24 MART 2022 PERŞEMBE
Haberler

Başka Birinin Facebook Hesabınıza Erişip Erişmediğini Kontrol Etme

Başka Birinin Facebook Hesabınıza Erişip Erişmediğini Kontrol Etme

Eşinizin veya önemli bir diğerinin Facebook hesabınıza ‘giriş’ yaptığından ve yapmadığınız şeyleri yaptığından mı endişeleniyorsunuz? Bu hesabın sana ait olduğunu onayla Sevgilinizin veya eşinizin sadakatsiz olduğunu ve kişisel bilgilerinize eriştiklerini bilmek korkutucu bir duygudur. Facebook güvenlik Kontrolü Geçme Zamanlarını nerede geçirdiklerini, ne yayınladıklarını ve hatta kiminle konuşuyor olabileceklerini bilmiyorsunuz. Ayrıca size söylediklerine güvenmiyorsunuz çünkü sevgilinizin Facebook hesabından çıkıp başka biriyle gideceğini düşünmüyorsunuz. 1 saniyede facebook şifresi öğrenme YouTube Peki başka birinin Facebook hesabınıza erişip erişmediğini nasıl kontrol edersiniz?

Facebook güvenilir kişiler kodu Sevgilinizin kiminle iletişim kurduğunu görmek için özel bir dedektif tutmanız veya Facebook’taki tüm profilleri tıklamanız gerekmemektedir. Facebook’ta eşinizin veya önemli bir diğerinin hesabını başka birinin açıp açmadığını neredeyse anında söyleyecek bir yazılım vardır. Facebook güvenlik kontrolü Kaldırma Yazılım, kişinin adının veya bir iş, yeni ikamet yeri veya kişi hakkında fikir verebilecek diğer bilgiler gibi bunlarla ilgili yayınlanan herhangi bir bilgi için profilleri tarayarak çalışır. Facebook güvenlik sorusu ile hesabı geri alma bu yazılıma sahip olduktan sonra, başka birinin Facebook hesabınıza erişip erişmediğini nasıl kontrol edersiniz.

Facebook güvenlik kontrolü ne kadar sürer Ayrıca yazılımdan sevgiliniz hakkında belirli bilgiler de bulabilirsiniz. Örneğin, kişinin profili uzun, çizilmiş konuşmalar yayınlamayı sevdiğini gösteriyor mu? Sürekli telefonlarıyla konuşuyorlar gibi mi görünüyor? Öyleyse, sevgiliniz cep telefonunu uzun mesafeli aramalar yapmak için kullanıyor olabilir veya daha kötüsü, denizaşırı biriyle konuşuyor olabilir. Facebook kurtarma kodu ile giriş Facebook hesabınızda başka birinin olup olmadığını kontrol etmek istiyorsanız, bu yazılım cevaptır!

Yetkisiz Erişimin Tehlikeleri

Birinin sizin bilginiz dışında hesabınıza erişmesinin sayısız tehlikesi vardır. En zahmetli olanlarından bazılarını kısaca özetleyelim:

  • Özel Bilgilerin Sömürülmesi: Bir Facebook bağımlısıysanız, hesabınızda dünyayla paylaşmak istemediğiniz bilgiler olma ihtimali yüksek. Belki de cinselliğiniz, dininiz, siyasi inançlarınız veya başka bir “sıcak” konuyla ilgilidir. İntikam kurbanı bile olabilirsiniz .
  • Siber zorbalık: Siber zorbalık gerçek ve büyüyen bir tehdittir. After School gibi uygulamaların , kullanıcıları koruyamadıkları için öğretmenlerden, velilerden ve hükümetlerden önemli ölçüde eleştiri aldığını gördük . İnsanların 13 yaşına geldiklerinde Facebook’a kaydolabilecekleri göz önüne alındığında, birinin özel bilgilere yetkisiz erişimi olması durumunda siber zorbalık için önemli bir potansiyel vardır.
  • Virüsler: Facebook üzerinden yayılan çok sayıda virüs vakası olmuştur . Messenger hizmeti, kötü niyetli bağlantıların hızla yayıldığı, özellikle yaygın bir saldırı vektörüdür. Bir bilgisayar korsanı, şüpheli olmayan arkadaşlara bağlantılar göndermek için hesabınızı kullanabilir ve hem size hem de onlara sorun çıkarabilir.
  • Diğer Hesaplar: İnsanlar genellikle Facebook hesaplarını diğer sosyal ağlara bağlar. Yetkisiz bir kullanıcı, işaretlenmeden bırakılırsa bir kişinin çevrimiçi kimliğine zarar verebilir .

Birisi Facebook Hesabınıza Erişiyor mu?

Tamam; bu yüzden hepimiz, birinin Facebook hesabınıza yetkisiz erişimi varsa bunun kötü haber olduğu konusunda hemfikiriz. Hızlı tepki vermezseniz, muhtemelen iyi bitmeyecek.

Ancak başka birinin hesabınıza erişip erişmediğini nasıl anlarsınız?

Neyse ki, Facebook gerçeği ortaya çıkarmayı kolaylaştırdı. Aslında bu özellik uzun süredir mevcut ancak Facebook bunu size bildirmek konusunda iyi bir iş çıkarmıyor.

Başlamak için hesabınıza giriş yapın ve başlık çubuğunun sağ üst köşesindeki küçük oka tıklayın. Aşağıdaki gibi bir menü göreceksiniz. Ayarlar ve Gizlilik > Ayarlar öğesini seçmeniz gerekir .

Ayarlar sayfası yüklendikten sonra, ekranın sol tarafındaki panelde Güvenlik ve oturum açın .

Web sitesi sizi yakın zamanda yeniden tasarlanan güvenlik sayfasına götürecektir. Bu sayfada, gelecekte birisinin hesabınıza tekrar erişmesini önlemek için birçok özellik bulacaksınız. Şimdilik, yalnızca Giriş yaptığınız yer bölümüyle ilgileniyoruz .

Şu anda hesabınıza erişme yetkisi olan tüm cihazların ve konumların bir listesini göreceksiniz. Listenin tamamını görüntülemek için Daha fazlasını gör’e tıkladığınızdan emin olun .

Listenin Facebook girişlerini Messenger girişleriyle birleştirdiğini belirtmekte fayda var. Bu nedenle, iki hizmetten yalnızca birinin güvenliğinin ihlal edildiğini düşünüyorsanız, kontrol etmek kolaydır.

Bir Cihazı Kaldırma

Şüpheli görünen bir şey görürseniz, erişimini iptal etmek için bu listeyi kullanabilirsiniz. Bazı IP adresi hatalarının zaman zaman meşru cihazlarınızdan birinin tanınmayan bir yerde açıldığını görebileceğini unutmayın. Bu tür vakaları görmezden gelmek güvenlidir.

Erişimi iptal etmek için kaldırmak istediğiniz cihazın yanındaki üç dikey noktayı tıklayın. Yeni bir menü açılacaktır. Siz değil misiniz? veya Oturumu Kapat .

Eğer tıklarsanız Sen değil mi? , Facebook, söz konusu cihazı engelleyecek ve hesabınızın güvenliğini sağlamak için sizi bazı adımlara yönlendirecektir (kısa süre içinde daha fazlası). Oturumu Kapat ‘ı tıklatırsanız , erişim iptal edilir, ancak yetkisiz kişi parolanızı biliyorsa potansiyel olarak yeniden oturum açabilir.

Yeniden başlamak istiyorsanız, cihaz listenizin en altına gidin ve Tüm oturumlardan çıkış yap seçeneğine tıklayın .

Sorunu Önleyin

Yetkisiz kişinin erişimini iptal ettikten sonra, bunun bir daha olmaması için adımlar atmanız gerekir.

Tabii ki, ilk adım şifrenizi değiştirmek. Bunu Ayarlar ve Gizlilik > Ayarlar > Güvenlik ve giriş > Giriş > Şifreyi değiştir seçeneğine giderek yapabilirsiniz . İşlemi tamamlamak için eski şifrenizi girmeniz gerekecektir.

Ancak şifrenizi değiştirmek hikayenin sadece yarısı. Ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlamayı da düşünmelisiniz. İki faktörlü kimlik doğrulama, bir metin mesajı, Evrensel 2. Faktör (U2F) güvenlik anahtarı, resmi Facebook kod oluşturucu (akıllı telefon uygulamasında) veya bir üçüncü taraf kod oluşturucu kullanabilir. Üçüncü taraf kod oluşturucu kurmak için bir QR kodu taramanız gerekir.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı açmak için Ayarlar > Güvenlik ve oturum açma Ayarları ve Gizlilik > Ayarlar > Güvenlik ve oturum açma > İki faktörlü kimlik doğrulamayı kullan seçeneğine gidin .

Ayrıca tanınmayan girişler için uyarılar ayarlamalısınız. Özelliği etkinleştirerek, Facebook şüpheli bir kaynaktan giriş görürse sizi bilgilendirecektir. Bir ihlal durumunda daha hızlı tepki vermenizi sağlayacaktır.

Özelliği ayarlamak için Ayarlar ve Gizlilik > Ayarlar > Güvenlik ve oturum açma > Ek güvenlik ayarlama > Tanınmayan oturum açmalar hakkında uyarılar alın seçeneğine gidin . Kutuyu genişletin ve tercihlerinize bağlı olarak Bildirimleri al veya [adres] adresinden E-posta Uyarıları Al (veya her ikisi) seçeneğinin yanındaki onay kutularını işaretleyin . Hazır olduğunuzda Değişiklikleri kaydet’e basın .

Facebook Hesabınız İhlal Edildi mi?

Öğrendiklerimizi hızlıca özetleyelim:

Ayarlar ve Gizlilik > Ayarlar > Güvenlik ve giriş yap > Giriş yaptığınız yer bölümüne giderek hesabınıza başka birinin erişip erişmediğini kontrol edebilirsiniz .

Ayarlar ve Gizlilik > Ayarlar > Güvenlik ve oturum açma > Ekstra güvenlik ayarlama bölümünde ek güvenlik kontrollerini etkinleştirmelisiniz.

Ekstra bir koruma katmanı için 2FA ve oturum açma uyarıları ekleyin.

Web’de Dikkatli Olun

Facebook, birinin yetkisiz erişime girmesi durumunda hayatınızı mahvetme potansiyeline sahip tek hizmet olmaktan çok uzaktır.

Web’de güvende olduğunuzdan emin olmak için temel güvenlik ilkelerine uyduğunuzdan emin olun. Örneğin, iki farklı sitede aynı parolayı kullanmayın, varsa 2FA’yı kullanın ve ne ortak bilgisayarlarda ne de halka açık Wi-Fi ağlarında çok hassas verilere erişmeyin.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram