24 MART 2022 PERŞEMBE
Haberler

Kırmızı Panda

Kırmızı Panda

Kırmızı panda koruma dünyasında adından söz ettirdi. Dünyanın en çok Kızıl panda yavrusu tehdit altında olan türlerinden biri olarak, İmparator Penguen Grubu’nu oluşturan birçok hayvandan biridir. Bu uçamayan kuş sadece 1990’ların başında görüldü, ancak o zamandan beri çok fazla tanınma kazandı. Popülerliği, pandayı maskotu olarak kullanan National Geographic Show “Emperor Penguins”den geldi.

Bu küçük uçamayan kuşu bilim adamları için bu kadar gizemli yapan şey sıradışı özellikleridir. Tüm penguenler gibi, çok kısa bir kuyruğu ve kalın bir topuk kanadı ile büyük ayakları vardır. Ancak kısa kuyruk ve büyük ayaklar ayırt edilebilir tek özelliklerdir. Kırmızı panda beş yıla kadar esaret altında yaşayabilir ve vahşi doğada iki yıla kadar yaşayabilir.

Kısa, stoklu vücut yapısına ek olarak, kırmızı panda alışılmadık bir gösterişli renge sahiptir: (Kızıl panda ingilizcesi) Phalaropes adı verilen bir balık ailesine aittir. Ancak, bu aile, phalaropes’i nasıl sınıflandırdığınıza bağlı olarak Atlas adlı yalnızca bir küçük üye içerir. Atlas’ın diğer akrabaları arasında zebra balığı ve ortak sazanı bulunur. Diğer kuşların aksine, kırmızı panda bambu habitatlarını delmesini sağlayan kalın bir gagaya sahiptir. Bu eşsiz gaga, hayvanın bambudan tohum çıkarmasına ve çiçeklerden nektar almasına izin verir.

Odunsu sapları delme yeteneğine ek olarak, kırmızı panda aynı zamanda bambu yeraltı yuvalarında yuvalar oluşturmak için olağanüstü bir yeteneğe sahiptir. Çin’in orta kesimindeki Hualalai bambu ormanında bu yuvalama alanlarının keşfinin türünün ilk örneği olduğuna inanılıyor. Yaklaşık yirmi yıl içinde, türler orijinal Hualalai habitatından tüm güneybatı Asya ülkelerinde yaşamak için genişledi: Tayvan, Tayland, Laos, Myanmar ve Vietnam. Dev pandalar kalın ormanlarda yaşar; çevrelerine iyi adapte olmuşlardır. Koyu kahverengi veya siyah kürklü küçüktürler ve on ila on dört inç uzunluğunda kalın bir vücut boyutuna sahiptirler.

Kırmızı pandalar düşük yoğunluklu ancak iyi gıda malzemelerine sahip bölgelerde yaşarlar. Kızıl panda beslemek diyetleri büyük ölçüde otlardan ve köklerden oluşur, ancak küçük ağaç benzeri bitkiler ve mantarlar da yerler. Kırmızı pandalar, yüksekliği yüksek ve iyi boşaltılmış alanlarda yaşarlar. İnsanlar tarafından nadiren görülürler, çünkü avlanma, insan habitatı istilası ve doğal yaşam alanlarının kaybı nedeniyle popülasyonları azalır. Kırmızı pandanın koruma statüsü için ana tehdit, derileri ve kürkleri için türleri avlayan kaçak avcılardan geliyor.

Uzmanlar, kırmızı panda’nın olağandışı renginin genetik bir bozukluktan kaynaklandığına inanıyor. Karın, ondan filizlenen bir dizi beyaz kılla siyahtır – bu tüyler aslında yararlı bir amaca hizmet eder: güneş ışığını yansıtır, hayvanın vücudunu ısıtmasına yardımcı olur. Kırmızı panda kuyruğunun rengi, çevrelerine karışmalarına ve özel yaşam alanlarına karışmalarına yardımcı olur. Kırmızı panda kuyruğunun benzersiz siyah rengi, onları yakalamaya çalışabilecek avcılardan kaçınmalarına yardımcı olur.

Birçok insan vahşi hayvanları yemenin kötü etkilerinden endişe duyuyor ve kırmızı pandayı korumak için savunucu oluyorlar. Bazı insanlar bu iddialar nedeniyle evcil hayvan olarak kırmızı panda almayı bile bıraktı. Bununla birlikte, USDA insanları evcil hayvan olarak tutmaya ve büyütmeye teşvik etmeye devam ediyor. Evcil hayvan gibi güzel bir hayvana sahip olmak insanlara harika bir mesaj gönderir ve onları korumak, kırmızı pandaların esaret altında yetiştirilmekten elde ettiği faydalara kıyasla ödenmesi gereken küçük bir bedeldir.

Kırmızı panda yıllar içinde kötü basından payını almasına rağmen, hala gezegende güçlü bir güçtür. Küçük kırmızı panda tüylü arkadaşları kadar sevimli olmayabilir, ama yine de aynı çekiciliği var. Aslında, çalışmalar onlara evcil hayvan olarak sahip olmanın bizim için de iyi olduğunu göstermiştir. Bir dizi çalışma, evcil hayvan olarak kırmızı pandalara sahip olan insanların, olmayanlardan daha uzun yaşadığını göstermiştir. Ayrıca kalp hastalığı ve kanser geliştirme olasılıkları daha düşüktür, bu nedenle onları evcil hayvan olarak tutmak ve büyütmek mantıklıdır.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram