24 MART 2022 PERŞEMBE
Linux İndir

Linux'ta "Nessus İndirme Başarısız Oldu" Hatası Nasıl Onarılır

Linux'ta "Nessus İndirme Başarısız Oldu" Hatası Nasıl Onarılır

Nessus indirme başarısız oldu hatası nasıl onarılır. Nessus'u bilgisayarınıza veya sanal makinenize indirirken sorun mu yaşıyorsunuz? Şu hatayı görüyor musunuz: "Nessus indirilemedi. Eklentiler indirilirken beklenmeyen bir hata oluştu?"

Şanslısın! Bu hatayı kısa sürede kolayca düzeltebilir ve Linux makinenizde Nessus ile güvenlik açıklarını taramaya başlayabilirsiniz. İşte nasıl yapılacağı.

Nessus Nedir?

Nessus , Tenable Inc tarafından geliştirilen açık kaynaklı bir güvenlik açığı tarayıcısıdır. Güvenlik mühendislerine, sızma test uzmanlarına ve diğer siber güvenlik personeli ve meraklılarına proaktif olarak ağ güvenlik açıklarını bulmaları, tanımlamaları ve düzeltmeleri ve taramaları otomatikleştirmeleri için bir abonelik hizmeti sağlar.

Nessus'un ücretli bir aboneliği olan Nessus Professional ve tarayıcı başına yalnızca 16 IP adresiyle sınırlı olan ücretsiz bir Nessus Essentials sürümü vardır. Nessus, güvenlik açığı değerlendirmesi, güvenlik açığı taraması, ağ taraması, web taraması, varlık keşfi vb. gibi çeşitli hizmetler sunar.


"Nessus İndirme Başarısız Oldu" Hatasının Sebebi Ne Olabilir?

İndirme başarısız olduğunda Nessus tarafından sağlanan hata mesajında belirtildiği gibi, ağ sorunları, disk alanı eksikliği veya proxy filtreleme, hatanın temel nedenidir.

Ağ Hataları

Nessus hizmetini indirirken, sabit bir internet bağlantınız olduğundan emin olun. Cihazınız sabit bir ağa bağlı değilse veya Nessus'u indirirken internet kesilirse indirme başarısız olur. İnternet hızınızı ve bağlantınızı geliştirmek için bu püf noktalarına göz atın .

Bu sorunu çözmeden önce aşağıdakileri deneyin:

 • İnternet bağlantısını sıfırlamak için uçak modu düğmesini açıp kapatın.
 • Bir Wi-Fi yönlendirici kullanıyorsanız, kapatıp açın. Ardından, yükseltilmiş bir konumda olduğundan emin olun.
 • Bağlantı hızınızı kontrol edin ve dalgalanmadığından emin olun.

Yetersiz disk alanı

Bilgisayarınızda Nessus eklentilerini ve bileşenlerini indirmek için yeterli disk alanı var mı? Yenilerine yer açmak için bazı dosyaları sildiğinizden veya taşıdığınızdan emin olun.

Şansınız, Linux'u VMware, VirtualBox, HyperV vb. gibi bir sanal makinede çalıştırıyor olmanızdır. Linux sanal makinenizin ayarlarını düzenleyin ve ayrılan depolamayı artırın. Veya bu GUI araçlarıyla Linux bilgisayarınızdaki disk alanını temizleyebilirsiniz.

Proxy Filtreleme

Proxy sunucunuz, Nessus hizmetinin eklentilerinizi güncellemesini veya indirmesini engelliyor olabilir. "plugins.nessus.org"un yavaş proxy sunucuları veya proxy tabanlı antivirüs tarafından filtrelenmediğinden emin olun. Bu hizmete izin vermek veya kapatmak için proxy sunucunuzu yapılandırın.


"Nessus İndirme Başarısız Oldu" Hatası Nasıl Düzeltilir

Bu, Nessus'u bilgisayarınıza indirmeye çalıştığınızda ortaya çıkan yaygın bir hatadır. Genellikle şunu okur: Nessus İndirme Başarısız. Eklentiler indirilirken beklenmeyen bir hata oluştu.

Bunun nedeni bir ağ hatası, disk alanı eksikliği veya tamamen başka bir şey olabilir. Lütfen aşağıdaki düzeltici eylemlerden birini gerçekleştirin:

 1. "nessuscli güncelleme" komutunu çalıştırın
 2. Tenable ile iletişim kurun

Eklentiler tamamen yüklenemediğinden veya hiç yüklenmediğinden Nessus indirmesi başarısız oluyor. Bu olduğunda, Nessus, güvenlik açıklarını taramak için kullandığınızda minimum veya bazen boş taramalar döndürür.

Hatayı nasıl düzelteceğiniz aşağıda açıklanmıştır:

 1. Linux terminalinizi açın ve Nessus hizmetini durdurun.
  /etc/init.d/nessusd stop
 2. nessuscli updatekomutunu kullanarak tüm eklentileri güncelleyin.
  /opt/nessus/sbin/nessuscli update --all
 3. Eklentilerin indirilmesi bittiğinde Nessus hizmetini yeniden başlatın.
  /etc/init.d/nessusd başlangıç

Hizmeti başlatma ve durdurma komutları, kullandığınız dağıtıma bağlı olarak farklı olabilir.

Artık Nessus hizmetini hiçbir engel olmadan kullanabileceksiniz.


Linux'ta Nessus ile Güvenlik Açığı Taraması

Artık hatayı düzelttiğinize göre, güvenlik açıklarını Nessus ile taramaya devam edebilirsiniz. Ciddi siber tehditlere yol açabilecek güvenlik açıkları olmadığından emin olmak için Nessus tarafından sağlanan sayısız şablon ve araçtan yararlanmaktan çekinmeyin.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Önceki Yazı

Subdomain Nedir?

Mar 19, 2022

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram