24 MART 2022 PERŞEMBE
Haberler

Kronik Stres Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik Stres Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir?

Kronik Stres Nedir? Kronik stres, sizi ilgilendirmemesi gereken şeyler hakkında sürekli endişelenmenin koşuludur. Anksiyete, sinirlilik, konsantre olma zorluğu, aynı şey hakkında sürekli düşünceler, uykusuzluk, depresyon ve diğer psikolojik bozukluklar gibi semptomlarla karakterizedir. Bu zihinsel durum genellikle sürekli bir döngü olarak vardır, burada sürekli olarak bir tür acil durum başlangıcı hakkında endişelenirsiniz, böylece kronik anksiyete veya kronik strese yol haline gelir.

Sorunu tedavi etmenin ilk adımı, sahip olduğunuz şeyin bir bozukluk olduğunu fark etmektir. Bir sonraki, bozuklukla ilgili sorunları ele almak için bazı yaşam tarzı değişiklikleri yapmaktır. Akut stres bozukluğu genellikle altta kalan bir bozukluğun belirtisidir. Bu keşfedildiğinde, tedaviye başlanabilir. Yaşam tarzı değişiklikleri arasında sağlıklı alışkanlıkları benimsemek ve aşağıdaki gibi semptomları hafifletecek uygulamalar yapmak yer almaktadır: olumlu görsel davranışları benimsemek, yeterli uyku almak, rahatlatıcı aktivitelere girmek ve daha fazla egzersiz yapmak.

Akut stres Nedir, gelecekteki stresi tahmin etmenin bir durumudur. En sık yaşlı kadınlarda ve işsiz kalanlarda bulunur. Bu bozukluğun sağlık üzerindeki etkileri çeşitlidir ve artan kan basıncı, artan kalp atış hızı, gastrointestinal bozukluklar ve ülserler, bağışıklığın azalması, kısa süreli hafıza kaybı ve depresyonu içerir. Kronik Stres Nedir aşağıdaki yaygın nedenlerle bağlantılıdır. Psikolojik stres belirtileri, Genetik muhtemelen ebeveynlerinizden miras alınmıştır; Yaşam tarzıhızlı tempolu ve genellikle yalnız bir yaşam sürme, kendinize dikkat etmeme, aşırı yeme, alkol veya uyuşturucu kullanımı, işsizlik, Hayattaki zorluklar ve / veya zorluklar eksikliği ve / veya Durumsal Stres.

İyi haber, yaşadıklarınızı kontrol ederim, bu da yaşadıklarınızı hafifletmeye yardımcı olur. Stresinizin nedeni bir yaşam tarzı değişikliği ise, yapılacak ilk şey sağlığınızı iyileştirmek için gerekli yaşam tarzı değişikliklerini yapmaktır. Bir sonraki, kronik stres bozukluğunuzun nedeninin kalp hastalığı, diyabet veya obezite gibi fiziksel bir hastalık olup olmadığını görmek için sağlığınızı değerlendirmektir. Bu durumda, sağlıklı bir beslenme planı ve düzenli egzersiz rutini geliştirmek için birinci basamak doktorunuzla çalışmanız önerilir. Yaşam tarzı değişikliklerini yaptıktan sonra, destek grupları, aile, arkadaşlar ve/veya terapistler gibi kaynaklardan yardım alarak ve alarak stresinizin duygusal yönleri üzerinde çalışmaya başlayın.

Kronik stres belirtileri nelerdir

Uzun süreli (kronik) stres yönetimi, stresinizin hem fiziksel hem de duygusal yönlerini ele almayı gerektirir. Bu tür stres kaynakları hem günlük yaşamınızda hem de günlük yaşamınızda karşılaştığınız aktivite ve durumlarda bulunabilir. Devam eden ve yoğun zihinsel ve duygusal stres, daha yüksek tansiyona ve daha düşük bağışıklık sistemi işlevine yol açabilir ve fiziksel hastalık vücudun savunmasını zayıflatabilir ve tıbbi bir bölüm olasılığını artırabilir. Egzersiz ve ilaç tedavisi de dahil olmak üzere kronik stresi hafifletmek için çeşitli yaklaşımlar olsa da, bu tür yoğun duyguları yönetmenin en etkili yolu deneyimli bir ruh sağlığı uzmanının yardımıdır.

Epizodik stres Nedir

Stres yönetiminin en etkili biçimlerinden biri CBT veya bilişsel davranışçı terapidir. Bu tür bir terapi, stresinize yol açan olumsuz davranışları ve düşünceleri nasıl tanıyacağınızı öğretecektir, bu da size düşüncelerinizi değiştirmenin yollarını verir, böylece stresörlerinizle daha iyi başa çıkabilirsiniz. CBT kademeli bir süreçtir ve davranışlarınızda ve düşünce kalıplarınızda bu değişikliklerin olmasının etkilerini hissetmeniz biraz zaman alacaktır. Bununla birlikte, zaman içinde stres yönetimi becerilerinizde bir gelişme fark etmelisiniz ve hatta artık başka bir terapi şekline ihtiyacınız olmadığını görebilirsiniz.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram