24 MART 2022 PERŞEMBE
Nasıl Yapılır? Teknoloji

Windows 10’u Temizlemenin En İyi Yolu

Windows 10’u Temizlemenin En İyi Yolu

Windows 10‘u nasıl temizleyeceğinizi bilmiyor musunuz? Windows PC‘nizi yeniden güzel ve düzenli hale getirmek için adım adım açık bir kılavuz.

Zamanla, her Windows kurulumu yer kaplayan ve kaynakları israf eden gereksiz dosyalar oluşturur. Düzenli bakımı ihmal etmek kolaydır, bu nedenle sorun genellikle eski dosya ve programlardan kaynaklanır.

Bilgisayarınızı temizlemezseniz, çok geçmeden düşük disk alanı uyarılarıyla karşılaşırsınız ve yavaşladığını fark edersiniz. Farklı durumlar için çeşitli araçlar kullanarak Windows 10‘u nasıl temizleyeceğinizi inceleyelim.

Geçici Önemsiz Öğeleri Silin

Windows 10, eski geçici dosyaları diskinizden temizlemek için bir çift benzer araç içerir; bu, özel bir Windows temizleyici uygulamasına ihtiyacınız olmadığı anlamına gelir. Windows 10 temizleme yolculuğunuzda harika bir ilk durak.

Disk temizleme

Eski usul bir arayüze aldırış etmiyorsanız, klasik Disk Temizleme aracı temizleme işini halleder. Başlat menüsüne Disk Temizleme yazarak ve temizlemek istediğiniz diski seçerek erişin .

Bir dakika sonra, Windows‘un temizleyebileceği gereksiz dosyaların bir listesini göreceksiniz. Yönetici olduğunuzu varsayarak, ek veri türlerini yeniden taramak için Sistem dosyalarını temizle düğmesini tıklamanız gerekir .

Birkaç istisna dışında, burada bulunan hemen hemen her veri kategorisini silmekten çekinmeyin. Windows 10‘un eski sürümlerinde, o klasördeki her şeyi silecek olan İndirmeler’e dikkat edin . Ayrıca, herhangi bir şeyi geri yüklemeniz gerekmediğinden emin olana kadar Geri Dönüşüm Kutusu’nu temizlemekten kaçınmak isteyebilirsiniz .

Yakın zamanda Windows 10′un yeni bir ana sürümüne güncelleme yaptıysanız, bir Önceki Windows kurulum (lar) ı girişi görürsünüz . Bunu silmek, Windows’un 10 gün boyunca sakladığı eski dosyaları kaldırır ve bu da daha önceki bir sürüme kolayca geri dönmenize olanak tanır. PC‘nizi Ayarlar aracılığıyla sıfırlamak için kullanıldığından , Windows ESD yükleme dosyaları seçeneğini kaldırmaktan da kaçınmalısınız .

Check out yer kazanmak için silebilir, Windows klasörleri disk Temizleme ile kaldırabilirsiniz belirli öğeler üzerinde daha fazla bilgi için.

Depolama Algısı

Windows 10, Ayarlar> Sistem> Depolama‘da daha güzel bir arayüzle bu aynı işlevselliğin çoğunu içerir . Disk alanınız azaldığında veya çok sık aralıklarla dosyaları otomatik olarak temizlemek için Storage Sense‘i kullanabilirsiniz. Bu seçenekleri değiştirmek için Storage Sense’i Yapılandır’a tıklayın veya şimdi çalıştırın .
Bilgisayarınızda alan kullananların listesinde Geçici dosyalar’a tıklayın ve Disk Temizleme‘de olduğu gibi aynı veri türlerini silebilirsiniz. Daha fazla kategori göster , fazla yer kullanmayan veri türleri hakkında daha fazla bilgi sağlar.

Büyük Dosyaları Silin

Gereksiz dosyaları kaldırdınız; Windows 10‘u temizlemenin bir sonraki adımı, bilgisayarınızda çok yer kaplayan eski verileri bulmaktır. Buna yardımcı olmak için, depolama alanınızı tarayacak ve size en büyük dosyaların nerede olduğunu gösterecek olan TreeSize Free‘yi indirin .

Kurulduktan sonra, Başlat Menüsünde TreeSize‘ı arayın ve her yeri tarayabilmeniz için (Yönetici) bağlantısını kullanarak başlatın . Başlamak için sol üstteki Dizin Seç‘i seçin ve ana depolama diskinizi seçin.
Birkaç dakika sonra, en büyük dosyalar en üstte olacak şekilde, bilgisayarınızın depolama alanının görsel bir dökümünü göreceksiniz. Bir seviye aşağı gitmek için herhangi bir klasördeki açılır oku tıklayın.

En büyük klasörler muhtemelen Kullanıcılar , Windows ve Program Dosyaları (veya Program Dosyaları (x86) ) olacaktır. Windows dizininde sorun yaratmadan yapabileceğiniz pek bir şey yok , bu yüzden diğerlerine bakalım.

Büyük Programları Kaldırma

Altında Program Files (ve / veya Program Files (x86) 64 bit Windows üzerinde), yüklediğiniz uygulamaların çoğu için dosyaları bulunur. Bunlardan bazılarını artık kullanmıyorsanız, kaldırmak için Ayarlar> Uygulamalar> Uygulamalar ve özellikler’e gidin .

Kullanıcı Klasörünüzden Büyük Öğeleri Kaldırın

Yer kaplayan dosyaların çoğu büyük olasılıkla Kullanıcılar altındaki hesap klasörünüzde olacaktır . Bu, belgelerinizi, resimlerinizi, videolarınızı ve benzerlerini içerir.

Muhtemelen birçok uygulamanın bilgi ve tercihleri depoladığı AppData klasöründe çok fazla alan olduğunu göreceksiniz . Örneğin, Chrome ve Spotify‘ın önbellekleri burada birkaç gigabayt alabilir.

Bu dosyalara bir göz atın ve herhangi bir şeyin sarkık meyve olup olmadığına bakın. Artık kullanmadığınız dosyaları silebilir veya bazı verileri harici bir sabit sürücüye taşıyabilirsiniz. Dropbox veya diğer bulut depolamada çok sayıda dosyanız varsa, ihtiyacınız olmayan dosyaların senkronizasyonunu kaldırmak için tercih panellerini kullanın . Bunlara her zaman web arayüzünden erişebilirsiniz.

TreeSize‘de WinSxS gibi başka devasa dosyalar görebilirsiniz . Bu sorunu yaşıyorsanız, büyük bir WinSxS klasörünü yönetme kılavuzumuza bakın .

Windows 10 Bloatware’i temizleyin

Mağazadan satın alınan bilgisayarların çoğu, alanı boşa harcayan ve zaten Windows‘taki işlevselliği çoğaltan değersiz üretici bloatware ile yüklenir. Ek olarak, Windows 10‘un kendisi muhtemelen hiç kullanmadığınız bazı gereksiz uygulamaları içerir.

Sisteminizden bloatware kaldırmak için zaman ayırmadıysanız, yapmalısınız. Windows 10 temizliğinin önemli bir parçasıdır. Talimatlar için bloatware’i Windows 10‘dan kaldırma kılavuzumuza bakın .

Masaüstünüzü Düzenleyin

Bilgisayarınızı temizledikten sonra bile, dağınık bir masaüstü hala kafanızı karıştırabilir ve verimli çalışmanızı zorlaştırabilir. Birçok kişi masaüstünü geçici bir depolama alanı olarak kullanır ve bu da her türden dosyanın dağılmasına neden olur.

Masaüstünüzü daha düzenli hale getirmek için temiz bir duruma “sıfırlamayı” denemelisiniz. Tüm dosyaları masaüstünüzden başka bir konuma taşıyarak başlayın. Daha sonra, masaüstünüzde her zaman ihtiyaç duyduğunuz dosyalara kısayollar oluşturabilirsiniz.

Bunun işe yaramayacağını düşündüğünüz çok fazla dosyanız varsa, Fences uygulaması kesinlikle bir göz atmaya değer. Benzer masaüstü simgelerini otomatik olarak birleştirmenize, tüm simgeleri birkaç tıklamayla gizlemenize veya göstermenize ve çok daha fazlasına izin veren güçlü araçlar içerir.

Windows 10‘u ve masaüstünüzü temizledikten sonra, tamamen yeni bir makineye sahip olduğunuzu hissedeceksiniz. Eğer ilgileniyorsanız , Windows masaüstünüzü temizlemek için daha derin bir kılavuzumuz var .

Gerekirse: Windows 10’u yenileyin

Belki de PC‘nizin Windows 10‘u temizlemek için çaba sarf etmek istemeyecek kadar dağınık olduğunu düşünüyorsunuz. Bu durumda, yeni bir Windows kopyasını yeniden yüklemek için yerleşik bir seçenek kullanabilirsiniz .

Kurtarma ayarlarında bulunan Bu Bilgisayarı Sıfırla seçeneği hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz . Ancak, bunu belirli seçeneklerle kullanmak, bilgisayarınızı önceden yüklenmiş üretici bloatware dahil olmak üzere kutudan çıktığı gibi geri yükleyecektir. Bundan kaçınmak için başka bir yöntem kullanabilirsiniz.

Kullanmak için , Kurtarma menüsünde aynı Başlayın düğmesine basın . Kıracağı dosyalarımı tutun , indirmeye veya yeniden yükleme lokal olsun, ayarları seçmek ve sonra emin almak yapmak seçmek No için önceden yüklenmiş uygulamalar Restore? .

Bu, eski Windows 10 sürümlerinde Windows Güvenlik uygulamasının Cihaz performansı ve sağlığı bölümünde bulunan Yeni Başlangıç seçeneğine eşdeğerdir . Windows 10‘u yeniden yükler ve en son sürüme günceller, ayrıca tüm yüklü uygulamaları kaldırır. Yalnızca kişisel dosyalarınız ve “bazı Windows ayarları” saklanır.

Windows onları güvende tutmayı vaat etse de , bir şeyler ters giderse diye bunu yapmadan önce dosyalarınızı yedeklediğinizden emin olun . Yenilemeden sonra yazılımı yeniden etkinleştirmeniz gereken tüm lisans anahtarlarını da not etmelisiniz.

Tüm programlarınızı elle yeniden kurmanız biraz zaman alacaktır. Ancak bilgisayarınız bir karmaşa ise, temiz bir sisteme sahip olmak yine de buna değer olabilir.

Sahte Temizlik Uygulamalarından Kaçının

Windows 10 temizliğini tartışırken, hangi yazılımı indirdiğinize dikkat etmeniz gerektiğini belirtmek gerekir. Yukarıdaki araçların tümü bilgisayarınızı temizlemenin yasal yolları olsa da, çevrimiçi olarak tamamen değersiz (yukarıdaki videodaki gibi) pek çok dolandırıcı “PC temizleyicisi” bulacaksınız.

Bu araçlar, bilgisayarınızdaki her çerezi saçma bir şekilde bir “gizlilik riski” olarak sayan binlerce “sorunu” bulan bir “ücretsiz tarama” sağlar. Sonra, her şeyi “temizlemek” için iyi bir miktar para ödemenizi talep ederler.

Bu saçmalıkla uğraşmayın. Yukarıdaki araçlar, gereksiz dosyaları temizlemek için bol miktarda olmalıdır. Daha fazlasını yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız, nihai Windows temizleme kontrol listemizi izleyin .

Artık Windows 10 Her Zamankinden Daha Temiz

Artık Windows 10‘da büyük ve gereksiz dosyaları temizlemenin büyük adımlarını biliyorsunuz. Bu yöntemler, bilgisayarınızdaki iyi bir alanı temizlemek ve ferah hissettirmek için yeterli olmalıdır. Onlara sık sık ayak uydurun ve artık disk alanı uyarıları hakkında endişelenmenize gerek kalmayacak.

Sadece denize düşmediğinizden ve bakım hataları yapmadığınızdan emin olun.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram