24 MART 2022 PERŞEMBE
Teknoloji

iPhone’unuzda Canlı Metin Nasıl Etkinleştirilir ve Kullanılır

iPhone’unuzda Canlı Metin Nasıl Etkinleştirilir ve Kullanılır

İPhone’unuzdaki canlı metnin nasıl etkinleştirılacağı ve kullanılacağı birçok iPhone kullanıcısının sorusudur. Evet, bu teknoloji henüz ilk aşamalarında ve üzerinde çalışılması gereken bazı tuhaflıklar var. Ancak iyi tarafı, artık internet bağlantısı olmadan bile evden uzakta olduğunuzda iPhone’unuzdaki metin mesajlarını okuyabiliyorsunuz. Ayrıca grup kısa mesajlarında, gerçek zamanlı Tweetlere erişmenize ve çok daha fazlasına yardımcı olabilir. Bu başka bir cep telefonu şirketi tarafından sunulan bir şey değil. Bu nedenle, bu şaşırtıcı teknolojiyi henüz iPhone’unuza etkinleştirmediyseniz, oraya gitmenizi, internete girmenizi ve kendiniz kontrol etmenizi öneririm!

iOS 15, Apple tarafından yıllık geliştirici konferansında tanıtıldı ve yeni bir dizi özellik ekledi. Önemli eklemelerden biri, makine öğrenimi destekli Canlı Metin’dir.

Bu makalede, Canlı Metin’in ne olduğunu, özelliğin nasıl etkinleştirileceğini ve nasıl kullanılacağını kapsayan özelliğe yakından bakacağız. Hemen dalalım.

Canlı Metin Nedir?

Canlı Metin, makine öğrenimini kullanan bir metin tanıma özelliğidir. Bu, Google Lens’e benzer, ancak iOS cihazları içindir.

Canlı Metin ile, gerçek dünyada gördüğünüz metni manuel olarak yazmanız gerekmez. Kamerayı metin içeren bir görüntüye doğrultun ve iPhone‘unuz tüm ağır işleri (veya okumayı) sizin adınıza yapar. Ayrıca tanımlanan metin üzerinde farklı işlemler yapabilirsiniz.

Daha da iyisi, Canlı Metin hem elle yazılmış hem de yazılan metinle çalışır. İşte Canlı Metin‘in ne olduğu ve ne yaptığı hakkında daha ayrıntılı bir tartışma .

Canlı Metin Desteği ve Kullanılabilirlik

Avantajlarına rağmen Canlı Metin, iOS ve iPadOS 15 çalıştıran tüm iPhone’larda ve iPad’lerde kullanılamaz . Apple’a göre , Canlı Metin yalnızca 7nm A12 Bionic çip veya daha yenisine sahip iPhone’larda ve iPad’lerde kullanılabilir. Bu, 2018 ve sonrasında piyasaya sürülen tüm iPhone’ları ve iPad’leri içerir. Ek olarak, Canlı Metin, 2018 Mac ve sonraki sürümlerinde kullanılabilir.

Canlı Metin Nasıl Etkinleştirilir

Canlı Metin, iOS 15’te varsayılan olarak açıktır. Ancak, etkinleştirmeniz gerekebilir diye şu şekilde:

 • iPhone veya iPad’inizde Ayarlar uygulamasını başlatın .
 • Uygulama bölümüne ilerleyin ve Kamera’yı seçin .
 • Kamera ayarları altında, Canlı Metin’i açın . Geçiş yeşilse, Canlı Metin açık demektir.

Canlı Metin açıkken, şimdi bu özellikten nasıl yararlanabileceğinize bakalım.

Canlı Metin Nasıl Kullanılır

Canlı Metin’i iOS veya iPadOS 15’te farklı senaryolarda kullanabilirsiniz. Bulunduğunuz yere bağlı olarak başka kullanım durumları da vardır.

Özetle, metni çevirmek, bir kelimeyi veya tümceyi aramak ve metni kopyalamak için Canlı Metin’i kullanabilirsiniz. Bir numarayı aramak, e-posta göndermek vb. gibi metin üzerinde farklı işlemler de yapabilirsiniz.

Fotoğraflar uygulamasından başlayarak aşağıdaki farklı senaryolarda Canlı Metin kullanmanın temellerini ele alacağız.

Fotoğraflar Uygulamasında Canlı Metin Nasıl Kullanılır

Canlı Metin kullanarak bir fotoğraftaki herhangi bir metinle etkileşime girebilirsiniz. İçinde el yazısı veya yazılı metin bulunan bir resminiz varsa, Canlı Metin kullanarak şu adımları izleyin:

 • Fotoğraflar uygulamasını açın .
 • Metin içeren herhangi bir resme dokunun.
 • Sağ alttaki Canlı Metin simgesine (bir tarayıcıya benzer) dokunun . Canlı Metin, görüntüdeki tüm tanınabilir metni vurgulayacaktır.
 • Ekrana dokunun ve basılı tutun, ardından istediğiniz tüm metni seçmek için parmağınızı hareket ettirin. Tüm metni seçecekseniz , vurgulananlar açılır penceresinden Tümünü Seç’e dokunun .
 • Açılır pencereden metinle ne yapmak istediğinizi seçin. Şunları yapabilirsiniz Kopyala , Çeviri , Yukarı Bak , ve hatta farklı uygulamalar aracılığıyla metni paylaşmak.

Kamera Uygulamasında Canlı Metin Nasıl Kullanılır

Canlı Metin, kamera uygulamasında da mevcuttur. Bu, fotoğraf çekmenize gerek olmadığı anlamına gelir. Resimlerden metinleri tarayabilir ve doğrudan istediğinizi yapabilirsiniz.

 • Kamera uygulamasında Canlı Metin’in nasıl kullanılacağına ilişkin adım adım bir kılavuz
 • Kamera uygulamasını başlatın .
 • Kamerayı herhangi bir metne doğrultun.
 • En alttaki Canlı Metin simgesine dokunun . Hedef alanınız ekranda belirerek etkileşime izin verecektir. Canlı Metin simgesine dokunmadan önce, kopyalamak istediğiniz metnin üst üste binen sarı parantezler içinde tamamen kaplandığından emin olun. Bunun nedeni, Canlı Metin’in yalnızca çerçevelerin içindeki metni seçmenize izin vermesidir.
 • Seçmek için metni kaydırın veya dokunun.
 • Öne çıkanlar açılır penceresinden yapmak istediğiniz herhangi bir eylemi seçin.

Web sitesi URL’leri, telefon numaraları ve e-posta adresleri söz konusu olduğunda doğrudan etkileşim kurabilirsiniz. Örneğin, bir web sitesi bağlantısıyla, basit bir dokunuş URL’yi varsayılan tarayıcınızda açacaktır.

Başka Bir Uygulamada Canlı Metin Nasıl Kullanılır

Fotoğraflar ve Kamera uygulamasının yanı sıra, Canlı Metin diğer uygulamalarda da mevcuttur. Bir giriş alanı olduğu sürece, Canlı Metin kullanarak kameradan metin ekleyebilirsiniz.

Örnek olarak Apple’ın Notes uygulamasını kullanacağız. Bu adımları takip et:

 • Notunuzun içinde, evrensel iOS açılır menüsünü uyandırmak için giriş alanına dokunun ve basılı tutun.
 • Canlı Metin simgesini seçin . iOS, ekranı ikiye böler; biri notunuzun küçük bir görünümü için, diğeri ise Kamera uygulaması için.
 • Kamerayı kopyalamak istediğiniz metne doğrultun.
 • Bitirmek için Ekle düğmesine dokunun.

Resimdeki metin artık notunuzun içinde görünecektir. Sistem genelinde destekle, Canlı Metin’i iPhone ve iPad’inizde pek çok şekilde kullanabilirsiniz.

Üretkenliği Artırmak için Canlı Metin Kullanın

Canlı Metin, verileri olabildiğince hızlı yakalamanıza yardımcı olduğu için harika bir üretkenlik özelliğidir. Fotoğraf çekmek veri yakalamanın hızlı bir yolu olsa da, Canlı Metin’in ek rahatlığından yoksundur. Artık fotoğraf çektikten sonra o telefon numarasını tekrar yazmaya başlamanıza gerek yok. Üstelik artık fotoğraf çekmenize bile gerek yok.

Ve bu sadece Canlı Metin değil. iOS 15, kucaklamanız gereken birçok başka şık ve üretken özellikle birlikte geliyor.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram