24 MART 2022 PERŞEMBE
Sistem Gereksinimleri

Windows Bilgisayarınızı Fabrika Ayarlarına Sıfırlamanın 4 Yolu

Windows Bilgisayarınızı Fabrika Ayarlarına Sıfırlamanın 4 Yolu

Windows bilgisayarınızı fabrika ayarlarına sıfırlamanın en iyi yollarını mı arıyorsunuz? Nasıl yapacağını öğrenmek ister misin? Windows‘u bilgisayarınızı daha önceki bir tarihe geri yükleyebileceğiniz şekilde sıfırlamanın gerçekten mümkün olup olmadığını bilmek ister misiniz? Bu yazıda size bilgisayarınızı fabrika ayarlarına sıfırlamanın yollarını göstereceğim. Çok basit yöntemler kullanarak nasıl yapacağınızı öğreneceksiniz ve prosedürün ne olduğunu da açıklayacağım. Bu makaleyi okumayı bitirdiğinizde, Windows‘un mümkün olan en eksiksiz ve kolay şekilde nasıl sıfırlanacağını tam olarak bileceksiniz.

Başlamadan önce, bilgisayarınızda windows‘un en son sürümünün yüklü olduğundan emin olmalıyız. (Yeni bir Windows Update gerçekleştirdiyseniz zaten sahip olmalısınız.) Ardından, “Bilgisayarım” ı açmak ve ardından “Başlat” ı tıklamak isteyeceğiz. İşletim sistemi başlatıldığında, fare işaretçinizi otomatik olarak “Güvenli Mod” u tıklatmak isteyeceğiniz görev çubuğunun üzerine yerleştirir. Bu, gerekli olmayan programların çalışmasını engeller ve bilgisayarınızın yeniden başlatılmasını engeller.

Tekrar “Başlat” ı tıklayın ve ardından “Çalıştır” ı tıklayın. Güvenli Mod komutunu yazmanız istenir ve bu, Windows’a başlatıldığında hangi programları yüklemesini istediğinizi söyler. Son olarak, şu anda üzerinde çalıştığınız tüm uygulamaları kapatmamız gerekir. Bunu yaptıktan sonra, “Control + Alt + Del” tuşuna basmalısınız. Bu işlem, masaüstünüze kaydetmiş olabileceğiniz kişisel dosyalar da dahil olmak üzere bilgisayarınızda depolanan tüm dosyaları kalıcı olarak siler.

Windows’u Sıfırlamadan Önce Yedeklediğinizden Emin Olun!


Windows’u nasıl sıfırlayacağımıza bakmadan önce, verilerinizin yakın zamanda yedeğini aldığınızdan emin olmalısınız. Fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi, yüklü tüm programlarınızı ve bazı durumlarda dosyalarınızı siler. Arkanda hiçbir şey bırakmak istemiyorsun.

Bilgisayarınızdan neyi yedekleyeceğinizi bildiğinizden emin olun , ardından Windows PC’nizi buluta nasıl yedekleyeceğinizi kontrol edin . Her şeyin güvenli bir kopyasına sahip olduğunuzda, Windows’u yeniden yüklemeye devam edebilirsiniz.

1. Yerleşik Yöntemi Kullanarak Windows 10’u Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Windows’u fabrika ayarlarına sıfırlamak bir zamanlar elverişsiz bir işlemdi, ancak Microsoft, Windows 8’de bunu yapmanın çok daha kolay bir yolunu sundu. Bu, Windows 10’da da bulunur ve çoğu durumda bir Windows bilgisayarını fabrika ayarlarına sıfırlamanın en iyi yoludur.

Bu Windows yeniden yükleme seçeneğine erişmek için Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Kurtarma‘ya gidin . Bu bilgisayarı sıfırla başlığını göreceksiniz ; tıklayın Başlamak başlamak için bu altından düğmeye.

Dosyalarınızı Saklayın veya Her Şeyi Kaldırın?

Windows 10‘u bu şekilde sıfırladığınızda seçebileceğiniz iki başlangıç seçeneğiniz olacaktır: Dosyalarımı sakla veya Her şeyi kaldır .

Dosyalarımı sakla‘yı seçmek , işletim sistemi seçeneklerinizi varsayılana döndürür ve tüm yüklü uygulamalarınızı (tarayıcılar, Microsoft Office ve oyunlar gibi) kaldırır, ancak dosyalarınızı belgeler ve müzik gibi tutar. Adına sadık kalarak, Her şeyi kaldır tam bir fabrika ayarlarına sıfırlamadır: tüm seçenekleri fabrika varsayılanlarına geri döndürür ve dosyalarınızı ve uygulamalarınızı kaldırır. Daha sonra Windows, yepyeni bir bilgisayardaki gibi olacaktır.

Dosyalarımı sakla seçeneği kişisel verilerinizi tutacak olsa da, bir şeyler ters gittiğinde kullanmadan önce yine de yedeklemelisiniz.

Bulut İndirme ve Yerel Yeniden Yükleme

Windows 10‘un modern sürümlerinde, Windows‘u nasıl yeniden yüklemek istediğinizi seçmeniz gerekecek. İki yol vardır: Buluttan indirme veya Yerel yeniden yükleme .

Yerel yeniden yükleme , Windows’un yeni bir kopyasını oluşturmak için mevcut sisteminizdeki dosyaları kullanır. Sizi internetten herhangi bir dosya indirme zahmetinden kurtarırken, Windows kurulumunuz bozulursa da çalışmaz.

Bulut indirme ile işlem bunun yerine internet üzerinden Microsoft‘tan yeni bir Windows 10 kopyası indirecektir. Bu, şu anda çalıştırmakta olduğunuz Windows 10 sürümünü (artı küçük güncellemeleri) yeniden yükler, böylece sizi daha yeni bir özellik güncellemesine yükseltmez.

İndirme Windows birkaç gigabayt veri alır, bu nedenle sınırlı bir bağlantınız varsa dikkatli olun. Yine de hızlı bir internet bağlantınız varsa, bu seçenek yerel yeniden yüklemeden daha hızlı olabilir.

Windows 10’u Sıfırlarken Seçenekler

Ardından, o ana kadar yapmayı seçtiklerinizin bir özetini içeren Mevcut ayarlar bölümüne sahip bir Ek ayarlar menüsü göreceksiniz . Daha fazla seçenek için tıklayabileceğiniz Ayarları değiştir bağlantısı da vardır .

Dosyalarımı daha önce sakla‘yı seçtiyseniz , Ayarları değiştir‘in altındaki tek seçenek artık Windows’u İndir? bulut veya yerel yeniden yükleme için geçiş yapın. Her şeyi kaldır‘ı seçtiğinizde daha fazla seçenek vardır .

Verileri temizle etkinleştirilsin mi? birisinin daha sonra kurtarma şansını azaltmak için sürücüdeki her şeyi yok edecektir. Bu işlem biraz zaman alsa da bilgisayarınızdan kurtuluyorsanız kullanmalısınız. Makinenizi tutuyorsanız gerekli değildir.

Aç tüm sürücülerden Sil dosyalar? bilgisayarınıza bağladığınız tüm sürücülerdeki her şeyi silmek için. Buna harici sabit sürücüler ve kurtarma sürücüleri dahildir. Bu sürücülerde muhtemelen yedekleriniz ve diğer önemli dosyalarınız olduğundan, bilgisayarınızla ilişkili her şeyi kalıcı olarak silmek istemiyorsanız bunu kullanmamalısınız.

Bilgisayarınızı kullanıma hazır olarak satın aldıysanız, ayrıca önceden yüklenmiş uygulamaları geri yükle? kaydırıcı burada. Bunu devre dışı bırakın; Windows, yeniden yüklendiğinde üretici yazılım yazılımlarını ve önceden yüklenmiş diğer uygulamaları içermez. Windows‘u başlangıçta kendiniz yüklediyseniz bu seçenek görünmez.

Windows 10 Sıfırlama İşlemini Onaylayın

Yukarıdaki seçeneklerden memnun olduğunuzda Onayla’yı tıklayın . Fabrika ayarlarına sıfırlamayı başlatmadan önceki son ekran Bu bilgisayarı sıfırlamaya hazır başlıklıdır .

İşlemin gerçekleştireceği eylemlerin bir listesini göreceksiniz. Bu işlemden hangi uygulamaların etkilendiğini tekrar kontrol etmek istiyorsanız Kaldırılacak uygulamaları görüntüle’yi tıklayın .

Son olarak, Sıfırla’yı tıklayarak işlemi onaylayın , ardından işlemin tamamlanmasını bekleyin. Bir dizüstü bilgisayarı fabrika ayarlarına sıfırlıyorsanız, işlem sırasında güç kaybını önlemek için onu prize taktığınızdan emin olun. Tamamlandıktan sonra Windows 10 kurulum prosedürünü gözden geçirmeniz gerekecek.

Daha sonra Windows 10‘u yeniden yükledikten sonra önerilen adımları uyguladığınızdan emin olun .

2. “Yeni Başlat” Seçeneğini Kullanarak Windows 10’u Fabrika Ayarlarına Sıfırlayın (Eski Sürümler)

Windows 10‘un daha eski bir sürümünü kullanıyorsanız Microsoft, bilgisayarınızı fabrika ayarlarına sıfırlamak için Yeni Başlangıç adlı farklı bir yol sunar. Windows 10 sürüm 2004 ile başlayarak, bu seçenek yukarıda açıklanan işlemle değiştirildi, bu nedenle modern bir sürüm kullanıyorsanız bunu kullanın.

Yeni Başlangıç’a erişmek için, Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Kurtarma sayfasında, en alttaki Temiz bir Windows kurulumuyla nasıl yeni başlayacağınızı öğrenin bağlantısını tıklayın. Bu, Yeni başlangıç seçeneğini gösteren Windows Güvenlik uygulamasını açacaktır . Devam etmek için Başlayın‘a tıklayın .

En az Windows 10 sürüm 2004 kullanıyorsanız, bu bağlantı metnine tıklamak , tarayıcınızda bunun yerine Microsoft’un Yeni Başlangıç sayfasını açacağını unutmayın.

Fresh Start şu şekilde çalışır:

  • Fresh Start, her şeyi kaldırma ve fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneği olmadan her zaman kişisel dosyalarınızı tutar.
  • Fresh Start, yerel dosyalardan yeniden yükleme seçeneği olmadan Windows 10’un en son sürümünü Microsoft’tan indirir.
  • Bu nedenle Fresh Start, üretici yazılım yazılımları da dahil olmak üzere standart olmayan tüm Windows uygulamalarını kaldırarak dağınıklığı önler. Tek istisna, üretici tarafından yüklenen ve kalan Microsoft Store uygulamalarıdır.
  • Son olarak, Fresh Start “bazı Windows ayarlarını” tutar, ancak hangilerini belirtmez. Yukarıdaki sıfırlama işlemi, ayarlarınızın hiçbirini saklamaz.

Özetlemek gerekirse, Fresh Start en son Windows 10 sürümünün yeni bir kopyasını indirir, dosyalarınızı ve bazı ayarlarınızı korur ve Mağaza uygulamaları dışında herhangi bir üretici yazılımı bırakmaz. Buna karşılık, standart sıfırlama seçeneği, dosyalarınızı korumayı seçmenize, herhangi bir ayarı kaydetmemenize, aynı Windows sürümünü yüklemenize ve işletim sistemini nasıl yeniden kuracağınızı seçmenize olanak tanır.

Bu şekilde yeniden yükleme yaptıktan sonra, premium uygulamalar için yeniden lisans anahtarlarını girmeniz gerekebileceğini ve muhtemelen sistem sürücülerini güncellemeniz gerekebileceğini unutmayın .

3. Windows Kurulum Ortamını Kullanarak Windows’u El İle Yeniden Yükleyin

Windows 8 veya 10 kullanmıyorsanız, Windows 10‘u Ayarlar menüsü olmadan nasıl fabrika ayarlarına sıfırlayacağınızı öğrenmek istiyorsanız veya herhangi bir nedenle yukarıdaki yöntemleri kullanmak istemiyorsanız, kurulum medyasını kullanarak her zaman Windows’u fabrika ayarlarına sıfırlayabilirsiniz. Bu, bilgisayarınıza yeni bir Windows kopyası yüklemenize ve şu anda üzerinde bulunan her şeyi silmenize olanak tanır.

Windows 10 için, Windows 10‘u önyüklenebilir bir USB sürücüsünden nasıl yükleyeceğinizi görün . Bu, Windows 10 yükleyicisini bir flash sürücüye yükleme, ondan önyükleme ve mevcut yüklemenizi yeni bir kopyayla silme sürecinde size yol gösterecektir. Yedek bir USB sürücünüz olduğu sürece bu ücretsiz ve kolaydır.

Windows 7 veya 8’i sıfırdan yeniden yüklemek istiyorsanız, Microsoft’un Windows 7 indirme aracını veya Microsoft’un Windows 8.1 indirme aracını kullanabilirsiniz . Bunlar , Windows’u yeniden yükleyebilmeniz için bir flash sürücüye veya DVD’ye yazmak üzere bir ISO indirmenize izin verir . ISO’sunu indirmek için geçerli bir Windows 7 ürün anahtarı sağlamanız gerekir, ancak Windows 8.1’i indirmek için bu gerekli değildir.

Her iki durumda da, yükleme medyanızı içeren USB sürücüsünü veya diski takın ve ardından çıkarılabilir aygıttan önyükleme yapın . Temiz bir kopya yüklemek için devam edebileceğiniz Windows kurulum ekranı ile karşılaşacaksınız. Bunu yapmanın, Windows’u yüklediğiniz sürücüde bulunan her şeyi kaldıracağını unutmayın.

Yukarıdaki # 1’deki yöntemlerin, bir USB yükleyiciyi manuel olarak oluşturmadan Windows’u aynı şekilde etkili bir şekilde yeniden yüklemenize izin verdiğini ve bu nedenle çok daha kullanışlı olduklarını unutmayın.

4. Gelişmiş Yöntemleri Kullanarak Windows 10’u Önyüklemeden Fabrika Ayarlarına Sıfırlama

Yukarıda listelenen üç yöntem çoğu kullanıcı için işe yarayacak olsa da, gerekirse Windows’u sıfırlamanın birkaç gelişmiş yolu vardır.

Önyüklemeden Windows 10 fabrika ayarlarına sıfırlama yapmak için (örneğin, Windows’a normal şekilde girememeniz durumunda), Gelişmiş Başlangıç menüsünden fabrika ayarlarına sıfırlama işlemi başlatabilirsiniz .

Windows düzgün çalışıyorsa bu menüyü başlatmak için Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlik > Kurtarma’yı ziyaret edin . Altında Gelişmiş başlangıç bölümünde, tıklayın şimdi yeniden başlat Gelişmiş Başlatma içine yeniden başlatma için. Alternatif olarak, Başlat menüsünü açıp oradaki güç menüsünü genişletebilir, ardından Yeniden Başlat düğmesini tıklatırken Shift tuşunu basılı tutabilirsiniz .

Bunlardan herhangi birini yapamıyorsanız, önyükleme yaparken F11’e basmayı deneyin; bu, bazı sistemlerde Gelişmiş Başlangıç’ı açar. Bu başarısız olursa, Windows, üç başarısız önyüklemeden sonra Gelişmiş Başlangıç’ı kendi başına başlatır.

Gelişmiş Başlangıç açıldığında, Sorun Gider’i seçin, ardından yukarıdaki #1 ile aynı fabrika ayarlarına sıfırlama prosedürünü başlatmak için Bu Bilgisayarı Sıfırla’yı seçin . Daha fazla seçenek için Gelişmiş seçenekleri seçebilirsiniz , ancak kayıtlı bir sistem görüntünüz yoksa hiçbiri Windows 10’u fabrika ayarlarına sıfırlamanıza izin vermez.

Aksi takdirde, BIOS’a önyükleme yapabilir ve bilgisayar üreticiniz bir tane içeriyorsa, kurtarma bölümünü doğrudan sabit sürücünüze yükleyebilirsiniz. Ancak, bu yöntemle fabrika ayarlarına sıfırlarsanız, tüm üretici yazılım yazılımlarını yeniden yüklersiniz. İdeal olmasa da, başka seçeneğiniz yoksa işe yarayabilir.

Kendi sürücünüzü oluşturmanıza olanak tanıyan bir araca erişmek için Başlat menüsüne “bir kurtarma sürücüsü oluştur” da yazabilirsiniz. Ancak, bu oldukça fazla alan gerektirir ve bir sorun yaşamadan önce bunu yapmanız gerekir. Henüz yapmadıysanız, #3’te açıklandığı gibi yeni bir Windows 10 yükleme diski oluşturmanız en iyisidir.

Sadece tüm temelleri kapsayacak şekilde: Windows’u BIOS’tan fabrika ayarlarına sıfırlamanın bir yolu yoktur. Bizim BIOS kullanarak rehber nasıl seçenekler varsayılan BIOS sıfırlamak için gösteriler, ancak bunun içinden değil fabrika sıfırlama, Windows kendisi can. Dizüstü bilgisayarınızı açmadan fabrika ayarlarına sıfırlamanın da bir yolu yoktur; yukarıdaki tüm işlemleri gerçekleştirmek için güce ihtiyacınız var.

Artık Windows Bilgisayarınızı Fabrika Ayarlarına Nasıl Sıfırlayacağınızı Biliyorsunuz

Bir Windows bilgisayarını fabrika ayarlarına sıfırlamak için birkaç seçeneğiniz vardır. Windows 8 veya 10 kullanıyorsanız, yerleşik fabrika ayarlarına sıfırlama seçeneği hızlı ve kolaydır. Windows 7 kullanıcıları, Microsoft’tan bir görüntü indirmeli ve bu şekilde temiz bir kurulum gerçekleştirmelidir.

İster satmadan önce dizüstü bilgisayarınızı tamamen sıfırlamanız gerekse de performans artışı için PC’nizi yenilemek isteyin, bu yöntemlerden biri sizi mümkün olan en kısa sürede yola çıkaracaktır.

Bir dahaki sefere, Windows’u sıfırlamanız bile gerekmeyebilir. Bilgisayarınızı yeniden yüklemeden temiz duruma getirmenin başka yolları da vardır.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram