24 MART 2022 PERŞEMBE
Trend

Kitap Okumanın Önemi

Kitap Okumanın Önemi

Kitap okumanın önemi nedir? Neden kitap okuyasın ki? Faydaları nelerdir ve satın alırken nelere dikkat etmeliyim? İnsanların kitap okumayı sevmesinin birçok nedeni vardır, ancak en önemlisi sizi daha akıllı hale getirir. Bir İslam’da kitap okumanın önemi bu kadar önemli olmasının nedeni, bazı şeyleri daha iyi anlamanızı sağlayacak olması, önceki yazarlar tarafından yazılmış farklı şeyleri öğrenecek ve tarih ve güncel olaylar hakkında daha fazla şey anlayacaksınız.

Bir kitap Okumanın faydaları okumaya başlamak istediğinizde, yapmanız gereken ilk şey okumak istediğiniz iyi bir kitapla oturmaktır. Kütüphanenizden bir kitap seçebilir veya kitapçıya gidip bir kitap satın alabilirsiniz. Daha sonra, ne tür bir okuma materyali okumak istediğinize karar vermeniz gerekecektir. Örneğin, kurgusal bir kitap okumak istiyorsanız, kurgusal bir kitap Okumanın önemi nedir satın almalısınız.

Bir sonraki adım, okumanızı tamamlamak istediğiniz belirli bir zamanı ayarlamaktır. Örneğin, tarihi bir kitap okumanın önemini anlatan bir hikaye okumak istiyorsanız, okumayı bitirmek istediğiniz zamanı ayarlamalısınız. Ayrıca, yeni bir roman yazmaya başlamak istediğiniz zamanı da ayarlayabilirsiniz.

Kitabı okumadan önce, Kitap okumanın önemi makale ‘de ele alacağınız tüm konuları yazmalısınız. Kitapta ele alacağınız tüm konuları yazarak, okumak istediğinizde kolayca hatırlayabileceksiniz. Roman okumanın Faydaları okumadan önce yapmanız gereken son adım, kitabı incelemeye ve analiz etmeye başlamaktır. Sadece içeriği gözden geçirmekle kalmayıp, aynı zamanda arsayı da düşünmelisiniz.

Kitap okumak bizi nasıl geliştirir, okumanın önemini anlamanız için neden belli bir kitabın yazıldığını belirlemeniz gerekir. Bu konuda, yazarların kitabı yazmasının farklı nedenlerini aramalısınız. Bir kitap okumanın önemini belirledikten sonra, kitabı okuyacağınız zamanı da ayarlamalısınız. Buna ek olarak, hikayenin temasını da düşünebilir ve temaya göre kitabı seçebilirsiniz.

Dahası, kurgu kitapları okumak istemiyorsanız, tarih ve güncel meseleler hakkında kitap okumaktan kaçınmalısınız. Kitap okumakla ilgileniyorsanız, tarihi gerçekleri içeren kitaplar okumalısınız. Öte yandan, güncel işlerle ilgili kitap okumayı tercih ediyorsanız, haber makalelerini okumalı veya son zamanlardaki bazı haber köşe yazılarını okumalısınız. Ancak, yapmanız gereken en önemli şeyin belirli bir kitabı okuyacağınız zamanı ayarlamak olduğunu unutmamalısınız.

Bilişsel Zihinsel Uyarım ve Beyin Egzersizi

Okumak, birçok insan için çok eğlencelidir, ancak aynı zamanda düşünme ve anlama şeklinde zihinsel sağlığınız için de birçok faydaya sahiptir. Kelimelere ve hikayeye odaklanarak beyninizi ve bilişsel işlevlerinizi uyarır. Bu özel uyarım, zihninizi, özellikle de beynin konsantrasyon ve kritik analizden sorumlu olan bölümünü keskinleştirmenize yardımcı olabilir. Okumak, beynin bu bölgesini tıpkı bir bıçağı bildiğiniz gibi keskinleştirir. Zihnin bu keskinleşmesi, eninde sonunda önemli bir şeye konsantre olurken odaklanmanızı artıracaktır.

Kelime Hazinesi ve Bilgi Genişletme

Okurken, tam olarak anlamadığınız, hatta tanımadığınız birkaç kelimeyle karşılaşabilirsiniz. Bu kafa karışıklığı, kelimeye bakmanıza ve tanımı keşfetmenize neden olabilir. Hem kitap biçiminde hem de e-kitap biçiminde olan sözlükler, tanımayabileceğiniz bu yeni sözcüğü anlamanız için yararlı olabilir. İlk olarak kelimeyi bilmediğiniz için, tanımı arama eylemi beyninizin bu yeni ve heyecan verici kelimeyi korumasına yardımcı olur. Okumayı ilk öğrendiğinizden beri kelime dağarcığınızın ne kadar ilerlediğini bir düşünün. Artık ilk okumaya başladığınızdan daha akıllıca çıkan birçok yeni kelime biliyorsunuz.

Bu size fayda sağlamak için ne yapar? Birkaç gün okuyup anlamadığınız yeni kelimeleri aradıktan sonra, kelime bilginiz her seferinde bir kelimeyi genişletmeye başlayacaktır. Kelimeler ve deyimler, her gün okurken beyninizi okumadan asla öğrenemeyeceğiniz yeni bir kelime hazinesiyle doldurur. Bu, Oregon Üniversitesi tarafından yapılan bu çalışmada kanıtlanmıştır

Stres ve Gerginlik Giderme

Çoğu insan deneyimlerinden okumanın harika bir eğlence biçimi olduğunu bilir, ancak sizin ve diğer insanların farkına varamayabileceğiniz şey, okumanın stres seviyelerini düşürmeye yardımcı olabileceğidir . Söylemesi tuhaf görünse de, bu küçük gerçeği doğru okudunuz. Yazılı kelimeye okuma ve odaklanma eylemi, zihninizi endişeden ve günün baskılarından kurtarmanıza yardımcı olabilir. Zihninizi stresten uzaklaştırarak rahatlayabilir ve stresin erimesine izin verebilirsiniz.

Okumak kulağa gerçek olamayacak kadar iyi geliyor ama okumak stresi nasıl azaltır? Okurken beyniniz kendisini hemen farklı insanlarla farklı bir dünyaya taşır. Hızdaki bu değişiklik, stresli veya uzun süreli stres yaşayan biri için temiz bir nefes olabilir. Okuyarak, kendinize bir nefes almanıza, rahatlamanıza ve sayfada yazılan sözcüklerle başka bir dünyaya sürüklenmenize izin verebilirsiniz.

Depresyon ve Distimiye Yardımcı Olur

Özellikle kendi kendine yardım kitapları okumak, depresif olayları önlemeye yardımcı olabilir. Tıpkı stres seviyenizi düşürürken olduğu gibi, okumak da beynin depresyonla uğraşan bölümünü uyarır. Kendinizi ve ruh halinizi nasıl iyileştireceğiniz hakkında bilgiler içeren kendi kendine yardım kitapları depresyonu hafifletmeye yardımcı olabilir. Kitap okumak, depresif eğilimlerden muzdarip ancak ilaca ihtiyaç duymayacak kadar çok faydalı olabilir.

Kendi kendine yardım kitaplarını herhangi bir kitapçıda veya çevrimiçi kitapçıda bulabilirsiniz. Bununla birlikte, bazılarının depresif eğilimlerini hafifletmeye yardımcı olabilecek tek kitap bunlar değil. Romanlar, kısa öyküler, dergi makaleleri ve kurgusal olmayan kitaplar da bu eğilimleri hafifletmeye katkıda bulunabilir. Okuyarak, depresyonunuza neden olan şeylere değil, size düşünmeniz için başka bir şey verebilecek şeylere odaklanıyorsunuz. Artık depresif durumunuz için endişelenmezsiniz, bunun yerine hikayeye odaklanırsınız.

Depresyonu azaltmak, okumanın garip bir yararı gibi görünebilir, ancak bu tür bir şeyi hafifletmek söz konusu olduğunda beynin uyarılması son derece yararlıdır. Okumanın da getirdiği mutluluk hissi, ruh halinizi canlandırarak günün mutsuzdan mutluluğa dönmesine yardımcı olabilir. Elbette okumak ciddi bir problem için kalıcı bir çözüm değildir, ancak depresyonun zorluklarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Literatür okumak, bir ağrı kesicinin eklem ağrısını hafifletebileceği gibi çalışır.

Hafıza İyileştirme ve Daha İyi Odaklanma

Okumanın konsantrasyonu ve eleştirel düşünmeyi nasıl geliştirebileceğinden daha önce bahsedilmiş olsa da, zihinsel sağlığın okumanın gelişmesine yardımcı olduğu başka bir bölümü daha vardır. Bu nokta NCU tarafından kendi bloglarında belirtilmiştir . Her gün en azından biraz okumak, odaklanmanızı ve hafıza işlevinizi geliştirebilir. Bu durumda da okumak beyni uyarır, özellikle beynin hafıza ve dikkat konusunda yardımcı olan kısmını uyarır. Tıpkı fiziksel egzersizde olduğu gibi, okumak da hafızanızı zorlayan ve sınırlara odaklanan bir zihinsel egzersiz şeklidir.

Basit okuduğunu anlama, hafıza işlevinizi geliştirir. Bu kısa hikayeleri okurken ne kadar tuttuğunuzu görmek için sınandığınız ilkokuldaki testleri hatırlayın. Bir yetişkin olarak okuduğunu anlama da aynı şekilde çalışır. Okurken beyniniz sürekli olarak hikaye hakkındaki bilgileri saklar. Beynin hafızayı kontrol eden kısmı uyarıldığı için, beynin bu kısmı için egzersiz gibi davranarak hafızayı geliştirir.

Yazma Yeteneklerinizi Güçlendirir

Okumanın sadece sağlık yararları yoktur; Okumanın hayatınızın diğer yönleri için de faydaları vardır. Bu avantajlar okuyucuların çok yönlü bireyler olmasına yardımcı olur. Yazanlar, okumanın önemini bilirler. İster iş için ister sadece eğlence için bir şeyler yazın, yoğun okuma yazma becerilerinizi ve yeteneklerinizi geliştirebilir. Okumanın yazma becerilerinizi güçlendirmeye yardımcı olabileceği birkaç yol vardır ve bu yolların her biri siz farkında bile olmadan gerçekleşir.

Hayal Gücünüzü ve Empatinizi Geliştirir

Hayal gücünüzü geliştirmek en yaygın faydalardan biri olmasa da, okumak hayal gücünüzü önemli ölçüde artırabilir. İçinde bulunduğunuz dünyaları ve bir roman okurken karşılaştığınız karakterleri düşünün. Bu dünyalar ve karakterler nedeniyle, beyninizin hayal gücünüzü barındıran kısmı uyarılır ve sadece kelimeleri resmeterek yerlerin ve insanların neye benzediğini hayal etmenize neden olur.

Bir kitabı okumaya başladığınızda, genellikle başınızda kafanızda bir resim olmaz. Ancak kitabı bitirdiğinizde, tüm dünyayı ve kitabı dolduran karakterleri kolayca hayal edebilirsiniz. Kitap okumak, okumanın neden olduğu beynin uyarılmasından kaynaklanır. Ağır okuyucular, roman dünyasında kendilerini kaybetme hissini bilecekler. Harika bir duygu.

Uykunuzu Güçlendirir

Okumanın uykunuza da yardımcı olabileceğini biliyor muydunuz? Hayır, bu, okumanın uykuya dalmanıza yardımcı olduğu anlamına gelmez, ancak genel uyku düzeninizi ve rahatlığınızı iyileştirmeye katkıda bulunur. Okumak, gevşemenizi ve stresi azaltmanızı sağladığı için, sizi derin ve huzurlu bir uykuya çekmenize yardımcı olabilir. Kulağa gerçek olamayacak kadar iyi gelebilir ama okumak aslında uyumana yardım edebilir.

Yatmadan önceki gece kitaplar harika bir arkadaştır. İyi bir kitap seçmek ve hava karardıktan sonra yerleşmek inanılmaz derecede rahatlatıcı. Günün meşgulse nefes al. Geceleri uykuya dalmadan hemen önce okumak için belirli zamanları ayırarak, uykuya dalmadan önce rahatlamanıza ve gevşemenize yardımcı olabilirsiniz. Okuduğunuz edebiyat türü tercihinizdir, ancak önemli olan yalnızca okuduğunuz gerçeğidir.

Eğlence ve Huzurun Keyfini Çıkarın

Okumanın belki de en bilinen faydası, net, beyaz sayfalara sahip bir kitap açmanın eğlence değeridir. Elbette, okuma eğlencesi, genellikle hevesli okuyucuları bir sonraki harika kitabı almaya çeken şeydir. Aslında okumak, uzun yıllardır sağlam bir eğlence biçimi olmuştur. Okumak eğlence için mükemmel olsa da, okumak sadece eğlence faktöründen daha fazlasıdır.

Herhangi bir okuyucu, okumanın huzurlu olabileceğini ve rahatlatıcı bir zihin durumuna neden olabileceğini bilir. Kendinizi iyi bir kitaba daldırarak, neredeyse her türlü stres veya endişenin eriyip gideceğini hissedebilirsiniz. Kitaplarla ilgili en güzel şeylerden sadece biri olan okuyarak hem eğlenir hem de rahatlarsınız.

Okumak Gününüzü Aydınlatabilir

Kitaplar günlük olarak hayatınıza neşe getirebilir. Okuma eylemi hem zihinsel hem de fiziksel sağlığa büyük fayda sağlar, ancak gününüzü de aydınlatabilir. Bazen günler stresli ve endişe verici olabilir, ancak geceleri uzanıp güzel bir kitapla kıvrıldığınızda, bu stres ve endişeyle birlikte moralinizi de canlandırır.

Stresli durumlar yüzünden üzülmek için hiçbir sebep yok. Gününüzden biraz zaman ayırın, biraz okuyun ve kendinizi rahat hissedin. Meditasyon ve yoga gününüze ışık tutmakta ne kadar zorlayıcı olsa da, bir kitapla baş başa geçirmek, öğleden sonranızı veya gecenizi geçirmek için harika bir yoldur. Kitapları, özellikle popüler e-okuyucularla taşımak kolaydır ve her yerde okuma zamanınızın tadını çıkarabilirsiniz.

Fikrinizi Genişletmenize Yardımcı Olur

Kitaplar, olayları tamamen farklı bir perspektiften görmenizi sağlar. Örneğin, belirli bir kültür hakkında bir kitap okumak, o kültürün sizinkinden nasıl farklı olduğunu anlamanıza yardımcı olabilir. Bu kültürün bakış açısına katılmayabilirsiniz, ancak en azından olaylara yeni bir açıdan bakacaksınız.

Kitaplar size yeni fikirler verir. Okurken sürekli öğreniyorsunuz ve dünyaya daha dengeli bir perspektiften bakmaya başlayabilirsiniz. Başka bakış açılarının yokluğunda, yetiştirilme tarzımıza dayanan çok tek boyutlu bir düşünme şekline sahip olma eğilimindeyiz.

Yaptığımız gibi davranırız çünkü oluşum yıllarımızda öğrendiklerimiz budur. Olaylara kendi deneyimlerimiz açısından bakarız. Bu lensi kullanarak, yolumuzun doğru yol olduğunu varsaymak kolaydır. Kitaplar olayları yeni bir ışıkla görmemize yardımcı olabilir, “doğru” veya “yanlış” kavramlarından vazgeçmemize ve bunun yerine insan olmanın farklı yollarını görmemize izin verebilir.

Örneğin, bir burka veya başörtüsü giyen bir Müslüman kadının resmini ele alalım. Batı toplumundaki pek çok insan bunu bir tür baskı olarak görebilir. Gerçekte ise pek çok Müslüman kadın manevi inançlarının bir parçası olarak bu şekilde giyinmeyi tercih etmektedir.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram