24 MART 2022 PERŞEMBE
Nasıl Yapılır? Teknoloji

Windows’ta Bir Sürücü Nasıl Bölümlenir

Windows’ta Bir Sürücü Nasıl Bölümlenir

Windows, harici bir sabit sürücü gibi yalnızca fiziksel bir sürücüyü bölümleyebilir, ancak çevrimiçi depolama hizmetinizde (örneğin Google sürücüsü) bulunanlar gibi sanal sürücüler için bölümler de oluşturabilir. Windows 7 Disk Yönetimi bunu windows’da yapmak için, önce bu sürücüdeki verileri yedeklemeniz gerekir. Yerel Disk D oluşturma Windows 10 yedekleme Windows üzerinden yapılır ve çok karmaşık değildir, tek yapmanız gereken bir komut istemi penceresi açmak, tırnak işaretleri olmadan “cd yedekleme” yazın, Tamam’ı tıklayın. Daha sonra bölümlemek istediğiniz her bölüm için bunu yinelersiniz (virtio vb.).

Bir sürücünün windows’ta nasıl bölümlenir “disk yönetimi” seçilerek yapılır, daha sonra “disk grubu” sekmesine tıklamanız ve ardından “yeni bölüm oluştur” u tıklamanız gerekir. Disk Yönetimi nasıl açılır Windows 7 bir sonraki adım, bu yeni bölümü istediğiniz gibi adlandırmaktır (bu nedenle “Belgelerim” gibi bir şey olacaktır). Windows 7 disk bölme Sorunu bölümlenmiş sürücü artık disk sürücüleri listesinde görünecek, üzerine çift tıklayacak ve sunduğu bilgileri görüntüleyecek, isterseniz sürücünün ayarlarını değiştirmek için seçenekler var (yüz, boyut vb.). Windows 10 disk bölme bunu yaptıktan sonra, İleri’ye tıklayabilirsiniz, bir sonraki adım saatinizi ve tarihinizi girmektir, bunu yapmanın 2 yolu vardır, otomatik ve manuel olarak seçebilirsiniz (şahsen manuel olarak tercih ederim)

Disk Yönetimi Nasıl Açılır bölümlenmiş sürücüyü oluşturmanın son adımı, pencerelerin bölümlenmiş sürücünün bir işletim sistemi görüntüsünü oluşturmasıdır, sürücüye baktığınızda tek bir bölüm olarak görünecektir, ancak görüntüye bakarsanız, birden çok bölüm olarak görünecektir. Disk birleştirme görüntüyü sağ tıklayabilir ve “monte edebilirsiniz”, isterseniz takmak istediğiniz bölümü ayarlamak için “seç” i tıklayabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, windows yükleyicisini önyüklemek ve ekrandaki talimatları takip etmek basit bir konudur. Disk Yönetimi Yeni Basit birim oluşturamıyorum Bir sürücüyü pencerelerde nasıl bölümlemek oldukça kolaydır, sadece yukarıdaki adımları izleyin ve eğlenin.

Windows’ta Ayrılmamış Alandan Bir Sürücü Nasıl Bölümlenir

İlk olarak, ayrılmamış alandan tamamen yeni bir bölüm oluşturmak için Windows’un Disk Yönetim Aracını kullanacağız. Bunun çoğunlukla, yalnızca yeni bir sabit sürücü veya yarıiletken sürücü satın aldıktan sonra yapılması gerekir, çünkü üzerinde manuel olarak bir bölüm tahsis edene kadar kullanamazsınız.

İlk olarak, Disk Yönetimi aracına gitmeniz gerekecek. Windows 10 ve daha düşük sürümlerde (bu eğitimin amaçları doğrultusunda Windows 10 kullanıyoruz), Windows Arama ve Denetim Masası’nda “Sabit disk bölümleri oluştur ve biçimlendir” olarak bulabileceksiniz.

Programı açtığınızda, disk listesinin altında, kapasitesinin “ayrılmamış alan” olarak listelendiği sürücüyü göreceğiniz yerde görebileceksiniz. Bunu düzeltmek isteyeceksiniz. Sürücüye sağ tıklayın ve sürücüyü kurmak için Yeni Basit Birim’e tıklayın . Buradan, sürücünüzde bir birim oluşturma sürecinde size yol gösterecek olan Yeni Basit Birim Sihirbazı açılacaktır.

Normal bir sürücü olarak kullanmak istiyorsanız, muhtemelen hiçbir şeyi değiştirmeniz gerekmez. Basit birim boyutunu maksimuma ayarlayın (varsayılan olarak zaten maksimumda olmalıdır), ona bir sürücü harfi atayın (bu gerçekten çok önemli değil, bu yüzden istediğinizi atayın veya varsayılan olarak bırakın), sonra kontrol edin önce sürücüyü biçimlendirmek isteyip istemediğinizi – ancak yapmanız şiddetle tavsiye edilir.

Dosya sistemi ve sürücünün birim adını seç tıklayın İleri ve şimdi bitirdiniz. Sürücü artık ayrılmamış alan yerine ayrılmış bir bölüm olarak görünmelidir ve Windows, bilgisayarınızdaki diğer sürücülerde olduğu gibi onu görebilmeli ve ona dosya yazabilmelidir.

Windows’ta Mevcut Ayrılmış Depolamadan Bir Sürücü Nasıl Bölümlendirilir

Sürücünüzü ikiye bölmek ve içinde iki farklı bölüm varsa, bu alanı daha önce sürücünüze ayırmış olsanız bile yapabileceğiniz bir şeydir. Ancak bunun için süreç biraz daha karmaşıktır.

Öncelikle, zaten ayrılmış bölümü küçültmemiz gerekecek. Bu, geçerli sürücü bölümünü küçültür ve işlemdeki diğer bölüm için bir miktar alan ayırmaz.

Bunu yapmak için, güvenilir Disk Yönetimi aracınıza gidin, sürücünüze sağ tıklayın ve ardından Birimi Küçült seçeneğine tıklayın . Ardından, ikinci bölümün ne kadar büyük olmasını istediğinize bağlı olarak birimi yeterince küçültmeniz gerekir.

Örneğin, 4 TB’lık bir sürücüm varsa ve onu iki farklı 2 TB birime bölmek istersem, mevcut birimi 2 TB’a kadar küçültürdüm.

İletişim kutusu size sayıları gigabayt olarak değil megabayt olarak verir, bu nedenle hesaplarken bunu dikkate aldığınızdan emin olun. 1 GB 1.000 MB, 1 TB 1.000.000 MB’dir. Kaba bir rakam elde ettikten sonra, birimden çıkarmak istediğiniz alan miktarını koyarak hacmi istediğiniz boyuta küçültebilirsiniz.

Sürücüyü biçimlendirdikten sonra, biriminizin hemen yanında bir “ayrılmamış alan” yığını göreceksiniz. Bu, yeni bölümünüz için kullanacağınız alandır. Bu yeni ayrılmamış alandan yeni bir bölüm oluşturmak için ayrılmamış depolamadan bir sürücüyü bölümlemek için yukarıda bahsettiğimiz adımları izleyin ve hazırsınız.

Sürücümü Neden Bölümlemek İstiyorum?

Sürücülerin nasıl bölüneceğini bilmenin işe yarayabileceği pek çok senaryo vardır ve bunun bir çok artıları ve eksileri de vardır . Yukarıda bahsettiğimiz gibi, yeni bir sabit sürücü veya yarıiletken sürücü almak ve onu bilgisayarınıza kurmak, onu gerçekten kullanmadan önce sürücünüzü bölümlemenizi gerektirir.

Bunun nedeni, tüm bu sürücülerin önceden bölümlenmiş olarak gelmek yerine ayrılmamış alanla gönderilmesidir, çünkü sürücünüzü kendiniz kurmanızı (yine de bilgisayarınızın içine kurmanız gerektiği göz önüne alındığında) veya üzerine bir işletim sistemi kurmanızı beklerler. (Windows yükleyici bu işlemi kurulum sırasında yapabilir).

Öte yandan, başparmak sürücüleri genellikle önceden bölümlenmiş olarak gelir, çünkü onları ambalajlarından çıkarabilir, PC’nize takabilir ve odak noktaları basitlik olduğu için dosyaları hemen aktarabilirsiniz.

Sürücünüzü bölümlere ayırmak istemenizin bir başka nedeni de, tek bir sürücüde iki veya daha fazla bölüm isteyebilmenizdir. Bunu yapmanın nedenleri değişebilir. Birden çok bölüm, birden çok işletim sistemini çalıştırmanıza izin verebilir: Her iki dünyanın en iyisine sahip olmak için Windows 10’u ve bir Linux dağıtımını çift önyükleme yapabilir veya farklı Windows yüklemelerini çift önyükleme yapabilirsiniz.

Başka bir neden, verilerinizi daha iyi organize etmek olabilir. Bölümleme, size etkili bir şekilde birden çok mantıksal birim sağlar ve sonuç olarak, verilerinizi her bölümde çok daha temiz bir şekilde organize edebileceksiniz. Birini işletim sisteminizin temel dosyaları için, bir tanesini kişisel verileriniz için ve bir tanesini de iş eşyalarınız için vb. kullanmayı seçebilirsiniz. Ayrıca, veri yedeklemeleri için bir bölüm kullanmayı da seçebilirsiniz, ancak bu sonuncusu için muhtemelen bunun yerine yeni, ayrı bir sürücü almak isteyebilirsiniz.

Bölme Yapalım

Sürücünüzde birden fazla bölüme sahip olmasanız bile, bölümleme kavramına hepimizin en azından biraz aşina olması gerekir, çünkü bir noktada bunu yapmamız gerekecek. Sürücünüzü ilk kez kuruyorsanız veya başka kullanımlarınız varsa, artık ihtiyacınız olan araçlara ve bilgiye sahipsiniz.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram