24 MART 2022 PERŞEMBE
Nasıl Yapılır?

Yeşil Ekran Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yeşil Ekran Nedir ve Nasıl Çalışır?

Yeşil ekran tam olarak nedir ve nasıl çalışır? En basit ifadeyle, yeşil ekran, bilgisayar ve televizyon uygulamalarında düzenleme veya görsel efekt amacıyla kullanılan bilgisayar tarafından oluşturulan bir görüntüdür. Bugün, yeşil ekran teriminin belirli bir anlamı yoktur, bunun yerine dijital bir görüntüyle yazdırılabilen herhangi bir ekranı ifade eder. Dijital görüntülerfotoğraflar, diğer medyalardan dijital görüntülervideo sinyalleri vb.

Maliyetleri düşürmek ve verimliliği artırmak için yeşil bir ekran kullanılır. Bir film seti çekilirken, çekimler her sahneyi oluşturmak için gereken süreyi azaltmak ve böylece üretim maliyetlerinden tasarruf etmek amacıyla bir stüdyoda veya ses sahnesinde bir araya getirilir. Bunu başarmak için, mürettebat yeşil bir ekran kullanımını ayarlayabilir. Bu, kumaşla kaplı setin üzerine elektronik odaklı bir ışık geçirilerek yapılır. Kumaş ayrıca ışığı yansıtırken konumun fotoğrafik bir görüntüsünü üreten boya ile kaplanmıştır. Elde edilen görüntü daha sonra bir monitöre aktarılır ve üretimin ihtiyaçlarına göre değiştirilebilir.

Yeşil ekran ne için kullanılır? Günümüzde, bu araç ticari ve diğer sanatsal uygulamalarda giderek daha fazla kullanılmaktadır. Özellikle birçok özel efekt içeren büyük ölçekli üretimler bu teknolojinin başlıca faydalanıcılarıdır. Bununla birlikte, ev videoları gibi küçük yapımlar, konumun dijital görüntüsünü oluşturmak için gerekli teknolojiye sahip değillerse yeşil bir ekranı da büyük şekilde kullanabilirler.

Yeşil Ekran Nedir?

Fotoğraf ve videografi alanlarında, yeşil ekran, fotoğraf ve video editörlerinin daha sonra post prodüksiyonda tüm arka planı değiştirmesine olanak tanıyan parlak yeşil bir tuval fonudur. Amaç, çekim konumundan kurgulanmış zemine geçişi mümkün olduğunca sorunsuz ve doğal hale getirmektir.

Yeşil perdeler genellikle sentetik gerilebilir naylon elastandan yapılır, ancak herhangi bir parlak yeşil kumaş, değişen sonuçlarla birlikte yeşil perde olarak kullanılabilir. Aslında, bazı insanlar yeşil ekranları taklit etmek için duvarlarını parlak yeşil bir renge boyar.

Esasen, yeşil ekranlar arka plan için bir yer tutucu görevi görür. Bu, çekilen her şeyin tamamen farklı bir arka plana sahip olacağının en büyük göstergesi.

Ama Neden Yeşil?

Yeşil seçimi ilk başta biraz kafa karıştırıcı gelebilir, ancak cevap basit; insanlar ve giysilerin, mobilyaların ve dekorların çoğu yeşil değildir. Yeşil doğada öne çıkan bir renk olsa da, ev, ofis veya kafe olsun, günlük moda veya dekorda nadiren kullanılır.

Kahverengi, sarı, turuncu ve kırmızı gibi diğer renkler, her yerde çeşitli tonlarda ve hatta insanların teninde ve saçında alt tonlar olarak bulunabilir. Mümkün olsa da, ekranı bir arka planla değiştirme zamanı geldiğinde, bu renkler işi on kat daha zorlaştırıyor.

Yeşil Ekranlar ve Mavi Ekranlar

Mavi, yapay nesnelerde sıklıkla kullanılmayan başka bir renktir ve insanlar mavi değildir. Mavi, doğadaki en nadir renktir, rengin herhangi bir tonuna sahip çok az hayvan ve bitki vardır.

Peki, Neden Mavi Ekran Değil?

Siyah beyaz filmlerde ve oyunlarda 20. yüzyılın başlarından ortalarına kadar çeşitli renklerde “yeşil” ekranlar kullanıldı, ancak dijital kameralar ortaya çıktıktan sonra popülerlik kazandılar. Dijital kameralar, mavi de dahil olmak üzere diğer tüm renklere kıyasla iki kat daha fazla yeşil renk yakalama eğilimindedir. Bu, post prodüksiyonda yeşil arka planı seçmenin ve değiştirmenin diğer tüm renklerden daha kolay olduğu anlamına gelir.

Diğer bir neden de, yeşil ekranların parlak olması için daha az ışığa ihtiyaç duymasıdır, bu da çekim setinizde daha az aydınlatmaya ihtiyaç duyacağınız anlamına gelir. Bütçeyle çalışan fotoğrafçılar ve stüdyolar için mükemmel.

Ara sıra mavi ekran kullanımına yol açan yeşil ekranların en büyük dezavantajı da parlaklıklarıdır. Setin diğer kısımlarına çok fazla renk dökülüyor. Yani, çektiğiniz herhangi biri veya herhangi bir şey, üzerine yansıyan yeşil bir ışığa sahip olacaktır. Bu, özellikle parlak veya yansıtıcı nesnelerin fotoğrafını çekiyorsanız bir sorundur.

Çok fazla ışığın olmaması gereken karanlık sahneleri çekerken mavi ekranların kullanımı çok daha kolaydır. Ayrıca, sarı saç gibi yeşil ekranda eriyen nesnelerin etrafını aydınlatmak daha kolaydır. Yine de, düzgün çalışması için çok daha fazla ışığa ihtiyaç duydukları için mavi ekranların kullanımı daha pahalıdır.,

Yeşil Ekranlar Nasıl Çalışır?

Konsept olarak, yeşil ekranlar basit bir tekniğe dayanır. Ancak pratikte, küçük ayrıntılar ve ışığa maruz kalmadaki değişiklikler, ortaya çıkan görüntünün kalitesinde önemli bir değişikliğe neden olabilir.

Yeşil ekranı kurarken, tüm yüzeyin tek tip olması önemlidir. Bu, eşit ve güçlü bir aydınlatma ve tuval malzemesinin zahmetli kontrast oluşturan çok az kırışık veya hiç kırışık olmadan mümkün olduğunca düz olmasını gerektirir.

Ayrıca oyuncularınızın veya modellerinizin tepe aydınlatması kullanarak yeşil ekrana gölge düşürmemesine de dikkat etmelisiniz.

Anahtarlama Nedir?

Anahtarlama, fotoğraf veya video düzenleme yazılımı kullanılarak post prodüksiyonda yeşil ekranın kaldırılması işlemidir . Arka planı tuşladıktan sonra, görüntülerden çekimin ana konusuna kusursuz bir şekilde karışan videolara kadar her şeyi yükleyebileceğiniz şeffaf bir arka plan kalır.

Kroma Anahtarlama

Chroma keying, yeşil ve mavi ekranlarda kullanılan en yaygın keying türüdür. Görüntü veya videoyu renk tonlarına göre katmanlara ayırır. Her rengin, krominans değeri olarak da bilinen benzersiz bir renk aralığı vardır.

Chroma keying ile, bu belirli rengin görüntü veya videonuzun tüm alanlarını şeffaf bir katmana dönüştürebilirsiniz.

Luma Anahtarlama

Luma anahtarlama, renk temelinde çalışmak yerine, parlaklık veya parlaklık düzeyine göre katman saydamlığını ayarlar. Luma anahtarlama, parlaklığa bağlı olarak belirli alanlarda daha fazlasını gösteren temel görüntünün üzerine görüntünün yarı saydam bir ön plan klibini eklemenizi sağlar.

Dramatik efektler veya yumuşak geçişler için videoyu üst üste bindirmek için kullanılabilse de, en yaygın olarak hareketsiz görüntülerin düzenlenmesinde kullanılır .

Renk Dökülmesi

Renk dökülmeleri, arka planda çok fazla ışık olduğunda, filme aldığınız nesnelere veya insanlara yansıyarak renkli bir filtre görevi gördüğünde meydana gelir. Diğer herhangi bir zemin ekranı rengine kıyasla yeşil ekranlarda daha yaygındır.

Renk dökülmelerinin çoğu küçüktür ve özellikle yansıtıcı nesneler veya giysiler yoksa göz ardı edilebilir. Hafif renk dökülmesi vakalarında , yeşil ekranın etkilerini ortadan kaldırmak veya en aza indirmek için etkilenen kenarlar ve alanlar kolayca renk düzeltilebilir .

Yeşil Ekranlardan Sonra Ne Gelir?

Yeşil ekranlar 1940’lardan beri filmlerde kullanılıyor ve bugün hala devam ediyor. Parlak yeşil tuval hala aynı. Her yeni dijital kamera ve video düzenleme yazılımı ile gelişen, fotoğrafçılık ve anahtarlama teknolojisidir.

Bazı yüksek bütçeli film stüdyoları, kavisli LED ekranlar lehine yeşil ve mavi ekranlardan tamamen vazgeçiyor. Bununla birlikte, modern anahtarlama yazılımının yardımıyla uygulanması ucuz ve kullanımı kolay olduğu için yeşil ekranların kısa sürede kaybolması pek olası değildir.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram