24 MART 2022 PERŞEMBE
Fitness

Kirazın Beslenme Gerçekleri ve Sağlık Faydaları

Kirazın Beslenme Gerçekleri ve Sağlık Faydaları

Kirazlar, çeşitli farklı yemeklere renkli bir katkı sağlayan besleyici ve tatlı bir ikramdır. Kirazların tatlı bir içerik olarak tanınması, günlük olarak yemek için yeterince sağlıklı olup olmadıklarını merak etmenize neden olabilir. Neyse ki kirazlar, özellikle şeker eklenmeden hazırlandıklarında sağlık açısından birçok fayda sağlar.

Kiraz Beslenme Gerçekleri

Aşağıdaki beslenme bilgileri, çekirdekli 1 bardak (138 g) çiğ kiraz için ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından sağlanmaktadır

Kalori     : 87
Yağ       : 0,3g
Sodyum     : 0mg
Karbonhidratlar : 22g
Elyaf      : 3g
Şekerler    : 17,7 g
Protein     : 1.4 g

Karbonhidrat

Bir fincan kiraz, çoğu doğal şekerlerden gelen 22 gram karbonhidrat içerir. Ayrıca 1 bardak vişnede 3 gram lif bulunmaktadır.

Taze kirazlar düşük glisemik gıda olarak kabul edilir (glisemik indekste 55’in altında gelir). 2 Bununla birlikte, şekerli kurutulmuş kirazlar veya ilave şeker içeren diğer çeşitlerin glisemik indeksi daha yüksek olacaktır.

 • Yağlar
  Kirazlar neredeyse yağsızdır ve fincan başına 1/2 gramdan azdır.
 • Protein
  1 bardak taze vişnede 1.5 gram protein vardır.
 • Vitaminler ve mineraller
  Kirazlar iyi bir C vitamini, potasyum, kalsiyum, magnezyum, demir ve folat kaynağıdır.

Sağlık yararları

Kirazlar doğal olarak şeker bakımından yüksek olmasına rağmen, sağlık üzerinde olumlu etkileri olan büyük miktarda faydalı bitkisel besin maddelerine sahiptirler.

Gut Hastalığının Önlenmesi

Taze ve konserve kirazlar, 1950’lerden beri artrit tedavisi ve gutun önlenmesi için incelenmiştir. Kirazların normal ürik asit seviyelerini geri yükleme kabiliyetinin kanıtı, onlarca yıldır birçok çalışmada gösterilmiştir. 633 gut hastasına bakıldığında, bir 2018 çalışması, taze kiraz veya kiraz özü alımının 2 günlük bir süre boyunca gut ataklarında% 35’lik bir azalma ile ilişkili olduğunu gösterdi. 4

Kanser Riskini Azaltabilir

Kirazlardaki zengin renk, vücudun potansiyel olarak kansere neden olan oksidatif hasarı hafifletmesine yardımcı olan güçlü antioksidanlar olan antosiyaninlerden kaynaklanır. Kirazlar ayrıca sigara içen insanlarda akciğer kanseri riskinin daha düşük olmasıyla ilişkili olabilecek C vitamini içerir. 5 ek olarak, kiraz fiber kolon kanserine karşı korumak için bilinmektedir. Yemek planınıza kiraz ve diğer meyve ve sebzeleri dahil etmek, çeşitli kanser türlerinin riskini azaltmaya yönelik iyi bir adımdır.

Kas Ağrısını Azaltır

Antioksidan özelliklerinin yanı sıra, kirazlar antiinflamatuardır. Yoğun egzersiz sonrası 50-270 ekşi kiraz tüketildiğinde kas hasarı azalır. Araştırmacılar, egzersiz iyileşmesinin iki yaygın yan ürünü olan kreatin kinaz ve laktat dehidrojenazı ölçerek, kirazları ağrıyı azaltmada ve iyileşme süresini kısaltmada faydalı buldular. 4

Kalp Sağlığına Yardımcı Olur

Yaşlı yetişkinlerde tek doz Bing kiraz suyunun 2 saat içinde sistolik ve diyastolik kan basıncı seviyelerini önemli ölçüde düşürdüğü gösterilmiştir. 4 Kirazların antienflamatuvar etkileri ve yüksek potasyum içeriği göz önüne alındığında, kalp sağlığına uygun bir yemek planına yalnızca kirazları dahil etmek mantıklıdır. Bütün kirazları tüketerek, liften kolesterol düşürücü etkiler de elde edersiniz.

Bellek İşlevini Destekler

Koyu renkli kirazlardaki flavonoidler ve antosiyaninler beyni oksidatif hasardan korumaya yardımcı olur. 6 Yaşlanma, sigara gibi çevresel stres faktörleri ve yüksek tansiyon veya diyabet gibi kronik tıbbi sorunların bir sonucu olarak beyinde oksidatif hasar meydana gelebilir. Menünüzü kiraz gibi canlı meyve ve sebzelerle doldurmak hafızanızı yıllar içinde korumanıza yardımcı olabilir.

Alerjiler

Kiraz alerjilerinin meydana geldiği bilinmektedir ve bazen çilek, üzüm ve diğer meyve ve sebze hassasiyetleriyle ilişkilendirilir. 7 Kiraz alerjisinin belirtileri göğüste kurdeşen, şişlik, kusma veya sıkışmayı içerebilir. boğaz ve nefes darlığı. Kirazlara alerjiden şüpheleniyorsanız, kişiselleştirilmiş bir değerlendirme için doktorunuza görünün.

Yan etkiler

Kiraz çukurları, amigdalin adı verilen tehlikeli bir kimyasal içerir. Yanlışlıkla bir çukuru yutarsanız endişelenmemeniz gerekse de, bundan kaçınmak en iyisidir. Ezilmiş kiraz çekirdeklerine dikkat edin çünkü amigdalin daha kolay emilir. 8

İrritabl bağırsak sendromu (IBS) ile yaşıyorsanız, kirazların bazı insanlar için alevlenmeleri tetikleyebilecek bir karbonhidrat türü olan FODMAP‘lerde yüksek olduğunu belirtmek gerekir.  FODMAP‘lere duyarlılığı olanlar, semptomlarını kontrol etmeye yardımcı olmak için kirazlardan ve diğer çekirdekli meyvelerden kaçınmalıdır. Kirazları sindirmekte sorun yaşıyorsanız, kişiselleştirilmiş tavsiyeler için bir diyetisyen veya GI doktoru ile konuşun.

Çeşitler

Rengi, boyutu ve tatlılığı değişen birkaç kiraz çeşidi vardır. Büyük ve koyu kırmızı Bing kirazları Türkiye Cumhuriyeti’nde en yaygın olanıdır. Diğer çeşitler arasında Royal Ann, Black Tartarian, Rainier, Stella, Chelan ve daha fazlası bulunur.

Kirazlar dondurulmuş, taze, konserve, kavanozda veya kurutulmuş olarak satın alınabilir. Dondurmalı çörekler üzerinde gördüğünüz parlak kırmızı kirazlara, tatlandırılmış ve korunmuş açık renkli bir çeşitten yapılan maraschino kirazları denir. Maksimum sağlık yararları için, şeker eklenmemiş koyu renkli kirazları tercih edin.

En İyi Olduğunda

Dondurulmuş, kurutulmuş veya konserve edilmiş kirazlar, ithal edilen taze kirazlar gibi çoğu markette yılın herhangi bir zamanında satın alınabilir. Kirazlar genellikle sıcak yaz aylarında mevsimdedir ve bazı çeşitlerin diğerlerinden daha uzun büyüme mevsimleri vardır. Bölgenizde kirazların ne zaman bulunduğunu öğrenmek için yerel çiftçi pazarınızı ziyaret edin.

Hasarsız veya küf içermeyen taze kirazları seçin. Taze kirazlar dolgun görünmeli, asla büzülmemelidir. Yeşil sapları hala takılı olan parlak ve sert kirazları arayın.

Depolama ve Gıda Güvenliği

Yemeye hazır olana kadar kirazları yıkamaktan kaçının. Çok erken yıkamak kirazların daha hızlı bozulmasına neden olur. Kirazları güneşin yakınında veya ılık sıcaklıklarda tutmaktan kaçının. Bunun yerine, taze kirazları, buzdolabının en soğuk bölümünde birkaç gün dayanacakları yerde saklayın. Bozulma belirtilerine dikkat edin ve çürük kirazları, partinin geri kalanının bozulmasına neden olmadan atın.

Kirazın insan vücuduna faydaları nelerdir?

Kiraz güçlü bir antioksidan kaynağıdır. İçerisinde bulunan A,C ve K vitaminleri sayesinde bağışıklık sistemi güçlenir. Yaz mevsiminde sıklıkla tüketilen meyve hem zayıflamaya hem de ödem atmaya yardımcıdır. Alzheimer, diyabet ve obezite dahil olmak üzere kronik hastalıkları önler

Kiraz suyu bağırsakları çalıştırır mı?

Kiraz ve kiraz sapı suyu bağırsak hareketlerini artırıcı ve vücuttan su atımını uyarıcı etki gösterebilmektedir. Ancak yaz aylarında bu uygulamanın çok sık yapılması, zaten artan sıvı ihtiyacına karşı vücudu daha da susuz bırakabilmektedir. Artmış olan dışkılama da bağırsak yüzeyine hasar verebilmektedir.

Kiraz günlük ne kadar tüketilmeli?

15 üzüm veya 12 kiraz veya 1 dilim karpuz (200 gram) veya 1 incir veya 1 orta boy armut veya 3 adet kayısının 1 porsiyon meyve olduğu ve birbirlerine eşit oldukları bilinmelidir. Kadınlar günde 3-4, erkekler 4-5 porsiyon meyveden fazlasını tüketmemelidir.

Kiraz sapı çayı fazla içilirse ne olur?

Kiraz sapı ve çayının çok fazla faydaları bulunduğu kadar bazı zararları da bulunmaktadır. İlk olarak kan sulandırıcı ve ödem atıcı etkisi sayesinde devamlı olarak tüketilmesi çok doğru olmaz. Fakat 15 ya da 20 günlük süreler içinde kullanılması ile herhangi bir zararı ve yan etkisi yoktur

Nasıl hazırlanır

Yüksek proteinli bir kahvaltı veya atıştırmalık için Yunan yoğurdu, süzme peynir veya ricotta peynirine kiraz ekleyin. Birkaç kirazını salatalara atın veya tatlılık, renk ve doku eklemek için tuzlu yemeklere ekleyin.

Kirazlar ayrıca turtalarda, turtalarda ve diğer unlu mamullerde yaygın olarak kullanılır. Taze veya dondurulmuş kirazları olduğu gibi tatmak, tatlılıklarının tadını çıkarmanın en basit yollarından biridir.

Bıkkın Panda

Bıkkın Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram