24 MART 2022 PERŞEMBE
Trend

Kitap Özeti Nasıl Yazılır?

Kitap Özeti Nasıl Yazılır?

Yani kitap eleştirisini nasıl yazabileceğinizi merak ediyorsunuz. Ne de olsa kitap eleştirileri bunun için değil mi? Eğer öyleyse, Akademik kitap özeti nasıl çıkarılır bilmiyorsa iseniz okumaya devam edin, ben de size nasıl düzgün bir şekilde yapacağınızı göstereyim. İlk olarak, neden bir kitap özeti nasıl yazılır örnek yazmalı? Üçüncüsü, Okunan kitap özeti nasıl çıkarılır, diğer benzer kitaplardan çeşitli fikirleri birbirine bağlamaya yardımcı olur.

Kitap özeti örneği üniversite, için ana karakter satış ve pazarlama seminerine katıldıktan sonra bir dizi e-posta yazıyor. Yazar, o dizi için bir kitap özet örnekleri incelemesi yazarken, güçlü ve olumlu bir sonuçla kapatmanın önemini tartıştı. Ayrıca, akademik kitap özeti örneği okuyucuyu daha fazla şey öğrenmeye motive edebilecek bir “Kime ilgi gösterebilir” bölümünü içeren bir son da içeriyordu. Aynı yaklaşım diğer birçok kısa esere de uygulanabilir.

Bir kitap özeti nasıl çıkarılır 5. sınıf özetinin nasıl yazılacağı kolay bir iş değildir. Amaç, kitabın tamamından önemli noktaları kullanmak, yoğunlaştırıp en önemli kısımları vurgulamaktır. öncelikle Kitap özeti örnekleri pdf özetlerinin amacını anlamalıyız. Bunlar temel olarak metnin bir özetidir ve okuyuculara tüm çalışmanın teması veya konusu hakkında bir fikir verir. Genellikle yayınlarda veya bloglarda bulunanlar gibi hızlı bir genel bakış istenen web sitelerinde kullanılırlar.

Kitap incelemesinin nasıl yazılacağı, bir kitap özetinin nasıl yazılacağına biraz benzer. Kitap özetlerinde kullanılan dört katman düzeyi vardır. İlk katman giriş veya “kanca”dır. Bu, özete ilişkin önemli noktaların yanı sıra içeriğin ana noktalarının bir özetini de içerir.

İkinci katman ana noktaları içerir. Genellikle soru cevap şeklinde yazılmıştır. Üçüncü olarak, incelemenin gövdesi not alır. Bu, özetin önemli kısımlarını ve bir sonucu içerecektir. Son olarak, özetin önemli bölümlerine not almak iyi bir fikir olacaktır.

Bir kitap özetinin nasıl yazılacağı yıllar içinde gelişti. Geçmişte, bu tür özetler, gözden geçirme işlevleri nedeniyle inceleme olarak adlandırılırdı. Bugün, yeni bir rol üstlendiler. Okunanları gözden geçirmek yerine, artık bir metnin önemli noktalarını özetlemek içindir. Bu bir inceleme ile aynı kategoriye girse de, farklı bir şekilde yapılır.

Birçok insan kitap özetlerini yazmayı öğrendiğinde şaşırır. Sınıf için özetler yazan öğrenciler için, anahtar noktaları içeren bir özet yazmanın yanı sıra bu önemli noktanın değerlendirilmesi beklenir. Bir öğrenci bir sınıf ödevi için bu tür bir özet oluşturacaksa, büyük olasılıkla metni anahtar noktalara ayırarak ve ardından her anahtar noktanın kısa bir açıklamasını vererek bunu yapar. Daha sonra birbirleriyle ilgili kilit noktaları tartışırlardı.

Kitap özetleri yazarken not almak gerekmse de, birçok yazar bunu daha kolay buluyor. Bunun nedeni, özeti okunanların bir hatırlatıcısı olarak kullanabil olmalarıdır. Kitap özetlerini sınıf ödevi olarak kullanırken, özellikle birden fazla kişi okuyorsa, özetin önemli noktaları hakkında not almak iyi bir fikir olacaktır. Öğrenciler okunanları hatırladıklarında, bir sonraki okumanın ne olduğunu hatırlamayı kolaylaştırır. Buna ek olarak, özetler yazarken, bunları anahtar noktalara bölmek ve oradan devam etmek iyi bir fikir olacaktır.

Kitap özeti yazmanın çeşitli yolları vardır. Bunun bir yolu sadece not almak veya her şeyi not etmektir. Ancak, yazar okumak için çok fazla bilgiye sahip olmak istemiyorsa, not almak yerine, öğrencinin sadece ana noktaları yazmasını tercih edebilir. Kitap özetleri yazarken, özetin altına başlığı, yazar adını, tarihi ve sayfa numarasını eklediğinizden emin olmak önemlidir. Bunu yapmak verileri düzenlemeye yardımcı olur ve özeti daha sonra okumayı kolaylaştırır.

Kitap özeti yazmanın başka bir yolu da bir sözcük işlemcisine yazmaktır. Ancak, herkes bu tür bir bilgisayar programına sahip olmadığından, birçok insan kitabın sadece düz bir kağıt kopyasını kullanmayı tercih eder. Kitap yazıldıktan sonra, kopyayı eve götürürler ve sonra özeti bilgisayarlarına yazmaya başlarlar. Özet kitaba uyduğu sürece, genellikle referanslar için kullanılabilir. Bununla birlikte, bir kitap özetini kullanmanın zaman ve enerji kaybı olduğunu düşünen bazı yazarlar vardır, çünkü okuyucunun aradığı belirli kitabı bulmasına yardımcı olacak şeyleri yeterince net bir şekilde açıklamaz.

Kitap özeti yazmanın en iyi yolu, okuyucunun boşlukları doldurmasına izin vermektir. Bazı yazarlar okuyucuya kitap hakkında biraz bilgi verecek bir şeyler vermek için kitap özetleri vermeyi severken, diğerleri kısa, öz ve sadece en önemli noktaları içermeleri gerektiğine inanırlar. Diğer durumlarda, bazı kitap özetleri yazar ve diğer ilgili konular hakkında bilgi içerecektir. Bu boşlukları doldurmak için, yazıcı özet sayfasına kitap hakkında kısa bir alıntı yazabilir. Alıntılar konuyla ilgili olmalı ve sonunu vermeden kitabın içeriği hakkında bir fikir vermelidir.

Kitap Özeti Nasıl Yazılır (Adım Adım)

Şimdi bir kitap özeti yazmanın faydalarını ele aldık, adım adım nasıl özet yazılacağını tartışalım.

Adım 1. Okurken Not Alın

Basılı veya ciltli bir kitap okuyorsanız, önemli alıntıları, fikirleri veya soruları vurgulayın ve ardından ilk boş sayfaya sayfa numarasını yazın.

Aksine, bir Kindle kitabı okuyorsanız, önemli çıkarımları yakalamak ve kaydetmek için Kindle’ın “notlarını” ve “vurgulamalarını” kullanın. Dışa aktarırken zaman kazanmak için olabildiğince açıklayıcı olmaya çalışın.

Dan H. Pink’in Drive yazısını okurken , popüler bir vurguyu işaretledim.

Ama bir not da ekledim , haftalar hatta aylar sonra Drive’ı özetlediğimde Pink’in kimden alıntı yaptığını biliyordum.

Ayrıca okurken kitabın bölüm başlıklarını vurgulamanızı tavsiye ederim. Her zaman bölüm bölüm bir kitap özeti yazmayacaksınız, ancak her bölümün son bölüme dayandığı bazı kitaplarda, notlarınıza ve vurgulamalarınıza genel bir bakış almak çok daha kolay.

Adım 2. Ana Çıkarımları Kendi Sözlerinizle Yazın

Basılı veya ciltli bir kitap okuyorsanız, notlarınızı ve vurgularınızı tercih ettiğiniz kelime işlemciye veya not alma uygulamasına yazın. ( 3. Adımda bahsedeceğim nedenlerden dolayı Notion’ı öneriyorum .)

Ancak, bir Kindle kitabı okuyorsanız, notlarınızı ve vurgulamalarınızı eklemek daha hızlı ve daha kolaydır. Notlarınızı ve vurgulamalarınızı dışa aktarmak için Not Defteri açın.

Ardından, tüm notlarınızı ve vurgulamalarınızı kopyalayın ve bunları tercih ettiğiniz bir kelime işlemciye veya not alma uygulamasına yapıştırın.

Ardından, tüm gereksiz kopyaları kaldırmak için “[Numara] konumunda daha fazlasını okuyun”, “Bu vurguyu sil” ve “Not ekle” nin tüm örneklerini kaldırın.,

Ardından, her vurguyu kendi kelimelerinizle yeniden yazın. 1. Adımda bahsettiğim örnekte olduğu gibi bir vurgunun içeriği yoksa, notu içerecek şekilde yeniden yazın.

Örneğin, yeniden yazmadan önce, bu vurgu, “‘Para, bazı faaliyetler için harici bir ödül olarak kullanıldığında, denekler faaliyete olan içsel ilgisini kaybeder’ yazıyordu.

Ancak, düzenlemeden sonra, “Bir çalışmada Edward Deci, para bazı aktiviteler için harici bir ödül olarak kullanıldığında, deneklerin aktiviteye olan içsel ilgisini kaybettiğini buldu.

Adım 1’de önerildiği gibi bölüm başlıklarını vurguladıysanız, bunları alt başlıklara dönüştürün. Ayrıca her bloğu ayırmak için bir bölücü eklemenizi öneririm.

Adım 3. Fazla Mesai’yi Özetlemeye Devam Edin

En iyi kitap özetleme uygulamalarından biri aşamalı özetleme (PS) olarak adlandırılır . Tiago Forte tarafından geliştirilen fikir, notlarınızı özetlemek ve ardından bu özeti özetlemek, ardından bu özeti özetleyerek fikirleri her seferinde daha küçük katmanlara ayırmaktır.

PS’de beş katman var, ancak onu özellikle bir kitap özeti için uyarladım.

İlk olarak, bir kitabın notları ve vurgusu olan, düzenlenmemiş, “Not ekle” gibi gereksiz kopyalar da dahil olmak üzere 1. katmana sahibiz. Sorun, daha önce de belirtildiği gibi, ham notların bağlamdan yoksun olması ve bu nedenle gelecekte onlara geri döndüğümüzde faydasız olmasıdır.

İlk özetleme turu olan Katman 2, bu sorunu kitabın bir özetiyle kendi sözlerinizle çözer.

Katman 3, ikinci özetleme turudur. Forte, bu katmanda kitabın büyük fikirlerinin kalınlaştırılmasını tavsiye ediyor, ancak birazdan açıklayacağım nedenlerle bunun yerine vurguları kullanıyorum.

Ardından, 4. Katman için ” Yönergeler ” dediğim şeyi kalın yapıyorum . Bunlar, size ne yapmanız gerektiğini “söyleyen” kısa talimatlardır. Dördüncü bir revizyondan sonra Seviye 4’ün (kalın) eklendiği bir Katman 3 örneği (vurgular) burada verilmiştir.

Bu aşamada, başka bir kitapta benzer bir fikir fark edersem, dikkat çekmek ve referans için kitap özetine bağlamak için Notion’un açıklama kutusu özelliğini kullanıyorum.

Son olarak, yazdığım kitap özetlerinden küçük bir azınlık için, onları bir içerik parçası için başka bir fikirle birleştirerek “yeniden karıştırıyorum“. Yeniden karıştırma, Katman 5 uygulamasıdır.

Örneğin, haftalık Words Into Works haber bültenlerimden birinde, Ryan Holiday’in The Daily Stoic adlı kitabında bana sunduğu Abraham Lincoln hakkında bir hikaye paylaşmak istediğimi biliyordum .

Ayrıca, The Little Book of Yes’den öğrendiğim bir fikir olan duraklatma fikrini göstermek için hikayeyi kullanmak istediğimi de biliyordum . Bu yüzden Holiday’in hikayesini Goldstein’ın fikriyle birleştirdim ve fikri içselleştirmeme yardımcı olmak için yaratıcı bir dönüş ekledim.

Aşamalı özetlemenin en iyi zaman içinde yapıldığından bahsetmeliyim. Bir oturuşta özet için beş seviyenin hepsinden geçmemelisiniz, ne de yapmanız gerekecek.

Ancak seçilmiş birkaç kişi için, zamanla tekrar tekrar geri dönecek ve yazdığınız özeti, genellikle ilk yazdığınızdan daha büyük bir anlayışla geliştireceksiniz.

Sonuç

Bir kitap özeti yazmak zaman, enerji ve çaba gerektirir. Bu kadarı bir veridir. Ancak tutarlı bir şekilde yapıldığında, zaman içinde kendinize yapabileceğiniz en iyi yatırımlardan biridir.

Bir kitabın özetini nasıl yazarsınız?

 1. Metni okurken açıklama ekleyin. …
 2. Okurken notlar yazın. …
 3. Ana karakterlerin bir listesini tutun. …
 4. Kırın kitap bölüme aşağı. …
 5. Her bölümün ana noktasını belirleyin. …
 6. Belirleyin kitabın bir anahtar fikir.
 7. Metinde liste halinde verilenleri kısaltınız,
 8. Tekrarlanan bilgileri, düşünceleri atınız.
 9. Önemsiz bilgileri, gereksiz ayrıntıları atınız.
 10. İlgisiz cümleleri, örnekleri atınız.
 11. Konu cümleleri (ana düşünceyi özetleyen cümleler) varsa kullanınız.

Nasıl iyi bir özet yazarsınız?

 1. Ana fikri bulun. Kullanışlı özet , kaynak materyali okuyucuyu bilgilendirmek için en önemli noktasına kadar damıtmaktadır. …
 2. Kısa tut. Bir özet bir yeniden yazma-değil mi orijinal parçasının kısa toplamıdır bu. …
 3. Yargılamadan yazın . …
 4. Aktığından emin olun.

Bir Kitap Özeti kaç sayfa olmalı?

Keza özet genel olarak kitabın en fazla %1-2 si kadar olmalıdır. Bu da 500 sayfalık bir kitapta 5-10 sayfa demektir.

Bir kitap özetine neler dahildir?

Bir özet metin başlığı, yazarı ve gördüğünüz gibi metnin ana nokta bildiren bir tanıtım cümlesi ile başlar. Kendi sözlerinizle bir özet yazılır. Bir özet , yalnızca orijinal metnin fikirlerini içerir. Bir içine kendi görüşler, yorumların, kesintiler veya yorum her sokmayın özet .

Bir kitap özeti ne kadar uzun olmalı?

Özetler onlar orijinal malzeme Genel bir kural çok daha kısadır gerektiğini en fazla 15 ila% 10 daha% olması uzunluğu orijinal ve bunlar çoğu zaman bundan daha kısadır. Bir makaleyi özetlerken kendi fikirlerimizi de dahil etmek kolay olabilir ve doğal gelebilir.,

Bıkkın Panda

Bıkkın Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram