24 MART 2022 PERŞEMBE
Teknoloji

WFH İşi Nedir ve Ne Anlama Gelir?

WFH İşi Nedir ve Ne Anlama Gelir?

Her zamankinden daha fazla insan WFH. Ama WFH aslında ne anlama geliyor?

alışma dünyası sonsuza dek değişti. COVID-19, daha fazla çalışanın ofisten uzakta çalışmasına izin verildi. Bu, “WFH” terimini her zamankinden daha popüler hale getirdi.

Merak ediyor olabilirsiniz, “WFH ne anlama geliyor?” Bu makale, WFH‘nin ne anlama geldiğini ve dünyadaki birçok insan için neden bu kadar önemli hale geldiğini keşfedecektir.

WFH ne anlama geliyor?

WFH” kısaltması, evden çalışma anlamına gelir.

WFH ayrıca uzaktan çalışma veya uzaktan çalışma olarak da adlandırılabilir. Basitçe ifade etmek gerekirse, evden çalışma işi, bir çalışanın fiziksel iş yerine, örneğin bir ofise gidip gelmesini gerektirmeyen bir iş düzenlemesidir.

WFH bazen bir çalışanın kendisini ev yaşamından ayırmasına ve iş görevlerine tam olarak odaklanmasına olanak tanıyan bir ev ofis alanı oluşturulmasını içerebilir.

WFH Neden Bu Kadar Önemli?

COVID-19 nedeniyle WFH’nin önemi artmıştır.

Salgının ortasında, işgücü sosyal mesafe kurallarına ve tecrit düzenlemelerine hızla adapte oldu. Virüsün yayılmasını engellemek ve çalışanları için işleri sürdürmek amacıyla birçok işveren, işyerindeki kapasiteyi ve çalışan sayısını azaltmak için çabaladı.

Pandemi, birçok yönden uzaktan çalışmayı normalleştirdi. Bu, özellikle teknoloji endüstrisindeki işler için geçerlidir .

Teknoloji şirketleri, COVID-19 endişeleri nedeniyle 2020’nin başlarında işçileri eve ilk gönderenlerdi. Bir kez daha, pandemi öngörülebilir gelecekte de devam ederken, çeşitli aşıların uygulamaya konulmasına rağmen evden çalışma politikalarını kalıcı hale getiren ilk şirketler oldular. .

Bazı sektörler için, COVID-19’un getirdiği kilitlenme, kılık değiştirmiş bir nimetti. Evden çalışma işlerinden başarılı olanlar arasında kodlayıcılar, yazarlar, tasarımcılar, muhasebeciler vb. Vardır.

“Kodlayıcı WFH rolü nedir?” Diye merak ediyor olabilirsiniz.

Bir kodlayıcı, yazılım oluşturmak için programlama dillerini ve bilgisayar biliminin diğer unsurlarını kullanarak yazılım geliştirmede çalışır.

Programlama genellikle çok sayıda tek başına çalışmayı içerir, bu da bir ofis ortamında her zaman başkalarıyla etkileşim kurmaya gerek olmadığı anlamına gelir. Kodlayıcı gibi rollerin, özellikle bireyin çok fazla tecrübesi varsa, evden çalışma düzenlemesi için daha uygun olma olasılığı daha yüksektir.

WFH İşinin Faydaları Nelerdir?

WFH politikaları yeni normal hale geldikçe ve önemi büyüdükçe, birçok işveren, çalışanlarının evden çalışırken daha üretken olduğunu fark ediyor .

Evden çalışmanın çalışanlar için birçok avantajı olduğu uzun zamandır bilinmektedir . Bu, salgın nedeniyle daha da belirgin hale geldi. Özellikle bu belirsizlik dönemlerinde evden çalışmanın temel faydalarından biri maliyetlerden tasarruf etmektir.

Evden çalışanlar benzin, ulaşım, araba bakımı ve çok daha fazlasından tasarruf edebilirler çünkü işe gidip gelmek için günlük gidip gelmek zorunda kalmazlar. Tasarrufların tümü sonunda toplanır ve insanların iş kayıpları ve potansiyel maaş kesintileri tehdidine karşı ayakta kalmasına yardımcı olur.

Evden çalışmanın diğer faydaları şunları içerir:

 • Çalışanlar için esnek çalışma saatleri sağlamak.
 • Daha iyi iş-yaşam dengesi.
 • Geliştirilmiş üretkenlik ve performans.
 • Daha az kesinti.
 • Daha az “ofis politikası”.
 • İşe konsantre olmak için daha sessiz bir ortam.
 • Sağlıkta gelişmeler.
 • Fiziksel aktivite için daha fazla zaman.
 • Hastalıklara daha az maruz kalma.
 • İzlenmeyen performans.
 • Zorlu iletişim.
 • Ekip çalışmasına katılmak için daha az fırsat.
 • Ofis ekipmanı eksikliği.
 • Bir ev ofisi için yer bulma ile ilgili sorunlar.
 • Performansa zarar verebilecek daha az yapılandırılmış bir rejim.
 • Aşırı çalışma ve yanma riski.

(WFH) İşin Geleceği

Artık birçok şirket, sağladıkları avantajlar nedeniyle evden çalışma politikalarını tercih ediyor. Evden çalışma politikaları, çalışanlara işlerini nasıl teslim edecekleri konusunda daha fazla kontrol sağlarken, işverenleri için maliyet tasarrufu sağlar. Her hafta tanıtılan bu kadar çok yeni teknoloji ile gelecekte evden çalışmak daha da kolay hale gelecektir.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram