24 MART 2022 PERŞEMBE
Webmaster

Subdomain Nedir?

Subdomain Nedir?

Subdomain “Etki alanı” kelimesi hepimizin bildiği bir kelimedir. Bir web sitesinin adı, alan adı dediğimiz şeydir. Bununla birlikte, bir alt alan, aynı ana web sitesi altında bulunan diğer web sitelerinin bilindiği şeydir.

Bu makaleyi okumayı bitirdiğinizde, bir alt alan adının tam olarak ne olduğunu ve ne için kullanılabileceğini bileceksiniz.

Subdomain Nedir?

Alt etki alanı, başka bir web sitesiyle aynı etki alanını paylaşan bir web sitesidir. Bu kurulumun birincil amacı, diğer sitedeki belirli içerik için alternatif bir web adresi sağlamaktır.

Örneğin, www.example.com adresinde bir web siteniz varsa, alt alan adlarınız blog .example.com veya destek .example.com gibi bir şey olacaktır.

Bir alt alan, genellikle web’de bloglar ve forumlar gibi farklı amaçlar için bir alan oluşturmak için kullanılır, ancak başka kullanımları da vardır.

Subdomainler Ne İçin Kullanılır?

Alt alanlar, web sitenizde farklı içerik oluşturmanıza olanak tanır. Alt alan adlarının en yaygın kullanımlarından bazıları şunlardır:

  • Farklı dillerde mevcut olanlar gibi sitenizde alternatif içerik sunmak.
  • Bir web sitesinin farklı içerik (destek, portal vb.) içeren bölümlerini ayırmak için.
  • Web sitelerine ekstra organizasyon eklemek için. Örneğin, kitaplarla ilgili bir web siteniz varsa ve yazar olmak için gerekenlerle ilgili çevrimiçi kurslar eklemek istiyorsanız, tamamen yeni bir web sitesi oluşturmak yerine bunun için bir alt alan oluşturabilirsiniz.

Subdomain Kullanmanın Avantajları

Bir alt etki alanı kullanmanın birçok avantajı vardır.

Ana olanlardan biri, web sitesinin her bölümü için farklı web içeriği koyabilmeniz ve böylece hatırlamayı kolaylaştırabilmenizdir. Alternatif olarak, her bir alt etki alanında yerleşik markanızı kullanmaya devam edebilirsiniz.

Diğer bir avantaj ise, satış veya destek sayfaları gibi herhangi bir şey için, ana alanınıza ne yapacakları konusunda endişelenmenize gerek kalmadan bir alt alan kullanabilmenizdir; bunlar tamamen ayrıdır.

Üçüncü bir neden SEO amaçları olacaktır çünkü web sitesindeki her sayfanın Google’ın gözünde benzersiz bir başlığı ve açıklaması vardır. Niş bir web sitesi işletiyorsanız, bir alt alan adı eklemek yetkinizi etkilemez.

Alt Alan Adlarının Dezavantajları

Alt alan adlarını kullanmanın belki de en büyük dezavantajı, hepsinin ayrı barındırma planları gerektirmesidir. Başka bir deyişle, yeni bir alt alan adı eklemek istiyorsanız, barındırma sağlayıcınıza ekstra barındırma alanı için ödeme yapmanız gerekir. Birden fazla alt alan adınız varsa, bu oldukça pahalı olabilir. Mevcut planınızın bir alt alan hakkı olabilir, bu nedenle sağlayıcı değiştirmeden önce kontrol etmeye değer.

Diğer bir dezavantajı ise, birden fazla web siteniz olduğundan, bunların yönetilmesinin zaman alıcı olabilmesidir, bu da güncellemenin ve bakımının daha zor olduğu anlamına gelir.

Alt Alanlar ve Alt Dizinler

Alt alanlar ve alt dizinler arasında büyük bir fark var. Bir alt dizin başka bir dizinin içinde bulunur; bu, kendi başlarına ayrı web siteleri olarak kabul edilmedikleri anlamına gelir.

Dolayısıyla, web sitenizin etki alanı example.com ise, ana web sitesinin bir bölümü olduğu için example.com/ alt dizini bizim alt dizin dediğimiz şey olacaktır.

Buna karşılık, bir alt etki alanı, alt etki alanı .example.com gibi bir şey olacaktır . Bu durumda, tüm alt alan, example.com’dan ayrı bir web sitesidir.

Alt etki alanı ve alt dizinler, web sitenizi düzenlemenin harika yollarıdır. Alt alanlar son derece özelleştirilebilir ancak ayrı barındırma planları gerektirdiğinden pahalıdır.

Alt dizinler ise alt alanlar kadar özelleştirilebilir değildir. Web sitenizdeki klasörler oldukları için herhangi bir ek barındırma gerektirmezler.

Alt Alan Adlarıyla Web Sitenizi İstediğiniz Şekilde Düzenleyin

İster ekstra içerik sunmak, ister web siteniz için yeni bir bölüm oluşturmak veya ek bir organizasyon katmanı eklemek istiyorsanız, alt alanlar kullanışlıdır.

Ekstra barındırma gerektirirler, ancak bu sizi rahatsız etmezse, devam edin ve bunları istediğiniz kadar kullanın.

Gezgin Panda

Gezgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram