24 MART 2022 PERŞEMBE
Trend

TikTok'taki kadınlar neden bekarlığa dönüyor?

TikTok'taki kadınlar neden bekarlığa dönüyor?

Tiktok'taki kadınlar neden bekarlığa dönüyor? hepimiz, bekarlığın bazı geleneksel bir norm olduğunu biliyoruz. Ancak çok daha az bilinen dini olmayan perhiz kavramı, ilk olarak 1980'de yazar Santos Brown'ın kişisel gelişim ve güçlenmeye yol açabileceğini iddia ettiğinde şahit olduk. Kırk yıl sonra, bu duygu, birkaç yıl önce ilişki pozitifliği hareketine abone olduğunu pekala görmüş olabileceğimiz genç kadınlar tarafından TikTok'ta yeniden bekarlığa dönüyor. Ama neden?


BEKARLIK TİKTOK NEDİR?

Hepimiz, bekarlığın bazı geleneksel Hıristiyan öğretilerinde bir norm olduğunu biliyoruz. Ancak çok daha az bilinen dini olmayan perhiz kavramı, ilk olarak 1980'de yazar Santos Brown'ın kişisel gelişim ve güçlenmeye yol açabileceğini iddia ettiğinde tanıtıldı. Kırk yıl sonra, bu duygu, birkaç yıl önce seks pozitifliği hareketine abone olduğunu pekala görmüş olabileceğimiz genç kadınlar tarafından TikTok'ta yeniden paketleniyor. Ama neden?

Pekala, son iki yıl, gündelik seks temelde yasa dışıyken tecritten sonra tecritten geçerken çoğumuzu bekar düşünmeye zorladı. Düşünmek için bunca zaman varken, birçok kadın gündelik seksin onlara hizmet etmediğini fark etti . Orgazm boşluğu gerçektir ve kendilerine doğru dürüst davranmayan erkeklerle çıkmaktan bıkmışlardır. Elbette, birçok genç kadın tek eşli olmayan, koşulsuz seksten hoşlanır , ancak saygı duyulmak isterler ve bunun etiketsiz olduğunu düşünmezler. Dolayısıyla, CelibacyTok'ta ifade edilen görüşlere inanılırsa, üçüncü bir seçeneği seçiyorlar: hepsinden vazgeçmek ve onun yerine yalnızlığın huzurunu kucaklamak.

Ve bu eğilim çevrimdışına da uzanıyor: araştırmalar, Z kuşağının kendilerinden önceki nesillere göre daha az gündelik seks yaptığını gösteriyor. Bir araştırma , 2017'de 18-23 yaşları arasındaki kişilerin sadece %24'ünün, 2007'de %38'e kıyasla gündelik seks yaptığını söylediğini buldu.

BEKARLIK VE ÖZGÜVEN

TikTok'ta ebonie_qt altında paylaşım yapan motivasyonel bir konuşmacı olan Cindy Noir, dört yıldan fazla bir süredir bir erkekle yakınlaşmadı. O zamandan beri, erkekleri “ona bir şans vermeye” ikna etmek için seksi kullandığını fark etti. O yalnız değil: Birçok TikToker , onay için seksi nasıl kullandıklarından ve bekarlığı seçmenin bu kalıbı kırmalarına nasıl yardımcı olduğundan bahsediyor.

Maneviyat hakkında düzenli olarak TikToks yapan 22 yaşındaki sosyal medya pazarlamacısı Lauren Russell, seksi duygusal yakınlık için bir vekil olarak kullandığını da kabul ediyor. “Hislerimi paylaşırsam reddedileceğimden korktum. 'Pekala, insanlarla fiziksel olarak bağlantı kurabileceğimi biliyorum, onun yerine bunu yapacağım' diye düşündüm” diye hatırlıyor. Ne yazık ki Lauren, terapisti ilk etapta seksten kaçınmayı önerene kadar kontrol eden erkeklerle bağlantı kurmaya devam etti. "Bunun iyi bir fikir olduğunu düşündüm, çünkü asla tanışmayacağım veya ikinci bir randevuya gitmeyeceğim insanları flört uygulamalarında her zaman eğlendirecektim. Neden doğrulamaya ihtiyacım olduğunu bilmek istedim .”

post-img

"Yavaş almanın" faydaları Erkeklerle bir dizi tatmin edici olmayan sıradan karşılaşma, Cindy'yi benzer bir ayık farkındalıkla bıraktı. “Yakın olduğum son adam bana o kadar kötü davrandı ki, bundan ne elde ettiğimi sorgulamaya başladım” diye düşünüyor. "Daha iyisini hak ettiğimi biliyordum, bu yüzden bekarlık yavaşlamanın ve neden daha iyisini seçmediğimi anlamanın bir yoluydu." Lauren ve Cindy'nin ikisi de queer ve cinsiyet veya cinsellik ne olursa olsun herhangi bir kişiyle seks yapmaktan kaçınsalar da bekarlık yoluyla en çok iyileştirmek istedikleri şey cis-het erkeklerle ilişkileriydi.

Oyundaki cinsiyet dinamiklerinin dışında, aşk ve ilişki koçu Sabrina Flores, yoksunluğu iyileşme için bir katalizör olarak görüyor. Bu yüzden bağımlılığı olan insanlar genellikle soğuk hindiyi tercih ederler. Sabrina, "Hâlâ bu uygulamalarla meşgulseniz, erkeklerle nasıl karşılıklı bağımlı olduğunuza bakmak zor olabilir," diye ekliyor. "Hetro sekste o kadar çok derin koşullanma var ki, bazı insanlar için 'bir alternatifi mümkün bir şekilde tasavvur etmenin' tek yolu tamamen uzaklaşmak."

Lauren için çalışıyor. Beş ay sonra, bir sis dağılmış gibi hissediyor. “Artık bir partnerde ve ilişkilerin dışında ne istediğimi ve istemediğimi görebiliyorum” diyor.

'RUH BAĞLARI' VE MANEVİYAT

Hepimiz kendinize odaklanmak için seks ve flörtten zaman ayırma fikriyle empati kurabilir ve onunla ilişki kurabiliriz, ancak giriş seviyesi videoları izlerken hemen açık olmayabilecek manevi faydalar için bir argüman var. TikTok'un manevi bekarlık savunucuları, enerjiyi seks yoluyla aktardığımıza inanıyor, bazıları ise sıradan seksin var olmadığını savunuyor . Hatta bazı kullanıcılar, "ruh bağları" adı verilen bir kavramla, seks sırasında bilinçsizce ruhlarınızı birbirine ördüğünüze bile inanıyor.

Ruh bağları kavramı yeni değildir ve muhafazakar, Hıristiyan evanjelik kiliseleri tarafından 'tanrısız' seksle günah işlemekten kaçınmak için perhizin önemini vaaz etmek için kullanılmıştır. Bu da şu soruyu akla getiriyor: CelibacyTok'taki ruh bağları söylemi, kadınlara ruhunuzun bir parçasını yakın olduğunuz herkese verdiğinizi söylemekten gerçekten çok mu farklı?

Topluluğa göre, bu kocaman bir “hayır”. Örneğin Lauren, ruh bağlarına inanmanın insanları sıradan seks için utandırmakla değil, İlahi Dişil'deki gücü kabul etmekle ilgili olduğunu savunuyor. Devam ediyor: “Bu portalı seks yoluyla açıyorsunuz. Ve eğer bunu negatif enerjilerle doldurursan, kendini kötü hissedeceksin. Tıpkı bütün gün sadece abur cubur yerseniz, kendinizi korkunç hissedeceksiniz.

Evanjelik Hıristiyanların aksine, TikTok bekarlık topluluğu, bekarlığı 'daha iyi' bir kadın olmanın bir yolu olarak görmez. Aslında bu, içselleştirilmiş kadın düşmanlığının bir ifadesi olarak görülüyor . Bunun yerine Cindy, "daha az muamele görmeye artık tahammül etmeyen kadınların güzel bir geçişine" tanık olduğumuzu savunuyor.

ABARTILI SAĞLIK İDDİALARI

Görünüşe göre bekarlık, seks ve flörtten keyif almayan bazı kadınlar için güçlendirici olabilir – yalnızca kendilerine odaklanırken travmalarını iyileştirmelerine yardımcı olabilir. Bununla birlikte, bekarlık TikTok'un yorum bölümünü trollediğinizde, önerilen faydalar daha da artar. Kadınlar, seksten kaçınmanın saçlarının büyümesine, cildinin temizlenmesine ve PH seviyelerini ve hormonlarını dengelemesine yardımcı olduğunu iddia ediyor. Kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyor ve bunun nedeni – tıbbi olarak – öyle.

Bir OBGYN ve The Body Agency'nin tıbbi danışmanı Dr Jennifer Lincoln, “Gebe kalmayacağınızı veya cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon kapmayacağınızı %100 garanti etmekten başka [bekârlığa] hiçbir tıbbi faydası yoktur” diyor . Seks yapmamak vajinanızı daha sağlıklı yapmaz ve hayır, vajinanızı da daha sıkı yapmaz.

TikTok'ta bazı kullanıcılar, bekarlığın yoni'nizi iyileştirebileceğini bile iddia ediyor . Jennifer, vajinanıza koyduğunuz şeyin rahminizi değiştirebileceğine dair hiçbir "biyolojik akla yatkınlık" olmadığını söylüyor. Bekarlığın hiçbir tıbbi faydası olmasa da, vücudumuzun sorumluluğunu üstlenmenin ne kadar etkili olabileceğini küçümsemiyor.

Jennifer, bir psikosomatik değişiklik vakası da olabilir, diye devam ediyor. Kendini daha iyi hissettiğinde, gösterir. Cindy, "Farklı bir şekilde parlıyorum" diyor. "Hayır demek ne kadar zor olsa da, ne zaman bir adamı geri çevirsem bir parçam çok gururlu oluyor. Size hizmet etmeyen insanlardan uzaklaşmak çok güçlendirici.” Cindy geçen yıl bir kadınla bekarlığını bozdu. Bu işe yaramadı ve şimdi kendini arafta gibi hissediyor. “Bir ilişkinin çalışmasını istemiyorum. Ben de gündelik hayatın sığlığını istemiyorum. Beni sadece fiziksel bir çıkış olarak gören birine razı olamayacak kadar harika bir insanım. Peki bir kadın ne yapar?”

Birçok kadını ilk etapta bekarlığı seçmeye iten bu hayal kırıklığı duygusudur. Ama bundan daha da büyük, Cindy bekarlığın bir öz-sorumluluk aracı olarak önemini vurguluyor. “Tamam, eğer o bir bok değilse, ben neden hala buradayım?” diye sormaya başladım. Hesap verebilirlik, başka birinin eylemleri için kendinizi suçlamamak, hak etmediklerini gösteren insanların benim alanımda kalmasına neden izin verdiğimi sormaktır.”

TikTok'ta keşfedilen manevi öğeye katılsanız da katılmasanız da, bazıları için bekarlık büyümek için harika bir araç olabilir. Geçici karşılaşmalar yüzünden bitkin düştüğünüzde, çekimser kalmak, dikkatiniz dağılmadan kendi üzerinizde çalışmak için size biraz zaman verebilir. Erkeklere mesafeli, bağımsız ve aşırı erkeksi olmayı öğretirken, kadınlar annelik rolünü üstlenmek için ihtiyaçlarından vazgeçebilir. Hepimiz daha zevkli, bağlantılı seks ve sağlıklı flört yaşamlarını hak ediyoruz.

Bıkkın Panda

Bıkkın Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram