24 MART 2022 PERŞEMBE
Haberler

Üçgen Aldatmacası Nedir?

Üçgen Aldatmacası Nedir?

Entegre bir pazarlama stratejisi olarak nirengiye sahip e-ticaret mağazaları ile uğraşırken kaçınılması gereken birçok şey vardır. Temel ders basittir: söylediklerini gerçek istatistikler veya referanslarla yedekleyemezse size bir ürün satmak isteyen kimseye güvenmeyin. Yüksek dönüşüm satışları almakla yüksek hedefli bir listeye sahip olmak arasında doğrudan bir bağlantı olmasa da, sizin gibi şüphe duymayan pazarlamacılardan yararlanmak isteyenler tarafından kullanılan bazı yaygın teknikler kesinlikle vardır.

Ürünleri çevrimiçi satın alırsanız, dolandırılmanız için hiçbir yol sıkıntısı yoktur.

Çoğu zaman, açıktır. Örneğin, ürün size ulaşmayabilir veya size çok farklı bir şey gelebilir.

Ne yazık ki, tüm çevrimiçi alışveriş dolandırıcılıkları o kadar açık değildir. Aslında, daha karmaşık dolandırıcılıkların çoğu, tam olarak sipariş ettiğiniz şeyi size göndermeyi içerir.

Bunun mükemmel bir örneği üçgenleme aldatmacasıdır. Peki, tam olarak nedir ve kendinizi nasıl koruyabilirsiniz? Hadi bir bakalım.

Üçgen Aldatmacası Nedir?

Üçgenleme dolandırıcılığı, dropshipping unsurlarını kredi kartı dolandırıcılığı ile birleştirir.

Genellikle üç tarafı içerir: masum bir tüketici, bir e-ticaret mağazası ve her ikisine de görünmez görünmeyi amaçlayan bir suçlu.

Dolandırıcılık planlandığı zaman, suçlu mağazadan hırsızlık yapar ve tüketici suç ortağı olması için kandırılır.

Üçgenleme Sahtekarlığı Nasıl Çalışır?

Üçgenleştirme dolandırıcılığı, satışa sunulan bir ürünle başlar. Bu genellikle eBay gibi popüler pazarlarda olur. Ancak daha karmaşık örnekler, Shopify gibi platformlarla oluşturulan sahte e-ticaret mağazalarının kullanımını içerir .

Reklamı yapılan ürün hemen hemen her şey olabilir. Bununla birlikte, bu reklamların çoğunun ortak noktası, fiyatın genellikle meşru bir satıcının kâr elde etmesi için çok düşük olmasıdır.

Bu noktada, satıcı aslında ürünün sahibi değildir. Bunun yerine, biri sipariş verene kadar beklerler. Daha sonra ürünü başka bir e-ticaret mağazasından satın alırlar ve alıcıya teslim ettirirler.

Dolandırıcılık karlı çünkü satıcı ürünü satın aldığında çalıntı bir kredi kartı kullanıyor. Bu, ürün için herhangi bir ücret talep etmelerini sağlar, çünkü tek giderleri çalıntı kartı almanın bedelidir.

Her şey plana göre giderse, en azından başlangıçta herkes kazanır. Satıcı ödeme alır, alıcı ürünü alır ve e-ticaret mağazası satış yapar.

Çalınan kartın sahibi aylık ekstresine baktığında sorunlar başlıyor. Bu noktada, genellikle bir ters ibraz başlatılır ve e-ticaret mağazasına yapılan ödeme tersine çevrilir.

Üçgenleme Düzeninden Kimler Zarar Görmektedir?

Üçgenleştirmenin birincil kurbanı e-ticaret mağazasıdır. Ödeme geri alındıktan sonra, ürünü ücretsiz olarak göndermeleri için kandırılmışlardır.

Üçgenleştirme özellikle küçük işletmelere zarar verir. Büyük e-ticaret mağazaları genellikle bunları özümseyebilir ve kârlı kalabilir. Ancak, küçük kâr marjlarına sahip küçük işletmeler yapamaz.

Daha da kötüsü, bu tür saldırılara karşı en az savunma yeteneğine sahip olanlar genellikle küçük işletmelerdir. En iyi dolandırıcılık önleme yazılımı genellikle bütçelerinin dışındadır.

Alıcının genellikle ürünü elinde tutmasına izin verilir. İletişime geçip araştırabilirler. Ancak onları ürünü iade etmeye zorlamak çoğu zaman pratik değildir. Masum olduklarını ve teknik olarak ürün için para ödediklerini unutmayın.

Kart sahibi genellikle parasını yeni bir kartla birlikte geri alır. Kredi kartı şirketleri genellikle dolandırıcılık koruması sunar ve bu genellikle onlara tam bir geri ödeme hakkı verir.

Bir kez olursa, kredi notları zarar görmez. Ancak bir kart sahibi tekrar tekrar hedef alınırsa, şüphe sonunda yoluna girebilir.

Dolandırıcılık keşfedildiği zaman, suçlu genellikle parayla birlikte ortadan kaybolur. Bu, sahte bilgiler kullanılarak ve kendilerine gönderilen parayı hesapları sorgulanmadan önce geri çekerek elde edilir.

Üçgen Aldatmacasına Karşı Dropshipping

Üçgenleme, stoksuz satış ile karıştırılmamalıdır. Aynı aktörlerin ve adımların çoğunu içerirler, ancak stoksuz satışın kredi kartı sahtekarlığıyla hiçbir ilgisi yoktur.

Bir stoksuz satış perakendecisi , henüz sahip olmadığı bir ürün için siparişleri kabul edecektir. Ve daha sonra, ürünü alıcıya göndermeden önce başka bir perakendeciye ürünü satın almak için sipariş verecekler.

Aradaki fark, dropshipper’ın öğeyi kendisi ödemesi ve kredi kartı sahtekarlığından değil, işaretlemeden kar elde etmesidir.

Dropshipping herkes tarafından popüler değildir. Tüketici genellikle iş modelinin farkında değildir ve genellikle, doğrudan başka bir yerden satın alsalarsa ödeyeceğinden daha yüksek bir fiyat öderler.

Birçok dropshipper, daha sonra uzak ülkelerden çok yavaş teslim edilen çok ucuz ürünleri de satar.

Bununla birlikte, meşru bir iş modelidir ve dünyanın en büyük perakendecilerinin çoğunun bir şekilde kullandığı bir modeldir.

Üçgen Aldatmacasından Nasıl Kaçınılır?

Dolandırıcılığa dahil olan tüm taraflar, bundan kaçınmak için adımlar atma yeteneğine sahiptir. Ne yazık ki, bundan tamamen kaçınmak her zaman mümkün değildir.

Kart sahibi, kart bilgilerini gizli tutmaya çalışabilir. Bunu, alışveriş yaptıkları yere dikkat ederek, bilgisayarlarında anti-virüs yazılımı kullanarak ve kendilerini en yeni kimlik avı teknikleri konusunda eğiterek başarabilirler.

Ne yazık ki, bu adımlar, favori perakendecilerinden birinin saldırıya uğramasına karşı hiçbir koruma sağlamaz.

Müşteri, ne satın aldığına ve kimden aldığına dikkat ederek bu tür dolandırıcılıklardan kaçınabilir. Bir ürün çok ucuzsa, bunun genellikle bir nedeni vardır. Bu dolandırıcılığa dahil olma ihtimali, yalnızca son derece saygın perakendecilerden alışveriş yaparak da azaltılabilir.

Bu stratejilerle ilgili sorun, bu ürünlerin her zaman şüpheli bir şekilde ucuz olmamasıdır. Suçluların ayrıca, mevcut itibara sahip perakendecilere fiili satışları dışarıdan temin ettikleri bilinmektedir.

Bir e-ticaret mağazası, dolandırıcılık önleme yazılımına yatırım yaparak bu dolandırıcılığı önleyebilir. Ancak bu yaklaşımın sorunu, pahalı olmasına rağmen her zaman etkili olmamasıdır.

Suçlular sürekli olarak bu tür yazılımları atlamanın yollarını arar ve birçoğu bunu yapmakta ustalaşmıştır. Ve bu tür bir yazılımı kandırmak ne kadar zorsa, meşru satın alımları engelleme olasılığı o kadar yüksek olur.

Bir Üçgenleme Dolandırıcılığına Karışırsanız Ne Olur?

Bir nirengi dolandırıcılığının kurbanı olabileceğinizi düşünüyorsanız, iyi haber şu ki, yetkililer bunun varlığından gayet iyi haberdarlar.

Dolandırıcı bir satıcıdan bir şey satın alırsanız, bunun için nasıl ödeme yaptıkları genellikle onların sorunudur, sizin değil. Ve eğer kredi kartınız olaya karıştıysa, paranızı geri alma ihtimaliniz yüksek.

Ne yazık ki, bir perakendeci böyle bir dolandırıcılığa yakalanırsa, çok az başvuru olur.

Kendinizi Üçgen Dolandırıcılığından Koruyun

Üçgenleştirme dolandırıcılığı, suçluların e-ticaret mağazalarına zarar verirken çevrimiçi kar elde etmeleri için kurnaz bir yoldur. Ve ne yazık ki, genellikle alıcı veya mağazanın hiçbir fikri olmadan gerçekleşir.

Neyse ki, ister alışveriş yapan ister satıcı olun, bu planın kurbanı olma riskini azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Ve bu makale size bu ilk adımları atmanız için gereken bilgileri vermiş olmalıdır.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Önceki Yazı

Buzkıran sorusu

Mar 19, 2022

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram