24 MART 2022 PERŞEMBE
Teknoloji

Twitch Yayını Nasıl Yapılır?

Twitch Yayını Nasıl Yapılır?

Twitch‘te nasıl yayın yapacağı çok önemlidir, oyunlarınızı canlı yayınlayın çünkü bunu yapmanın birçok avantajı vardır.

YouTube ve twitch‘i dinleyen kişi sayısı söz konusu olduğunda asla YouTube veya Facebook kadar popüler olamazsınız, bu yüzden önce oraya ulaşmanız gerekir. Soru Twitch’te nasıl yayın yapılır? Yayınımın twitch‘te çalışmasını nasıl yapabilirim? Neyse ki, bu kolay ve birçok insan zaten düzenli olarak twitch indir yapıyor.

Twitch prime bu büyük yere ev sahipliği yapması çok mantıklı, tıpkı YouTube‘un en fazla sayıda kanala ev sahipliği yapması gibi. 2021’de Twitch‘in kanallarını izleyen yetmiş iki bin kullanıcısı ve günde yedi yüz altmış yayını vardı. Bu, geçen yılki toplam kanal sayısına göre biraz azalmış olabilir, ancak genel kanal görüntülemelerinde hala yüzde yirmi arttı.

Bunun nedeni, YouTube‘daki bir kanalın sahibi olarak, resmi bir YouTube videosunda olduğu gibi başlığınızı, açıklamanızı ve ayarlarınızı özelleştirme yeteneğine sahip olma özelliğinin size verilmesidir. Bu nedenle, en son sanat eserlerinizi veya en son satış sahanızı gösterebileceğiniz bir yere sahip olmak için bir akış yapıyorsanız, kanal adı, kişisel profil bilgileriniz gibi basit bir şeyle başlayabilir ve ardından istediğiniz her şeyi ekleyebilirsiniz. Bu şekilde, akışınız tam olarak istediğiniz gibi görünecek ve herhangi bir teknik sorunla uğraşmak zorunda kalmayacaksınız. Bu kadar çok insanın twitch izlemesinin ana nedeni budur, çünkü kendi yayınlarınızı uygun gördüğünüz şekilde özelleştirmenin en kolay yoludur.

Twitch’e kaydolun

Twitch’te nasıl yayın yapacağınızı öğrenmek istiyorsanız, önce ücretsiz bir Twitch hesabına kaydolmanız gerekir. İşlemi basitleştirmek ve hızlandırmak için bir kullanıcı adı ve şifre ile kaydolabileceğiniz veya Facebook hesabınızla bağlantı kurabileceğiniz hesap kayıt sayfasına gidin.

İlk yöntemi seçerseniz, devam etmeden önce hesabınızı onaylamak için tıklamanız gereken bir bağlantıyı içeren bir e-posta alacaksınız.

Twitch’te yeniyseniz, etrafa bir göz atmak ve sitenin düzenini ve nasıl çalıştığını öğrenmek için biraz zaman ayırın.

Twitch’te yayınlamak için bir Yayın anahtarı edinin

Twitch’te yayın yapmak için benzersiz Akış Anahtarınızı bilmeniz gerekir. Bu, kontrol panelinizde bulunabilir.

Hesabınızı oluşturduktan ve / veya oturum açtıktan sonra, sayfanın sağ üst tarafındaki kullanıcı adınızı tıklayın ve menüden Gösterge Tablosu’nu seçin. Kontrol Panelinde Ayarlar bölümüne gidin ve ardından “Akış Anahtarı” bağlantısını tıklayın. ‘Anahtarı göster’ düğmesini ve ardından ‘Anlıyorum’ düğmesini tıklayın.

Kodu referans için yerel bir dosyaya kopyalayabilir veya daha sonra ihtiyacınız olduğunda Twitch içinde nereye gitmeniz gerektiğini hatırlayabilirsiniz.

MASAÜSTÜ BİLGİSAYAR’DA NASIL YAYINLANIR

Masaüstü Bilgisayar’da Twitch’te nasıl yayınlanır. OBS Studio’yu indirin

PC’nizi Twitch’te yayın yapmak için kullanacaksanız, bu talimatları izleyin. Doğrudan bir PS4 veya Xbox One kullanarak Twitch’te nasıl akış yapılacağını öğrenmek için bu kılavuzdaki ilgili bölüme gidin.

İhtiyacınız olan bir sonraki şey – tabii ki en sevdiğiniz oyun dışında – OBS Studio . Bu ücretsiz programı alın ve kurun; Windows ve macOS için mevcuttur, böylece farklı platformlardan oyun yayınlamak için kullanabilirsiniz.

Yapılandırılması gereken karmaşık ayarlar yoktur, ancak yazılımı bir Realsense kamerayla birlikte kullanmayı düşünüyorsanız, bu bileşenleri yüklemek için de aç’ı seçtiğinizden emin olun.

Kurulum tamamlandıktan sonra programı çalıştırın ve başlamaya hazırsınız.

Bilgisayar’da Twitch nasıl yayın yapılır: Akış Anahtarınızı girin

Otomatik yapılandırma sihirbazını kullanma teklifi OBS Studio’da açılırsa, ‘Hayır’ı ve ardından’ Tamam’ı tıklayın.

Program penceresinin sağ alt tarafındaki ‘Ayarlar’ düğmesine tıklayın ve ardından sol paneldeki Akış simgesine tıklayın.

Sağ tarafta, Akış Türü menüsünden ‘Akış hizmetleri’nin seçildiğinden ve Hizmet menüsünden Twitch’in seçildiğinden emin olun. Bunun altında, Twitch yayın anahtarınızı Akış Anahtarı alanına yapıştırın ve ardından ‘Tamam’ı tıklayın.

Yapılandırabileceğiniz birçok başka ayar var, ancak şimdilik akışa başlayalım.

Oyun Yakalama modunu ayarlayın

Şimdi yayınlamak istediğiniz oyunu başlatmanız gerekiyor. Kurun ve çalıştırın ve ardından OBS Studio program penceresine geri dönün.

Program penceresinin altındaki Kaynak panelinde, “+” düğmesini tıklayın ve görüntülenen menüden “Oyun yakalama” yı seçin.

‘Yeni oluştur’ seçeneğinin seçili olduğundan emin olun, uygun bir isim girin – örneğin yayınladığınız oyunun adı – ve ‘Tamam’ı tıklayın. Mod menüsünden ‘Belirli pencereyi yakala’ seçeneğini seçin ve ardından çalıştırdığınız oyunu seçmek için Pencere menüsünü kullanın. “Tamam” ı tıklayın.

Bilgisayarda Twitch Sesi yapılandırın

Ana OBS Studio program penceresinde, Mikser ayarında muhtemelen birden fazla ses kaynağının listelendiğini fark edeceksiniz. Büyük olasılıkla, sadece tek bir kaynaktan – oyunun kendisinden – ses akışı yapmak isteyeceksiniz, ancak bu zorunlu değildir.

Oyun sesini yayınlamak için, “Masaüstü sesini” etkinleştirmeniz yeterlidir. Başka bir şey görürseniz (örneğin, MicAux), sesi kapatmak için ilgili hoparlör simgesine tıklayın.

Her ikisini de yayınlamak istiyorsanız – örneğin anlatım amacıyla – netliği sağlamak için ses seviyelerini ayarlamak isteyebilirsiniz.

Bilgisayarda Twitch İzlemeye başlayın

Tüm ayarları beğeninize göre yapılandırdıktan sonra, akışa başlamaya hazırsınız. Bilgisayarınızın ne kadar güçlü olduğuna bağlı olarak, performans sorunları yaşamaya başlarsanız Ayarlar’ın Video bölümünü ziyaret etmeniz ve yayınınızın kalitesini düşürmeniz gerekebilir, ancak şimdilik nasıl gittiğini görmek için bir akış başlatmanız yeterlidir.

OBS Studio program penceresinin sağ tarafındaki ‘Akışı başlat’ düğmesine basın. “Akışı durdur” u tıklayarak istediğiniz zaman durdurabilirsiniz.

Pencerenin altındaki durum çubuğunda kare hızını, düşen çerçeve sayısını, CPU kullanımını ve bant genişliği kullanımını izleyebilirsiniz.

Bilgisayar Twitch’te izleyicilerinizle etkileşim kurun

İnsanlar Twitch profilinizi ziyaret ederek yayınınızı izleyebilecek ve siz de kanalınızı kimin izlediğine göz atmak için profil sayfanızı kullanabilirsiniz.

Ekranın sağ tarafında, izleyicilerle mesaj alışverişi yapabilir ve yalnızca takipçilerinizin akışlarınızı görüntüleyebileceğini veya herkese açık olup olmayacağını seçmek için ayarları (dişli simgesi) kullanabilirsiniz.

OBS Studio’da biraz daha maceraperest hissetmeye başlarsanız, daha fazla sahne ve kaynak (önceden kaydedilmiş videolar veya aynı anda çalıştırdığınız diğer oyunlar gibi) ekleyebilir ve ardından ikisi arasındaki Stüdyo Modu düğmesini kullanabilirsiniz. Deneyin ve sizin için neyin işe yaradığını görün.

PS5’TE NASIL YAYINLANIR?

PS5, Xbox One’ın sonunda bir yama ile lansman sonrası eklediği yerleşik Twitch akışıyla kapıdan büyük bir avantaja sahipti. Her iki konsol da oyunları kaydetmenize ve paylaşmanıza izin verir, ancak PS5 muhtemelen Twitch’te oyun akışı yaparken kurması ve kullanması daha kolay.

Oyun kumandasının dokunmatik yüzeyinin sol tarafındaki Paylaş düğmesi, oyunu yayınlama seçeneğini getirir. Bunu seçmek size Twitch’in yanı sıra oyuna yoğun bir şekilde odaklanmayan başka bir akış hizmeti olan Ustream üzerinden yayın yapma seçeneği sunar.

PS5’te Twitch’te Akışınızı ayarlama

PS5’te Twitch’i seçmek, kullanıcı adınızı ve şifrenizi girmenizi isteyecektir. Giriş yaptıktan sonra, size birkaç yapılandırma seçeneği sunulur. Bir PlayStation Camera’nız varsa, canlı akışlarınız sırasında resim içinde resim olarak görünecek güzel yüzünüzü kaydedecek şekilde ayarlayabilirsiniz.

Ses seçenekleri de vardır, böylece izleyiciler siz çalarken yorum (veya küfür) verdiğinizi duyabilir. Not: video ve ses, platforma bağlı olarak ayrı donanım gerektirir. PS5’te resim içinde resim videosu, video için bir PlayStation Kamera gerektirirken, Xbox Series X Kinect gerektirir ve PC için bir web kamerası gerekir. Sesinizi kaydetmek ve yayınlamak, platformunuzla uyumlu bir mikrofon gerektirir.
İnternet bağlantınıza göre yayınınızın kalitesini seçebilirsiniz. Daha fazla verim için ve güvenilirliğinden dolayı kablolu bir bağlantı üzerinden akış kesinlikle önerilir. PS5’te kablolu bir bağlantı üzerinden akış yapmak istiyorsanız, konsoldaki ağ ayarlarına gitmeniz ve ayarı kablosuzdan LAN’a değiştirmeniz gerekir. PS5 bunu otomatik olarak yapmaz, bu nedenle izleyicilerinizin farkına varmadan en iyi deneyimi reddedebilirsiniz.

Bir kez kurduktan sonra, yayınlarınıza başlamak, PS5 denetleyicisindeki Paylaş düğmesine basmak, ‘Twitch’i seçmek ve kasabaya gitmek kadar kolaydır. Twitch sohbet penceresi ekranınızın yanında yaşayacak ve oyun penceresi en boy oranını korumak için uygun şekilde boyutlandırılacaktır.

PS5’te Twitch’te oyununuzu yayınlayın

Bir oyunda olduğunuzda ve Twitch hesabınız oluşturulduktan sonra yayın yapmak, Paylaş düğmesine basmak, ‘Oynanışı Yayınla’yı seçmek ve ardından akış seçeneğiniz olarak Twitch’i seçmek kadar basittir.

Oradan, yayınınıza bir başlık verebilir ve bağlantınızın sosyal medyada reklamını yapabilirsiniz. Sosyal medya hesaplarınızı PS5’e bağladığınızı varsayarsak, Facebook ve Twitter’da akışınıza bir bağlantı gönderme seçenekleri vardır. Twitch akışınız, PlayStation Network arkadaşlarınızın PS5 ana ekranında görmesi için profilinizde de gösterilir.

XBOX SERİES X’DE NASIL YAYINLANIR?

Xbox Series X’de Twitch’te Başlarken

Xbox Series X’de yayın yapmak, PS5’teki kadar kolay değil, ancak korkacak bir şey değil. Xbox Series X, PS5 denetleyicisine yerleştirilmiş sevimli Paylaş düğmesinden yoksun olsa da, Xbox Series X, Twitch için Kinect işlevine sahip.

Bir Kinect 2.0’a sahip olduğunuzu varsayarsak, Xbox Series X canlı yayın deneyiminize başlamak “Xbox, yayınla” demekle ilgilidir. Twitch’i Kinect olmadan başlatmak, Twitch uygulamasını açmak kadar basittir.

Bunlardan bahsetmişken, PS5’ün aksine, Xbox Series X’e dahil olmadığından, başlamadan önce Twitch uygulamasını indirmek için Xbox Mağazası uygulamaları bölümünü ziyaret etmeniz gerekecek. Kurulum, esasen PS5’te Twitch’i kurmakla aynıdır.

Kullanıcı adınız ve şifrenizle oturum açtıktan sonra, Xbox ekranınızda görüntülenen kodu girmek için twitch.tv/activate adresini ziyaret etmeniz gerekir. Bundan sonra, Xbox Series X’inizi Twitch hesabınıza başarıyla bağlanacaktır.

Xbox Series X’de Twitch’te Kinect’i kullanma

Kinect’iniz varsa, onu sesinizi alacak ve video kaydedecek şekilde ayarlayabilirsiniz. Kinect’ten alınan görüntüler, izleyicileriniz için resim içinde resim olarak görünecek, böylece siz oynarken ifadelerinizi veya eksikliğinizi izleyebilecekler.

Twitch uygulaması çalıştıktan sonra, ekranın bir tarafında sohbet penceresini bulacaksınız ve oyun, pencereye sığması için otomatik olarak yeniden boyutlandırılacaktır. Sohbet ve Twitch arayüzü, sezgisel olmayan ancak kullanımı kolay Xbox Snap özelliği kullanılarak gizlenebilir.

Xbox Series X’deki Twitch uygulaması ayrıca diğer kişilerin yayınlarını televizyonunuzda izlemenize olanak tanır ve içerikleri ya oyunları ya da belirli kanalları arayarak bulabilirsiniz. Xbox Series X, Facebook ve Twitter üzerinden yayınınızı arkadaşlarınıza ve hayranlarınıza bildirme seçeneklerinden yoksundur. Neyse ki, Twitch’in daha sonra alacağımız yerleşik seçeneği var.

Xbox Series X ayrıca hayranları katılmaya teşvik eder. Yayınınızın izleyicileri, Xbox Series X aracılığıyla raidinize, çok oyunculu maçınıza veya sahip olduğunuz şeylere katılmak için bir grup isteği gönderebilir.

Twitch yayını hakkında bilmeniz gereken diğer şeyler

Oyun oturumlarınızı yayınlamak veya kaydetmek için web barındırmaya ihtiyacınız yoktur. Twitch, temel bir hesapla akışlarınızı iki haftaya kadar arşivleyecektir. Ayrıca, Twitch’in ‘Bağlantılar’ altındaki ayarlarından hesabınızı bağlayarak yayın arşivlerinizi YouTube’a aktarabilirsiniz.

Twitch bağlantıları sayfasında ayrıca sosyal medya seçenekleriniz de bulunur. Facebook ve Twitter’ı Twitch hesabınıza bağlayabilirsiniz, böylece bir akış başlattığınızda, otomatik olarak sosyal medya akışlarınıza bir bildirim gönderir. Bu, reklamcılığınızı otomatikleştirdiği için bir kitle oluşturmanıza yardımcı olmak için harika bir araçtır ve arkadaşlarınızın tam olarak ne zaman ayarlayabileceklerini bilmelerini sağlar.

Twitch, Twitch Turbo olarak bilinen ücretli bir seçeneğe sahiptir . Bu 63 Türk Lirası (yaklaşık 9 ABD Doları) seçeneği, izlediğiniz akışlardaki reklamları kaldırır, özel renkler ve ifadeler gibi genişletilmiş sohbet seçenekleri sunar ve herkesin Turbo üyesi olduğunuzu bilmesini sağlamak için yayınlarınız için bir rozet katmanı sağlar.

Turbo aboneleri ayrıca, ücretsiz bir hesapla 14 günlük standart arşivde büyük bir artış olan 60 günlük arşivleme hakkına da sahip olurlar.

Twitch’te bir kitle oluşturma

Donanımı ve yazılımı kurmak işin kolay kısmıdır. Artık canlı yayında olduğunuza ve oyunlarınızı yayınladığınıza göre, işin zor kısmı bir izleyici oluşturmaktır. Başka bir nasıl yapılır için büyük bir kitle oluşturmaktan tasarruf edecek olsak da, burada hayran kitlenizi oluşturmak için bazı yararlı ipuçları verilmiştir.

Sunacak eğlenceli bir şeyiniz varsa, insanlar bunu dikkate alacaktır. Super Meat Boy veya Fortnite gibi insanların izlemesi eğlenceli bir oyun oynarsanız da yardımcı olur.

Bir izleyici kitlesi oluşturmak için bir oyunda sadece iyi olmak yeterli değildir. İnsanlar eğlenmek ister. Twitch’te gerçekten bir takipçi kazanmak istiyorsanız, oyun seçimi, oyun becerisi ve kişilik arasında bir denge kurmanız gerekir.

Üçü arasında, kişilik tartışmasız en önemlisidir, ardından oyun becerisi gelir. İlhama ihtiyacınız varsa, iyi haber şu ki, şu anda Twitch’te izleyebileceğiniz ve onlardan öğrenebileceğiniz çok sayıda yayıncı var.

Özellikle hoşunuza giden popüler bir Twitch yayıncısı bulursanız, gösterisinin işe yaramasını sağlayan şeyin ne olduğunu anlamaya çalışmak, kendi kancanızı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram