24 MART 2022 PERŞEMBE
Android ve İos Uygulama

Reddit Nedir ve Nasıl Çalışır?

Reddit Nedir ve Nasıl Çalışır?

Reddit nedirReddit, son birkaç yılda çok fazla popülerlik kazanan bir web sitesi ve topluluktur. İnsanların web sayfalarını, gönderileri ve internette görmek istedikleri her şeyi “Gönderebilecekleri” bir sitedir. İnsanların soru sorabileceği veya cevap yapabileceği bir yerdir. Reddit‘i bu kadar popüler yapan şey bu tür bir etkileşimdir. İşte Reddit’in ne olduğu, nasıl çalıştığı ve ilginç bulabileceğiniz bazı genel bilgilerin hızlı bir dökümü.

Reddit, insanların “Oy vereceği” veya oy sorunlarını veya diğer redditorların sorularına cevap vereceği bir site olarak başladı. Bir soru veya sorun yüksek oy miktarına getirildiğinde, sitenin herkesin görebileceği ön sayfasına giderdi. Bu süreçle ilgili böyle bir vızıltı olduğu için, moderatörler daha sonra trafiği artıracak ve deneyimi çok daha eğlenceli ve heyecan verici hale getirecek her türlü farklı özelliği eklemeye başladılar. Artık forumlar, fotoğraf galerileri ve kullanıcıların Reddit‘ten deneyimlerinden en iyi şekilde yararlanmasını sağlayacak diğer özellikler var.

Reddit‘in ne olduğunu merak ettiyseniz, şimdi öğrenmek için harika bir zaman olacaktır. Muhtemelen herhangi bir yeni deneyim için kullanabileceğiniz en iyi tavsiye, her seferinde bir adım atmak olacaktır. Tüm yeni terminolojiyi anlamak için çok fazla endişelenmeyin. Dahil olmaya ve topluma neler olduğunu görmeye odaklanın. Yakında bu güçlü aracın arkasındaki gücü anlayacak ve peşinde olduğunuz trafiğe sahip olacaksınız.

Reddit Turkey, özünde bir sosyal paylaşım sitesidir. Kullanıcıların daha sonra herkesin oy verebileceği bağlantılar, resimler ve metin göndermesi üzerine kuruludur. En iyi içerik en üste yükselirken, olumsuz oy verilen içerik daha az görünür hale gelir.

Reddit Nasıl Çalışır?

Reddit çok büyük bir sitedir, ancak alt dizinler adı verilen binlerce küçük topluluğa bölünmüştür . Reddit Türkçe Bir alt dizin, belirli bir konuya ayrılmış bir panodur. Her biri, reddit.com/r/NintendoSwitch gibi reddit.com/r/ ile başlar . Çoğu durumda, alt dizinlerin kendi temaları, kuralları ve beklentileri vardır.”Subreddit Nedir


Reddit’in ana sayfasını ziyaret ettiğinizde (Reddit grubu nedir oturum açmamışken), çeşitli alt dizinlerden trend olan yayınların bir beslemesini göreceksiniz. Açmak ve yorumları okumak, tam boyutlu resmi görmek veya bağlantıyı ziyaret etmek için bir gönderinin başlığına tıklayabilirsiniz.

Her Reddit gönderisinin (ve gönderilerdeki yorumların) yanında, puanını temsil eden bir sayı, bir yukarı ok ve bir aşağı ok göreceksiniz. Bunlar, içeriğe olumlu veya olumsuz oy vermenize olanak tanır . Ancak bunlar “katılıyorum” ve “katılmıyorum” düğmeleri değildir.


İyileştirme (teoride), daha fazla kişinin bir gönderiyi görmesi gerektiğini veya bir yorumun sohbete katkıda bulunduğunu düşündüğünüz anlamına gelir. Olumsuz oy vermek, gönderinin başkalarının görmesi için değerli olmadığını veya bir yorumun konu dışı olduğunu düşündüğünüz anlamına gelir.

Bu basit sistem (birkaç perde arkası algoritmasıyla birlikte) Reddit’te neyin popüler olacağına karar verir. Bir gönderi kendi alt dizininde yeterince puan alırsa, herkesin görmesi için Reddit’in ön sayfasına gidebilir.

Gönderileriniz ve yorumlarınız olumlu oylandığında, karma kazanırsınız . Bu, profil sayfanızda görünen sayısal bir puandır. Teorik olarak, birisinin Reddit’e ne kadar katkıda bulunduğuna dair bir fikir verirken, bu gerçekten sadece anlamsız bir değer. Reddit Karma’nın ne olduğu ve nasıl kazanılacağı hakkında daha fazla bilgi için rehberimize göz atın .

Reddit Nasıl Kullanılır

Gönderi yayınlamakla ilgilenmeseniz bile, Reddit’in sunduğu pek çok şeyin tadını çıkarmaya devam edebilirsiniz. İlgilendiğiniz alt dizinlere abone olabilmeniz, oy verebilmeniz ve hoşunuza giden bir içerik beslemesi oluşturabilmeniz için bir hesap oluşturmanızı öneririz.

Reddit’i resmi sitesi veya alternatif Reddit uygulamaları veya tarayıcılarından herhangi biri aracılığıyla kullanabilirsiniz. .

Kaydolma ve Alt Dizin Ekleme

Başlamak için sağ üst taraftaki Kaydol düğmesini tıklayın . E-postanızı girmeniz, bir kullanıcı adı ve şifre oluşturmanız gerekecek, ardından her şey hazır olacak.

Giriş yaptıktan sonra, Reddit‘in ana sayfası popüler gönderilerden kendi Ana sayfanıza geçiş yapacaktır . Bu, abone olduğunuz tüm alt dizinlerden popüler içeriği gösterir.


Ön sayfadan yeni alt dizinler bulabilirsiniz, ancak Reddit ayrıca sayfanın üst kısmında yeni içerik bulabileceğiniz kullanışlı bir arama işlevine sahiptir. İlgilendiğiniz bir şeyi girin ve Reddit, onunla eşleşen hem gönderileri hem de alt dizinleri gösterecektir.

Örneğin, bluegrass girdiğinizde , birkaç alt dizin ve ardından ilgili gönderiler göreceksiniz. Daha fazlasını görmek için sayfanın üst kısmındaki Yayınlara veya Topluluklara ve kullanıcılara geçiş yapabilirsiniz . Beğenip beğenmediğinizi görmek için bir alt dizine bakın, ardından listenize eklemek için sağ taraftaki Abone Ol düğmesini tıklayın .

Gönderi Oluşturmak

Gönderi Oluştur’a tıklayabilirsiniz zaman içerik göndermek için ekranın sağ tarafındaki düğmesine . Bu düğme, bir alt dizide olduğunuzda da görünür ve doğrudan göndermenize olanak tanır.

Tıkladıktan sonra, bir metin gönderisi, resim / video veya bir bağlantı göndermeyi seçebilirsiniz. Ne tür bir gönderi seçerseniz seçin, onunla birlikte açıklayıcı bir başlık göndermeniz gerekir. Bazı alt dizinler yalnızca belirli içerik türlerini göndermenize izin verir, bu nedenle bunu aklınızda bulundurun.


Bunun altında, gönderinize ekleyebileceğiniz birkaç etiket göreceksiniz:

 • OC: standları Orijinal İçerik sen gönderme kendi iş ne olduğunu ve ifade eder.
 • Spoiler: Başkalarının gönderinizin, birisi konuya kapılmaması durumunda bir sürprizi mahvedebilecek içerik içerdiğini bilmesini sağlar. Varsa, gönderideki önizleme görüntüsünü bulanıklaştırır.
 • NSFW: İş İçin Güvenli Değil etiketi, insanların ofisleri gibi halka açık yerlerde görüntülemek istemeyecekleri açık içeriği belirtir.
 • Yetenek: Bazı alt dizinler, daha fazla bilgi sağlamak için yayınınızı küçük metin parçalarıyla etiketlemenize olanak tanır. Örneğin, / r / TechSupport üzerinde, sorunuzu kategorize etmek için Mac veya Networking gibi yetenekleri kullanabilirsiniz .

Gönderinizi gönderdikten sonra, bir süre sonra alt dizinde yayınlanmaya başlaması gerekir. Farklı alt dizinlerin yayınlama için çeşitli kuralları vardır; örneğin, yepyeni hesapların içerik göndermesine izin vermeyebilirler. Ayrıca yayınınız bir moderatör tarafından incelenmesi gerektiğinden hemen görünmeyebilir.

Çoğu durumda, gönderinizle ilgili bir sorun varsa bir mesaj alırsınız. Mesajlarınızı kontrol etmek için Reddit’in sağ üst köşesindeki Zarf simgesine tıklayabilirsiniz

Reddit’e yeni gelenler , ilk başta kafa karıştırıcı olan birçok internet argo kısaltması ve terminolojisi ile karşılaşacaklar . Aşağıda size yolunuzda yardımcı olacak en yaygın yöntemlerden bazıları verilmiştir:

 • AMA: Bana İstediğini Sor. Bunu , kayda değer insanlarla soru-cevap oturumlarına ev sahipliği yapan / r / AMA alt dizininde sık sık göreceksiniz .
 • Cakeday: Reddit’e katıldığınız gün veya “Reddit doğum gününüz”. Cakeday’inizde kullanıcı adınızın yanında küçük bir pasta simgesi göreceksiniz.
 • Crosspost (veya x-post): Bu içeriği başka bir ilgili alt dizinde ve mevcut alt dizinde yayınladığınızı belirtmek için kullanılır.
 • DAE: altlıklar başkasının yapar? Başkalarının size benzer bir şey yapıp yapmadığını gördüğünüzde kullanılır.
 • Düzenleme: Birisi ilk yayınladıktan sonra yorumunu değiştirdiğinde kullanılır. Bu, yeni yorumlara yanıt vermenize, gönderiyi neden düzenlediğinizi veya benzerlerini açıklamanıza olanak tanır.
 • ELI5: Beşmişim Gibi Açıklayın. Bu, birisinin bir şeyi basitçe açıklaması için bir taleptir. Aynı zamanda popüler bir alt dizin , / r / descriptionlikeimfive .
 • FTFY: Bunu sizin için düzelttim . Önceki bir yorumu düzeltirken kullanılır; genellikle şakayla.
 • IMO: Bence.
 • ITT: Bu ileti dizisinde. Genellikle birisi bir gönderideki genel tartışma temasını özetlediğinde kullanılır.
 • Mod: Bir alt dizinin moderatörü. Kuralları uygulayarak alt dizini kontrol altında tutarlar.
 • Neck Beard: Genellikle iddialı olan sosyal açıdan garip erkekleri tanımlamak için kullanılan aşağılayıcı bir terim.
 • OP: Orijinal poster. Bir yorum, içeriği gönderen kişiye hitap ederken kullanılır.
 • Repost: Daha fazla karma elde etmek için aynı içeriği birden çok kez yayınlamak.
 • TIL: Öğrendiğim bugün için duruyor .
 • TL; DR: Çok uzun; okumadı. İnsanların tüm içeriği okumak istememesi durumunda uzun bir gönderinin kısa bir özetini sunmak için kullanılır.

Kontrol Edilecek Bazı Alt Dizinler

Reddit, tadını çıkarabileceğiniz harika alt dizinler olmadan pek eğlenceli değil. Bir koleksiyon oluşturmanın en iyi yolu, ilgilendiğiniz konular için Reddit’te arama yapmaktır. İşte başlamanız için birkaç popüler ve ilginç abonelik:

 • / r / all : Reddit’in tüm sayfası, sitedeki en aktif gönderilerin bir koleksiyonudur.
 • / r / news : Daha ciddi içerik için, Reddit ile ilgili en son haberler için bu aboneliğe göz atın. Öncelikle ABD ile ilgili ama diğer hikayeleri de kapsıyor.
 • / r / CrappyDesign : Görebileceğiniz en kötü tasarım kararlarına gülün.
 • / r / DeepIntoYouTube : Eski ancak çok az görüntülemeye sahip YouTube videoları koleksiyonu. Tuhaf YouTube içeriği bulmak için harika bir yer .
 • / r / NoStupidQuestions : Hiç aptal olduğunu düşündüğünüz ama yine de sormak istediğiniz bir sorunuz oldu mu? Yer burası.
 • / r / personalfinance : Parayla ilgili konularda yardım almak için harika bir kaynak.
 • / r / shitpost : Reddit’te olumlu oylanan bazı düşük kaliteli çöplere gülmek için buraya gelin .
 • / r / techsupport : Bir bilgisayar sorununuz mu var ve başka hiçbir yerde bir düzeltme bulamıyor musunuz? Burada yayınlamayı deneyin.
 • / r / TheoryofReddit : Reddit’in kendisiyle ilgili konulara ayrılmış bu alt bölümde meta alın.
 • / r / wallpaper : Gelin burada harika bir yeni masaüstü duvar kağıdı bulun.

Bu, mevcut olanların sadece küçük bir örneğidir. Daha fazlası için gerçekler ve hikayelerle dolu alt dizinlere göz atın .

Reddit’i Kullanmaya İlişkin İpuçları

Reddit‘ten en iyi şekilde yararlanmak için size birkaç çeşitli ipucu bırakacağız.

Her alt düzenleme ve gönderide birkaç kritere göre sıralayabilirsiniz. Hot , varsayılandır ve çok sayıda yeni etkinlik içeren gönderileri gösterir. Yeni , En İyi ve Yükselen hepsi kendinden açıklamalıdır. Tartışmalı , aşağı yukarı eşit miktarda olumlu ve olumsuz oy içeren gönderileri gösterir. Üst gibi bazı seçeneklerle, geçmiş güne, haftaya, yıla veya tüm zamanlara göre filtre uygulayabilirsiniz.


Gönderilerin nasıl göründüğünü değiştirmek için Görünüm seçeneklerini kullanın . Varsayılan alan çok fazla yer israf eder, bu nedenle Klasik olarak değiştirmenizi öneririz. düzene (ortada) . Bu, çok sıkışık olmadan aynı anda daha fazla gönderi görmenizi sağlar.

Bazı alt dizinlerde temel bilgileri öğrenmenize yardımcı olabilecek wiki’ler veya SSS’ler bulunur. Göndermeye başlamadan önce sağ kenar çubuğunu veya bunlara ilişkin görünüm seçeneklerinin yukarısını kontrol edin. Alt düzenleme kurallarını kenar çubuğunda da bulacaksınız.

Gönderilerin veya yorumların yanında görünen altın, gümüş veya platin simgeleri görebilirsiniz. Bu, jeton satın alabileceğiniz ve yayınlara ödül vermek için kullanabileceğiniz ücretli Reddit Premium hizmetiyle ilgilidir. Hiçbir şekilde gerekli değildir, ancak bunu gördüğünüzde, birinin onu ödüllendirmek için para ödediğini bilirsiniz. Daha fazla bilgi için Reddit Premium’un ne olduğunu ve nasıl çalıştığını açıklayan kılavuzumuza göz atın. .

Daha sonra saklamak için herhangi bir gönderi veya yorumdaki Kaydet düğmesini tıklayın . Kayıtlı içerik dahil tüm etkileşim geçmişinize erişmek için sağ üstte bulunan kullanıcı adınızın altında Profilim’i tıklayın .

Birçok kullanışlı özellik eklemek için Reddit Enhancement Suite tarayıcı uzantısını yükleyin . Ve bazı önemli hayırlar için Rediquitte rehberimizi incelemeyi unutmayın .

Reddit’e hoş geldiniz!

Artık Reddit‘in ne olduğu ve nasıl çalıştığı hakkında bir fikriniz var. Reddit’i kullanmanın çok daha fazlası var, ancak zamanla öğreneceksiniz. Şimdilik, harika alt dizinlere abone olmaya, içerikle etkileşim kurmaya ve temel bilgileri öğrenmeye odaklanın. Reddit’in sunabileceği çok şey var, bu yüzden tadını çıkarın.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram