24 MART 2022 PERŞEMBE
Linux İndir

Linux Sistem Yöneticileri İçin Sahip Olması Gereken 10 Araç

Linux Sistem Yöneticileri İçin Sahip Olması Gereken 10 Araç

Bir Linux sistem yöneticisiyseniz, işinizi kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz çeşitli araçlara aşina olmanız gerekir. İhtiyacınız olan en önemli programlardan biri Konsol Pencere Aracı’dır. Bu, konsol pencerenizi yönetmenize ve kontrol etmenizi sağlayan basit bir uygulamadır. Konsol Pencere Aracı’nın Linux sisteminizde ihtiyacınız olan en önemli programlardan biri olduğunu söyleyecek bazı Linux sistem yöneticileri vardır. Ancak, bazı yöneticiler, bu program Linux sisteminizde yüklü değilse konsolunuza asla erişemeyeceğinizi söyleyecektir.

Sisteminizin yavaşladığını veya Linux işletim sisteminde bazı sorunlar yaşadığınızı bulursanız, sisteminize bir Program Yönetim Protokolü veya PMP programı yüklemek isteyebilirsiniz. Bu, Linux sistem yöneticilerinin sisteminize istenmeyen yazılımların yüklenmesini izlemesine ve durdurmasına yardımcı olmak için kullanılan bir yazılım programı türüdür. Bu tür bir yazılımı yüklemek istemenizin nedeni, sisteminize yerleştirilen herhangi bir yazılımı el ile durduramayacaksınız. Program Yönetim Protokolü, sistem yöneticileri tarafından sistemlerine istenmeyen yazılımların yüklenmesini durdurmalarına yardımcı olmak için kullanılabilecek bir uygulamadır.

Linux sisteminizde olduğundan emin olmak isteyeceğiniz üçüncü program bir Güvenlik Denetleyicisidir. Bu, sistem yöneticileri tarafından istenmeyen yazılımların sistemlerine eklenmesini durdurmalarına yardımcı olmak için de kullanılabilen bir uygulamadır. Güvenlik Denetleyicisi, Linux işletim sisteminizin eksik olabileceği güvenlik alanlarından herhangi birini kontrol etmek için kullanılan basit bir araçtır. Sisteminizin dahil edilmesi gerektiğini düşündüğünüz bir güvenlik alanına sahip olmadığını fark ederseniz, sisteminizin güvenliğini sağlamak için gerekli yazılımı yüklediğinizden emin olmalısınız. Güvenlik Denetleyicisi kurulumu ve kullanımı çok kolay bir araç olabilir.

1. Zenmap

Zenmap, çoklu işletim sistemi (Windows, Linux, BSD, macOS) uyumluluğuna sahip resmi Nmap güvenlik tarayıcısının GUI sürümüdür. Zenmap, uzman kullanıcılar için bir dizi gelişmiş özellik sunarken, yeni bir kullanıcının Nmap‘i kolayca anlamasını sağlayan ücretsiz bir araçtır. Açık kaynaklı, sorunsuz mimarisi, aracı Linux sistem yöneticilerinin çoğunluğu arasında favori haline getiriyor.

Zenmap, sistem ağıyla ilgili sorunları tanımlamanız gerektiğinde kullanışlıdır. Düzenli olarak ihtiyaç duyacağınız bir şey olmasa da, Zenmap ağ taraması ve sorun giderme yapmanız gerektiğinde gününüzü kurtarabilir.

Sadece bu değil, aynı zamanda bu aracı penetrasyon testi ve port taraması için de kullanabilirsiniz, bu da ek bir avantajdır. Gelecekteki tarama ihtiyaçları için profilleri Zenmap’te saklamak mümkündür.

2. Webmin

Linux ve diğer Unix tipi sunucular için kullanımı kolay web tabanlı arayüze sahip çok yönlü bir sistem yönetim aracıdır. Bir sistem yöneticisi, bir sistemin çeşitli iç kısımlarını yapılandırabilir ve değiştirebilir. Bunlara disk kotaları, kullanıcılar, yapılandırma dosyaları veya hizmetleri, kontrol Apache web sunucusu, BIND DNS sunucusu ve PHP MySQL gibi farklı veritabanları dahildir.

Bazı gerekli özelliklerden yoksun olması durumunda bu aracın işlevselliğini artırmak için ekleyebileceğiniz çok çeşitli üçüncü taraf uzantıları vardır.

3. Cockpit

Kokpit, kullanıcı dostu özellikleri göz önüne alındığında, düzenli sunucu yönetimi görevleri için her sistem yöneticisinin favori aracı olma eğilimindedir. Hala Linux konseptleri ile ayaklarını ıslatan yeni başlayanlar, Cockpit‘in her biri kullanımı kolay bir web GUI aracılığıyla sunulan basit, hafif, ancak zorlayıcı işlevselliklerinden hoşlanma eğiliminde olacaktır.

Kokpit, hizmetleri başlatma veya durdurma, günlük denetimi ve depolama, çoklu sunucu kurulumu ve yapılandırma yönetimi gibi temel görevlerde yardımcı olur. Bu araç Red Hat OS için en uygun olmasına rağmen, yine de kullanıcılar bunu Arch Linux, Fedora, CentOS, Ubuntu ve daha fazlası gibi diğer Linux sunucu dağıtımlarında çalıştırabilir.

4. Graphical Ping (gping)

Grafiksel Ping veya gping, önceden tanımlanmış bir süre boyunca birden fazla ana bilgisayara aynı anda ping göndererek ayrıntılı bir görsel grafik oluşturabilen mükemmel bir sunucu yönetici aracıdır. Çok sayıda kullanışlı seçenek ile gping, hem yeni başlayanlar hem de ileri düzey ağ yöneticileri için önemli bir uygulama parçası olduğunu kanıtlıyor.

5. Shorewall

Linux sunucularında güvenlik duvarı kurulumu ve yapılandırması, özellikle iptables yardımcı programı ile daha az deneyime sahip acemiler için göz korkutucu olabilir . Neyse ki Shorewall, kullanıcı odaklı çözümleriyle imdada yetişiyor.

Üst düzey bir Netfilter yapılandırması elde etmek için kullanıcılar bu araçla bir soyutlama katmanı ekleyebilir. TCIPiptables ve iptables-restore komutlarını kullanan Shorewall, yapılandırma dosyalarını okuyabilir ve ardından Netfilter‘ı Linux çekirdeği içinde yapılandırabilir.

Ek olarak, arayüzleri birden çok bölgeye ayırabilir ve her bölgeye farklı bir erişim seviyesi atayabilir. Araç, yöneticilerin arabirime bağlı birkaç sistemde çalışmasına olanak tanıdığından, farklı bölgeler için ayrı ilkeleri hızla dağıtabilirler.

6. Nagios

2002’de tanıtılan Nagios (eskiden NetSaint), uzun bir yol kat etmiş güçlü bir açık kaynaklı araçtır. Yıllar geçtikçe, sunucu izlemede ağ zımbalarından biri olarak mükemmel bir ün kazandı.

Nagios, farklı protokollere sahip ağ cihazları ve sunuculardan oluşan belirli bir ortamı izlediğinde iyi çalışır. Ayrıca Icinga, OP5 ve Naemon gibi diğer izleme araçlarıyla temel destek sunar. Uygulama, yeni başlayanlar için Nagios‘un temellerine başlamak için ayrıntılı belgelerle birlikte gelir.

7. phpMyAdmin

Veritabanı bakımı söz konusu olduğunda, hiç kimse phpMyAdmin gibi eski ama güvenilir bir aracın kullanışlılığını inkar edemez. Bu aracın popülaritesinin ardındaki sebep, taşınabilir mimarisi ve kullanımı kolay özellikleridir.

phpMyAdmin‘in çalışması için yalnızca bir web tarayıcısına ihtiyaç duyduğundan, akıllı telefonlar gibi tarayıcısı olan herhangi bir sistem bu aracı kullanmak için yeterlidir. Daha sonra, SQL sorguları yazamayanlar bile, veritabanı yönetimi ile ilgili tüm gerekli işlevleri yerine getirmek için phpMyAdmin’i kullanabilir.

8. Puppet

Bir Linux sistem yöneticisi, kapsamlı bir kurumsal ağ üzerinde giderek artan sayıda sunucunun yapılandırılması, düzenlenmesi ve yönetiminden sorumlu olduğunda, iş için en iyi araçlara sahip olmak çok önemlidir. Puppet, kullanıcı dostu arayüzü aracılığıyla birçok modül ve eylem sunan çok yönlü ancak eksiksiz bir araçtır.

Kuklayı kurmak oldukça basittir; size Linux sunucusunun genel bir resmini sunar. Aynı içinde farklı işletim sistemleri kullanan tüm cihazları içerir ve bu, sistem yöneticilerinin tüm ekosistem hakkında daha derin bir fikir edinmelerini sağlar.

9. MySQL Workbench

MySQL veritabanı yönetimi günün ihtiyacıysa, ancak bir şekilde web tabanlı bir GUI ile çalışmaktan hoşlanmıyorsanız, o zaman Workbench sizin seçim aracınız olmalıdır. Yeni başlayanlara uygun bir arayüze ve basit bir kurulum sürecine sahip olmanın yanı sıra, tüm MySQL görevlerini verimli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

MySQL Workbench, birden çok MySQL bağlantısı, sınırsız geri alma/yineleme ve şema ve verilerin görsel modellemesi gibi işlevlerle donatılmış olarak gelir. Ayrıca farklı eklentiler aracılığıyla komut dosyalarını otomatikleştirebilir ve işlevleri genişletebilirsiniz.

Ancak, bu aracın bir dezavantajı, phpMyAdmin‘in ön koşulu olmayan SQL‘de tam anlamıyla uzman olmadan onu tam olarak kullanamamanızdır.

10. Nmap

Bir ağ yöneticisinin bağlantı noktası tarama ve ağ eşleme gibi temel görevleri gerçekleştirebileceği uygulamaları izlemek için birçok seçenek vardır. Nmap, çok yönlü özellikleri aracı gerçek dünya durumları için son derece pratik hale getirdiğinden, rakipleri arasında bir standart olarak ortaya çıkmıştır.

Çoğu ağ yöneticisiağ keşfi ve güvenlik açığını tespit etmek için varsayılan araç olarak Nmap‘i seçer. Nmap, mevcut ana bilgisayarları tarama ve son kullanıcılar için kapsamlı bir erişilebilir hizmetler listesi oluşturma konusunda uzmanlaşmıştır.

Açık portları bulmak ve güvenlik risklerini azaltmak için uygun adımları atmak daha kolay hale gelir. Bununla birlikte, Nmap yeni başlayanlar için uygun değildir ve yalnızca yetenekli kullanıcılar çıktısını buna göre anlayabilir.

Sysadmins Favori Seçim Aracı

Linux‘un hem meraklılar hem de normal kullanıcılar arasında giderek daha popüler hale geldiği gerçeği inkar edilemez. Ana övgü, açık kaynaklı tasarımına ve son kullanıcılar için yepyeni bir araç getirmek için gece yarısı yağını yakan yetenekli kodlayıcılar/geliştiricilerden oluşan güçlü bir topluluğa gidiyor.

Aynı veya daha iyi işlevlere sahip çok sayıda başka cihaz olduğundan bu liste hiçbir şekilde kesin değildir. Yine de bu araçlar, günlük iş rutininizi sürdürmek için çığır açan bazı işlevler sağlayarak hayatınızı kolaylaştırır.

Bıkkın Panda

Bıkkın Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Sonraki Yazı

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram