24 MART 2022 PERŞEMBE
Haberler

Twitter Hakkında Elon Musk'ın Değişmesi Muhtemel 5 Şey

Twitter Hakkında Elon Musk'ın Değişmesi Muhtemel 5 Şey

Tesli kurucusu Elon Musk'ın Twitter için yaptığı teklifle ilgili haftalarca süren spekülasyonlardan sonra, milyarder işadamı Elon Musk nihayet şirketin mülkiyetini devraldı. Elon Musk, her zaman platformun büyük bir hayranı olmuştur, ancak nasıl çalıştırıldığı konusunda sert bir eleştirmen olmuştur.

Şimdi her zaman önerdiği değişiklikleri yapmak için bir kutup konumunda. Geçmişte bahsettiği en olası değişikliklerden bazılarının izini sürdük ve bunların mikro blog platformunu günlük kullanımımızı nasıl etkileyebileceğini bulduk.

Elon Musk'ın Twitter Hakkında Değiştirebileceği 5 Şey

İşte Elon Musk'ın yeni Twitter patronu olarak yapabileceği en olası beş değişiklik:

1. Denetleme Kurallarında Yapılan Değişiklikler

Elon Musk'ın Twitter ile ilgili en büyük hoşnutsuzluklarından biri de platformun moderatörlük kuralları. Kendi kendini "ifade özgürlüğü mutlakıyetçisi" olarak tanımlayan Elon Musk, Twitter'ın ifade özgürlüğünü desteklemek için yeterince şey yapmadığına inanıyor ve Twitter'ın denetleme politikalarını sık sık eleştiriyor. Büyük miktarda Twitter hissesi satın aldıktan sonra Twitter yönetim kuruluna katılmayı reddetmesinin nedenlerinden birinin bu olduğuna inanılıyor .

Fikrinin ne kadar popüler olduğunu ölçmek için Twitter'da kullanıcılara platformun ifade özgürlüğü ilkesini benimseyip benimsemediklerini soran bir anket yaptı. 2 milyon seçmenin %70'inden fazlası "Hayır" oyu kullandı.

Musk, kendisine göre, ifade özgürlüğüne bağlılığını artırmak için Twitter'ı satın almaya devam etti.

SEC düzenleyici dosyasında Musk, "Twitter'ın dünya çapında özgür konuşma platformu olma potansiyeline inandığım için yatırım yaptım ve ifade özgürlüğünün işleyen bir demokrasi için toplumsal bir zorunluluk olduğuna inanıyorum" dedi .

Musk'ın ifade özgürlüğü ideolojisinde ne kadar ileri gitmek istediği belli değil. Bazıları, daha az olası kısıtlamaların olmadığı bir yaklaşımı tahmin ediyor. Diğerleri orta düzeyde bir ayarlama öngörüyor. Ancak görünen bir şey var; Musk, ılımlılık kurallarında değişiklik yapmaya çok hevesli.

2. Açık Kaynak Kullanan Twitter Algoritması

Twitter'ın algoritmasını halka açmak Musk'ın birkaç kez bahsettiği bir konu. Bu, ortalama bir kullanıcı için çok önemli görünmeyebilir, ancak öyle. Açık kaynaklı Twitter'ın algoritması, Twitter'ın temel özelliklerinin nasıl çalıştığı konusunda daha iyi şeffaflık anlamına gelir.

Bundan yararlanmak için teknoloji dehası olmanıza gerek yok. Örneğin, bir kullanıcı olarak, tweet'lerinizin neden tanıtıldığını veya neden görünürlükten yoksun olduklarını daha iyi anlarsınız. Ayrıca, spekülasyonların ötesinde, neyin işe yarayıp neyin yaramadığını daha iyi anlayabilirsiniz.


3. Twitter'ı Politik Olarak Daha Tarafsız Hale Getirin

Twitter, siyasi söylemde taraf olduğu iddiasıyla çok fazla tepkiyle karşı karşıya kaldı. Tablodaki konuya göre sağ taraf Twitter'ın sola eğilimli olduğunu, sol taraf ise sağ eğilimli olduğunu söylüyor. Gerçek ne olursa olsun Musk, Twitter'ın daha apolitik olması gerektiğini düşünüyor.

Nisan 2022'deki bir tweet'te Musk, politik olarak tarafsız bir Twitter fikrini ima etti:

Musk, konuyu ne sıklıkta gündeme getirdiğini düşünürsek aslında bu konuda hamleler yapabilir.

4. Spam Botlara Karşı Savaş

Spam robotları sosyal medyada ciddi bir sorundur; Twitter bir istisna değildir. Bunu bir sorun olarak görmüyorsanız, o zaman sizin için büyük bir sorun bile olabilir.

2021 Twitter blog gönderisinde şirket, spam robotlarının gerçekliğinden bahsetti. Her hafta yaklaşık 5 ila 10 milyon hesap spam botu olarak işaretleniyor. Bu, etkileşimde bulunduğunuzu düşündüğünüz bazı "kişiler" anlamına gelir ve beslendiğiniz görüşler muhtemelen spam robotlarından olabilir. Koordineli bir bot kampanyası, genel konuşmaları etkileyebilir ve küresel sonuçları etkileyebilir.

Elon Musk bunu bitirmek ya da belki daha gerçekçi bir şekilde bot sayısını azaltmak istiyor.

Twitter'ın kendisinin de söylediği gibi, spam robotlarıyla uğraşmak, kesin bir çözümü olmayan çok zor bir sorundur. Elon Musk'ın sorunu nasıl çözdüğünü görmek ilginç olacak. Herkes için bir kazan-kazan, özellikle de spambotları takip eden ve başarılı olursa onlarla etkileşime giren şüpheli olmayan kullanıcılar için bir kazan-kazan.

5. Twitter Blue'daki Değişiklikler

Bilmiyorsanız Twitter Blue, Twitter'ın birkaç ek işleve erişmenizi sağlayan abonelik tabanlı sürümüdür . Hizmet şu anda aylık abonelik modelinde çalışıyor.

Twitter'ı devralmadan önce Elon Musk, Twitter Blue'nun nasıl çalışması gerektiğine dair üç kritik değişiklik önerdi:

  1. Abonelik fiyatı ayda yaklaşık 2 $ olmalı, ancak yıllık olarak ödenmelidir.
  2. Tüm Twitter Blue kullanıcıları, kaydolduklarında doğrulanmış bir onay işareti alacaklar, ancak onay işaretleri yalnızca Twitter Blue'ya katıldıktan 60 gün sonra gelecek.
  3. Aboneliğiniz sona erdiğinde onay işaretinizi kaybedersiniz.

Twitter Blue'nun kapsamı şu anda çok az ülkeyle sınırlıdır ve küçük bir kullanıcı tabanına sahiptir. Bir fiyat indirimi ve bir onay işareti vaadi, Twitter'ın premium teklifine daha fazla ilgi gösterebilir.


Önerilen Değişiklikler Göründüğünden Daha Karmaşık

Kağıt üzerinde Musk'ın önerdiği değişiklikler iyi görünüyor ve hatta uygulanması kolay. Ancak, bir sistemi dışarıdan eleştirmek bir şeydir ve onu içeriden düzeltmek için farklı bir top oyunu.

Ayrıca, önerdiği değişikliklerin büyüklüğü, bir gecede elde edilebilecek gibi görünmüyor. Onlarla devam etmeyi seçerse, bu değişiklikleri uygulamanın ne kadar süreceği belirsizliğini koruyor.

İrade ve kaynaklara sahip olabilir, ancak ifade özgürlüğü gibi sorunlarla gelen siyasi fırtınaları atlatabilir mi? Tüm doğru cevaplara sahip olduğuna inanmayı seveceğiz, ancak Musk'ın değişiklikleri nasıl uygulayacağını bekleyip görmemiz gerekecek.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram