24 MART 2022 PERŞEMBE
Haberler

Muhabbet Kuşlarının En Sevdiği Yiyecekler

Muhabbet Kuşlarının En Sevdiği Yiyecekler

Muhabbet kuşları yem ve darı ile hayatlarını sürdürebilseler de vücut ihtiyaçlarının karşılanması için çeşitli yiyecekleri yemeleri gerekir. Ayrıca çoğu yiyeceği severek yeseler de bazı besinler muhabbet kuşları için zararlı olabilmektedir. Bu yazımızda muhabbet kuşunun en sevdiği yiyecekler hakkında bir liste hazırladık.

Muhabbet Kuşlarına Ne Verilir?

Meyveler ve sebzeler muhabbet kuşlarının besin ihtiyaçlarını karşılamaları için yeterlidir. Ancak bunların ne kadar sıklıkla verilmesi çok önemlidir.

Muhabbet kuşları sebzeleri ve meyveleri çok seviyorlar. Ancak bazı sebze ve meyveleri sık sık vermek onlarda ishal, kemik sorunları gibi önemli sağlık sorunlarını beraberinde getirebilir.

1-     Marul

Marulu çok severek tüketirler. En çok sevdikleri besinler arasındadır. Marulu yemeyen muhabbet kuşu neredeyse hiç yoktur. Ancak haftada 1 kere verilmesini tavsiye ediyoruz aksi taktirde ishale neden olabilir.

2-     Brokoli

Brokoliyi her gün bile verebilirsiniz. Sevdikleri yiyecekler arasında olup ishal ve benzeri sağlık sorunlarına yol açmaz.

3-     Ispanak

Fazlası kemiklerinin gelişim sorunlarına yol açabilir.

4-     Maydanoz

Muhabbet kuşlarınızda kalsiyum eksikliği bulunmuyorsa fazlası zarar olmaz. Ancak kalsiyum eksikliği olan kuşlarda zararlı olabilmektedir. Kuşunuzun C vitaminini alabilmesi için tavsiye ettiğimiz sebzelerden birisidir.

5-     Domates

Muhabbet kuşları için verilebilir ancak yeşillik kısımlarında toksit maddesi bulunduğu için zararlıdır, verilmemelidir.

6-     Patates

Haşlama olarak verebilirsiniz ancak fazla verilirse kabızlığa yol açar.

7-     Salatalık

Kuşlar salatalık yer mi sorusuna karşılık, evet yerler ancak salatalıkta bol miktarda su bulunduğundan dolayı fazla verilmesi ile ishalde neden olur.

8-     Ağaç Meyveleri

Ağaçlarda yetişen erik, şeftali, kayısı gibi meyveleri kuşunuza verebilirsiniz. Ancak çekirdek kısmı onlar için zararlıdır. Ayıklanarak veya meyvelerin dış kısmından verilmelidir.

Bunların haricinde arasında şu besinler de vardır;

Karnabahar yaprağı, kara lahana ve normal lahana, şalgam ve pancar yaprağı ve kendi yemlerinin toprağa ekilmesi ile elde edilen yeşil otlar muhabbet kuşlarının sevdiği türden besinlerdir.

Dikkat : Muhabbet kuşlarına hazırladığımız listedeki yiyecekleri verebilirsiniz. Ancak içerisinde tuz bulunduran yiyecekleri muhabbet kuşlarına asla vermemelisiniz. Özellikle cips gibi besinler bunlara dahildir. Bizler için yararlı olan tuz, muhabbet kuşları için zehirlenme nedenidir.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram