24 MART 2022 PERŞEMBE
Teknoloji

Windows 11 çıkış tarihi, özellikleri ve bilmeniz gereken her şey

Windows 11 çıkış tarihi, özellikleri ve bilmeniz gereken her şey

Windows 11, resmi olarak 12 Haziran 2021’de duyurulan ve Windows 11 Microsoft tarafından başlatılan yeni Windows NT işletim sisteminin büyük bir sürümüdür. 2021’in sonlarında piyasaya sürüldü mü görmeyi bekleyin, windows 11 indir ancak bazı içeriden gelenler daha erken piyasaya sürülebileceğini öne sürdüler. Windows 11 yükle Bu makalede genel olarak yeni sistemle ilgili ana noktalar ele almaktadır.

Windows 11‘in ortaya çıkandan bu yana ortaya çıkan en büyük özelliklerden biri yeni başlat menüsüdür. Windows 11‘deki yeni Başlat Menüsü, işletim sistemini daha akıcı hale getirmek için tasarlanmıştır ve içinde olduğunuz konumdan bağımsız olarak tüm menülerde aynı eylemleri sunar. Windows 11 insider düğmelerin dikey düzende düzenlenir olduğu eski stil Başlat Menüsü çok fazla düğmeye sahip olarak görülüyordu; yeni Başlat Menüsü, her şeyi daha aerodinamik bir biçimde düzenler ve kullanıcıya tüm simgelerle boğulmadan ne yapmak istedikleri hakkında daha iyi bir görünüm sağlar. Windows 11 ISO Türkçe Hatta farenin birkaç tıklamasıyla Başlat Menünüze yeni özellikler ekleyebilirsiniz, bu da yalnızca Windows‘un önceki sürümlerinde bulunan bir şeydir.

Windows 11 Pro Basında ve dergilerde turlar atlayan bir diğer harika özellik de yeni Görev Çubuğu. Görev Çubuğu temel olarak, makinenizde yüklü olan çoğu uygulama ve sistem için bir merkez görevi gören geçerli Denetim Masası penceresinin genişletilmiş bir sürümüdür. Başlat Menüsü, Görev Çubuğu ve Başlat düğmesi gibi varsayılan programların yanı sıra yüklemiş olabileceğiniz diğer uygulamaları barındırr. Bu, klavyenizdeki çeşitli tuşlara basarak aynı anda birkaç görevi gerçekleştirmenizi sağlar. Windows kullanıcıları aynı anda birden fazla uygulamaya erişmeye çalışırken görev çubuğunu son derece yararlı bulacaktır: örneğin, bir uygulamada birkaç web sayfası açmak için aynı anda birkaç farklı uygulamaya ve bölmeye tıklayabilirsiniz.

  • Bu ne? Windows 11, Windows 10’un halefidir
  • Ne zaman çıkıyor? Muhtemelen Kasım/Aralık sonu
  • Fiyatı ne kadar? Bedava

Windows 11 çıkış tarihi

Microsoft, Windows 11’in “bu tatil sezonunda” çıkacağını söylüyor – bu nedenle büyük olasılıkla Kasım sonu ile Noel arasında.

Ayrıca daha olacak olan yıllık güncelleme MacOS ile Apple’ın çabalarına benzer yeni işletim sisteminin,.

Bu arada, masaüstü PC’nizin veya dizüstü bilgisayarınızın Windows 11’i çalıştırıp çalıştıramayacağını görmek için bir araç indirebilirsiniz.

DOWNLOAD WINDOWS PC HEALTH CHECK TO SEE IF YOUR PC MEETS THE REQUIREMENT OF WINDOWS 11 HTTPS://T.CO/HJ7FYBLB51

— WALKİNGCAT (@_H0X0D_) JUNE 24, 2021


Windows 11 ne kadar?

Windows 11, mevcut Windows kullanıcıları için ücretsiz bir güncelleme olacaktır – Home sürümlerini indirmek, kurmak ve etkinleştirmek için çevrimiçi olmanız ve PC’nize veya tabletinize yüklerken veya yükseltirken bir Microsoft hesabınızın olması gerekir.

Şimdiye kadar Microsoft, Windows 11 için donanım gereksinimlerini yayınladı, ancak TPM (Güvenilir Platform Modülü) ve şirketin hangi cihazların yeni sürüme güncellenmeye uygun olduğu konusunda minimum eşiği zorlayıp aşmadığı konusunda kafa karışıklığı var.

Windows 11 özellikleri

Microsoft, güncellemelerin %40 daha küçük olacağını vaat ediyor ve Windows 11’i “şimdiye kadarki en güvenli sürüm” olarak lanse ediyor.

Görev çubuğu, fare çevre birimlerinin yanı sıra dokunma için optimize edilmiştir ve şimdi dock olarak yeniden adlandırılmıştır.

Ekranda birden çok pencereyi yalnızca yan yana değil, sütunlar, bölümler ve daha pek çok yerde düzenlemenizi sağlayan Snap Layouts adlı bir özellik sayesinde yeni çoklu görev özellikleri de sunuluyor.

Diğer bir özellik ise, daha önce kapatılan pencerelere dock’tan geri dönebileceğiniz Snap Grupları’dır, böylece örneğin e-posta uygulamanıza, Edge tarayıcı pencerelerine veya başka herhangi bir şeye, onları tekrar önceki görünüme döndürmek zorunda kalmadan gidebilirsiniz.

Gelişmiş çoklu monitör desteği de vardır, bu nedenle harici bir monitörü yeniden bağladığınızda Windows 11, o monitörde bulunan pencerelerin önceki konumlarını hatırlar.

Teams ayrıca bağlantı istasyonuna entegre edilmiştir, böylece toplantılara ve aile aramalarına kolayca katılabilirsiniz. Bu, Skype’ın Windows’tan kaybolduğuna dair ilk işaret gibi görünüyor, özellikle de bir çağrı geldiğinde demoda duyulan Skype sesleri ile.

Microsoft Store nihayet daha iyi seçilmiş içerik ve satın aldığınız programları televizyonunuza yansıtmak gibi daha iyi yönetmek için daha iyi seçeneklerle yeniden tasarım görüyor. Disney+, Adobe Creative Cloud, Pinterest ve daha fazlası gibi uygulamalar, Windows 11 için yeniden tasarlanmış bu mağazada kullanıma hazır.

WPA, EWP ve Win32 uygulamaları artık Microsoft Store’da kullanıma hazır. Bir geliştiricinin bir ticaret motoru varsa, Microsoft Store’dan getirdiği gelirin %100’ünü elinde tutabilir.

Android uygulamaları ayrıca Amazon App Store aracılığıyla Microsoft Store’dan keşfedilebilen Windows 11 için hazırdır , böylece PC’nizde veya tabletinizde kullanıma hazır TikTok’u ve daha fazlasını indirebilirsiniz.

Yeni mağaza, diğer uygulamaların Windows 11‘e, hatta Apple’ın iTunes ve Safari’yi takip edebilen iMessage‘ına ulaşması için olanaklar sunuyor .

Windows 11 için yeni bir görünüm

Kullanıcıların fark edeceği en büyük değişikliklerden biri, Başlat menüsünün ekranın ortasına taşınmış olmasıdır – ve artık “bulutla çalışır“, bu nedenle günün saatine ve çalıştığınız içeriğe göre dinamik olarak değişir. .

Işık Modu ve Karanlık Mod, köşeleri yuvarlatılmış ve işletim sistemi genelinde birleşik bir tasarıma sahip resmidir.

Ayrıca, Windows Vista‘dan Aero-esque gibi görünen ve size ısırık boyutunda bilgiler gösteren bazı pencereler de vardır.

Windows Widget‘ları, Windows 11‘e geri döndü ve Windows 11‘de, Microsoft’un Başlat menüsünde olduğu gibi, kullandığınız uygulamalara ve günün saatine bağlı olarak değişmesini sağlayan yapay zeka destekli dinamik özelliklerin tanıtımını yapıyor. Dokunmatik ekranda, widget’ların görünmesi için masaüstünde soldan kaydırabilirsiniz.

Hava durumu, Bing haritaları, haberler ve daha fazlası gibi seçebileceğiniz çok şey var.

Bunlar üçüncü taraflar için de mevcut olacak, böylece Apple’ın iOS ve iPadOS işletim sistemlerinde seçilebilecek kadar çok widget görebilirsiniz.

Windows 11’de oyun oynamak

Ağır ve kullanımı sinir bozucu Windows 10 Xbox uygulamasının yerini, oyunları satın almanıza, yönetmenize ve kaldırmanıza olanak tanıyan yeni bir Game Pass uygulamasıyla değiştirerek, Windows 11’de oyun çok daha büyük bir odak noktası olacak. Doom Eternal’dan – yakında – Halo Infinite’e kadar oyunlar indirin.

HDR, uyumlu makinelerde de desteklenecek ve oyun oynamak ve medya görüntülemek için iyileştirilmiş aydınlatma ve kontrast sunacak. Ana oyun varlıklarının indirilip yüklenebildiği ve oyunlarınızı eskisinden daha hızlı oynamanızı sağlayan Doğrudan Depolama da burada.

Dokunma geliştirmeleri

Tablet modu, Windows 8’den bu yana Windows’un zayıf noktalarından biri olmuştur ve Microsoft’un Windows 11 için gösterdiği yeni tablet özellikleri, özellikle Microsoft’tan gelecek Surface ürünleri ile işletim sisteminin servetinin anahtarı olabilir. yakında çıkacak tabletleri için yeni, numaralandırılmış işletim sistemi, yeni kullanıcılar için büyük bir satış noktası olabilir.

Etkinlikte Microsoft, daha büyük dokunma hedeflerini ve pencereleri hareket ettirmenin daha kolay yollarını ve örneğin pencerelerin nasıl yeniden düzenlendiği gibi daha iyi döndürme optimizasyonlarını duyurdu, böylece kullandığınız uygulamaların izini kaybetmezsiniz.

İlan
Surface modellerinin izleme dörtgeni ile kullanılan hareketler de dokunmatik ekrana geliyor ve burada biraz aşinalık getiriyor. Çizim veya eskiz yaparken daha iyi geri bildirim almak için ekran kalemi kullandığınızda Haptics, Windows 11’e de geliyor.

Dokunmatik klavye, yalnızca başparmağınız için daha küçük bir klavye ve kullanıma hazır emojilerle yeniden tasarlandı. Microsoft, sesli komutların yanı sıra ‘bunu sil’ seçenekleri ve daha fazlasıyla dikte işleminin de iyileştirileceğini söylüyor.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram