24 MART 2022 PERŞEMBE
Teknoloji

Microsoft Edge Nedir?

Microsoft Edge Nedir?

Microsoft Edge nedir ne işe yarar, Microsoft Edge, Windows Server işletim sistemine, özellikle de Windows 10‘a dayanan yeni bir tarayıcılar arası web tarayıcısıdır. Başlangıçta yalnızca Windows 10 için, daha sonra 2021’in başlarında Xbox One ve Android için, 2021’in başlarında iOS ve macOS için ve Eylül 2021’de Linux için tam sürüm önizlemesi olarak piyasaya sürüldü. Microsoft’un Mac OS X için tarayıcıyı yayınlamak için mevcut bir planı olmasa da, büyük olasılıkla 2021’in ortalarında gelecekte Edge indir gelecek.

Microsoft Edge virüs mu hayır değildir. Microsoft Edge‘in en büyük özelliği, Microsoft Edge olarak bilinen web tarama motorudur. Google Chrome veya Safari kadar zengin bir özellik değildir, ancak birçok düzgün özelliğe sahiptir. Microsoft‘un web posta hizmeti, Microsoft‘un Bing arama özelliği ve Microsoft‘un kendi Sky Map‘i gibi özellikleri içerir. Kullanıcılar ayrıca daha fazla işlevsellik için Facebook ve Twitter gibi sosyal medya hesaplarını tarayıcıya entegre edebilir.

Bu temel özelliklerin yanı sıra, Microsoft Edge, tarayıcıyı kullanmayı çok daha eğlenceli ve üretken hale getiren birkaç özelleştirilebilir seçenek ve ekstra içerir. Örneğin, kullanıcılar arka plan ve tema renk düzenini içeren arayüzün görünümünü özelleştirebilir. Klavye boyutu tercihe göre ayarlanabilir. Web deneyimini daha da özelleştirebilen çeşitli eklentiler vardır. Bu özellikler, kullanıcının kullanabileceği genel ayarlar ve seçeneklerle birlikte, Microsoft Edge‘i web geliştiricileri ve tasarımcıları için çok kullanışlı hale getirir. En popüler eklenti, kullanıcının platformla uyumlu uygulamalara göz atmasını ve satın almasını sağlayan Microsoft Store‘dur.

Microsoft Edge‘deki en ilginç özelliklerden biri Microsoft Groove‘udur. Bu temelde tarayıcıda yerleşik bir sosyal ağ platformudur. Kullanıcılar aynı uygulamadan arkadaşları, iş arkadaşları, sınıf arkadaşları ve aileleriyle sohbet edebilir. Başka bir deyişle, tek bir sosyal merkez olarak işlev görür. Groove’un ana akım bir özellik haline gelip gelmeyeceği şu anda belirsiz olsa da, Microsoft‘un sosyal ağ platformunu bir tarayıcıya entegre ettiğini görmek hala çok etkileyici.

Tüm tarayıcılar Groove‘u desteklemese de, kullanıcılar arasında çok popüler olacağı açıktır. Diğer tüm tarayıcı eklentileri gibi, tarama deneyimini geliştirmek için tasarlanmıştır. Yüklendikten sonra, Windows Mağazası uygulamasının doğrudan tarayıcıdan başlatılmasına izin verecektir.

Microsoft Edge‘in önümüzdeki aylarda ve yıllarda birçok yeni ve heyecan verici özellik içermesi bekleniyor. Bu özellikler, web geliştiricilerinin ve tasarımcılarının web üzerinde çalışırken tarayıcının yeteneklerini tam olarak kullanmalarını sağlayacaktır. Gelişmiş tasarım, gelişmiş özellikler ve Windows işletim sistemiyle entegrasyon, bunu hem web geliştiricileri hem de tasarımcılar için çok çekici bir araç haline getirecektir. Web geliştirme ve uygulama geliştirme ile ilgileniyorsanız, bu yararlanabileceğiniz ideal bir seçenek olabilir.

Microsoft Edge nedir?

Microsoft Edge, Windows 10’da bulunan varsayılan tarayıcıdır. Daha yeni yapılar, mavi bir ‘e’ logosu ile gösterilen eski sürümü tamamen değiştirdiği için artık yalnızca ‘dalga’ simgesiyle tanımlanan en yeni sürümü içermektedir.

Edge, Google Chrome ile aynı olan Chromium üzerine inşa edilmiştir. Chromium açık kaynaklıdır ve Opera ve Brave dahil olmak üzere Edge ve Chrome’un yanı sıra bir dizi başka tarayıcıda da temel teknolojidir. Ancak bu, Microsoft Edge’in bir grup Google eklentisiyle önceden yüklenmiş olduğu anlamına gelmez.

Açık kaynaklı Chromium tarayıcısı önceden yüklenmiş hiçbir Google hizmeti içermez ve Microsoft ve Google gibi şirketler buna katkıda bulunur. Ancak Microsoft Edge, tahmin edebileceğiniz gibi, yoğun bir Microsoft entegrasyonuna sahip. Altında ve hatta kullanıcıya dönük benzerlikler var, ancak Chrome’un bir yeniden teması değil.

Google hesabı senkronizasyonu yerine Microsoft hesabı senkronizasyonu var. Varsayılan olarak Google araması yerine, Bing’e sahipsiniz (bunu değiştirebilirsiniz). Ve aynı temel teknoloji üzerine inşa edilmiş olmasına rağmen, Microsoft Edge genellikle sistem kaynaklarından Google Chrome’a göre daha az vergi ödüyor ve çok benzer bir deneyim sunuyor.

Microsoft Edge’deki Google Chrome uzantıları

Microsoft, Microsoft Edge için kendi uzantı koleksiyonuna sahiptir, ancak tarayıcı Chromium üzerine kurulu olduğu için Google Chrome uzantıları da çalışır. Bu, Microsoft Edge’de tarayıcınızı geliştirmek için mümkün olan en büyük uzantı havuzuna erişiminiz olduğu anlamına gelir.

Chrome Web Mağazası’nda bulunan uzantıların çoğu, Microsoft’un kendi uzantı kataloğunda da bulunur, ancak aradığınız bir şey eksikse Google’a gitme esnekliği vardır.

Chrome Web Mağazası’ndaki uzantılar, Microsoft Edge’de Google Chrome’dakiyle aynı şekilde yüklenir. İlk denediğinizde yalnızca bir ek adım vardır. Chrome Web Mağazası’na gittiğinizde, Microsoft Edge’de size diğer mağazalardan uzantı ekleyebileceğinizi söyleyen bir mesaj görünecektir. ‘Diğer mağazalardan uzantılara izin ver’ düğmesine basmanız yeterlidir.

Uzantı listelerinde hala bir ‘Chrome’a Ekle’ düğmesi göreceksiniz, ancak buna tıklamak Microsoft Edge’e yüklenecektir.

Microsoft Edge Beta, Dev ve Canary kanalları

Bu yeni yapılardan herhangi birini denemek için Microsoft Edge Insiders portalını ziyaret etmeniz yeterlidir .

Edge’de yaşamayı seviyorsanız (orada ne yaptığımıza bakın), Microsoft Edge için kullanıcıların tarayıcının önizleme sürümlerini test etmesine olanak tanıyan üç ‘Insider’ kanalı vardır. Tüm bu kanallar Google Chrome kanallarını taklit ediyor, ki bu pek de şaşırtıcı değil çünkü her iki tarayıcı da Chromium’a yükseltmelere ve kendi bireysel değişikliklerine dayanıyor.

Microsoft Edge’in Beta, Geliştirici ve Canary kanalları vardır ve hepsi boş zamanlarında test etmek için halka açıktır. Beta Kanalı en kararlı olanıdır ve altı haftada bir büyük bir güncelleme alır. Aynı zamanda kararlı sürüm dağıtılmadan önce yeni bir yapı alan son kanaldır.

Dev Channel haftalık güncellemeleri görür ve Microsoft Edge ekibi tarafından test edilen ve doğrulanan özellikleri test eden ilk yerdir. Kararlı değil, bu yüzden hatalar olacak, ancak yeni çıkacak olan bazı yeni özellikleri görmenin ‘en güvenli’ yolu bu.

Kanarya Kanalı her gece otomatik olarak güncellenir. Kararsızdır ve günlük web tarayıcınız olarak kullanılması önerilmez, ancak üzerinde çalışılırken yeni yükseltmelere erişim sağlar.

Mac, Linux ve Windows 7’de Microsoft Edge

Microsoft Edge, Chromium’u kullanmaya başladıkça, Windows 10 ayrıcalığından da kurtuldu. Mac, Linux veya Windows 7 bilgisayar kullanıyorsanız artık Microsoft Edge de kullanabilirsiniz.

Bu platformların her biri için en iyi tarayıcı olması gerekmez , ancak tarayıcının gelişimi ve kullanıcıları için artık Windows 10’da biriktirilmemesi için olumludur.

İnsanlar hayatlarının farklı bölümlerinde farklı cihazlar kullanıyorlar, neden tarayıcıları onlarla gitmesin?

İOS ve Android’de Microsoft Edge

Microsoft Edge de sadece masaüstü ve dizüstü bilgisayar kullanımı için değildir. Bilgisayarınızda Microsoft Edge kullanıyorsanız artık mobil cihazınızda da kullanabilirsiniz.

İster iOS ister Android kullanıyor olun, Microsoft Edge’i telefonunuzda veya tabletinizde kullanmak üzere indirebilirsiniz. Masaüstü tarayıcısının tam olarak küçültülmüş bir sürümü değildir, ancak bir Microsoft hesabıyla, göz atma işlemlerinizin çoğunu bilgisayarınız ve cep cihazınız arasında senkronize edebilirsiniz.

Uzantılar gibi özellikler mevcut değildir, ancak gezintinizi mobil cihazınıza ve mobil cihazınızdan senkronize edebilmek son derece kullanışlıdır.

Microsoft Edge ne işe yarıyor?

Microsoft Edge (kod adı “Spartan”); Windows 10, Windows 10 Mobile ve Xbox One’da kullanılmak üzere Microsoft tarafından geliştirilen web tarayıcısı. Tüm cihaz türlerinde Internet Explorer’ın yerini alarak varsayılan web tarayıcısı olmak üzere tasarlandı. … Eklentiler Microsoft Store aracılığıyla yüklenebilir.

Yeni Microsoft Edge Nedir?

Yeni Microsoft Edge, Chromium tabanlıdır ve 15 Ocak 2020 tarihinde yayımlanmıştır. Windows’un desteklenen tüm sürümleri ve macOS ile uyumludur. Hız, performans, web siteleri ve uzantılar için en iyi sınıf uyumluluğu ve yerleşik gizlilik ve güvenlik özellikleri ile ihtiyacınız olan tek tarayıcıdır.

Microsoft Edge ücretli mi?

Microsoft Edge uygulaması Google Play Store ücretsiz olarak bulunmakta. Herhangi bir ücret ödemeden uygulamayı kullanabilirsiniz.

Microsoft Edge nasıl kapatılır?

Microsoft Edge’de, adres çubuğunun yanındaki uzantı simgesine sağ tıklayın, ardından Microsoft Edge’den Kaldır’ı ve Kaldır’ı>seçin. Ayarlar’ı ve > Uzantılar’ı seçin ve sonra da kaldırmak istediğiniz uzantının altından Kaldır’ı seçin. Onaylamak için yeniden kaldır’ı seçin.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram