24 MART 2022 PERŞEMBE
Fitness

Limonlu Su Sizin İçin İyi mi?

Limonlu Su Sizin İçin İyi mi?

Kısa bir süre önce düzenli olarak limonata içmenin sağlığınız için iyi olduğunu öğrendim. Aç karnına limonlu su içmenin faydaları Ne kadar çok araştırdım ki, bu doğal içeceğin sağlığınızı iyileştirmek ve hatta hastalığı önlemek ve tedavi etmek için ne kadar yararlı olabileceğini fark ettim. Birçok limonlu su günde kaç bardak içilmeli insan hala limonata suyu içmenin sağlıklı mı yoksa sadece dişler ve metabolizma için iyi mi olduğunu merak ediyor. İşte bulduğum şey.

Limonlu su zayiflatir mı tüketmenin başlıca sağlık yararları, vücut için bir temizleyici madde görevi göresidir. Yerleşik plakların giderilmesine yardımcı olarak diş minesi hasarlarının önlenmesine yardımcı olur. Yaşlandıkça dişlerimiz daha az güçleniyor, bu da parçalanmalarına neden oluyor. Limonlu su içmenin cilde faydaları Düzenli olarak limon suyu içiyorsanız, diş çürümesini önlemeye ve diş minesini güçlendirmeye yardımcı olabilirsiniz. Limonlu suyun faydaları emaye hasarını önlemek söz konusu olduğunda, ısı aslında daha fazla hasara neden olabileceği için kaynar su önerilmez.

Limonlu su kilo VERDİRİR mı Tadına gelince limon suyu lezzetlidir. Onu tüketmenin en sevdiğim yolu bir sıkma veya camdan bir üst. Limonlu su nasıl hazırlanır düz limon suyu içmeyi seviyorsanız, çay veya kahve içerken normal soda yerine de alabilirsiniz. Limonlu suyun faydaları bu tür meyve suyu içmenin birçok sağlık yararı yoktur, aynı zamanda tadı da harikadır. Şişelenmiş limon suyu kullanacaksanız, gerçek şeyleri aldığınızı emin olun.

Limonlu Su Nedir?

Bir bardak suya tam veya yarım limon sıkın ve işte: Limon suyunuz var. Ayrıca suyunuza limon dilimlerini de bırakabilirsiniz, böylece meyve suyuna ek olarak içeceğinize posa da katmış olursunuz.

Bazı insanlar limon suyunu zencefil, nane, zerdeçal veya salatalık dilimi ekleyerek canlandırmayı tercih eder, ancak olduğu gibi de içebilirsiniz.

Birçok limonlu su fanı, kendi sıcaklıklarının ılık olmasını tercih ederken, diğerleri soğuk içiyor. Her iki yolun da daha sağlıklı olduğuna dair çok az kanıt var, bu yüzden en sevdiğiniz sıcaklığı seçin.

Limon Suyunun Potansiyel Sağlık Faydaları

Limonlar kolesterolsüz ve yağsızdır ve kalorileri düşüktür: meyve başına yaklaşık 17. Ayrıca glütensiz ve sodyumsuzdurlar ve lif ve bitki besinleri içerirler. Normal bir bardak suya limon sıkmak çok basit gibi görünse de, sağlık açısından çeşitli faydalar sağlayabilir.

Hidrasyon Düzeylerini Artırabilir

İlk olarak, limon suyu bariz bir amaca hizmet eder: Susuz kalmanıza yardımcı olur. Suyu biraz sıkıcı buluyorsanız, lezzetli limon eklemek içmeyi daha eğlenceli hale getirebilir ve bu da genel su alımınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Hidratlı kalmak , yorgunlukla mücadele ve sindirimi yolunda tutmak gibi birkaç temel vücut işlevi için inanılmaz derecede önemlidir.

Antioksidan Destek Sağlar

Limonlar, vücudunuzu zararlı serbest radikallerden koruyan bir antioksidan olan müthiş bir C vitamini kaynağıdır. ABD Tarım Bakanlığı’na göre bir limon, hükümetin önerdiği günlük alımın yarısından fazlası olan 34.4 mg C vitamini içerir. Tam olarak ne kadar C vitamini alacağınız, suyunuza ne kadar limon suyu sıktığınıza bağlıdır.

Chemistry Central Journal 2’deki

2015 tarihli bir makaleye göre , limon gibi narenciye sağlık yararları olan bir “hazine hazinesidir” ve özellikleri şunları içerir: “anti-oksidatif, anti-inflamatuar, anti-kanser ve ayrıca kardiyovasküler koruyucu etkiler. , [ve] nöroprotektif etkiler.”

Cilt Sağlığını Artırabilir

Cildiniz de limon suyundan faydalanabilir: Limondaki C vitamini, 2017 yılında Nutrients dergisinde yayınlanan araştırmaya göre kolajen sentezini destekler. Bu, cildinizin daha genç ve canlı görünmesine yardımcı olabileceği anlamına gelir.

Sindirimi İyileştirebilir

Limon suyu, yiyecekleri parçalamaya ve sindirime yardımcı olan sitrik asit içerir. 4 Ek olarak, ister limon suyu ister normal su olsun, daha fazla su tüketmek kabızlıkla mücadele eder ve düzenliliği destekler.

Böbrek Taşlarını Önleyebilir

Ayrıca böbrek taşlarının önlenmesine ve çözülmesine yardımcı olabilir. Aslında, Ulusal Böbrek Vakfı, böbrek taşlarını önlemek için günde 5 ons su ile karıştırılmış limon suyunun tüketilmesini önermektedir .

Kilo Kaybını Teşvik Edebilir

Limon suyu sihirli bir kilo verme çözümü olmasa da, biraz kilo vermenize yardımcı olabilir: Örneğin
, günlük bir soda veya bir bardak şekerli meyve suyunun yerine kullanırsanız, haftada yüzlerce kalori tasarruf edersiniz. Ayrıca, şekerle tatlandırılmış içecekler kilo alımı ve kronik hastalıklarla bağlantılıdır, 6 bu nedenle bunları azaltmak her açıdan bir kazançtır.

Kimler Limonlu Sudan Kaçınmak İsteyebilir?

Limon suyunun sağlığa birçok potansiyel faydası olsa da, her birey için mükemmel bir seçim olmayabilir.

Hassas Dişleri olanlar

Michigan, Kalamazoo’da yaşayan bir beslenme eğitimcisi olan RDN’den Holly Klamer, bol limonlu su içmekten keyif aldığı bir aşamadan geçti. Ancak alışkanlığın bir dezavantajı olduğunu fark etti: “Dişlerimi daha hassas hale getirdi” diyor.

Çok fazla limon suyu içerseniz, meyveden gelen asit dişlerinizde kalarak diş minenize zarar verebilir ve sizi çürüklere daha yatkın hale getirebilir.

Klamer, limon suyunu bir kamışla yudumlamayı veya bir bardak içtikten sonra ağzınızı çalkalamayı önerir . Her iki strateji de dişleriniz üzerindeki herhangi bir etkiyi hafifletmeye yardımcı olabilir.

Bağışıklığı baskılanmış bireyler

Ayrıca birçok restoranın düzenli olarak limonlu su sunduğunu ve bu içeceğin tadını çıkarmak için mikroplu bir durum olabileceğini belirtti. Aslında, önceki araştırma, 21 restorandan 76 limonu test etti ve yaklaşık %70’inin bakteri, virüs ve E. coli dahil diğer mikroplara sahip olduğunu buldu. Bu durumda belki limon suyunu atlayın ve bunun yerine evde kendiniz için hazırlayın.

Hazımsızlık veya Asit Reflüsü Olan Kişiler

Limonlu su hazımsızlık veya asit reflüsü ile mücadele eden bazı insanlar için fazla asidik olabilir. Limon suyu anekdot olarak bazı insanlara sindirim konusunda yardımcı olabilir ve asit geri akışını hafifletebilirken, aynı zamanda mide ve yemek borusundaki asitliği artırarak mevcut hazımsızlığı kötüleştirebilir. Asit reflüden muzdaripseniz, küçük miktarlarda bile narenciye ve meyve sularından kaçınmayı tavsiye edip etmediklerini öğrenmek için sağlık uzmanınızla konuşmak isteyebilirsiniz.

Limonlu Suyu Ne Zaman İçmelisiniz?

Anekdot olarak, bazı insanlar sabahları limonlu su içmenin sindirim sistemini harekete geçirdiğini söylerken, diğerleri yatmadan önce sıcak bir bardak içmenin sakinleştirici bulduğunu söylüyor.

Aşağı geldiğinde, limon suyunun faydalarını günün hangi saatinde tüketmeyi seçerseniz seçin.

Ne Kadar Limonlu Su İçmelisiniz?

Sınır yok. Ne kadar ve ne zaman içeceğiniz tamamen size kalmış.

Ancak her gün ne kadar sıvıya ihtiyacınız olduğunu unutmayın: Türkiye Ulusal Bilim, Mühendislik ve Tıp Akademileri erkekler için günde 3,7 litre ve kadınlar için günde 2,7 litre önermektedir. 8

Limonlu su içmek bu önerileri karşılamanıza yardımcı oluyorsa, bu harika bir haber.

Her gün limonlu su içersek ne olur?

Birde suya limon eklendiğinde içeriğindeki C vitamini ile cildi lekelerden uzak tutarak kırışıkları azaltmaya yardımcı olur. Limonlu su vücutta bulunan ürik asidi eritmeye yardımcı olur. Böylece düzenli tüketildiğinde romatizma gibi hastalıklarının önlenmesine veya vücutta var ise tedavi edilmesine yardımcı olur.

Limon suyu aç karnına mı içilir tok karnına mı?

C vitamini bakımından zengin olan limon aynı zamanda sabahları aç karna içerek sağlıklı bir şekilde zayıflamanıza da yardımcı olur.

Sabah aç karnına limonlu su içersem ne olur?

Sabahları aç karnına içilen limonlu su tokluk hissi verir, bağırsak hareketlerini düzene sokarak zayıflamaya yardımcı olur. – Günlük düzenli olarak tüketildiğinde sindirim sisteminin daha sağlıklı olmasını sağlarken kabızlık gibi hastalıkların yaşanmasına engel olur.

Bıkkın Panda’dan Bir Söz

Suyunuza limon eklemek, sağlığınızı ve hidrasyonunuzu artırmanın mükemmel bir yolu olabilir. Ancak, normal suyun daha iyi olabileceği olası durumları göz önünde bulundurun. Ek olarak, dişlerinizi korumak için limonlu suyunuzu günde birkaç bardakla kapatmak isteyebilirsiniz.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Önceki Yazı

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram