24 MART 2022 PERŞEMBE
Teknoloji

iPhone 13 mü iPhone 12 mi? 2021’in Apple telefonunu beklemeli misiniz?

iPhone 13 mü iPhone 12 mi? 2021’in Apple telefonunu beklemeli misiniz?

Hangisi daha iyi telefon – iPhone 12 veya iPhone 13? İlk iPhone’un bir sonraki yıldönümünü beklemeli misiniz? Bu, teknisyenler arasında en çok tartışılan konulardan biridir. Ancak birkaç basit kılavuzla, artık hangi akıllı telefonun sizin için en iyi olduğunu güvenle seçebilirsiniz.

Bugün tartışmasız en çok istenen telefon olan Apple iPhone, yeni bir aksesuar serisiyle daha da arzu edilir hale geldi. Birincisi, telefonunuzu evde çalışacak şekilde özelleştirmenizi sağlayan “Ev” uygulamasının duyurusudur. Bu, örneğin, iPhone‘unuzu faturaları, takvim etkinliklerini ve hatta ev ofisinizde ilaç almak için hatırlatıcıları işleyebilecek şekilde ayarlayabileceğiniz anlamına gelir. Hatta bankanıza erişebilir, kişilerinizi yönetebilir ve hatta iPhone’unuzdan e-postalarınızı kontrol edebilirsiniz. Bir iPhone‘a sahip olmayı daha da keyifli hale getirecek tonlarca yararlı uygulama duyuruluyor.

Bir de yeni bir telefon almanız gerekip gerekmediğine dair bir karar var. Bugünün telefonları isteyebileceğiniz her şeyle birlikte geliyor, ancak gerçekten her yıl yükseltilmeleri gerekiyor mu? Bu sorunun cevabı büyük ölçüde ihtiyaçlarınıza ve tercihlerinize bağlıdır. Geçen yıl olduğu gibi yanınızda aynı miktarda veri taşımaktan memnunsanız, eski iPhone‘unuza bağlı kalmanız daha iyi olabilir. Ancak, telefonunuzu e-posta almak ve bestelemenin yanı sıra arama yapmak ve almak için düzenli olarak kullanıyorsanız, yeni bir telefon satın almaya bakmak isteyebilirsiniz.

Telefonunuzu yükseltmeye karar verdiğinizde, hayatınızı ne kadar değiştireceğinizi göz önünde bulundurmanız önemlidir. Bir yıl içinde iki telefon taşıyabilecek misiniz, yoksa birini evde ve birini arabada tutmanız mı gerekiyor? Yepyeni bir klavyeye mi ihtiyacınız olacak yoksa zaten bir klavyeniz mi var? Bunlar neye ihtiyacınız olduğuna karar vermeden önce düşünmeniz gereken şeylerdir. Hayattaki birçok kararda olduğu gibi, doğru karar maliyet, mevcut seçenekler ve kişisel tercihler de dahil olmak üzere çeşitli faktörlere bağlıdır.

iPhone 13 çok uzakta değil

iPhone 13‘ü beklemekten yana olan en bariz argüman, artık çok da uzak olmadığıdır. Kesin çıkış tarihi onaylanmadı, ancak Apple’ın geçmiş formuna ve mevcut söylentilere dayanarak , iPhone 13 serisinin muhtemelen ayın ilk yarısında bir duyuru ve piyasaya sürülmesiyle Eylül ayında piyasaya çıkmasını bekliyoruz. İkinci yarıda telefonlar.

Bu yüzden, yazarken birkaç aydan bahsediyoruz ve bu, her model arasında 12 aylık bir boşluk olduğu düşünüldüğünde pek bir şey değil.

Bu noktada, mevcut bir modeli önemli bir indirimle alamadığınız sürece her zaman yeni modeli beklemenizi tavsiye ederiz – iPhone 12 serisi söz konusu olduğunda, fiyatları iyi tuttukları için bu pek olası değildir. Asla bilemezsiniz, Amazon Prime Day’de bazı indirimler olabilir .

Yükseltmeler küçük olabilir

Öte yandan, bu yıl çoğu kişiden daha fazla, yeni iPhone’un çok fazla yükseltme yapmayabileceği anlaşılıyor.

Henüz hiçbir şey kesin olmasa da, sızıntılar benzer bir tasarıma ve ekrana ( iPhone 13 Pro ve Pro Max‘te 120Hz yenileme hızına ve biraz daha küçük bir çentik olmasına rağmen ), ayrıca oldukça mütevazı bir güç yükseltmesine , marjinal olarak daha büyük pillere ve hafif ince ayarlara işaret ediyor. Yalnızca Pro modellerinden ziyade tüm modeller için bir LiDAR tarayıcı dahil olmak üzere kameraya .

Bazı daha büyük değişiklikler görebiliriz, ancak şu anda bu , bir iPhone 13‘ten çok bir iPhone 12S‘ye benziyor , bu nedenle eski modeli seçerek çok fazla şey kaçırmamış olabilirsiniz.

Uzun vadeli destek

İPhone 12 serisinde muhtemelen hala uzun yıllar yazılım güncellemeleri kaldı, bu yüzden bu cephede geride kalmayacaksınız. Genellikle yalnızca iki yıllık (veya çok şanslıysanız üç) güncelleme aldığınız Android’in aksine, Apple telefonlarını uzun süre güncel tutar. Gerçekten de, iOS 15 bu yılın sonlarında geldiğinde, iPhone 6S’den itibaren her model için mevcut olacak .

Bunu, bir Android telefonda bulunan herhangi bir yonga setinden tartışmasız bir şekilde daha güçlü olan bir yonga seti ile birleştirin ve içinde çok fazla ömrü olan bir ahizeye bakıyorsunuz.

Fiyatlar düşecek

Yine de iPhone 13‘ü istemediğinize karar vermiş olsanız bile, iPhone 12 serisinin fiyatları düştüğünde kesinlikle düşeceğinden, yeni telefonun piyasaya sürülmesini beklemeye değer olabilir.

Örnek olarak, iPhone 11 piyasaya çıktığında 699 $ / 729 £ / 1,199 AU $’dan başladı, ancak şimdi Apple onu 599 $ / 599 £ / 999 AU $’a satıyor, bu nedenle muhtemelen iPhone 12 için benzer bir düşüş göreceğiz. Bazı modeller iPhone 13’ün piyasaya sürülmesiyle iPhone 12 serisinin üretimi durdurulabilir, ancak o zaman bile üçüncü taraf mağazaların indirimli olarak deneyecekleri ve değiştirecekleri stokları olduğundan emin olabilirsiniz.

Ayrıca, iPhone 13‘ün tam olarak neler sunduğunu ve iPhone 12‘nin ne kadar daha ucuz olabileceğini bileceğiniz için, bekleyerek daha bilinçli bir karar verebileceksiniz.

Yeni model çok büyük bir gelişme olmasa bile, birkaç ay içinde yerini alacak bir telefon için tam fiyat ödenmesini önermek zor olduğundan, bekle ve gör yaklaşımının en iyisi olduğunu öneriyoruz.

Ancak gerçekten bekleyemezseniz, iPhone 12 modellerinin hiçbirinde hata yapmazsınız – hepsi harika telefonlar ve muhtemelen uzun bir süre öyle kalacaklar.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram