24 MART 2022 PERŞEMBE
Haberler

Yatakta Yemek Neden Tavsiye Edilmez?

Yatakta yemek yemenin zararları, Yani yatakta yemek yemeye karar verdin, ama onu indirmekle ciddi bir sorun yaşıyorsun. Gün boyunca sadece sakız çiğnemeyi deneyebilirsiniz ve bu yardımcı olabilir, Yatakta yemek yemek günah midir evet günah. Ancak en iyi ihtimalle geçici bir çözümdür ve kesinlikle iştahınızı azaltmaz. Yatakta yemek yemeye başvurmak zorundaysanız, dürtülerle savaşmak için ekstra bir adım atma zamanı. Bu adımı şimdi atmazsan, kötü beslenme alışkanlıklarını görmezden gelmeye devam ettikçe daha da kötüleşecek.

Yatakta yemek yemek karabasan gibi rehavet’de vardır. Yatarak yemek yemek zararlımı, uyurken metabolizmanızın yavaşlayacağı, metabolizmanız da dahil olmak üzere her şeyi yavaşlatacağı ve bu da sizi kolayca zayıf ve yorgun hissetmenize neden olacaktır. Hiç egzersiz yapmayacaksınız, bu yüzden güne çift çizburgerle şımararak başlamak için enerjiniz olsa bile, hiçbir şeyi kaldıramayacak kadar yorgun olacaksınız ve gün boyunca kalori yakmayacaksınız. Yatarken yemek yemenin zararları bunun yerine, kilonuz artacak ve kilolar her zamankinden daha inatçı olacak.

Rüyada yatakta yemek yemek yatakta yemek yemek, özellikle tüm beslenme alışkanlıklarınızı kontrol etmiyorsanız, bir dizi nedenden dolayı tehlikeli olabilir. Sadece sağlığınızı riske atmakla kalmayacak ve yediklerinize dikkat etmezseniz muhtemelen bazı kas dokusunda kalıcı hasara neden olmayacaksınız, aynı zamanda kilo verme konusunda bazı çok önemli faktörleri de göz ardı edeceksiniz. Metabolizmanız serotonin ile kontrol edilir ve yeterli uyku almanız ve atlamamanız şarttır. Kahvaltıyı atlamak ve öğünler arasında yemek yememek hem ruh halinizi hem de vücudunuzun gün boyunca nasıl kalori yaktığınızı etkileyecektir. Kahvaltıyı atlamak ve yatakta yemek yemek arasında bir karşılaştırma yoktur ve sonuçları kendiniz için kilo almak ve her zaman yorgun olmak şeklinde göreceksiniz.

Genel bakış

İnsanlık tarihinin büyük bir bölümünde, yatakta yemek yemek, ya yemek zamanlarında yatakta uzanacak kaynaklara sahip olanlara (ve belki de onlara yemeklerini getirecek hizmetçilerle birlikte) ya da hastalara havale edildi. Diğer insanların çoğunun kalkması, çalışması ve/veya aileleriyle birlikte, genellikle ortak bir masada yemek yemesi gerekiyordu.

Bugün, birçok öğün hareket halindeyken mideye indiriliyor, bu yüzden yatakta yemek yeme fikri, en azından soyut olarak, genellikle önemli bir çekicilik yaratıyor olabilir.

Bununla birlikte, pratikte yatakta yemek yemek bir dizi soruna yol açabilir. Ayrıca, arada bir yatakta bir şeyler atıştırmak veya yemek yemek, hızlı bir şekilde düzenli bir alışkanlık haline gelebilir ve potansiyel olarak iyi uykuyu ve diğer sağlıklı yaşam tarzı uygulamalarını rayından çıkarabilir.

Yatakta Yemek Rahatlığı Azaltır

Evet, yatakta yemek harika bir fikir gibi geliyor. Kendinizi yatağınıza kıvrılmış, bacaklarınızı yumuşak bir battaniyenin altında, sırtınızda bir dizi rahat, yumuşacık yastıkla, kucağınızda nefis bir tabak yemekle görebilirsiniz. Belki eşiniz ve/veya çocuklarınızla büyük bir yatakta yan yana yattığınız bir dizi izliyorsunuzdur. Pastoral, belki büyülü görünüyor, ancak bu hayali rahatlık, gerçek hayatta çoğu zaman geçerli değil.

Bir kişi içkisini içmek için diğerinin üzerine uzandığında, tuvalete gitmek için kalkmak zorunda kaldığında, yanlışlıkla yemeğinize dirsek attığında ve/veya evcil hayvanınız yatağa atlayıp her şeyin yuvarlanmasına neden olduğunda ne olduğunu düşünün.

Birisi patlamış mısır yapmak , bir paket cips almak veya teslimat için hamburger ve patates kızartması sipariş etmek gibi şenlikli bir fikri olduğunda nasıl olur ? Şimdi, yorganınızda ketçap, yastığınızda süt ve her yerde kırıntı var.

Yatakta Yemek Yemek Temizliği Azaltır

Evet, kırıntılar her yerde; Peçeteyi ne kadar özenle kullanırsanız kullanın, yemeye dikkat edin ya da çarşaflardan süpürmeye çalışın. Oyalanacaklar ve sizi ya kumlu bir yüzeyde uyumaya ya da çarşaflarınızı değiştirmeye teşvik edecekler – ve kimin daha fazla ev işine ihtiyacı var?

Ayrıca, yatak odanıza yiyecek getirme kararı, aynı zamanda zararlıların takip etme potansiyelini de beraberinde getirir. Karıncalar, hamamböcekleri ve kemirgenler, kaçınılmaz olarak yatağınızın her tarafında ve belki de yerde ve komodinde birikecek olan yiyecek parçalarına çekilir.

Sonunda odanızda kirli bulaşıklar bırakabilirsiniz, bu da odanızı dağınık hale getiren ve haşerelerin cazibesini artıran bir şeydir. Sonunda, bu uygulama düzenli bir olay haline gelirse hijyenik olmayabilir.

Kötü Uyku Hijyeninde Yatakta Yemek Sonuçları

Kırıntılarla dolu çarşafları dağınık bir oda ve garip saatlerde yemekle birleştirin ve olası uyku bozuklukları için bir tarifiniz var. Açıkça, kirli çarşafların fiziksel rahatsızlığı iyi bir gece uykusuna engel olabilir. Ancak, daha az belirgin olan şey, düzensiz bir yatak odasının (örneğin, yorganın üzerine dökülen lekeler, yan sehpada yarısı yenmiş yemekler veya yatağın bir köşesindeki boş bir pizza kutusu) dinlendirici uykuyu zorlaştırabilmesidir. uğramak.

Aslında, araştırmalar sınırlı olsa da, bazı araştırmalar, rahatsız edici uyku yüzeylerinin ve uyku ortamındaki dikkat dağıtıcıların (kirlilik veya hoş olmayan kokular gibi faktörlerden) uyku sorunlarına yol açabileceğini göstermektedir. 1 Diğer araştırmalar, birçok insan için yeterli uyku almanın, yatak odasında uyumanın yanı sıra aktiviteleri sınırlamak ve temiz ve konforlu bir yatak odası tutmak gibi olumlu uyku alışkanlıklarını sürdürmekle karmaşık bir şekilde bağlantılı olduğunu göstermektedir.

Yatakta Yemek Yemek Yeme Alışkanlıklarını Olumsuz Etkiler

Ek olarak, yatakta yemek yemek, geleneksel, yapılandırılmış yemek zamanlarını ve yerlerini yıkmak da dahil olmak üzere optimal yeme alışkanlıklarından daha azına yol açabilir. Bu, amaçlanandan daha fazla veya daha sık yemeye ve garip zamanlarda ( gece geç saatlerde gibi) yemeye katkıda bulunabilir, bunların tümü kilo alımına, düşük enerjiye, duygusal yemeye , gıda ile sağlıksız bir ilişkiye ve/veya diğer sağlığa katkıda bulunabilir. sorunlar.Artı, çalışmalar sağlıksız yeme alışkanlıkları genellikle kötü uyku kalitesi ile el-ele gitmek olduğunu göstermektedir.

Yatakta Yeme Alışkanlığınızı Kırmak İçin İpuçları

Ara sıra yatakta yaptığınız kahvaltının, yorganın altında herkes için ücretsiz bir atıştırma haline dönüştüğünü fark ederseniz, bu alışkanlığı kırmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Davranışı İzle

İlk olarak, ne zaman, ne yediğiniz, deneyimin nasıl olduğu (olumsuzlar ve pozitifler) ve neden yemek yemeyi tercih ettiğiniz dahil olmak üzere yatakta ne sıklıkta yemek yediğinizi izlemek yardımcı olur. Bu bilgi, sizi yatakta yemek yemeye neyin motive ettiği konusunda fikir verebilir ve bu davranışı nasıl durduracağınız (veya sınırlayacağınız) hakkında fikir verebilir.

Davranışı Değiştir

Bu uygulama hakkında size neyin çekici geldiğini öğrendikten sonra, bu avantajı daha sağlıklı bir seçenekle değiştirmeyi deneyebilirsiniz. Örneğin:

  • Yatakta yemek yemek şenlikli geliyorsa, yatağınızda masa oyunu oynamak, kitap okumak veya film izlemek gibi başka eğlenceli aktiviteler yapmayı tercih edin.
  • Mum yakarak, masaya çiçek koyarak ve/veya mekan ayarlarını özel bir şekilde dekore ederek sofradaki yemeklerinizi daha heyecanlı hale getirmeyi hedefleyin.
  • Yatakta yatarken yemek yemenin rahatlığını seviyorsanız, birkaç yastık ve battaniye alın ve oturma odanızın zemininde sıcacık bir piknik yapın.
  • Yatakta yediğiniz yemeğin türünü düşünün. Dilimlenmiş elma , fındık , yoğurt , havuç dilimleri veya kurutulmuş mango gibi seçenekler daha az karışıklık yaratacak ve genel olarak yeme alışkanlıklarınız üzerinde daha az olumsuz etkiye sahip olacaktır.

Sağlıklı Uyku Hijyenini Yeniden Oluşturun

Yatakta yemek yemek uykunuzu etkiliyorsa, yukarıda belirtildiği gibi, özellikle yatmadan hemen önce, öncelikle uyku için kullanılan temiz, düzenli, rahat, karanlık bir alana sahip olmak anlamına gelen sağlıklı uyku hijyenini yeniden sağlamayı hedefleyin.

Bu nedenle, ışıkları kapatmadan hemen önce ve/veya gün boyunca yatakta yemek yemekten kaçının. Yatakta yemek yiyecekseniz, çarşafları değiştireceğiniz gün yapmayı hedefleyin. Bu sayede kırıntılarla kaplı çarşaflarda uyumak zorunda kalmazsınız veya çamaşır gününden önce onları kirleterek kendinize daha fazla iş çıkarmazsınız.

Sadece yatakta yemek yemeyi seviyorsanız, bunu ne sıklıkta, örneğin ayda bir veya haftada bir kez sınırlayarak, alışkanlığın sakıncalarını azaltabilirsiniz.

Yemeği ayakta yemek günah mı?

Oturarak yenilmeli Ayakta yemek yemek İslamiyette mekruhtur. Yemeği oturarak yemek gerekir. … Adaba uygun değil Ayakta yemek yemek caiz değildir ama bu haram olduğu anlamına gelmez. Ayakta yiyen kişi günahkar sayılmaz.

Yatarak yemek yersek ne olur?

Zira tıbbın iddiasına göre, yenen şey, bu durumda, sindirim yolunda kolayca hareket edemez ve kişiye âfiyet sağlayamaz, bilakis ezaya sebep olur.” “Hanefî ulemasından İbn Âbidin, yemek yerken bir yere yaslanarak ya da bir yere dayanarak oturmanın dini yönden bir sakıncası olmadığı görüşündedir.

Bıkkın Panda Sözü

Yatakta yemek yemek dünyanın sonu olmasa da sağlıklı beslenme, hijyen veya uyku için tavsiye edilen bir alışkanlık değildir. Bununla birlikte, bazen başka seçeneğiniz olmadığı da anlaşılabilir. Birinin evinde oda kiralıyorsanız, pandemi sırasında karantinaya alıyorsanız veya mutfağa (veya başka bir odaya) erişiminizin olmaması için başka nedenler varsa, odanızda yemek yemek tamamen mantıklıdır ve yatağının üzerinde.

Ara sıra bu alışkanlığa kendinizi kaptırırsanız veya koşullar yatakta yemek yemenizi gerektiriyorsa kendinizi kötü hissetmeyin. Sadece bunun ideal bir durum olmadığını bilin. Yatağınıza ne sıklıkta yiyecek getirdiğinizi en aza indirmek için elinizden geleni yapın.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram