24 MART 2022 PERŞEMBE
Linux İndir

Dokunmatik Ekrandaki Linux Düşündüğünüzden Daha İyi

Dokunmatik Ekrandaki Linux Düşündüğünüzden Daha İyi

Linux’u dokunmatik ekranda kullanmayı düşünüyorsanız, daha yakından bakmalısınız. Bu işletim sisteminin birçok avantajı vardır ve bazıları sizi şok edebilir. Linux’u yalnızca bir dizüstü bilgisayarda veya başka bir sabit bilgisayarda kullanabileceğinizi düşünüyorsanız, muhtemelen avantajları anlamayacaksınız. Linux’u iş masaüstünüzde veya bir tablet bilgisayarda kullanacağınızı düşünüyorsanız, avantajları daha iyi anlayacaksınız.

Linux’u dokunmatik ekranlı 2’si 1 arada bir dizüstü bilgisayara kurmak istiyor ancak bunun işe yarayacağından emin değil misiniz? İşte Linux’un dokunmatik ekranda nasıl performans gösterdiğinin ayrıntılı bir incelemesi.

Linux’un en büyük avantajlarından biri, eski bilgisayarları canlandırabilme yeteneğidir. Bunun bir dezavantajı, dalmadan önce ne alacağınızı bilmemenizdir. Çevrimiçi olarak biraz okuma yapabilirsiniz, ancak bir mağazaya gidip bir bilgisayarın nasıl çalışacağını kendiniz göremezsiniz.

Bu, büyük Linux PC sağlayıcılarından hiçbirinin henüz sunmadığı 2’si 1 arada PC’lerle ilgili özel bir sorundur. Ancak görünen o ki, bu dokunmatik ekranlı cihazlarda Linux zaten harika bir deneyim sağlıyor. Dalışa başlamadan önce bilmeniz gereken bazı şeyler var.

Donanım Konuları

2016’dan itibaren bir Acer Aspire R14 2-1 PC’ye GNOME masaüstü ortamını çalıştıran Fedora Silverblue’yu kurdum. Intel CPU’lu ve entegre grafikli benzer cihazlarda muhtemelen benzer bir deneyim bekleyebilirsiniz.

En iyi şans, Linux çekirdeğine inecek daha tuhaf bitleri desteklemek için yeterince uzun olan, birkaç yıl civarında olan bilgisayarlarda olacak. Linux genellikle yepyeni 2’si 1 arada PC’lerde de çalışır, ancak sabrınız, uzmanlığınız veya uğraşacak zamanınız olmayabilecek sorunlarla karşılaşma olasılığınız daha yüksektir.

Sahip olduğunuz veya satın almakla ilgilendiğiniz bilgisayarı, sunduğu Linux desteğinin düzeyini görmek için çevrimiçi olarak aradığınızdan emin olun.

Dizüstü Bilgisayarı Tablete Dönüştürmek

Linux’u 2-1 PC’ye kurmak, Linux’u herhangi bir dizüstü bilgisayara kurmakla aynı şekilde çalışır . Bulmanız gereken ayrı sürümler veya yapmanız gereken özel adımlar yoktur.

Çalışmaya başladığınızda, sihir kendi kendine gerçekleşir.

Sanal Klavye

Dizüstü bilgisayarı 180 dereceden fazla katladığınızda, sistem dokunmatik yüzeyi ve klavyeyi otomatik olarak devre dışı bırakır. Yazmak için, metin girebileceğiniz bir alana dokunduğunuzda sanal bir klavye görünecektir. Alternatif olarak, parmağınızı ekranın altından yukarı kaydırarak klavyeyi istediğiniz zaman manuel olarak açabilirsiniz.

Klavye işlevseldir, ancak yıllar içinde Android ve iOS’ta ortaya çıkan lükslerin hiçbirini beklemeyin. Kelimeleri hecelemek için kaydırma yoktur ve siz yazarken herhangi bir tahmin görünmez.

Dönen Ekran

Ekranınızı katladığınızda, cihazınızın yönüne göre otomatik olarak dönmeye başlayacaktır. PC’nizi çadır gibi bir yüzeyde duracak şekilde ters çevirirseniz, ekran aynı şekilde dönecektir.

Ekranı dört yönden herhangi birine çevirebilirsiniz, böylece birçok mobil cihazda olduğu gibi üç ile sınırlı değilsiniz. PC’nizi bir tablete katlanmış halde tutarken uzanıyorsanız, ekranı dikey yönde kilitleyebilirsiniz. Bu, yan yatarken okumak için yararlıdır.

Arayüz Ne Kadar İyi Uyum Sağlıyor?

GNOME, özellikle 40 sürümünün piyasaya sürülmesinden sonra , bir tablet form faktörü üzerinde kendini evinde hissediyor. Bunun dikkate alınması gereken iki yönü vardır: masaüstü arayüzü ve uygulamaların tasarlanma şekli.

Masaüstü Arayüzü

GNOME, deneyimi Faaliyetlere Genel Bakış etrafında toplar. Açık pencerelerinizi, uygulamalarınızı ve sanal masaüstlerinizi gösteren bir gösterge tablosunu açmak için sol üst köşedeki “Etkinlikler”e tıklayın veya dokunun.

Geleneksel uygulama başlatıcıların aksine, gezinmek için menü yoktur ve her yönü büyük ve parmak dostudur. Dock ve uygulama çekmecesi, iPad, Android tablet veya 2-1 Chromebook kullanan herkes için sezgiseldir.

Fare ile gerçekleştirdiğiniz davranışların çoğu dokunmaya iyi bir şekilde dönüşür. Yeniden boyutlandırma bazen vurulabilir veya kaçırılabilir, ancak yine de pencereleri parmağınızla sürüklersiniz. Pencereleri ekranın en üstüne sürükleyerek büyütmeye ve yukarıdan aşağı kaydırarak büyütmeye devam edebilirsiniz. Aynı şekilde iki pencereyi de ekranın zıt taraflarına sürükleyerek yan yana düzenleyebilirsiniz.

Aktivitelere Genel Bakış’tayken, bir an için bir pencereye bastıktan sonra, onu sanal masaüstleri arasında sürükleyebilirsiniz.

Uygulama Tasarımı

GNOME için tasarlanan uygulamalar, büyük, parmak boyutunda düğmelere sahip bir başlık çubuğu kullanır. Ayrıca geleneksel menü çubukları yerine hamburger menü düğmelerini kullanırlar. Bu tasarım, fare veya dokunmatik ekran ile kullanımı kolay uygulamalara yol açar. En üst düzeye çıkarıldığında, uygulamalar klasik bir iPad’dekilere benzer bir görünüme ve hisse sahiptir.

GTK4 araç setine geçiş yapan uygulamaların sayısı arttıkça , yeniden boyutlandırıldıklarında daha fazla uygulama uyarlanabilir hale geliyor. Bu, birçok modern web sitesi gibi, pencerelerin tam boyutlandırıldığında tek yönlü göründüğü ve küçültüldüğünde telefon dostu bir biçime geçtiği anlamına gelir. Bu, aynı uygulamaları telefonlar için kullanılabilir hale getirir, ancak 2-1 PC’de de harika bir deneyime yol açar.

GNOME uygulamalarından uzaklaştığınızda, geleneksel menü çubuklarıyla karşılaşmanız daha olasıdır. Bunların nasıl çalıştığı uygulamaya göre değişebilir.

LibreOffice’de, şu anda tek bir dokunuş kullanmak yerine bir menü seçeneğini basılı tutarak menüleri açıyorsunuz ve ardından değiştirmek istediğiniz menü öğesine tekrar dokunuyorsunuz. GIMP’de, seçeneği basılı tutmak yerine tek bir dokunuşla menüleri açarsınız.

Geleneksel Linux uygulamaları hala işlevseldir, ancak bir klavye ve fare için açıkça tasarlandıkları için dokunmatik ekranda daha az eğlencelidir.

Beklediğiniz Linux Tablet?

Birçoğumuz uzun zamandır tamamen ücretsiz ve açık kaynaklı Linux destekli bir tablet hayal ettik. Pinetab, bu deneyimin tadına varıyor, ancak donanım, çoğu insanın hoş olduğunu düşünmesi için çok yavaş.

Öte yandan çoğu 2-1 PC, Linux’un dokunmatik dostu sürümlerini çalıştırmak için fazlasıyla yeterli güç sunar. Sizin için yeterince rahat hissettiren birini bulabilirseniz, sonuçta Linux destekli bir tablet için beklemeniz gerekmeyebilir.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram