24 MART 2022 PERŞEMBE
Oyun

Windows’ta Düşük Oyun FPS Nasıl Onarılır

Windows’ta Düşük Oyun FPS Nasıl Onarılır

Oyun FPS (görüş alanı), oyuncunun bir oyunda ekranda ne kadar hızlı hareket edebildiğine dair teknik bir ölçüdür. FOV ne kadar yüksek olursa, oyuncunun ekranda hareket etmesi gereken boş alan o kadar fazla olur ve oyun o kadar pürüzsüz olur. FPS arttırma programı (saniyede oyun oynama kareleri) saniyede kare olarak da bilinir, bu da bir oyuncunun oyun ekranında saniyede kaç kez eylem gerçekleştirebileceği anlamına gelir. FPS ARTTIRMA CS:GO Bilgisayar oyunlarında, CPU veya anakarta daha fazla işlem gücü veya bellek eklenerek oyun hızı artırılabilir. Oyun hızınızı artırmak için en iyi çözüm iki tekniklerden birini kullanmaktır:

FPS arttirma Valorant Oyun hızının nasıl düzeltılacağının ilk yöntemi, oyunun işleme mesafesini artırmaktır. Bu  LoL FPS arttırma basit yöntem v gölgelendirme olarak bilinir ve grafik kartınızın kontrol panelinde v ölçeği değerlerini ayarlayarak yapılabilir. V ölçeği değerleri ne kadar büyükse, oyun o kadar az hareket bulanıklığına sahip olur, bu da daha pürüzsüz, daha iyi görünümlü oyun oynamasını sağlar. Mevcut bir Oyunlarda 1 fps alıyorum oyunda işleme mesafesini artırmak oyun hızını büyük ölçüde artırabilir.

Video kare hızı değiştirme oyun hızının nasıl düzeltileceğinin ikinci yöntemi sistemi optimize etmektir. Bu yöntem biraz zaman ve biraz çalışma gerektirir, ancak sonunda bir oyun oynarken size en hızlı sonucu verecektir. Tüm FPS ARTTIRMA telefon oyun dosyalarınızda ve oyun verilerinizi depolayan diğer konumlarda masaüstüne yapılan tüm referansları aramanız ve silmeniz gerekir. Bunu Valorant FPS arttırma yaparak daha fazla bellek boşaltacak ve oyunu yüzde büyük oranında hızlandıracaksınız.

Düşük FPS ve Ağ Gecikmesi Arasındaki Farkı Bilin

PC‘nizde düşük FPS‘yi düzeltmek için zaman harcamadan önce, düşük FPS ile çevrimiçi gecikme arasındaki farkı anlamak önemlidir. Bunlar bazen karıştırılır.

Düşük FPS ile karşılaştığınızda, bilgisayarınızla ilgili bir sorun vardır. Çevrimdışı bir oyun oynarken bile, oyunlar slayt gösterisi izliyormuşsunuz gibi takılıyorsa, bir FPS sorununuz olduğunu anlayacaksınız. Monitör yenileme hızlarının ve kare hızlarının ne olduğunu da anladığınızdan emin olun , böylece ekranınızdan ve oyunlarınızdan ne bekleyeceğinizi bilirsiniz.

Öte yandan gecikme, ağdaki bir sorunla ilgilidir. Yüksek bir FPS sayısına sahip olabilirsiniz, ancak yine de korkunç bir gecikme yaşayabilirsiniz. Bu, çevrimiçi bir oyundaki oyuncular donduğunda, aniden etrafında döndüğünde ve diğer türlü normal davranmadığında meydana gelir.

Çevrimiçi gecikme yaşıyorsanız, mümkünse yönlendiricinize bir Ethernet kablosuyla bağlandığınızdan emin olun. Ayrıca ağınızda çalışan bant genişliğine aç uygulamaları kapatmalı ve bağlantınızı yavaşlatan genel sorunları kontrol etmelisiniz .

Düşük Kare Hızı Nasıl Düzeltilir: Temel Bilgiler

Kare hızlarını artırmak için yapmanız gereken birkaç temel düzeltmeye bakarak başlayalım. Çoğu durumda, oyun FPS‘nizin neden bu kadar düşük olduğunu merak ettiğinizde, bu ince ayarlar büyük bir gelişme sağlayacaktır.

Sürücülerinizi Güncelleyin

Sürücüler, bilgisayarınız ile bağlı donanım arasındaki arabirimi yöneten özel yazılım parçalarıdır. Ortalama PC kullanıcılarının genellikle onları güncelleme konusunda endişelenmelerine gerek yoktur, ancak bu, oyuncular için farklı bir hikaye. Güncel olmayan sürücüleri çalıştırmak oyun performansını olumsuz etkileyebilir.

Sisteminizdeki her şeyin güncel olduğundan emin olmak için eski sürücüleri bulmak ve değiştirmek için kılavuzumuzu izleyin . Yonga seti sürücüsü önemlidir, ancak grafik sürücünüz oyunlarda güvenilir FPS için en hayati olanıdır.

Grafik sürücünüzü güncellemek için, sahip olduğunuz grafik kartına bağlı olarak Nvidia’nın sürücü sayfasını veya AMD‘nin sürücü sayfasını ziyaret edin . Entegre grafiklerde oynuyorsanız, Intel‘in sürücü güncelleme aracını çalıştırın (ancak tümleşik grafik kullanmanın oyun performansını ciddi şekilde sınırlayacağını unutmayın).

Nvidia ve Intel, sürücüleri manuel olarak indirmek yerine, en yeni sürücüleri indirmeyi kolaylaştıran yazılım yardımcı programları sunar. Bunları, yapmanızı önerdiğimiz yukarıdaki sürücü sayfalarından indirebilirsiniz. Yeni bir güncelleme olduğunda size haber vermenin yanı sıra, daha fazla ince ayar ve özelliğe erişmenizi sağlar.

Gereksiz Arka Plan Programlarını Kapatın

Özellikle modern oyunları talep eden bir oyun oynarken, ihtiyacınız olmayan diğer işlemleri kapatmak iyi bir fikirdir. Bu, bilgisayarınızın oyuna ayırabileceği kaynakları serbest bırakır.

Görev çubuğunuzda açık olan her şeyi kapatarak bunu hızlı bir şekilde yapabilirsiniz. Arka plan işlemleri için de görev çubuğunun sağ tarafındaki sistem tepsisini kontrol etmeye değer.

Biraz daha derine inmek ve kaynakları neyin tükettiğini görmek için Görev Yöneticisini açmak için Ctrl + Shift + Esc tuşlarına basın . Genişletmek için gerekirse Daha fazla ayrıntı’ya tıklayın , ardından İşlemler sekmesinde kaynakları nelerin kullandığını görebilirsiniz . Önemli miktarda CPUbellek veya GPU kullanan herhangi bir şey büyük olasılıkla oyun performansına zarar verecektir. Oyuna başlamadan önce bunları kapatın.

Tarayıcınızın 30 sekmeyle açık olması, bulut depolama uygulamalarının eşitlenmesine izin verilmesi veya oyun oynamaya çalışırken dosya aktarımlarının çalıştırılması, iyi bir bilgisayarda bile daha düşük FPS ile sonuçlanabilir.

HDD’nizi Birleştirin

Çoğu oyuncu, şimdiye kadar umarım bir katı hal sürücüsüne (SSD) yükseltmiştir. Ancak hala bir HDD kullanıyorsanız, diskin birleştirilmiş olduğundan emin olmalısınız. Bir SSD kullanıyorsanız, diskinizin ömrünü kısaltabileceğinden birleştirme yapmamalısınız.

Bunu yapmak için Başlat menüsüne defrag yazın ve Sürücüleri Birleştir ve Optimize Et girişine tıklayın. Sürücünün en son birleştirilmesinden bu yana bir süre geçtiyse, bunu yapmalısınız.

Windows 10 bunu otomatik olarak yapar, bu nedenle manuel olarak birleştirmeniz gerekmez. Yine de isterseniz programı ayarlayabilirsiniz. Ve bir HDD kullanıyorsanız , oyun performansını artırmak için mümkün olan en kısa sürede bir SSD ile değiştirmeye öncelik verin .

Windows Tweaks ile Düşük Oyun FPS Nasıl Onarılır

Artık temel bilgileri gerçekleştirdiğinize göre, oyun performansını artırmak için ayarlayabileceğiniz bazı Windows ayarlarına bir göz atalım

Güç Seçeneklerini Ayarlayın

Windows‘taki güç seçenekleri, makinenizin enerji tüketimiyle ilgili ayarları değiştirmenize olanak tanır. Varsayılan planda Windows, güç tüketimini performansla dengelemeye çalışır. Bazen, özellikle dizüstü bilgisayarlarda bu, oyunlarda performansın düşmesine neden olabilir.

Yüksek performans planına geçmek iyi bir fikirdir . Bunu yapmak için Ayarlar > Sistem > Güç ve uyku‘ya gidin ve sağ taraftaki Ek güç ayarları‘na tıklayın . Bu sizi Kontrol Panelinin Güç Seçenekleri bölümüne götürecektir .

Burada, gerekirse Ek planları göster‘i seçin, ardından Yüksek performans seçeneğini seçin.

Bunun bilgisayarınızın güç tüketimini artıracağını unutmayın. Bir masaüstünde, biraz daha yüksek bir enerji faturası dışında bu gerçekten bir sorun değil. Ancak dizüstü bilgisayarlar daha kötü pil ömrü görecek.

Windows’ta Görsel Efektleri Kapatın

Varsayılan olarak Windowsişletim sistemi çevresinde çok sayıda süslü görsel efekt kullanır. Bunlar, menüleri ve diğer yaygın öğeleri boğucu gösterir, ancak az miktarda kaynak tüketir.

Oyun oynarken her küçük performans yardımcı olduğundan, bu efektleri devre dışı bırakabilirsiniz. Düşük kaliteli bir PC‘de değilseniz, muhtemelen bundan pek bir fayda görmeyeceksiniz, ancak yine de denemeye değer.

Windows devre dışı görsel efektler için, yazın performansı Başlat menüsüne basıp Windows‘un görünümünü ve performansını ayarlayın . Ortaya çıkan menünün Görsel Efektler sekmesinde, etkinleştirebileceğiniz veya devre dışı bırakabileceğiniz grafik özelliklerin bir listesini göreceksiniz.

Tüm bu efektleri devre dışı bırakmak için En iyi performans için ayarla düğmesini ve ardından Tamam‘ı tıklayın . Windows bunları devre dışı bıraktığı için biraz zaman alacaktır. Bittiğinde, arayüz o kadar kaygan görünmeyecek, ancak yine de oyun oynarken bunu fark etmeyeceksiniz.

Oyun Çubuğunu ve Arka Plan Kaydı’nı Devre Dışı Bırakın

Windows 10, oyun klipleri kaydetmenize, ekran görüntüleri almanıza ve hatta oyununuzu yayınlamanıza olanak tanıyan bir Oyun Çubuğu özelliği içerir. Belirli durumlarda kullanışlı olsa da oyun performansını da olumsuz etkileyebilir.

Bu özelliği özellikle bir şey için kullanmak istemiyorsanız, olası paraziti önlemek için devre dışı bırakmalısınız. Baş Ayarlar> Oyun> Xbox Oyun Bar ve kapatmak Xbox Oyun çubuğunu etkinleştir … sürgüsünü üstündeki çalışmasını engellemek için.

Ardından, Yakalamalar sekmesine geçmeli ve ben oyun oynarken arka planda Kaydet seçeneğinin kapalı olduğundan emin olmalısınız . Bu, büyük anları yakalamayı kolaylaştıran, ancak grafik performansı için sistem kaynaklarını daha iyi kullanan başka bir Windows 10 oyun özelliğidir.

Windows 10’da Oyun Modunu Etkinleştirin

Ayrıca Ayarlar‘ın Oyun bölümünde Oyun Modu sekmesine geçin . Burada, kaydırıcının açık olduğunu onaylayın.

Microsoft‘un bu özellikle ilgili belirsiz açıklaması, Oyun Modundayken Windows‘un “oyun deneyiminize öncelik verdiğini“, çünkü “belirli oyun ve sisteme bağlı olarak daha kararlı bir kare hızı elde etmenize yardımcı olduğunu” söylüyor. Ayrıca, oyun oynarken Windows Update’in sizi rahatsız etmesini de engeller.

Oyun İçi Seçeneklerle Düşük FPS’yi Düzeltin

Ardından, düşük kare hızı sorununuzu çözebilecek çoğu oyunda değiştirebileceğiniz ayarlara dönüyoruz.

Oyunun Grafik Ayarlarını Değiştirin

Çoğu PC oyunu, çeşitli grafik seçeneklerini değiştirmenize izin verir ; Kesin seçimler oyuna bağlı olacaktır. Genel bir kural olarak, geliştirilmiş görseller için ne kadar çok grafik efekti etkinleştirirseniz, kare hızınız o kadar düşük olur.

Genel bir ince ayar için Grafik Kalitesi kaydırıcısını düşürmeyi deneyin , çünkü daha az yoğun grafikler oyunun daha iyi çalışmasına yardımcı olacaktır. Bırakarak Destanı veya Ultra için grafik kalitesi Yüksek , örneğin, bir çok yardımcı olmalıdır.

Yansımalar ve sis gibi bireysel görsel efektleri de kapatabilirsiniz. Bunlar oyunun güzel görünmesini sağlasa da GPU‘nuzu zorlar. Kare hızını daha da artırmak için bunun gibi gereksiz seçenekleri devre dışı bırakın.

Ayrıca, FPS‘yi sınırlamanıza izin veren seçeneklere dikkat edin. GPU‘nuz, monitörünüzün yetişebileceğinden daha fazla kare gönderirse bunlar yararlı olabilir, ancak FPS‘nizi sınırlamak açıkça kare hızının altında bir sonuçla sonuçlanabilir. 144Hz monitörünüz varsa oyunu 60FPS ile sınırlamak istemezsiniz.

Bir oyunu sorunsuz bir şekilde çalıştırmakta gerçekten zorlanıyorsanız, çözünürlüğü düşürmeyi düşünün. Örneğin 1920×1080‘den (1080p1080×720‘ye (720p) düşürmenin FPS üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır. Performansın görünüşten daha önemli olduğu oyunlar için (rekabetçi çevrimiçi oyunlar gibi), bu değerli bir ödünleşimdir.

Tam Ekran Modunu Kullanın

Çoğu oyuntam ekran, pencereli veya kenarlıksız pencereli modlarda oynamanıza izin verir . Maksimum performans için tam ekranı seçmelisiniz.

Bunun nedeni, bu modda çalışan uygulamaların ve oyunların ekran çıktısı üzerinde tam kontrole sahip olmasıdır. Kenarlıksız pencere daha uygun olsa da, oyun bu modda bu ekran ayrıcalığından hoşlanmaz ve bu nedenle daha düşük bir kare hızına düşebilir.

Oyunu Onarın veya Yeniden Yükleyin

Yalnızca bir oyunda FPS sorunları yaşıyorsanız, soruna neden olan bazı bozuk dosyalar olabilir.

Bazı oyunların bir Onarım seçeneği olabilir (Steam‘de bunu sağ tıklayarak, Özellikler > Yerel Dosyalar‘ı seçerek ve Oyun Dosyalarının Bütünlüğünü Doğrula‘yı seçerek bulabilirsiniz ) bunu düzeltebilir.

Aksi takdirde, performansı artırıp artırmadığını görmek için oyunu kaldırıp yeniden yüklemeyi deneyin.

Düşük Oyun FPS için Donanım Düzeltmeleri

Yukarıdakilerin hepsini denediyseniz ve oyunlar hala düşük FPS‘de çalışıyorsa, donanımınız büyük olasılıkla bir darboğazdır. Bu durumda, daha iyi kare hızları için grafik kartınızda ve diğer donanımlarda değişiklik yapmaya bakabilirsiniz.

Bileşenlerinizi Hızaşırtmayı Düşünün

Şu anda PC’nizin bileşenlerini yükseltmek için paranız yoksa, mevcut donanımınızı overclock etmeyi düşünebilirsiniz. Bu, zaten sahip olduğunuzdan biraz daha fazla güç elde etmenizi sağlar, aslında hiçbir ücret ödemeden.

Hız aşırtma kulağa tehlikeli gelebilir, ancak doğru şekilde yaparsanız güvenlidir. Denemek isterseniz GPU‘nuzu hız aşırtmak için kılavuzumuza bakın .

Donanımınızı Yükseltin

Yukarıdaki düzeltmeler oldukça faydalı olsa da, hız aşırtmada bile limitleri var. Bilgisayarınızda eski donanım varsa, yaptığınız yazılım değişiklikleri ne olursa olsun düşük oyun FPS‘sinden muzdarip olabilirsiniz.

Bu durumda, donanımınızı yükseltmenin zamanı geldi. Daha yüksek kaliteli oyunları kaldırabilecek daha güçlü bir ekran kartına, oyunun sorunsuz çalışmasını sağlamak için daha fazla RAM‘e veya daha güçlü bir CPU‘ya ihtiyacınız olabilir.

Isının donanımınızı da etkileyebileceğini unutmayın. Oyununuz bir süre çalıştıktan sonra FPS sorunları yaşıyorsanız, sisteminiz çok ısınıyor olabilir. Sisteminizi açın ve içeride biriken tozu temizleyin. Ayrıca bilgisayarınızın yeterli hava akışına sahip olduğundan emin olmalısınız.

Öğrenin yükseltmeleri performansı en iyi hale getirmeye bilgisayar ilk değiştirmeniz gerekir görmek için.

Düşük FPS Sorunlarını Kolayca Düzeltme

PC’nizdeki düşük FPS‘yi düzeltmek için birkaç ipucuna baktık. Umarım, bunların bazı kombinasyonları, kare hızınızı kabul edilebilir bir düzeye yükseltmeye yardımcı olur.

Sonunda, FPS sorunları sistem kaynaklarına iner. Bilgisayarınızın kaynakları diğer işlemlere veya gereksiz özelliklere harcıyor olması veya ilk etapta yeterli güce sahip olmaması durum böyledir.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram