite

Fiziksel aktivite dolaşımı hızlandırır ve buna karşılık vücudunuzun toksinleri yok etmesine yardımcı olur. Detoks diyetiniz sırasında dolaşımınızı hızlandırmak için günlük rutininize hafif egzersizleri dahil ettiğinizden emin olun. Örneğin, öğle yemeği molasında yürüyüşe çıkmayı veya onarıcı bir yoga dersine katılmayı deneyebilirsiniz.

Detoks diyetinizin ilk birkaç gününde enerjiniz düşebileceğinden, egzersiz seanslarınızı kısa aralıklarla bölmek yardımcı olabilir. Düzenli egzersiz yapmıyorsanız, bir egzersiz rejimine başlamadan önce doktorunuzla konuşun.

İpuçları

Biraz önceden planlama yaparsanız ve sağlık uzmanlarıyla bağlantı kurarsanız, detoksifikasyon planınız daha başarılı olacaktır.

Önceden planlamak

Hazırlık aşamalarında yemeklerinizi haftaya göre planlamayı hedeflemelisiniz. Dikkatli bir şekilde planladığınız beslenme planınız sayesinde, detoks diyetinizden sapma olasılığınız azalır. Ayrıca bu zamanı, temizliğiniz sırasında sizi cezbedebilecek yiyecek ve içeceklerden mutfağınızı arındırmak için de ayırabilirsiniz.

Hafta içi çalışıyorsanız, detoksa Cuma günü başlamak iyi bir fikirdir. Bu yaklaşım, genellikle en zor olan diyetinizin ilk birkaç gününde daha fazla aksama süresi sağlar.

Yan Etkileri Yönetin

Baş ağrısı ve mide bulantısı gibi yaygın detoks reaksiyonlarını engellemek için detoks diyetinize giden günlerde kafein, şeker, işlenmiş gıdalar ve yapay tatlandırıcıları aşamalı olarak bırakmayı deneyin. Kafeinden tamamen vazgeçmeye hazır değilseniz, yeşil çay, beyaz çay veya matcha gibi düşük kafeinli içeceklere geçin . Ayrıca, çok fazla lif yemeye alışkın değilseniz, vücudunuzun detoks diyetinin yüksek lif içeriğine alışması birkaç gün sürebilir. Sindirim sisteminizi uyarmak için zencefil çayı , nane çayı, kimyon çayı veya tarçın çayı gibi bitki çaylarını yudumlamayı deneyin .

Yedi günlük detoks diyetiniz özellikle fasulye açısından zenginse, kuru fasulye hazırlarken ıslattığınız suya bir parça kombu deniz yosunu eklemeyi deneyin.

Detoks diyetinin dördüncü veya beşinci gününde birçok insanın daha enerjik hissetmeye başladığını ve sindirimlerinin iyileştiğini fark ettiğini unutmayın.

Kontrol Edin

Buna veya herhangi bir detoks planına başlamadan önce sağlık uzmanınızla görüşmeyi düşünün. Yedi günlük bir detoks diyeti tüm insanlar için uygun değildir. Karaciğer hastalığı, diyabet, kanser, böbrek hastalığı veya yeme bozukluğu gibi kronik bir sağlık durumunuz varsa, diyetinizi değiştirmeden önce doktorunuza danışmanız çok önemlidir.

Diyet rejiminizde değişiklik yapma konusunda endişeleriniz varsa, yedi günlük bir detoks diyetinin sizin için uygun olup olmadığını belirlemek için sağlayıcınızla konuşun.

Kişisel Bakım

Detoks diyeti, kendinizi belirli yiyeceklerden veya aktivitelerden mahrum bırakmakla ilgili değildir – her gün harika hissedebilmeniz için vücudunuza ve zihninize daha iyi bakmakla ilgilidir. Bu zamanı, uyku rutininizi iyileştirmek ve kendinize bir masaj yaptırmak gibi, öz bakımınızı güçlendirmek için kullanmayı deneyin.

Yedi günlük detoks diyetiniz, yeni stres yönetimi tekniklerini denemek için de mükemmel bir fırsattır. Günlük stresi hafifletmek ve daha sakin olmanın yolunu bulmak için derin nefes almayı, aşamalı kas gevşetme, farkındalık meditasyonu veya yoga yapmayı deneyin. Müzik dinlemek, yavaş yavaş yürüyüşe çıkmak, küvete girmek veya en sevdiğiniz kitapla kıvrılmak gibi basit stratejiler bile zihninizi yatıştırmaya yardımcı olabilir.

Detoks Sonrası Planı

Detoks diyetinizde yolculuk ederken, daha fazla sıvı içmek veya daha fazla sebze yemek gibi basit değişikliklerin günlük refahınız üzerinde derin bir etkisi olabileceğini muhtemelen göreceksiniz. Aslında, yedi günlük yaklaşımın çok çeşitli yeni yiyecekler, tarifler ve yaşam tarzı alışkanlıklarıyla denemeler yapmak için ideal bir yol olduğu düşünülüyor. Bu ivmeyi geliştirmek için öğle ve akşam yemeklerinde üç porsiyon sebze yemek gibi yeni davranışları benimserken daha az kısıtlayıcı bir diyete geri dönün.

Aynı anda çok fazla değişiklik yapmaya çalışmayın. Araştırmalar, insanların karmaşık rutinleri benimsemeye çalışmak yerine basit eylemlerde bulunmaya (daha fazla su içmek gibi) girişmeye çalışırken sağlıklı alışkanlıklar edindiklerini gösteriyor.

Araştırmalar, sağlıklı alışkanlıkların kökleşmesinin altı hafta kadar sürebileceğini ve kendinize küçük ödüller vermenin, bu olumlu değişikliklere bağlı kalmanız için sizi motive etmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Detoks diyetinizi bir noktada tekrarlayabilirsiniz, ancak tekrar denemeden önce kendinize biraz zaman verin. Detoks diyetlerinin savunucuları, sağlığınızı iyileştirmek ve hastalıkları önlemek için genellikle yılda birkaç kez temizlik yapmanızı önerir. Detoksunuzu tekrarlarken, son diyetinizde yaptığınızdan farklı yeme alışkanlıkları ve eylemleri birleştirmeyi deneyin.

Bıkkın Panda Tavsiyesi

Popüler çevrimiçi ve ticari detoks diyet programları, çok az zaman yatırımı gerektirdiğinden, önemli sonuçlar vaat ettiğinden çekici görünebilir. Ancak birçok plan tüketicileri hayal kırıklığına uğratıyor. Bazı durumlarda, bu programlar sağlıksız yiyeceklere, kilo alımına ve diğer sorunlara neden olabilir.

Yeme düzeninizde bir değişikliğe ihtiyacınız olduğunu düşünüyorsanız, ya yukarıdaki gibi sağlıklı bir detoks alternatifi düşünün ya da değiştirmek istediğiniz bir veya iki yeme alışkanlığını hedefleyin. Basitçe akıllı beslenmeye ve sağlıklı alışkanlıklara odaklanmak ücretsizdir, hiçbir risk taşımaz ve son derece kısıtlayıcı üç günlük bir diyete göre çok daha az zorluk gerektirir. Yeni sağlık stratejilerini test etmek, tüm yıl boyunca optimal sağlığa nasıl ulaşacağınız konusunda size güçlü ipuçları verebilir.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram