24 MART 2022 PERŞEMBE
Linux İndir

Linux’ta $PATH Değişkeni Nasıl Ayarlanır

Linux’ta $PATH Değişkeni Nasıl Ayarlanır

$PATH $OBJECT_ROOT anlamına gelir. Path, Unix ve Linux benzeri işletim sistemlerinde yürütülebilir dosyaların depolandığı dizinler kümesini tanımlayan bir ortam değişkenidir. Daha karmaşık bir anlamda, çalışan her örnek veya uygulamanın kendi path ayarı vardır. $PATH, belirli bir işleve karşılık gelen dosyayı bulmanızı sağladığından, Windows programlarında hata ayıklamak için yararlı bir yol olarak da hizmet eder. Ancak, değişkenin değeri, kullandığınız kabuğun türüne ve çalıştırılmakte olan geçerli dizine ve programa bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Örneğin, PHP programlarında hata ayıklamak istiyorsanız, PHP komut dosyaları her zaman kendi dizin yapıları tarafından çevrelendiklerinden $MAPWD kullanamayabilirsiniz.

Linux $PATH birincil kullanımı, dizindeki yüklü programların listesini sağlamaktır. Bu, sisteminizin birden çok kullanıcı düzeyine sahipse özellikle yararlıdır, çünkü her kullanıcının çakışma olmadan bir programın farklı bir sürümüne sahip olmasına izin verir. Örneğin, hem Apache hem de Drupal‘ın konumlarında, her dizinin kendi yapılandırma ve günlük komutlarını içeren farklı bir depo gözü dizini kümesi olacaktır. Programınızın belirli bir yola sahip olması gerekip gerekmediğini sınamak için iyi bir yol, komutun çalıştırılması için yolu belirlemek için -p bağımsız değişkeniyle çalıştırmaktır. Örneğin, bir PHP komut dosyası geliştiriyorsanız, yazacağınız komut PHP_echo çıktı olacaktır.

Komut satırına aşağıdakileri yazarak yeni bir Yol değişkeni oluşturabilirsiniz: echo $path | komut satırı | variable} Yeni bir yol oluşturmak istiyorsanız, tanımını istediğiniz zaman değiştirebilmeniz gerekir. Tanımı değiştirmek için terminal penceresinde aşağıdaki komutu kullanın: $PATH Yapılandırma Düzenleyicisi penceresi açılır, Yol seçeneğini bulun, boş kutuyu tıklatın ve yeni bir giriş oluşturun. Değişkenin değerini herhangi bir zamanda değiştirmek için, metin kutusuna yazmalı ve enter tuşuna basın. Son olarak, terminal isteminde bir tuşa basarak dosyayı kaydetmelisiniz. Ancak, komut satırı yorumlayıcısının Path değişkenini desteklemediği zamanlar vardır, bu nedenle komut satırını başka bir şekilde yazmanız gerekir.

Linux’ta $PATH Nedir?

Yukarıda bahsedildiği gibi, $PATH Linux‘ta bir ortam değişkenidir ve Linux kabuğunun bir programdan bir komut veya bir exec çağrısı aldığında başvurduğu iki nokta üst üste ayrılmış bir dizinler listesinden oluşur .

Tipik olarak, $PATH değişkeni /bin , /usr/bin ve /usr/local/bin dizinlerini içerir ve süper kullanıcı /sbin ve /usr/sbin olmak üzere iki giriş daha alır . Ancak, mevcut çalışma dizininden bağımsız olarak terminalden komut dosyalarını ve programları kolayca başlatmak için $PATH değişkeninize yeni girişler ekleyebilirsiniz.

Neden $PATH Ayarlamak İstiyorsunuz?

Genel olarak, Linux sisteminizde çalıştıracağınız çoğu program kusursuz çalışacak ve kabuğunuz yürütülürken herhangi bir hata göstermeyecektir. Örneğin , ls komutunu çalıştırdığınızda , kabuk, komutun tam yolunu belirtmenize gerek kalmadan bunu hatasız çalıştırır.

Ancak, özel bir komut dosyası çalıştırmanız gerektiğinde, daha önce ls komutuyla yaptığınız gibi exec komutunu bildiremezsiniz . Bunun yerine, yapmanız gereken, komut dosyasının dizinine (terminal aracılığıyla) gidip komutu oradan çalıştırmak veya komutu sistemdeki herhangi bir yerden çalıştırabilmeyi istiyorsanız, komut dosyasının mutlak yolunu belirtmektir. kabuğun onu bulmasına yardımcı olacak komut.

Bu yöntemlerin ikisi de iyi çalışsa da, çok verimli değiller ve tüm süreci hızlı bir şekilde sıkıcı bir rutin haline getirebilirler. Standart olmayan dizinlerden programları çalıştırmanın alternatif (etkili ve etkili okuma) bir yolu, kaynak dizinlerini kabuğunuzun $PATH dizinine eklemektir, böylece komut dosyasını nerede bulacağını bilir ve bu nedenle onları hızlı bir şekilde çalıştırabilir.

Linux’ta $PATH Değişkeni Nasıl Ayarlanır

Ne elde etmek istediğinize bağlı olarak. Bir komut dosyasını yalnızca bir kez çalıştırmak için geçici bir kurulum mu yoksa komut dosyasını düzenli olarak kullanmayı mı planladığınıza bağlı olarak. $PATH‘inize bir dizin eklemenin farklı yolları vardır.

$PATH Değişkenini Geçici Olarak Ayarlama

Yalnızca geçerli (etkin) oturumunuzda bir komut dosyası veya program çalıştırmak istiyorsanız, geçici bir $PATH değişkeni ayarlamayı seçebilirsiniz. Bunu yaptığınızda, tam yolunu komuta dahil etmek zorunda kalmadan, ancak yalnızca geçerli oturumda bu programı sisteminizin herhangi bir yerinden bir komutla çalıştırabileceksiniz.

Bir $PATH değişkenini geçici olarak ayarlamak için, terminali açın ve değişkene dizin eklemek için aşağıdaki sözdizimini kullanın:

export PATH=$PATH:/path/to/directory

Örneğin:

export PATH=$PATH:/home/smithy/scripts/

Bu yapılandırmayla programı yalnızca etkin oturumunuzda çalıştırabileceğinizi unutmayın. $PATH değişkeninizi geçici olarak ayarladığınızda, bilgisayarınızı yeniden başlattıktan sonra sistem onu varsayılan ayara sıfırlayacaktır.

Kalıcı $PATH Değişkeni Ayarlama

Sisteminizde sık kullanacağınız bir program varsa, bunun için $PATH değişkenini kalıcı olarak ayarlamanız gerekir. Bu, yeniden başlatmadan sonra bile kabuğunuzun dizini hatırlamasını sağlayacaktır.

Geçici çözümden farklı olarak, $PATH‘i kalıcı olarak ayarlamak birkaç ekstra adım içerir: kullandığınız kabuğu tanımlayın, ilgili yapılandırma dosyasını düzenleyin ve orada $PATH değişkenini ayarlayın.

Sisteminizdeki kabuğu tanımlamak için terminalde aşağıdaki komutu çalıştırın:

echo $0

Çıktı olarak aktif kabuğunuzun adını görmelisiniz. Çoğu durumda, ZshKsh veya başka bir Linux kabuğu olarak değiştirmediyseniz , bu Bash kabuğu olacaktır .

Şimdi, kullandığınız kabuğa bağlı olarak, yapılandırma dosyasını düzenlemeniz gerekecek. İşte kabuğunuza göre düzenlemeniz gereken dosya:

Kabuk Adı Yapılandırma Dosyası
bash ~/.bashrc
ksh ~/.kshrc
zsh ~/.zshrc
csh ~/.cshrc

 

Başka bir kabuk olması durumunda, yapılandırma dosyası adını öğrenmek için belgelerine bakın.

Düzenlemeniz gereken dosyayı belirledikten sonra, $PATH değişkenini ayarlamak için aşağıdaki adımları izleyin. Bu kılavuzda, Bash kabuğunda $PATH değişkeninin nasıl kurulacağını göstereceğiz.

Terminali açın ve .bashrc dosyasını açmak için aşağıdaki komutu girin . İstediğiniz herhangi bir Linux metin düzenleyicisini kullanabilirsiniz .

nano ~/.bashrc

$PATH değişkenini ayarlamak için aşağıdaki sözdizimini kullanın.

export PATH=$PATH:/path/to/directory/

Dosyayı kaydedin ve source kullanarak mevcut kabuk ortamını güncelleyin .

source ~/.bashrc

Dizinin eklenip eklenmediğini kontrol etmek için aşağıdaki komutu yazın.

echo $PATH

Dizin yolunu doğru girdiyseniz, sisteminizin $PATH‘ine yansıyacaktır ve klasör içindeki tüm komut dosyalarını sisteminizdeki herhangi bir dizinden çalıştırabilmeniz gerekir.

Ayrıca Linux, sisteminizdeki her kullanıcının belirtilen dizinde bulunan özel komut dosyalarına erişebilmesi ve bunları çalıştırabilmesi için sistem genelinde bir yapılandırmada $PATH değişkenini kalıcı olarak ayarlamanıza da olanak tanır.

$PATH‘i global olarak ayarlamak için, dizini, geçici ve kalıcı kurulum eklerken kullandığınız komutun aynısını kullanarak, ancak /etc/environment veya /etc/profile dosyasında eklemeniz gerekir .

Bu dosyalardan birini açın ve dizinin yolunu ekleyin:

nano /etc/environment
nano /etc/profile

Linux’ta $PATH Ayarını Başarıyla Ayarlama

Yukarıdaki adımlarla, sisteminizin $PATH değerini, aksi takdirde belirtilmemiş dizinlerdeki komut dosyalarını arayacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

Çoğu durumda, sisteminizde $PATH değişkenini kalıcı olarak kullanıcı başına yapılandırmada ayarlamanızı öneririz, çünkü bu iki yöntemden en verimli yoldur.

Ayrıca, sisteminizde global olarak erişmek istediğiniz belirli bir program olmadığı sürece, sistem genelinde bir yapılandırmada $PATH değişkenini ayarlamanız gerekmeyeceğini unutmayın. Bulmak ve bulmak $ PATH değişkeni eklemek kaynak dizini bulma mi sorun karşı karşıya iseniz Linux komutları bir cankurtaran bulunmaktadır.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram