24 MART 2022 PERŞEMBE
Teknoloji

En iyi ücretsiz video düzenleme yazılımı 2022

En iyi ücretsiz video düzenleme yazılımı 2022

En iyi ücretsiz video düzenleme yazılımı , yalnızca acemi ve profesyonel olmayan video editörleri için değil, aynı zamanda pahalı bir aylık abonelik ödemekten veya pahalı uygulamalara bir servet harcamaktan kaçınmak isteyen tomurcuklanan film yapımcıları için de bir nimettir. 

İçerik oluşturma son yıllarda patlama yaptı, bu da giderek daha fazla insanın video düzenlemede elini denediği anlamına geliyor. Ancak, herkesin post prodüksiyon talepleri için Adobe Premiere Pro veya Apple Final Cut Pro X kullanması gerekmez, özellikle de bu en iyi video düzenleyicilerin ikisi de kullanmak veya sahip olmak için çok paraya mal olduğundan.

Neyse ki, birçok ücretsiz video düzenleyici bu tür kullanıcılar için yeterli olacaktır. Bazıları her profesyonel düzeyde araca sahip olmayabilir, ancak hepsi basit özelliklerle gelir, böylece videolarınızı çemberler arasında atlamadan örebilirsiniz. İhtiyacınız olan tek şey , yaratıcı iş istasyonunuz olarak bütçenizin karşılayabileceği en iyi bilgisayarlardan veya en iyi video düzenleme dizüstü bilgisayarlarından biridir.

Tamamen ücretsiz olan bu kadar çok video düzenleme uygulaması arasından, kullanımı sorunsuz bir kullanıcı arayüzünün yanı sıra en iyi özelliklere sahip olanları gözden geçirmek zor olabilir. Sonuçta, ücretsiz ya da değil, kullandığınız yazılım yaratıcı sürecinize engel oluyorsa işi iyi yapamazsınız.

Birçoğunu kendimiz kullandık. Bu nedenle, seçim yapmanıza yardımcı olmak için, kullanıcı dostu olma, araçların kullanılabilirliği ve yazılım performansı gibi şeyleri göz önünde bulundurarak en iyi ücretsiz video düzenleme yazılımlarının bir listesini hazırladık. Bunlardan birinden ne kadar para biriktireceğinizle, düşündüğünüzden daha kısa sürede bir Apple MacBook Pro 16 inç (2022) 'e yatırım yapmak için yeterli paranız olacak . 

BUGÜNÜN EN İYİ 3 EN İYİ VİDEO DÜZENLEYİCİSİ

Bu ilk üç seçenek ücretsiz video düzenleme yazılımı değildir, ancak alabileceğiniz en iyi video düzenleme hizmetleridir. Çoğu kişi, genel olarak en iyi video düzenleyici olduğu ve mütevazı bir abonelik için mevcut olduğu için Adobe Premiere Pro'yu seçme eğilimindedir. 

2. CyberLink PowerDirector - çok değerli ve güçlü bir editör
Premium video editörleri fikrini seviyorsanız, ancak yine de maliyetleri düşük tutmak istiyorsanız CyberLink harika bir seçimdir! Bunun için, hem yeni başlayanlara, hem orta seviyelere hem de profesyonellere hitap eden, özelliklerle dolu bir araca sahip olursunuz. Özellikle akıllı Magic Movie Wizard modunu seviyoruz.  

3. Apple Final Cut Pro X - Mac kullanıcıları için en büyük onur
Tam olarak pazarın profesyonel sonunu hedef alabilir, ancak Apple Final Cut Pro X gereksiz yere karmaşık değildir ve 'izsiz' zaman çizelgesi süper sezgiseldir. Bunun için aylık yerine peşin ödeme yaparsınız, bu nedenle, uzun vadede video düzenleme işindeyseniz, uzun vadede çok uygun maliyetli olması muhtemeldir.

En iyi ücretsiz video düzenleme yazılımı 2022

1. Lightworks

Lightworks , bir kuruş ödemeden profesyonel kalitede filmler ve videolar oluşturmak isteyen herkes için en iyi ücretsiz seçenektir. Adobe Premiere Elements gibi bir program için hala bir eşleşme olarak kabul edilemese de, çok kanallı videoyu destekler ve doğrusal olmayan bir düzenleyicidir, bu nedenle işlenirken çekiminizin kalitesi düşmez. 

Lightworks ile normalde yalnızca Final Cut Pro gibi pahalı paketlerde bulunan her türlü üst düzey özelliği bulacaksınız. Bunlar, görüntüleri arka planda içe aktarma ve oluşturma ve video efektlerini gerçek zamanlı olarak önizleme özelliğini içerir.

Tek dezavantajı, arayüz oldukça karmaşık olduğu için Lightworks'ün nasıl kullanılacağını öğrenmek biraz zaman alabilir. Neredeyse sonsuz sayıda düzen varyasyonu oluşturmak için çeşitli düzenleme pencerelerini sürükleyebilir ve düzenleme işlerinizi hızlandırmak için özel klavye kısayolları ayarlayabilirsiniz.

Lightworks'ü Windows, Mac ve Linux cihazlarına ücretsiz olarak indirebilir ve yükleyebilirsiniz. Daha sonraki bir tarihte daha iyi bir deneyime yatırım yapmak istediğinize karar verirseniz, Lightworks Pro'ya yükseltebilirsiniz. Bu yükseltilmiş sürümle, projelerinizi farklı formatlarda dışa aktarabilecek, 3D şaheserler oluşturabilecek ve doğrudan YouTube'a yükleyebileceksiniz. 

2. Hitfilm Express

Lightworks gibi Hitfilm Express de herkese profesyonel bir kurgu deneyimi sunmayı amaçlayan ücretsiz bir video düzenleme yazılımıdır. Bu yazılım paketi ile renk dengesini ayarlamak, klipleri kırpmak ve projelerinizi farklı video formatlarında dışa aktarmak çok kolay.

Ancak Hitfilm Express özellik seti bunun çok ötesine geçiyor. Bu ücretsiz video düzenleyiciyi ayrıca yeşil ekran renk anahtarları ayarlamak, özel video maskeleri oluşturmak ve bir dizi 3B kompozisyon aracıyla çekimlerinizi bir sonraki seviyeye taşımak için kullanabilirsiniz. İlk kez kullananlar bunu biraz kafa karıştırıcı bulsa da, HitFilm Express kullanıcı arayüzü daha önce gelişmiş bir video düzenleyiciyle çalışmış herkese tanıdık gelecektir.

Bu video düzenleyicinin yalnızca iki küçük dezavantajı vardır. Birincisi, teknik olarak zorlu olması, bu nedenle onu çalıştırmak için güçlü bir işlemciye sahip bir PC veya Mac'e ihtiyacınız olacak. İkincisi, kurulum süreci gereksiz yere karmaşıktır. Hitfilm Express yazılımına erişmek için geliştiricisi FXhome ile sosyal medyada bir bağlantı paylaşmanız gerekir. 

3. Shotcut

Shotcut, hayata Linux'ta ücretsiz bir video düzenleyici olarak başladı ve birkaç yıldır piyasada olduktan sonra Windows ve Mac makinelerine taşındı. Bu geliştirme yolculuğu, biraz garip görünen bir kullanıcı arayüzüyle sonuçlandı, ancak Shotcut, şu anda indirebileceğiniz en iyi ücretsiz video düzenleyicilerden biri olmaya devam ediyor.

Shotcut sisteminin bazı yönleri, medya dosyalarını projenize aktarmak için sürükleme işlemi gibi kolay ve sezgiseldir. Ancak, bu video düzenleyicinin çoğundan daha dik bir öğrenme eğrisi olduğuna şüphe yok. Örneğin, ihtiyacınız olan modülleri ekleyerek ekranınızı yapılandırmanız gerekecek.

Ancak Shotcut'ı bir kez kavradığınızda, bu ücretsiz video düzenleyicinin neden bu kadar çok takipçi topladığını keşfedeceksiniz. En iyi Shotcut özelliği, ses ve video içeriğine uygulanabilen çok çeşitli filtrelerdir. Eklendikten sonra, aradığınız kesin efekti elde etmek için filtreleri katmanlayabilir ve özelleştirebilirsiniz. 

5. Microsoft Video Düzenleyici 2020

Windows 10'dan bu yana, Microsoft'un Fotoğraflar uygulamasına video düzenleme özellikleri eklenmiştir.

Ancak Kasım 2021'de piyasaya sürülen Windows 11 ile, özellikle bir videoyu WhatsApp aracılığıyla göndermek için hızlı bir şekilde kırpmak istiyorsanız, özellikler daha da genişletildi. Bu yeni sürümde, DirectX 12, videonun PC'nizin GPU'su ile işlenmesini sağlayarak, birden fazla videoyu 4K çözünürlükte, .mkv formatlarında sürükleyip bırakmanıza olanak tanıyarak, kısa bir 4K film oluşturmanıza olanak tanır. yerleşik Fotoğraflar uygulaması.

Bununla birlikte, Microsoft'un Eylül 2021'de web üzerinde sosyal ağlar için bir video düzenleme hizmeti olan Clipchamp'ı satın almasıyla birlikte görünüşe göre daha fazla özellik gelecek.

Windows 11'in piyasaya sürülmesinden bu yana ilk büyük güncellemesi olan Sun Valley 2 ile, bu hızlı filmlerin geçişler, efektler ve daha fazlasıyla daha iyi görüntülenmesine yardımcı olmak için Fotoğraflar uygulamasında daha da fazla güncelleme görebiliyorduk.

Denemek için diğer ücretsiz seçenekler:

Adobe Spark
Bir videoyu kırpmanız gerekiyorsa ve filigranı dert etmiyorsanız, Adobe Spark işi çevrimiçi olarak hızlı ve kolay bir şekilde halledebilir. Temel sürümü kullanmak ücretsizdir, ancak filigranı kaldırmak ve daha gelişmiş düzenleme görevleri gerçekleştirmek için premium bir hesaba ihtiyacınız olacak.

EZGif
Bir videoyu belirli bir en boy oranında kırpmanız gerektiğinde, bu basit çevrimiçi araç tam da ihtiyacınız olan şey olabilir. Çok büyük dosyalar için uygun değildir, ancak boyutları ayarlayabilir, ön ayarlar listesinden seçim yapabilir ve kırpma alanını kendiniz konumlandırabilirsiniz.

Sizin için en iyi ücretsiz video düzenleme yazılımını nasıl seçersiniz?

Dikkate alınması gereken birkaç önemli faktör vardır. Ne tür bir video yapmayı düşünüyorsunuz ve bu ne için? TV'de izleyeceğiniz ev videolarını hızlı bir şekilde düzenlemek ile Netflix veya sinema dağıtımı için bir şeyler düzenlemek arasında dünyalar kadar fark vardır.

Yazılımın hangi formatlarda dışa aktarması gerektiğini, hangi kalitede çıktı alması gerektiğini (HD? 4K? 8K?) ve kullanmak istediğiniz türden görsel efektleri sağlayıp sağlayamayacağını düşünmeniz gerekecek. İşbirliği yapacaksanız, uygulamanızın diğer kişilerin uygulamalarıyla da uyumlu olması gerekir.

Bir de sen varsın. Deneyimli misiniz yoksa sizi tüm süreçte adım adım yönlendiren daha basit bir uygulama daha mı yardımcı olur? Her piksel üzerinde tam kontrole sahip olmak mı istiyorsunuz, yoksa işin çoğunu bilgisayarın yapmasına izin mi vermek istiyorsunuz? Uygulamanızın geleceğe ne kadar dayanıklı olmasına ihtiyacınız var?

Tümü olmasa da çoğu ücretsiz video düzenleme uygulamasının sınırlı olduğunu ve tüm üst düzey editörlerin korkutucu derecede pahalı olmadığını unutmayın. Ücretsiz kullanım seçeneğinin sizin için en iyisi olup olmadığını veya biraz daha fazla işlevsellik için biraz daha fazla ödemeye hazır olup olmadığınızı düşünün. 

Şunu da unutmayın ki, ne kadar çok yapabilirseniz, o kadar çok yapmasını isteyeceksiniz. Seçtiğiniz uygulama hayal gücünüzle büyüyebilir mi?

Ücretsiz video düzenleme yazılımını nasıl test ediyoruz?

Ücretsiz video düzenleme yazılımları ücretli olanlar kadar dahil olmayabilir, ancak en iyilerinin çoğu hala derin bir dalış yapmaya değer özelliklerle dolu. Bu nedenle, ücretsiz video düzenleme yazılımını test ederken, en temel ve en çok kullanılan özelliklerinin ötesine geçiyoruz.

Doğal olarak, yine de kullanıcı arayüzüyle başlıyoruz, hem yeni başlayanlar hem de uzman kullanıcılar için kullanmanın ve gezinmenin ne kadar kolay (veya ne kadar zor) olduğunu kontrol ediyoruz. Sonuçta, profesyonellerin bile yaratıcı sürece daha fazla odaklanabilmeleri için sorunsuz, engelsiz bir iş akışına ihtiyacı var. 

Kullanılabilir araçlarının stoklarını alıyoruz, önemli olanları Premiere Pro gibi ücretli video düzenleyicilerdekilere göre nasıl performans gösterdiklerini görmek için test ediyor ve eldeki filtrelere ve efektlere göz atıyoruz. Ayrıca kaç tanesinin ücretsiz olduğunu ve kaçının bir ödeme duvarının arkasında kaldığını da not ediyoruz. Bir dizi ücretsiz uygulama genellikle bloatware ile birlikte gelir, bu nedenle incelememizde söz konusu uygulamanın birlikte gelip gelmediğini belirttiğimizden emin oluruz.

Son olarak, bir videoyu ne kadar verimli dışa aktardığından, kaç video formatına sahip olduğuna kadar dışa aktarma yeteneğini test ediyoruz.

Video düzenleyiciler SSS

Ücretsiz video düzenleme yazılımı yeterince iyi mi?

Olabilir. Apple'ın iMovie'sinde yapılan filmler, yıllar boyunca film festivallerinde kalabalıkları büyüledi ve bazı insanlar sadece onu ve bir iPhone'u kullanarak mükemmel derecede iyi filmler yaptılar.

Piyasada birçok iyi ücretsiz video uygulaması var, ancak dikkate alınması gereken birkaç şey var. Performans, özellikle de kodlama ve dışa aktarma, her zaman en çok arananlar arasında değildir ve çoğu zaman, özelliklerin yalnızca uygulama içi satın alımlar satın aldığınızda kullanılabildiğini veya hiç bulunmadığını göreceksiniz. Bazıları, çıkardığınız her şeyin üzerine muazzam bir filigran yapıştırır; çok azı her türlü teknik desteği sunar. Bu uygulamalar video profesyonelleri için tasarlanmadığından, profesyonel düzeyde özellikler nadiren sunulur.

Burada biraz bilgiçlik duymakta ve özgür ticari yazılım ile ücretsiz açık kaynaklı yazılım arasında ayrım yapmakta fayda var. İlki, genellikle, büyük kardeşini satın alacağınız umuduyla ücretsiz olarak sunulan tam bir ürünün kısaltılmış bir versiyonudur. İkincisi, genellikle, herhangi bir finansal ödül beklentisi olmaksızın bireyler veya gönüllülerden oluşan ekipler tarafından sağlanan eksiksiz bir üründür. Açık kaynak eylemleri bazen ticari yazılımın cilası ve/veya kullanım kolaylığından yoksun olabilirken, ihtiyacınız olan tüm özellikleri herhangi bir para harcamanıza gerek kalmadan sağlayabilirler.

Neden özgür yazılımı önemsemeliyim?

Video, yeni rock'n'roll: Eskiden rock yıldızı olmayı hayal eden çocuklar, şimdi YouTube vlogger'ı olmayı hayal ediyor. Bu arada video, viral klipler ve video yanıtlarından bağımsız filmlere ve parlak kurumsal sunumlara kadar internetin ortak dili haline geldi.

Hemen hemen hepsinde ortak olan tek şey düzenlemedir. Bu, bir klibi uygun yerde kesmek için basit bir kırpma olabilir veya birden fazla klibi bir araya getirmeyi, film müziğini değiştirmeyi ve bir sürü özel efekt eklemeyi içerebilir. Bunları yapmak için bir video düzenleme uygulamasına ihtiyacınız olacak.

Premium bir video düzenleyici için ödeme yapmalı mıyım?

Göz kamaştırıcı derecede bariz olanı belirtmek gerekirse, birinci sınıf video düzenleyiciler, ücretsiz olanların sahip olmadığı avantajlara sahip olma eğilimindedir. Bu avantajlar kaynaklar şeklinde ortaya çıkma eğilimindedir: üst düzey donanımdan en fazla performansı alan uygulamalar geliştirmek için kaynaklar, daha iyi efektler geliştirmek için kaynaklar, gösterileri durduran hataları düzeltmek için kaynaklar, uygulamanın üzerinde çalıştığından emin olmak için kaynaklar. en yeni donanımlar, arayüzü cilalamak ve yardım dosyaları oluşturmak için kaynaklar ve nasıl yapılırlar ve profesyonel yazılımlardan bekleyeceğiniz tüm diğer şeyler. Ama elbette, bunun bir bedeli var.

Bir profesyonelseniz, zaman nakittir, bu nedenle, ister çekiminizi yapmak için geçen süre, ister "NEDEN TANRI, NEDEN?" diye bağırarak harcayamayacağınız zaman olsun, zamandan tasarruf etmek için para harcarsınız. uygulama tam olarak istediğinizi yapmadığında veya düzenleme sırasında kilitlendiğinde.

Ücretsiz uygulamalar, daha bağışlayıcı ve daha az talepkar bir kullanıcı türünü hedefler. Bu, harika şeyler yapamayacakları anlamına gelmez. Yapabilirler. Ancak genellikle temellere odaklanan ve ince ayrıntılara erişmenize izin vermeyen, elde tutma yaklaşımını benimserler. "Steven Spielberg'in buna ŞİMDİ ihtiyacı var!" yerine performansa yeterince iyi bir yaklaşım getirebilirler. ödün vermeyen bir yaklaşımdır ve etkileri profesyonel olanlardan daha basit olabilir.

Hangi video düzenleme yazılımı özelliklerine dikkat etmeliyim?

Bu, yapmak istediğiniz düzenlemenin türüne bağlıdır. Örneğin, George Amca'nın 90. doğum günü partisinden sadece klipleri bir araya getiriyorsanız, görsel efektler konusunda fazla bir şeye ihtiyacınız olmayabilir. Ama dikkate alınması gereken bazı önemli şeyler var.

İlk olarak, uygulama hangi biçimleri ve çözünürlükleri destekliyor? Kameranızdaki görüntüleri dönüştürmeden kullanabilir mi? Bitmiş çekimlerinizi paylaşmak istediğiniz yerlere aktarabilir mi?

Yeşil ekran veya resim içinde resim gibi özelliklere mi ihtiyacınız var (YouTuber iseniz, bunların cevapları muhtemelen evettir)? İşin buysa, doğrudan sosyal medyayla paylaşabilir misin?

Kaç parça kullanabilirsiniz? Gerektiğinde aralarında geçiş yaparak birden fazla dosyadan görüntü ve ses çekebilir misiniz, yoksa uygulama aynı anda yalnızca birkaç parçayı işleyebildiği için önce bir ön prodüksiyon yapmanız mı gerekecek?

Uygulamanın, klipleri akıllı kırpma veya basit düzenleme modları gibi günlük düzenlemeyi kolaylaştıracak akıllı özellikleri var mı? Başlıklar, sahneler arası geçişler eklemek veya renkleri ayarlamak kolay mı?

Bu bir mobil uygulamaysa, uygulamanın masaüstü eşdeğerinde düzenlemeye devam etmek için projenizi aktarabilir misiniz?

Profesyoneller hangi programları kullanır?

Bu, sizin 'profesyonel' tanımınıza ve düşündüğünüz sektör veya sektöre bağlıdır. Hollywood'a veya büyük bir TV stüdyosuna gidin ve düzenlemenin Avid Media Composer Ultimate'da yapılması neredeyse kesin.

Reklam ajanslarında, bağımsız film stüdyolarında ve YouTube filmleri yapan işletmelerde Adobe Premiere Pro CC  veya  Apple Final Cut Pro X  ile hareketli grafikler ve görsel efektler uygulaması olan Adobe After Effects gibi ilgili uygulamaları görme olasılığınız daha yüksektir  - nasıl olduğunu öğrenmek için yukarıya bakın iyi değerlendiririz. Bunlar, çok, çok iyi bilgisayarlarda çalışmak üzere tasarlanmış çok, çok iyi araçlardır.

Çoğu YouTuber hangi programları kullanıyor?

Genel olarak konuşursak, YouTuber'lar basit, etkili ve uygun fiyatlı uygulamalara gitme eğilimindedir. En iyi ücretsiz uygulamalardan biri  , Windows, Mac ve Linux cihazları için edinebileceğiniz Lightworks'tür . YouTube dışa aktarmayı ve bir dizi gerçekten etkileyici gerçek zamanlı efekti entegre etti. Microsoft Fotoğraflar gibi bir şeye kıyasla kesinlikle korkunç görünüyor ama öğrenmesi uzun sürmüyor ve gerçekten iyi bir düzenleme uygulaması.

Başka birçok iyi seçenek de var. HitFilm Pro'nun  ücretsiz bir sürümü var ama aynı zamanda güçlü bir profesyonel sürüm de sunuyor. Ücretsiz uygulama  DaVinci Resolve  , özellikle renk düzeltme konusunda çok iyidir ve  VSDC Free Video Editor  , ücretli düzenleme uygulamalarının donanım hızlandırmasından yoksun olsa da, yoğun bir çalışma ortamında değilseniz, gerçekten bir sorun değildir.


Bıkkın Panda

Bıkkın Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram