24 MART 2022 PERŞEMBE
Teknoloji

Windows 10’da Windows Nasıl Şeffaf Yapılır

Windows 10’da Windows Nasıl Şeffaf Yapılır

Windows 10 bölmelerinin nasıl yarı saydam hale getirılacağını mı merak ediyorsunuz? Eh, PC ekranınızdan istediğiniz sonuçları elde etmenize yardımcı olacak birçok püf noktasını çevrimiçi bulabilirsiniz. Aslında, pencere bölmesinin saydam veya başka bir deyişle opak hale gelmesine izin verecek bazı basit yollar vardır. Evde kolayca yapabileceğiniz basit ipuçlarından bazıları şunlardır:

a. Windows 10 bölmelerini opak yapmak için monitörünüzün yönü hakkında emin olmanız gerekir. Monitör ayarlarınızda dikey mod varsa, dikey yönlendirmeyi kullanarak Windows 10 bölmesini yarı saydam yapmanız gerekir. Diğer modda, monitörünüzü sadece 90 derece döndürerek opak hale getirebileceksiniz. Sonucu gerçek zamanlı olarak görmenizi sağladığından, bir monitörde bazı işler yaparken bu hileyi kullanmanız önerilir.

b. Windows XP veya Windows Vista’daysanız, görev yöneticisine gidip özellikleri tıklatabilirsiniz. Gelişmiş sekmeye tıkladiğinizde, pencere bölmelerinin saydamlığını denetleyebileceğinizi göreceksiniz. Pencerenin tamamen saydam olmasına neden olacak görünüm bölmesi seçeneğini seçebilir veya pencerenin kısmen saydam olmasına neden olacak alternatif görünüm seçeneğini belirleyebilirsiniz. Bu tür seçeneklerle, windows 10 bölmelerini ihtiyaçlarınıza göre opak veya yarı saydam hale nasıl getireceğinizi kolayca öğrenebileceksiniz.

1. Glass2k

Size yalan söylemeyeceğiz; Glass2k eski bir yazılım parçasıdır. Sayfayı yüklediğiniz anda, kırık Flash panelleri ve geliştirmenin uzun zaman önce durduğunu bildiren büyük bir kırmızı afiş ile saldırıya uğruyorsunuz.

Sistem gereksinimleri, bilgisayarınızda 400 Mhz CPU, 64 MB RAM ve 8 MB grafik kartı olmasını gerektirir. SSS bölümünde, bu projenin aslında Windows 95 veya 98 için geliştirilmeyeceğine dair üzücü haberi okuyabilirsiniz. Yine de, yaşına rağmen, hala bir Windows 10 makinesinde mükemmel şekilde çalışıyor.

Bilgisayarınıza eski yazılım yüklemeyi sevmiyorsanız endişelenmeyin. Glass2K kurulum gerektirmez; 55 kb’lık yürütülebilir dosyayı indirin ve başlatmak için açın. Özellikle yararlı bulursanız, Windows başlangıcında otomatik olarak çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Glass2k yüklendiğinde, kullanabileceğiniz birkaç seçenek bulacaksınız. “Şeffaflık Açılır Penceresi”, ayarlar penceresinin görünmesi için bir kısayol belirlemenizi sağlar. İlk düğmenin sağ tıklama olması gerekir, ancak pencereyi açarken diğer hangi düğmelere basacağınızı seçebilirsiniz.

Şimdi her şeyi sağ tıklamayı tercih ederseniz, şeffaflığınızı özelleştirmek için sayıları kullanabilirsiniz. “Klavye kısayolları”, şeffaflığın anında etkinleştirilmesi için bir kısayol tuşu ayarlamanıza olanak tanır. Bir kısayol tuşu ayarladığınızda, basılı tutun ve sıfırdan dokuza kadar bir sayı tuşuna basın.

Bastığınız numaraya bağlı olarak pencere belli bir dereceye kadar şeffaflaşacaktır. 1 tuşu onu en şeffaf hale getirirken, 9 tuşu en az miktarda şeffaflığı uygular. 0 tuşuna basmak pencereyi opak yapar.

Görev çubuğu şeffaflığını buradan da özelleştirebilirsiniz. Çubuğun ne kadar net olacağını özelleştirmek için mavi çubuğu sola ve sağa kaydırmanız yeterlidir. Bu özelliği beğendiyseniz Glass2k, Windows 10’da görev çubuğunu şeffaf hale getirebilen birkaç yazılımdan sadece biridir .

İndir: Glass2k (Ücretsiz)

2. Peek Through

Peek Through, Glass2k’den daha yeni olmasına rağmen, zamana dayanan başka bir giriştir. 2010’da 1.1.0.0 sürümü olarak çıktı ve o zamandan beri sıfır güncelleme aldı. Yine, buna rağmen Peek Through, Windows 10 ile hala çok iyi çalışıyor.

Başladıktan sonra, klavyenizdeki Windows tuşunu kullanan bir kısayol tuşu ayarlayın. Peek Through, seçtiğiniz kısayol tuşunun bir başkasıyla çakışıp çakışmadığını size bildirir, bu nedenle ücretsiz ve sizin için çalışan bir şey bulana kadar etrafta gezinin. Ardından, bir pencereyi saydam veya opak yapmak için kısayol tuşuna basın. Uygulamadaki kaydırıcıda bir pencerenin ne kadar şeffaf olacağını değiştirebilirsiniz.

İlk başta, Glass2k’nin daha küçük bir versiyonu gibi geliyor; bununla birlikte, manşetinde mükemmel bir özelliğe sahiptir. Bunun için seçeneği etkinleştirirseniz, şeffaf olanın altındaki pencerelere tıklayabilirsiniz. Örneğin, yalnızca bir monitörünüz varsa, raporunuzu tek bir pencerede yazabilir, şeffaf hale getirebilir ve ardından ne hakkında yazacağınızı araştırmak için arkasındaki tarayıcıdaki bir bağlantıyı tıklayabilirsiniz.

İndir: Peek Through (Ücretsiz)

3. WindowTop

Şeffaflık programları aracılığıyla yaptığımız tarih turumuzun sonuna geldiğimizde WindowTop var . WindowTop, yazı yazarken hala güncellemeler alıyor ve Windows 10’un modern sürümleri göz önünde bulundurularak geliştirildi. Windows ve Windows 10’un eski sürümleri, daha az özellikli bir sürümü indirmeye devam edebilir.

Bir kez başlatıldığında, WindowTop pencerelerinizin en üstünde bulunur ve yalnızca fareyle üzerine geldiğinizde görünür. WindowTop yalnızca pencere şeffaflığına odaklanmaz; Bir pencereyi üste sabitleme, pencereleri inanılmaz derecede küçük boyuta küçültme ve renklerini tersine çevirme gibi birkaç hoş hileye sahip.

Pencere saydamlığını iki yoldan biriyle etkinleştirebilirsiniz. Kısayolu (ALT+A, araç çubuğu simgesine tıklayarak değiştirilebilir) basabilir veya farenizi bir pencerenin üst kısmına getirip görünen aşağı oka tıklayıp “Opaklık”ı seçebilirsiniz. WindowTop ayrıca Peek Through’ın sahip olduğu tıklama özelliğine de sahiptir.

İndir: WindowTop (Ücretsiz)

4. Actual Transparent Window

Nihai şeffaflık yönetimi için Gerçek Şeffaf Pencere ile yanlış gidemezsiniz. Bu yazılımda oynayabileceğiniz pek çok seçenek vardır, böylece PC’niz için mükemmel çalışma alanını kurabilirsiniz.

Yazılımı başlattığınızda, her şeyden önce otomatik şeffaflık seçeneklerini bulacaksınız. Bunlar, pencerelerin belirli koşullar altında nasıl davranacağını ayarlamanıza izin verir. Pencerelerin saydam olarak başlamasını istiyor musunuz? Tüm etkin olmayan pencerelerin şeffaf olmasını istiyor musunuz? Farenizi üzerlerine getirdiğinizde nasıl olur? Bu seçenekleri açıp kapatabilir ve her eylem için ayrı şeffaflık seviyeleri ayarlayabilirsiniz.

Pencerelerin kendi kendine ayarlanmasını sevmiyorsanız, bunu her zaman manuel olarak yapabilirsiniz. Uyumlu pencerelerin üst kısmında saydamlığı değiştiren iki düğme bulunur, ancak bunlar engel olmaya meyilliyse, ayarlardaki “Başlık Düğmeleri” seçeneğiyle bunları kaldırabilirsiniz. Ayrıca, sağ tıklamada saydamlık seçeneklerinin görünmesini veya başlık çubuğuna çift tıkladığınızda uygulanmasını da etkinleştirebilirsiniz.

Uygulamada ayrıca bir “Hayalet Modu” bulunur. Etkinleştirildiğinde, orada değilmiş gibi pencerenin arkasındaki öğelere tıklayabilirsiniz, ancak yine de klavye aracılığıyla onunla etkileşime geçebilirsiniz. Bu, belgenizi yazmaya devam ederken şeffaf bir kelime işlemcinin altındaki pencereleri tıklamanıza olanak tanır.

Gerçek Şeffaf Pencere harika bir araçtır; ne yazık ki, bu listede sonsuza kadar kullanmak için ödeme gerektiren tek giriş bu. Bir hafta boyunca deneyebilirsiniz, ardından tam sürüm için 19,95 ABD dolarıdır. Satın alır ve beğenmezseniz, geri ödeme almak için 30 gününüz vardır; bu nedenle, sizin için risksiz olup olmadığına karar vermek için bir ay ve bir haftanız var.

İndirin: Actual Transparent Window (19,95 $, ücretsiz deneme sürümü mevcut)

Windows 10’un Sizin İçin Daha İyi Çalışmasını Sağlamak

Saydam pencerelerin sesini seviyorsanız, Windows 10’un varsayılan olarak sunduğu şeylerden hayal kırıklığına uğrayacaksınız. Neyse ki, oldukça eski olsalar bile, bu hedefe ulaşmanıza yardımcı olabilecek birçok üçüncü taraf aracı var!

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram