24 MART 2022 PERŞEMBE
Linux İndir

Ubuntu sayesinde Google’ın Flutter Uygulamaları Linux’a Geliyor

Ubuntu sayesinde Google’ın Flutter Uygulamaları Linux’a Geliyor

Flutter , nedir ? Google’ın geliştiricilerin Web, Android, iOS ve macOS (alfa aşaması) için uyarlanmış yerel uygulamalar oluşturmalarına UI yazılımları için yardımcı olan açık kaynaklı kullanıcı arayüzü araç setidir. Daha fazla bilgi edinmek için GitHub sayfalarına ve belgelerine göz atmak isteyebilirsiniz .

Şu andan itibaren, Windows için uygun bir destek yok – ancak devam eden bir şeyler var

Ancak, iyi haber şu: Canonical ve Google, resmi duyuru sunda Flutter uygulama desteğini Linux dağıtımlarına getirmek için birlikte çalışacaklar :

Flutter , tamamen ücretsiz olup tüm geliştiricilerin katkı sunabileceği tatlı bir SDKdır.

Bugün, dünyanın en popüler masaüstü Linux dağıtımı Ubuntu’nun yayıncısı Canonical ile birlikte Flutter için Linux alfa kullanılabilirliğini duyurmaktan mutluluk duyuyoruz.

Snap Store ile Flutter Uygulamaları

Snap’in herkesin sevdiği bir şey olmadığının bilincindeyken, Canonical’i geliştiricilerin uygulamalarını Linux dağıtımları için Snap Store üzerinden yayınlamalarını mümkün olacagını düşünüyorum.

Flutter SDK’sını Snap Store’dan alabilir veya arşivlenen dosyayı Linux için resmi Flutter SDK sayfasından alabilirsiniz .

Kuşkusuz, Flutter kullanarak Linux’ta daha fazla platformlar arası uygulamaların kullanılabilirliği, daha fazla kullanıcıyı Linux kullanmaya veya Linux kullanarak derlemeye teşvik etmenin harika bir yoludur.

Snap Store ile Flutter Uygulamaları

Flokk Yapış

Snap’in herkesin sevdiği bir şey olmadığının bilincindeyken, Canonical’i geliştiricilerin uygulamalarını Linux dağıtımları için Snap Store üzerinden yayınlamalarını mümkün olduğunca kolaylaştırmak hala iyidir.

Elbette, Canonical’in ek formatı zorlayacağı açıktır. Ancak, Linux’ta Flutter uygulamaları için bir gereklilik olmayabilir.

Flutter SDK’sını Snap Store’dan alabilir veya arşivlenen dosyayı Linux için resmi Flutter SDK sayfasından alabilirsiniz .

Bunu önceden bilmiyorsanız, çıtçıtların kullanımıyla ilgili kılavuzumuzu takip etmek isteyebilirsiniz .

Bu yüzden, ek paketleri tercih edip etmemeniz önemli değil, her kullanıcı için iyi bir şeydir.

Ortamı ayarlama ve Flutter uygulamaları oluşturma konusunda Flutter belgelerine dalmadan önce , Linux’ta bulunan bazı örnek masaüstü uygulamalarını deneyebilirsiniz.

Snap Store’dan alabilir veya daha fazla bilgi edinmek için GitHub sayfalarına gidebilirsiniz .

Size bir fikir vermek için Grant Skinner (ekibi Flokk Contacts’ın arkasına yönlendiren) Flutter ile Linux’taki deneyimini paylaştı:

Flokk Kişiler uygulamasını oluşturmak bir esinti olor! Flutter’daki önceki tüm uzmanlığımızı, neredeyse hiçbir ayarlama yapmadan Linux’u hedeflemek için uyguladık ve uygulama fantastik bir şekilde çalışıyor. Kanonik ekiple çalışmak harika bir deneyimdi; Flutter’ı sadece Linux için değil, her platform için daha iyi hale getirme konusunda hevesliyi ve tutkuluyuz. Harika bir projeydi ve Flutter ile başka bir büyük işletim sistemini hedefleyebildiğim için çok mutluyum.

Resmi duyuruda Flutter’ı kullanarak uygulama oluşturmaya ve örnek uygulamaları test etmeye başlama hakkında daha fazla bilgi bulabilirsiniz .

Paketleme

Flutter kullanarak Linux masaüstü için uygulama oluşturma hakkında ne düşünüyorsunuz? SDK’yı henüz denediniz mi?

Aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bana bildirmekten çekinmeyin!

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram