24 MART 2022 PERŞEMBE
Fitness

Tenis Nasıl Oynanır *2022

Tenis Nasıl Oynanır *2022

Yeni bir spor denemek istiyorsanız, tenis harika bir seçenektir. Sadece önemli miktarda kalori yakmak ve genel sağlığı iyileştirmekle kalmaz (iyileştirilmiş kardiyovasküler sağlık, kilo kaybı ve artan hareket açıklığı dahil), aynı zamanda yeni bir beceri öğrenmenin, arkadaşlık geliştirmenin ve başkalarıyla rekabetçi bir ruhun geliştirilmesinin harika bir yoludur. dışarıda – veya soğuk havalarda kapalı bir kortun sıcaklığı.

Gary Kushnirovich , spora olan tutkusunu koçluğa taşıyan dünya sıralamasında eski bir profesyonel oyuncudur. Tenis yorumcularıTenise yeni başlayan oyuncular rekabet edebilmeleri için terminolojiye ve puanlamaya gerçekten aşina olmalılar” diyor.

Ancak, tenisi ilk kez denemek için daha az rekabetçi, daha rahat bir yaklaşım benimsemek istediğinizi varsayalım. Bir arkadaşınızla topu ileri geri sallamayı tercih ederseniz, tamamen sorun değil. Yine de egzersiz yapacak ve ilgili sağlık yararlarından yararlanacaksınız. Aslında Kushnirovich, yeni başlayan biri olarak yeteneğiniz söz konusu olduğunda “hiçbir beklentinizin” olmaması gerektiğine inanıyor.

Tenis eğlenceli olmalı” diyor. “Oyunun herhangi bir seviyesindeki beklentilerin felç edici olabileceğine güçlü bir şekilde inanıyorum.”

Bu, her yaştan insanın oynayabilmesiyle sonuçlanan, yoğunluğu artırabileceğiniz veya azaltabileceğiniz türden bir spor. Mahkemeye çıkmadan önce bilmeniz veya yapmanız gerekenlere bir göz atalım.

Temel Kurallar ve Koşullar

Tenis, sahada file ile ikiye bölünmüş olan sahanın çizgileri içinde kalma hedefi ile sahada sağdan sola oynanan ve skorlanan bir oyundur. Bir kişi, saha boyunca çapraz olarak bir topa ya üzerinden ya da alttan servis atar.

Servis sırası size geldiğinde taban çizgisinin gerisinde kalarak topa vurmak için iki şansınız olacak. Tenis tekler (her iki tarafta bir kişi) veya çiftler (her iki tarafta iki kişi) olarak oynanabilir.

Maçlar genellikle en iyi üç setten ikisinde oynanır. Bir set altı oyundan ilki olarak oynanır ve kazananın iki oyunla kazanması gerekir. Puanlama şu şekilde tanımlanır: 15, 30, 40, OYUN. Skorlar 40-40’a giderse buna “ikili” denir. Oyun berabere kaldığında, oyuncu iki puan farkla kazanmalıdır. Puan sıfırsa, buna “aşk” denir.

Bir ralli, forehand ve backhand vuruşlarının bir karışımıdır. Servisin dönüşü, forehand veya backhand vuruşudur.

Giyim ve Dişli

Yeni başlayanlar için yaşınıza uygun bir tenis raketi ile başlayın. Daha genç oyuncular doğal olarak daha küçük raketler ve daha hafif toplarla oynayacak. Bir yetişkin olarak Ünlü oyuncular, Wilson Clash gibi “yeniden doğuştan dost bir raket” ile başlamayı özellikle tavsiye ediyor.

Tabii ki oynamak için de tenis toplarına ihtiyacınız olacak. Ünlü oyuncuların tercih ettiği tenis topu Wilson US Open tenis topudur.

“Yeni oyuncular ayrıca ayak bileği desteği iyi olan uygun tenis ayakkabıları giymelidir” diyor. Erkek ve kadın tenis ayakkabıları için bu önerilere bakın .

Tenise hazır kıyafetler için alışveriş yaparken, şortlar, pantolonlar, gömlekler ve elbiseler, hafif ve rahat giyilmeleri için kuru bir malzemeden olmalıdır. İki tenis topunu rahatça tutabilen cepleri olan bir kıyafet bulmayı unutmayın. Su şişelerini ve küçük bir havluyu da unutmayın .

Nasıl Başlanır

Cengiz Durmuş, “Türkiye Tenis Federasyonu (TTF) tenisi daha erişilebilir ve güvenli hale getirmek için son derece sıkı çalışıyor,” diyor. Bu nedenle , TTF‘nin sporcu güvenliği programı olan Güvenli oyun eğitimi almış bölgenizde sertifikalı bir profesyonel bulmanıza yardımcı olacak bir arama motoru olan TTF‘i önermektedir .

Tenisi daha ileriye taşımak istiyorsanız dersler bir temel oluşturmanın harika bir yolu olabilir. Bir eğitmen , uzun vadede kötü alışkanlıklardan ve yaralanmalardan kaçınmanıza da yardımcı olabilir . Aynı zamanda oyunun kurallarına hakim olmanın etkili bir yoludur.

Nerede Oynanır

Nerede yaşarsanız yaşayın, tenis oynayacak bir yer bulma şansınız yüksektir. Yerel kulüpleri, kamu mahkemelerini ve hatta oynayabileceğiniz bir lise veya orta okulu bulmak oldukça kolaydır.

Ayrıca mahkeme olmadan solo çalışma seçeneğiniz de var. Topun peşinden koşmak için bir tenis topunu duvara vurabilir veya topun peşinden koşmayı önlemek için bir hentbol sahasına gidebilirsiniz.

Esneme ve Yaralanma Önleme

Her sporda olduğu gibi, tenis kortuna çıkmadan önce uygun şekilde ısınmak zorunludur veya ağırlık odasında vakit geçirmek faydalı olabilir. Bu esneme ve hareketlerden bazıları şunları içerebilir:

 • Dört uzantılar
 • Romen deadliftleri
 • Omurga bükülmeleri
 • Bacak yükseltir
 • Hamle ve katlanmalar
 • Yan akciğerler
 • Ters sinekler

YouTube, bu esnemeleri ve hareketleri nasıl yapacağınızı öğrenmek için de iyi bir kaynak olabilir. Ünlü Oyuncular tenis için dinamik ısınma egzersizlerinden geçen bir YouTube videosu bile var .

Isınmaya ek olarak, sakatlıkları önlemek istiyorsanız, oynadıktan sonra yavaş başlayın ve gerinmeyi unutmayın.

Cengiz Durmuş, “Oyuncuların sakatlanmalarının en yaygın nedeni, ısınmak, oyuna başlarken çok agresif bir şekilde hareket etmek ve sallanmak veya daha sonra düzgün bir şekilde gerilemeyerek vücutlarının süper sertleşmesine izin vermektir,” diyor.

Tenis nasıl oynanır sayıları?

Tenis, üç veya beş setlik müsabakalar şeklinde oynanır. 1 sete ulaşabilmek için en az 6 oyun alınmalıdır. Oyun 5-5 olursa uzatmaya gider ve oyunu kazanabilmek için arada 9-7 veya 8-6 gibi en az iki farkın olması gerekir.

Tenis kaç set oynanıyor?

Teniste 4 sayı alan tenisçi bir oyunu, 6 oyunu kazanan tenisçi bir seti, 3 setin ikisini veya 5 setin üçünü kazanan oyuncu da maçı kazanmış olur. Bir taraf servis atarak oyunu başlatır. Kazanılan her sayıda oyuncunun puanı 15, 30, 40 ve oyun şeklinde artar.

Tenis 3 set kaçta biter?

Bir tenis maçı kaç sette biter? Tenis maçı 3 veya 5 setten oluşur. 3 setin ikisini veya 5 setin üçünü kazanan oyuncu da maçı kazanmış olur.

Tenis kurallari nedir?

Tenisin Kuralları Nelerdir? … Tenis üç ya da beş set olmak üzere oynanan bir spor olup üç setlik maçlarda setlerden ikisini, beş setlik maçlarda ise setlerin üçünü alan taraf maçı kazanır. Maçta ilk alınan sayıyla sporcu(lar) 15, ikinci atılan sayıyla 30, üçüncü atılan sayıyla da 40 puana ulaşırlar.

Tenis alt üst nedir?

Oyuncu’nun maç boyunca kazanmış olduğu toplam oyun sayısı üzerinden değerlendirme yapılır. Oyuncu, maç boyunca 12 ve altında oyun kazandıysa alt, 13 ve üstünde oyun kazandıysa üst tercihi kazanmış olur.

Tenis kuralları nelerdir?

 • Rakip topa vuramadan, top bir defadan daha fazla yere değerse (iki kere veya daha fazla sekerse),
 • Rakip topa vuramaz (karşılayamaz) ve top içeri düşerse,
 • Rakip topa vursa dahi topu dışarı atarsa,
 • Rakip topa vursa dahi top fileye takılır ve kendi sahasına düşerse

Bıkkın Panda’dan Bir Söz

Tenis, bir arkadaşınız veya partnerinizle tanışmak için harika bir hobi ve ömür boyu süren mükemmel bir egzersiz olabilir. Yavaş başlamayı, iyi bir güvenlik uygulamayı ve en önemlisi eğlenmeyi unutmayın! Eğer eğleniyorsanız, oyununuzu nasıl geliştireceğinizi, formunuzu nasıl mükemmelleştireceğinizi ve puanınızı korumaya başlamayı gerçekten anlamaya başlamak için biraz ders almayı düşünün.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram