24 MART 2022 PERŞEMBE
Fitness

Shea Yağının Beslenme ve Güzellik Faydaları

Shea Yağının Beslenme ve Güzellik Faydaları

Shea Butter Beslenme Gerçekler vücut geliştirme için alınması gereken doğru dozun belirlenmesinde esastır. Bunun nedeni, vücuda emilim seviyesini etkileyebilecek birçok değişkenin olmasıdır. Örneğin, bir seferde büyük miktarda alıyorsanız veya soğuk kullanıyorsanız veya oruç tutarken bile çok yüksek seviyelerde olabilir. Kişi çok az miktarda Shea Yağı Beslenme Gerçekleri alırsa, vücut üzerinde gözle görülür bir etkisi olmayacaktır. Bununla birlikte, biri büyük miktarda Shea Butter alırsa, doğru yerlerde büyümeyi teşvik edecektir.

Shea Butter, tüm dünyada yetişen Afrika shea ağacının fındıklarından türetilmiştir. Renktedir ve genellikle çiğ olduğunda avuç içi veya boraks ile sararır. Kozmetikte genellikle iyileştirici bir merhem veya losyon olarak kullanılır, ancak yenilebilir ve gıda tüketimi için uygundur. Aslında, shea tereyağı beslenme gerçekleri, bazı insanların düzenli pişirme yağlarına alternatif olarak kullanımından zevk aldığını göstermektedir.

Shea Butter‘daki kalori miktarı nerede hazırlandığına ve neyle karıştırıldığına bağlıdır. Örneğin, suyla karıştırıldığında süte eklendiğinden daha fazla kalori içerir. Aynı şey salçaya, limon suyuna veya dondurmaya eklendiğinde de geçerlidir. Ürünün içerdiği toplam kalori miktarı, ne hazırlanırsa hazırlansın ve nasıl karıştırılmış olursa olsun aynı kalacaktır.

Beslenme gerçekleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri USDA tarafından bir yemek kaşığı (13.6g) shea yağı için sağlanmıştır.

  • Kalori: 120
  • Yağ: 14g
  • Sodyum: 0mg
  • Karbonhidratlar: 0mg
  • lif: 0mg
  • Şekerler: 0mg
  • Protein: 0mg
  • Shea Yağı daki Karbonhidratlar

Shea fındık yağında karbonhidrat yoktur. Bu gıdada şeker, nişasta ve lif yoktur.

Shea fındık yağının tahmini glisemik yükü ve glisemik indeksi sıfırdır.

Shea Yağı daki Yağlar

Shea yağındaki tüm kaloriler yağdan gelir. Araştırmacılar, yağdaki stearik, linoleik ve palmitik yağ asitlerinin yanı sıra diğer yağ bileşiklerini de tanımladılar. 1

Tek bir porsiyon tüketirseniz, bir porsiyonda toplam 14 gram yağ vardır. Bir porsiyon bir yemek kaşığı olarak kabul edilir.

Shea yağındaki yağın yaklaşık yarısı, sağlıklı bir yağ türü olarak kabul edilen tekli doymamış yağdır (yaklaşık 6 gram). Yağın diğer yarısı (yaklaşık 6 gram) doymuş yağdır. Ayrıca shea yağında az miktarda çoklu doymamış yağ (neredeyse 1 gram) vardır.

Shea Yağı daki Protein

Shea yağı protein sağlamaz.

Shea Yağındaki Mikro Besinler
Shea yağı hayranları (ve ürünü güzellik ve beslenme amacıyla satan bazıları), shea yağının yüksek E vitamini içerdiğini iddia ediyor. Ancak USDA’ya göre, shea yağı vitamin veya mineral sağlamaz.

Sağlık yararları

Ürünü topikal olarak kullandığınızda shea yağının sağlık yararlarının çoğu elde edilir. Tereyağı yumuşatıcı olarak çalışır ve cildi pürüzsüzleştirmeye ve yumuşatmaya yardımcı olabilir. Ayrıca cilt şişmesini azaltabilecek ve egzamalı bazı kişilerde semptomları hafifletebilecek bileşenler içerir.

Shea yağı hayranları ayrıca akne, kas ağrısı, sinüs enfeksiyonları, yara iyileşmesi, saman nezlesi ve artritten kurtulma gibi başka faydalar da sağlayabileceğini iddia ediyor. Bu iddiaları destekleyecek yeterli bilimsel kanıt yoktur. Bununla birlikte, araştırmalar devam etmektedir ve bazı çalışmalar, anti-inflamatuar ve antioksidan özellikler için umut verici sonuçlar sağlamıştır.

Shea yağı tüketirseniz, sağladığı tekli doymamış yağdan bazı sağlık yararları elde edebilirsiniz. Tekli doymamış yağlar LDL kolesterolü (“kötü” kolesterol olarak da bilinir) düşürmeye yardımcı olabilir ve kalp hastalığı ve felç riskinizi düşürmenize yardımcı olabilir. Amerikan Kalp Derneği’ne göre, tekli doymamış yağlar vücudunuzdaki hücrelerin gelişmesine ve korunmasına da yardımcı olabilir .

Bununla birlikte, shea yağının tekli doymamış yağ kadar doymuş yağ içerdiğini unutmayın. Doymuş yağ, sağlıklı bir yağ olarak kabul edilmez çünkü kanınızdaki kötü kolesterol düzeylerinin yükselmesine katkıda bulunabilir.

Sağlık uzmanları ve araştırmacılar, optimal kalp sağlığı için tüketicilere daha az sağlıklı (doymuş) yağları daha sağlıklı tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlarla değiştirmelerini tavsiye ediyor. Ayrıca, karbonhidrat ve protein tarafından sağlanan gram başına 4 kalori ile karşılaştırıldığında bile sağlıklı yağlar gram başına 9 kalori temin unutmayın.

Çok fazla yağ tüketmek – hatta sağlıklı yağ formları – istenmeyen kilo alımına katkıda bulunabilir.

Yaygın sorular

Shea yağı nereden satın alabilirim?

Shea yağı ürünleri birçok kozmetik ve güzellik mağazasında bulunur. Ayrıca çevrimiçi olarak shea yağı içeren ürünler de bulacaksınız. Bu ürünler dudak parlatıcısı, cilt kremleri, saç kremleri ve sabun içerebilir.

Yemek pişirmek için shea yağı bulmak için özel bir mağazayı ziyaret etmeniz veya çevrimiçi satın almanız gerekebilir.

Rafine edilmiş ve rafine edilmemiş shea yağı arasındaki fark nedir?

Rafine edilmiş ve rafine edilmemiş shea yağı arasındaki teknik fark, üretildiği yöntemdir. Rafine edilmemiş shea yağı, shea meyvesinin tohumlarından yağın elle çıkarılmasını içerir. Bitmiş ürünü yapmak için hiçbir kimyasal kullanılmaz. Rafine shea yağı, fabrikalarda kimyasallar ve makineler kullanılarak üretilmektedir.

Göre Amerikan Shea Butter Enstitüsü , rafinaj rafine edilmemiş sürümünde renk, koku ve diğer istenmeyen nitelikleri kaldırmak için kullanılır. Rafine edilmemiş shea yağı sarımsı veya kremsi bir renge sahip olabilirken, rafine shea yağı genellikle beyaz ve kokusuzdur.

Bununla birlikte, Enstitü’ye göre, arıtma işlemi aynı zamanda bazı biyoaktif besin maddelerini de ortadan kaldırarak birçok tüketici için daha az arzu edilir hale getiriyor.

Tüm shea yağı yenilebilir mi?

Saf shea yağı yemek pişirmek için kullanılabilir. Bununla birlikte, shea yağı içeren güzellik ürünleri, yenilebilir olmayan bileşenler içerebilir.

Shea yağı için bazı yaygın güzellik kullanımları nelerdir?

Shea yağı genellikle çatlakları küçültmek için kullanılır, 3 görünümünü azaltmak, nezle ya da grip sırasında burnunun dibinde kırmızılığı azaltmak altında göz torbaları ve kırışıklıklar, yumuşar eller, cilt esnekliğini artırmak selülit görünümünü azaltır, ve dudaklarınızın görünümünü iyileştirin. 4

Ancak bu kullanımların hepsinin bilimsel çalışmalarla belgelenmediğini unutmayın. Bu, tedavilerin işe yaramadığı anlamına gelmez. Bu sadece faydaların araştırmalarla desteklenmediği anlamına gelir.

Shea yağını nasıl saklarım?

Shea yağı (özellikle rafine edilmemiş shea yağı) dikkatle saklanmalıdır. Hava geçirmez bir kaba koyun veya plastik sargıya sıkıca sarın ve serin ve kuru bir yerde saklayın. Yemek pişirmek için kullanıyorsanız, ocaktan uzakta bir dolapta saklayın. Uygun şekilde saklandığında 18 ila 24 ay arasında saklanmalıdır. Shea yağınız dumanlı veya kokuşmuş bir kokuya sahipse, kötüleşmiştir ve artık kullanımı güvenli veya etkili değildir.

Tarifler ve Hazırlama İpuçları

Çok fazla Afrika yemeği yapmadığınız sürece karite yağı gerektiren pek çok tarif bulamazsınız. Ancak bazı aşçılar, mutfakta diğer katı ve sıvı yağları shea yağı ile değiştirir.

Örneğin, karite yağını tavada kızartma tariflerinde kullanabilirsiniz. Ayrıca, içeceğe kremsi bir doku vermek için hindistancevizi yağı eklediğiniz gibi smoothie’lere de ekleyebilirsiniz. Ayrıca, shea yağı sütten değil tohumlardan geldiğinden, shea yağı vegandır. Böylece unlu mamüllerin tariflerinde ve tereyağı gerektiren tahıl yemeklerinde kullanabilirsiniz.

Alerjiler ve Müdahaleler

Ağaç fıstığı alerjiniz varsa, ciltte shea yağı yemekten veya kullanmaktan kaçınmalısınız. Shea fındığı, Brezilya fındığı ile uzaktan ilişkilidir. Göre Alerji, Astım ve İmmünoloji Amerikan Akademisi (AAAAI) Ancak, bir ağaç fındık alerjisi olan sırf yapar mutlaka ortalama başka alerjisi olduğunu.

Amerikan Shea Butter Enstitüsü hiçbir klinik çalışmalar fındık alerjisi olanlar tarafından ham shea yağı kullanımı üzerine yapılmış olduğunu bildirmektedir. Bu nedenle, fındık alerjisi olan kişilerin karite yağından kaçınmasını tavsiye ediyorlar.

Bununla birlikte, Alerjik Yaşam için bir gönderide, alerji uzmanı Dr. Scott Sicherer, “bu (shea fıstığı) ürünlere karşı bir alerji teorik olarak mümkün olsa da … bilgiler, bu ürünlerdeki mevcut minimum proteinin bunlara alerji yaptığını gösteriyor. fındık alerjisi olanlar için, pek olası değil.”

Bununla birlikte, fındık alerjisi olanlar dikkatli olmak isteyebilir. AAAAI, bir ağaç fıstığı reaksiyonunun semptomlarının şiddetli olabileceğini tavsiye eder. Bilinen bir ağaç fıstığı alerjisi olanların her zaman epinefrin taşımasını tavsiye ediyorlar.

Shea fındık yağı alerjisinden şüpheleniyorsanız, kişiselleştirilmiş tavsiye almak için sağlık uzmanınızla konuşun.

Bıkkın Panda

Bıkkın Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram