24 MART 2022 PERŞEMBE
Fitness

Sirke Besin Değerleri ve Sağlığa Faydaları

Sirke Besin Değerleri ve Sağlığa Faydaları

Sirkeyi doğal bir ilaç olarak kullanmak sadece insanların cilt sorunları için kullandıkları ev ilaçlarıyla veya yatmadan önce beni almakla sınırlı değildir. Üzüm sirkesi faydaları Yüzyıllardır bir dizi tıbbi durumu tedavi etmek için kullanılmıştır ve şimdi dikkate alınması gereken üzüm asma sirkesi sağlık yararları bile vardır. Sirkenin sağlığa faydaları sadece vücuda faydalı olmakla kalmaz, aynı zamanda hijyenik olmayan umumi tuvaletlerde ve diğer kamusal alanlarda bulunan bakteri ve mikroplara maruz kalmanın neden olduğu zarar verici etkilerin çoğunu tersine çevirebilirler.

Doğal bir ilaç olarak sirke, insan vücudunda bulunan mikropların ve bakterilerin neden olduğu zararlı etkilerle savaşmaya yardımcı olabilecek bir madde içerdiğinin keşfi nedeniyle, doğal tıp dünyasında son zamanlarda popüler hale geldi. Elma sirkesi içmek Sirkenin sağlığa fayda sağlayan ana bileşeni, mide bulantısı ve hazımsızlıktan kurtulmayı sağlayan ve sonuç olarak bu rahatsızlıklarla ilgili semptomları hafifletmeye yardımcı olan asetik asittir. Elma sirkesi kullananlar Bu gerçek ve iyileşme yeteneği, tıbbi profesyoneller arasında potansiyel bir tedavi yöntemi olarak kabul görmesine yardımcı olan şeydir. Elma sirkesinin cilde faydaları sirkenin herhangi bir şey için doğal bir ilaç olarak kullanılmasıyla ilgili yayınlanmış bir çalışma olmasa da, yeni diyet alışkanlıkları veya ilaçlar denemeden önce doktorunuza danışmak hala en iyisidir.

Elma sirkesinin faydaları ve nasıl kullanılır Çeşitli sağlık koşullarının tedavisi söz konusu olduğunda sirkenin yararları hakkında çok fazla tartışma vardır. Sirkeli su faydaları Saraçoğlu Bazı uzmanlar, sağlık yararlarının tamamen sindirim sistemini uyarma yeteneğiyle ilgili olduğuna inanırken, diğerleri diğer ilaçlarla birlikte kullanılmasına yemin eder. Elma sirkesi hangi hastalıklara iyi gelir Örneğin, en yaygın olarak bilinen sağlık faydalarından biri, mide ekşimesi semptomlarını hafifletmek için doğal bir ilaç olarak kullanılmasıdır. Sirkedeki asitler, midede bu ağrılı hastalığın başlamasına katkıda bulunan bazı hormonların nötralize olmasına yardımcı olur. Elma sirkesinin zararları  Bu, midedeki asitlik seviyesinin azaldığı ve yiyeceklerin daha uygun bir şekilde sindirilmesine ve böylece bir bütün olarak vücuda daha az zorlanmaya yol açtır.

Sirke Besin Değerleri

Bir yemek kaşığı (15g) sirke porsiyonu için aşağıdaki beslenme bilgileri USDA tarafından sağlanmaktadır.

 • Kalori : 3.2
 • Yağ : 0g
 • Sodyum : 0.8mg
 • Karbonhidratlar : 0.1g
 • Lif : 0.g
 • Şekerler : 0.1g
 • Protein : 0g

karbonhidratlar
Bir çorba kaşığı sirke muhtemelen yalnızca yaklaşık 3,2 kalori ve kabaca 0,1 gram karbonhidrat içerir . Sirkede lif yoktur ve sadece eser miktarda doğal olarak oluşan şeker vardır. Porsiyon boyutu çok küçüktür, ancak sirke genellikle büyük miktarlarda tüketilmez. Örneğin, bir fast food restoranında bulabileceğiniz bir sirke paketinde yaklaşık 9 gram sirke bulunması muhtemeldir.

Sirke için kayıtlı bir glisemik indeks yoktur . Ancak yiyecekler neredeyse hiç karbonhidrat içermediğinden glisemik indeks ihmal edilebilir.

yağlar
Sirke yağ içermez.

Protein
Kullanılan miktar ne olursa olsun, sirke protein içermez.

Vitaminler ve mineraller
Tek bir porsiyon sade, beyaz sirke, pek çok önemli vitamin veya minerale katkıda bulunmaz. Daha büyük miktarlarda tüketilse bile, sıvı önemli mikro besin maddeleri sağlamaz.

Sağlık yararları

Sirke halk hekimliğinde uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Popüler kullanımların tümü güçlü bilimsel kanıtlarla desteklenmemiştir.

Kilo Kaybı Sonuçlarını İyileştirebilir

Bu “fayda” çok tartışılıyor. Elma sirkesi medyada kilo vermeye yardımcı olarak yüksek oranda tanıtılırken , etkinliğini destekleyen sınırlı kanıt vardır. Mevcut çalışmalar genellikle kalori kontrollü bir diyetle birlikte elma sirkesi kullanan katılımcıları içerir, bu nedenle diyetin mi yoksa sirkenin mi kilo kaybına katkıda bulunduğunu belirlemek zordur.

Örneğin, 2018’de yapılan bir araştırma, elma sirkesi içeceği ile birlikte düşük kalorili diyet veya düşük kalorili diyet tüketen aşırı kilolu ve obez bireyleri karşılaştırdı. Elma sirkesi ile birlikte diyet, çalışma katılımcılarının göbek yağını, toplam ağırlığı, vücut kitle indeksini (BMI) , trigliserit seviyelerini, kolesterolü ve iştahı tek başına diyetten daha fazla azaltmasına yardımcı oldu.

Ancak gruplar arasında büyük bir fark yoktu. Düşük kalorili diyet/sirke grubu ortalama 8,8 pound kaybetti. Diyet grubu ortalama 5 kilo. İki grup arasındaki BMI farkı yarım puanın biraz üzerindeydi. Çalışmaya katılan sadece 39 katılımcı vardı ve sadece 12 hafta sürdü.

Diğer çalışmalar elma sirkesi ve kilo kaybı arasında bir bağlantı buldu, ancak çalışmalar ya 3 tarihli ya da kapsamı sınırlı. 4 Tıp uzmanları hala bu yarar için kullanımını destekleyecek yeterli kanıt olmadığını öne sürüyorlar.

Enfeksiyonları Yönetmeye Yardımcı Olabilir

Sirke, enfeksiyonları ve diğer hastalıkları tedavi etmek için binlerce yıldır kullanılmaktadır. Ve aslında, yaygın enfeksiyonlar için birçok ev ilacı sirke içerir. Örneğin, bir sirke çözeltisi (eşit miktarda izopropil alkol veya su ile karıştırılmış %5 asetik asit veya beyaz sirke), akut otitis eksterna olarak da adlandırılan yüzücü kulağı için yaygın bir tedavi yöntemidir .

Bununla birlikte, klinik uygulama kılavuzlarında, kulak burun boğaz uzmanları, bu formülasyonun, iyi çalışılmış diğer etkili tedavilere benzerliğine rağmen, klinik deneylerde resmi olarak değerlendirilmediğini belirtmektedir.

Yara İyileşmesini Destekleyebilir

Ayrıca %1 asetik asit solüsyonunun (sirke) çok çeşitli bakteri ve mantarlarla savaşma kabiliyeti nedeniyle yara iyileşmesini hızlandırmada yardımcı olabileceğini düşündüren çalışmalar da vardır. Bununla birlikte, çalışma mütevazı boyuttaydı (100 katılımcı) ve farklı sirke çözeltileri test edilirken, sadece %1 asetik asit çözeltisinin etkili olduğu bulundu. Mağazadan alacağınız sirke %4 asetik asit ve üzeri olacaktır.

Orada da elma sirkesi antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu düşündüren çalışmalar olmuştur. Fakat bu testler değil insanlar üzerinde, test tüplerinde yapılmıştır. Bu nedenle, sirkeyi bir yara tedavisi olarak görmeden veya herhangi bir enfeksiyonla başa çıkmadan önce, en iyi eylem planı hakkında sağlık uzmanınızla görüşün.

Alerji ve Astım Tedavisine Yardımcı Olur

Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Akademisi (AAAAI), alerjisi ve astımı olan kişilerin ev temizliği için ticari bir ürün yerine sirke solüsyonu kullanmasını önermektedir. Örgüt, temizlik sırasında rahatsız edildiklerinde küf, evcil hayvan kepeği ve toz akarları gibi yaygın alerji tetikleyicilerinin havaya salınabileceğine dikkat çekiyor. Bazı ticari temizleyicilerdeki sert kimyasalların astım semptomlarını veya alerjileri şiddetlendirebileceğini ekliyorlar.

Bunun yerine AAAAI, 2 su bardağı sirke, 2 su bardağı çok sıcak su, 1/2 su bardağı tuz ve 2 su bardağı borakstan kendi temizleme solüsyonunuzu yapmanızı önerir. Temizleme solüsyonunu sorunlu noktalara uygulayabilir, oturmasına izin verebilir ve ardından ovalayarak temiz suyla durulayabilirsiniz.

Ayrıca yumurta veya mercimek alerjisi olan bazı kişiler sirke kullanmaktan fayda görebilir. 2009’da yayınlanan sınırlı bir çalışma, bu gıdaların pişirme işlemi sırasında eklenen sirkenin alerjik semptomları azaltabileceğini öne sürdü. Ancak, çalışma kapsam olarak çok sınırlıydı ve bu bulguyu doğrulayacak daha yeni çalışmalar yapılmadı.

Yine de, yumurta alerjiniz varsa elinizde sirke bulundurmanız yararlı olabilir. Araştırmacılar, 1 yemek kaşığı kabartma tozu, 1 yemek kaşığı sıvı ve bir yemek kaşığı sirke kombinasyonunun, mayalama veya bağlamanın gerekli olduğu tariflerde yumurta yerine uygun bir alternatif olduğunu öne sürüyorlar.

Çocuklarda Cilt Tahrişini Azaltmaya Yardımcı Olabilir

Alerjik veya tahriş edici kontakt dermatiti olan çocuklar, ciltlerini tahriş edebilecek koruyucu maddeler, kokular, emülgatörler ve deterjanlar içerdiğinden birçok kişisel hijyen ürünü banyo yapmakta zorluk çekebilir. Pediatri uzmanları, banyo zamanını daha keyifli ve çocuğun cildini daha az tahriş edici hale getirmek için önerilerde bulundular.

Bir tavsiye, cildin pH’ını azaltmak ve bariyer fonksiyonunu iyileştirmek için suyu sirke ile pH 4,5’e kadar asitlendirmektir. Bir çalışmanın yazarları, bu sonuçları elde etmek için yarım banyoya (yaklaşık 20 galon) üç ila dört bardak elma sirkesi eklemenin yeterli olduğunu öne sürüyorlar.

alerjiler

Sirkeye karşı gerçek alerjiler nadirdir. Var olan raporlar genellikle sirke gibi fermente sıvılarda bulunan sülfitlere atfedilir. Sülfitler , tazeliği korumak için bazen gıdalarda kullanılan kükürt bazlı kimyasal bileşiklerdir. Kuru meyveler, melas, lahana turşusu ve salamura gibi çeşitli gıdalarda doğal olarak bulunurlar.

FDA’ya göre, ABD nüfusunun yaklaşık %1’i sülfitlere duyarlıdır ve duyarlı olanların yaklaşık %5’i tepki verecektir. Astımlı kişiler yüksek risk altındadır. Semptomlar genellikle kükürt içeren bir gıdayı tükettikten sonra dakikalar içinde ortaya çıkar ancak ortaya çıkması saatler alabilir. Semptomlar kurdeşen, ishal ve nefes darlığı içerebilir. Ağır vakalarda anafilaksi oluşabilir.

Ayrıca, sülfit içermeyen pastörize edilmemiş elma sirkesine karşı alerjik reaksiyon bildiren en az bir rapor olmuştur. Tepki veren hasta pastörize sirkeye tepki vermedi, bu nedenle alerji, alkolü asetik aside dönüştürmekten (yani şarabı sirkeye dönüştürmekten) sorumlu olan “anne” veya selüloz ve asetik asit bakterilerinin kütlesine bağlandı.

Yan etkiler

Sirke alımından sonra bazı advers reaksiyonlar olmuştur, ancak raporlar çok sınırlıdır. En az bir kişinin istemeden sirke emdiği ve bunun sonucunda kısa süreliğine bayıldığına dair bir rapor var.

Ayrıca, sirke ile ilgili potasyum eksikliği çeken bir kadın olduğuna dair bir rapor var. Kadının altı yıl boyunca günde yaklaşık 250 mililitre (bir fincandan biraz fazla) elma sirkesi tükettiği bildirildi. Araştırmacılar, sirkenin aşırı miktarda potasyum atmasına neden olduğunu teorileştirdi.

Hong Kong Tıp Dergisi’nde 2002 yılında yayınlanan bir raporda 39 yaşındaki bir kadının boğazından bir parça yengeç kabuğunu çıkarmak için bir çorba kaşığı pirinç sirkesi içtiği (sirkeyi bu şekilde kullanmak popüler bir Çin halkıdır) çare). Özofagusta ve üst mide bölgesinde ikinci derece kostik yaralanma yaşadı, ancak semptomları birkaç gün sonra kendi kendine düzeldi.

Yan etkilerle ilgili daha yeni raporlar bulunmamakla birlikte, en az bir çalışma yazarı, sirkenin düzenli olarak kullanılması daha yaygın hale geldiğinden, sirkenin tıbbi kullanımı konusunda düzenli olarak daha fazla araştırma yapılması gerektiğini öne sürüyor.

Son olarak, çölyak hastalığınız veya çölyak dışı glüten duyarlılığınız varsa sirkenizi akıllıca seçmelisiniz. Çölyak Hastalığı Vakfı’na göre, bazı sirke türleri glütensizdir, ancak glüten içeren tahıllardan yapılan malt sirkeleri glütensiz değildir.

Çeşitler

Birçok farklı sirke türü vardır. Mağazada birçok çeşit bulacaksınız ve sirkeyi evde de yapabilirsiniz. Bunlar en yaygın sirke türleri ve en popüler kullanımlarıdır:

 • Elma sirkesi : Bulması kolay sirke, fermente elma suyundan yapılır, bu sirkeyi çaya, turşulara veya salata soslarına ekleyebilirsiniz. Bazı insanlar bu sirke çeşidini domuz eti içeren yemeklerde kullanmayı tercih eder.
 • Balzamik sirke : Preslenmiş, yaşlandırılmış ve meşe üzümlerinden yapılan bu İtalyan sirkesi, salata soslarında veya ekmek için daldırma sosu olarak zeytinyağı ile iyi uyum sağlayan tatlı bir tada sahiptir. Ancak kullanımlar burada bitmiyor. Balzamik sirke, marinelerde ve hatta dondurmanın tepesinde kullanılabilir. Şişenin yaşına bağlı olarak balzamik sirke yüzlerce dolara mal olabilir.
 • Siyah sirke : Chinkiang sirkesi olarak da adlandırılan bu sirke türü Asya gıda mağazalarında bulunur ve genellikle Çin tariflerinde kullanılır. Umami aroması onu köfte ve diğer yemekler için mükemmel bir daldırma sosu yapar.
  Şampanya sirkesi . Tahmin edebileceğiniz gibi, bu sirke Şampanyadan yapılır ve beyaz şarap sirkesi gibi hafif, ferahlatıcı bir tada sahiptir. Daha keskin bir bitişe sahip olmasına rağmen, salata sosu ve diğer tariflerde (genellikle) beyaz şarap sirkesi ile birbirinin yerine kullanılabilir.
 • Damıtılmış beyaz sirke : Bu çeşidi herhangi bir süpermarkette bulabilirsiniz ve son derece çok yönlüdür. Tahıldan damıtılır ve bir tarifin üstesinden gelebilecek sert, ısırıcı bir aromaya sahiptir. Yine de, bazı insanlar onu bir dekapaj maddesi olarak ve ketçap veya barbekü sosu gibi soslarda bir bileşen olarak kullanırlar. Beyaz sirke de yaygın olarak ev temizleyicisi olarak kullanılır.
 • Malt sirkesi : En çok balık ve patates kızartması ile servis edilen sirke türüdür. Bazı insanlar, patates kızartması için daldırma sosu olarak ketçapı tercih eder. Arpa bazlı biradan elde edilen malt sirkesi, koyu, hafif, cevizli bir tada sahiptir.
 • Kırmızı şarap sirkesi : Akdeniz yemeklerinde yaygın olarak kullanılan bu sirke, kırmızı şaraptan elde edilir ve güçlü olmasına rağmen yumuşak bir tatlılığa sahiptir. Soslarda, soslarda (özellikle kırmızı et yemeklerinde) ve salata soslarında (özellikle fasulye veya mercimek salatalarında) kullanılabilir.
 • Pirinç sirkesi : Bu sirke fermente pirinç şarabından yapılır. Hafif tatlı bir tadı vardır ve Asya yemeklerinde popüler bir malzemedir. Muadili olan kırmızı pirinç sirkesi, fermente edilmiş kırmızı pirinçten yapılır. Suşi pirinci yaparken pirinç sirkesi kullanın veya yumurtalı rulolar için daldırma sosu veya erişte sosu yapmak için diğer malzemelerle birleştirin.
 • Şeri sirke : Şeriden yapılan bu İspanyol sirkesi, kırmızı şarap sirkesinden ziyade balzamik sirke ile daha yakından ilişkilidir. Belirgin bir ceviz tadı vardır ve kırmızı şarap sirkesinden daha tatlıdır ve nispeten hafiftir. Gazpacho’ya genellikle bir damla şeri sirkesi eklenir.
 • Beyaz şarap sirkesi : Beyaz şaraptan yapılan bu sirke, diğer birçok sirke türünden daha hafif, daha taze bir tada sahiptir ve hafif salata sosları için mükemmeldir. Ayrıca daha az asidiktir ve çorbalarda ve diğer hafif yemeklerde (tavuk veya balık gibi) kullanılabilir.

Diğer sirke türleri arasında kuru üzüm sirkesi, bira sirkesi, kayısı sirkesi ve kamış sirkesi bulunur. Ayrıca mağaza raflarında temizlik sirkesi görebilirsiniz (her ne kadar bir hırdavat veya ev eşyası mağazasında bulunma olasılığı daha yüksek olsa da). Bu sirke türü daha yüksek asit konsantrasyonuna sahiptir ve tüketilmesi amaçlanmamıştır.

En İyisi Olduğunda

Sirke tüm yıl boyunca süpermarketlerde bulunur.

Depolama ve Gıda Güvenliği

Sirkeyi güneş ışığından uzakta bir cam kapta oda sıcaklığında saklayın. Yüksek asitliği nedeniyle sirke uzun süre dayanabilir. Bazıları sirkenin süresiz olarak dayanabileceğini söyler, ancak aşçılar genellikle ürünlerinin açılmadan iki yıl ve açıldıktan sonra yaklaşık bir yıl süreceğini söyler.

Balzamik sirkede tortu fark edebilirsiniz. Bu normaldir ve sirkenizin kötü olduğu anlamına gelmez. Diğer sirke türleri, onları açtıktan sonra bulanıklaşabilir, ancak yine de bu, sirkenin bozulduğu anlamına gelmez.

Nasıl hazırlanır

Sirke için en yaygın kullanım salata sosudur. Favori bir sirkeniz varsa, bir salata sosu yapmak için basit bir tarif kullanabilir veya salata sosu kullanarak eti marine edebilir veya yiyeceklerin üzerine gezdirebilirsiniz. Anahtar, doğru yağ ve asit oranını elde etmektir.

Genellikle 3:1 yağ asit oranı salata sosu için iyi bir başlangıç noktasıdır. Bu, baz olarak bir yağ (zeytinyağı gibi) seçmek isteyeceğiniz anlamına gelir. Ardından en sevdiğiniz sirkeyi ve bir tutam tuzu çırpın. Salata olduğu gibi kullanılabilir veya otlar, baharatlar veya hardal, arpacık soğanı veya sarımsak gibi diğer malzemeleri ekleyebilirsiniz.

Salatayı kapaklı bir cam kapta saklayın ve tekrar kullanmadan önce salladığınızdan emin olun.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram