24 MART 2022 PERŞEMBE
Sözler

Karantina’da Başarı Hikayeleri

Karantina’da Başarı Hikayeleri

Karantina‘da geçen bir yıla dönüp baktığımızda, pozitiflere odaklanmak zor. Bununla birlikte, endişe ve stresin ortasında, hepimiz bir tür içerikle sığındık. Yıllarca eğlenmek, TikTok‘ta günü boşa harcamak veya okumaya geri dönmek istediğiniz o TV şovu olsun, bunlar her birimize her gün en azından biraz rahatlık sağlamamıza yardımcı oldu. Aşağıda, geleceğin belirsiz göründüğü bir zamanda sanatçıların ve içerik yaratıcılarının kendilerini şöhrete kavuşturan içerik ürettikleri üç farklı medya biçimine odaklanacağım.

Müzik

Evde sıkışıp kalmışken çoğumuz dört gözle beklediğimiz konserler verdik. Belki de Tarkan biletlerini sadece gösterinizi iptal etmesini veya yeniden planlamasını görmek için aldınız. Her iki durumda da sanatçılar, CDC kurallarına uymak için kariyerlerini duraklatmak, gösterileri ve röportajları iptal etmek zorunda kaldı. Yine de hepsi kötü değildi. Yükselen hisli Olivia Rodrigo gibi sanatçılar, zamanı yazmak için kullandı ve Instagram’da şarkıların parçalarını yayınladı, ilk single’ını Taylor Swift’in kaydettiği kayıtlarla aynı seviyede tutacak kadar heyecan yarattı. İlk albümü 21 Mayıs’ta çıkıyor ve kesinlikle bir hit olacak.

Sanatçıların hayranlarına bağlı kalabilmelerinin bir başka yolu da TikTok’du. Bu başarının bir örneği Mother Mother grubudur. “Hayloft” ve “Verbatim” gibi şarkılar, birkaç ay önce popüler TikTok müzikleriydi ve ben de dahil olmak üzere gençleri bu süreçte kendi müziklerini ve yeni bir favori grubu bulmaya yönlendirdi. 2000’lerin başından beri müzik yapıyorlar ve sürekli olarak harika albümler çıkarıyorlar ve son zamanlarda elde ettikleri başarılar, eski albümlerinin plak üzerine yeniden basılmasına ve Haziran ayında piyasaya sürülecek yepyeni bir albümüne yol açtı. Platform yalnızca yeni sanatçıları büyütmekle kalmaz, aynı zamanda eski eylemlerin daha genç izleyicilere hitap etmesine de yardımcı olabilir.

Yayın Akışı

Geçtiğimiz yıl internette fırtınalar estiren şeylerden biri de, hesabı olan herkesin oyun oynarken, sanat yaparak veya sadece sohbet ederek kendilerini yayınlamasına izin veren canlı bir yayın platformu olan Twitch’tir. Herkesin odasında sıkışıp kaldığı bir dünyada, yayın akışı hem gençlerin para kazanması için kolay bir yol hem de izleyen herkes için bir eğlence kaynağı sağlar.

Çevrimiçi oyun ve Aramızdaki mobil uygulamanın popülerliğinden sonra, aralarında Valkyrae, Pokimane ve Sykkuno‘nun da bulunduğu bir grup yayıncı ortaya çıktı. Esprili yorumları ve eğlenceli oynanışları, onları Twitch veya YouTube’daki bireysel canlı yayınlarında on ila yüz binlerce görüntülemeye yönlendirdi. Hala Aramızda oynanışları yayınlıyorlar, ancak çoğu, izleyiciyi elde tutma ve kişilikleri sayesinde daha fazla fırsat kazandı. Örneğin, Corpse kısa süre önce Machine Gun Kelly ile yeni bir şarkı üzerinde işbirliği yaptı ve Valkyrae, oyun organizasyonu 100 Thieves‘ın ortak sahibi olarak duyuruldu. İçerik oluşturma her zaman yüksek ve gelecek sadece daha fazla başarı hikayesi var.

Minecraft

Biliyorum biliyorum. Ancak bir yıldır bir kayanın altında yaşamıyorsanız, bu oyunun bir kez daha aldığı popülerliğin arttığını fark ettiniz. Minecraft birkaç yılda bir yeniden ortaya çıkıyor, genellikle yepyeni bir nesle hitap eden yeni yüzlerle yeniden ortaya çıkıyor. Bu sefer bu yüzler Dream, TommyInnit ve Ranboo. Yaklaşık 32 milyonu bulan toplam YouTube abone sayısı ile bu üç içerik oluşturucu, YouTube ve Twitch genelinde popülerdir. En önemlisi Ranboo, Twitch’teki çoğu abonenin rekorunu kısa bir süre için tuttu ve her hafta 100.000 aboneye ulaştı.

Üçü, Dream’in Minecraft Manhunt serisi, Tommy‘nin modifiye edilmiş Minecraft komedi videoları ve Ranboo’nun IRL içeriği ile çok farklı YouTube içeriği oluşturuyor, ancak hepsinin ortak bir yanı var: Dream SMP. Geçen Ağustos ayında Dream, en iyi iki arkadaşı, ayrıca YouTuber’lar ve yayıncılar GeorgeNotFound ve Sapnap ile bir Minecraft hayatta kalma dünyası başlattı. Fazla mesai, sunucu üç üyeden 31’e çıkacak ve büyük bir içerik oluşturucu grubunu bir şekilde hep birlikte anlaşıyor gibi görünen tek bir alanda toplayacaktı. Bu tek sunucunun popülaritesi, genç yayıncılar alanında birden fazla kariyer başlattı ve hala genişliyor.

Karantinadaki bu sefer kolay olmadı – bunu hepimiz biliyoruz. Öyle olsa bile, ister yeni bir Taylor Swift albümü olsun, ister ortaokuldan Minecraft aşamamızın yeniden canlanması olsun, bizi ayakta tutan şeylere bakmak güzel. Neye tutunmuş olursanız olun, bundan yıllar sonra konuşabileceğimiz bir şey olacak.


Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram