24 MART 2022 PERŞEMBE
Android ve İos Uygulama

iCloud Depolama Alanı Nasıl Boşaltılır

iCloud Depolama Alanı Nasıl Boşaltılır

İCloud‘da depolama alanının nasıl boşaltılacağıyla mücadele günleri sona erdi. Apple sonunda sorunu ele etti ve kullanıcıların iCloud saklama alanı iptal etme cihazlarında birden fazla dosya ve klasörü yönetmelerini kolaylaştıran çok popüler programlarına bir güncelleme yayınladı. Birçoğumuzun başına düzenli olarak musallat olan bu muamma söz konusu olduğunda nihayet biraz netliğe sahip olmak harika. iCloud saklama alanı yükseltme Artık telefonunuzdaki binlerce öğe olmasa bile yüzlerce zihinsel olarak gezinmenize gerek yok – hepsi bilgisayarınızdaki klasörlerde düzgün bir şekilde organize edilmiş. Bu güncelleme, aynı görevleri iPhone veya iPad‘inizde tekrar gerçekleştirmeyi çok kolaylaştırır.

iPhone saklama alanı boş ama dolu diyor, Peki bu senin için tam olarak ne anlama geliyor? Daha önce hepimizin duyduğu gibi, Apple iCloud Drive ürünleriyle ilgili en büyük şikayetlerden biri (ve bulunacak çok şey var) kullanımının zor olması ve organize olmak için kendilerini iyi ödünç vermedikleridir. İyi haber şu ki, işletim sisteminin eski sürümünü kullansanız bile, dosyalarınızı düzenlemeyi tekrar kolaylaştıran herkesin alabileceği ücretsiz bir araç var. Araç, mevcut tüm dosya ve klasörlerinizi mevcut depolama alanınızdan çekerek ve hızlı erişim için cihazınızda tek bir konuma yeniden düzenleyerek çalışır.

iCloud fotoğraf silme Artık dosyaları cihazınızda hızlı bir şekilde nasıl taşıyacağınızı bildiğinize göre, bu dosyaları nerede sakladığınıza dikkat etmenin zamanı geldi. Programın yeni sürümünü zaten yüklemiş olabilirsiniz, ancak şu anda cihazınızda herhangi bir depolama alanınız yoksa, almaya çalışın! Bunu yaptığınızda, ihtiyacınız olmayan öğeleri silerek ve dosyaları farklı klasörlere taşıyarak mevcut verilerinizi yeniden düzenlemeye başlayabilirsiniz. Bu aslında iCloud‘da depolama alanının nasıl boşaltılacağıdır ve en son güncellemeyle birlikte çalışır. Bu yöntem, işletim sisteminin hemen hemen her sürümü için çalışmalıdır. Hala sorun yaşıyorsanız, bu sorunu size yardımcı olmak için Disk Doktorları gibi bir programın kollarına almanın zamanı geldi olabilir.

iCloud Saklama Alanı Fiyatı nedir?

Neyse ki, iCloud saklama alanı çok pahalı değil. Mevcut depolama alanınızı boşaltmak için verileri silmek yerine daha büyük bir plana yükseltmek istiyorsanız, seçenekleriniz şunlardır:

 • 50 GB’lık alan 3,99 TL’den 6,49 TL’ye,
 • 200 GB’lık alan 11,99 TL’den 19,99 TL’ye,
 • 2 TB’lık alan 39,99 TL’den 64,99 TL’ye yükseldi.

Ayrıca , Apple One‘a abone olarak iCloud saklama alanını diğer Apple hizmetleriyle birlikte indirimli fiyata alabilirsiniz .

iCloud’da Nasıl Yer Açılır

iCloud saklama alanınız bittiyse ve biraz yer açmak istiyorsanız, önce iCloud saklama alanınızı nelerin tükettiğini kontrol etmeniz gerekir.

iPhone’da Ayarlar > [Adınız] > iCloud > Depolamayı Yönet seçeneğine gidin .

Mac’te Apple menüsünü açın ve Sistem Tercihleri > Apple Kimliği > iCloud’a gidin, ardından Yönet’i tıklayın .

Bu, iCloud hesabınızdaki alanı nelerin kullandığını size söyleyecektir. Çoğu insan için bunun fotoğraflar, mesajlar, iCloud yedeklemeleri, iCloud Drive ve uygulamalar olması muhtemeldir. Aşağıda her birinden nasıl yer açacağınızı göstereceğiz.

İstenmeyen iCloud Yedeklemelerini Silin

Yıllar boyunca birden fazla iOS cihazınız varsa, bu cihazların her birinin iCloud hesabınızda saklanan kendi yedeğine sahip olma ihtimali yüksektir.

Artık kullanmadığınız eski cihazlardan yedekleri silebilirsiniz. Bunu yapmak için şu adımları izleyin:

 • iPhone’unuzda Ayarlar > [Adınız] > iCloud > Depolamayı Yönet > Yedeklemeler seçeneğine gidin .
 • Şimdi hangi cihazların yedeklendiğini göreceksiniz. Herhangi bir cihaz adına dokunun ve Yedeklemeyi Sil > Kapat ve Sil’e dokunun . Bu, bu yedeklemeyi iCloud’dan kaldıracaktır.
 • Ayrıca, halen kullanmakta olduğunuz cihazların yedeğine dokunabilir ve belirli uygulamaların verilerini iCloud hesabınıza kaydetmesini durdurabilirsiniz. Bizim durumumuzda, nadiren kullandığımız bir uygulama, iCloud yedeklememize 600 MB veri eklemeye çalışıyordu. Bunu durdurmak için cihaz adına dokunun ve Tüm Uygulamaları Göster’i seçin . Artık belirli uygulamalar için yedeklemeleri manuel olarak devre dışı bırakabilir ve ardından Kapat ve Sil öğesine dokunabilirsiniz . Bu, bu uygulamalar için uygulama verilerini bir sonraki iCloud yedeklemenizden kaldıracaktır.

Mac kullanıyorsanız Apple menüsünü açın ve Sistem TercihleriApple KimliğiiCloud’a gidinYönet’e tıklayın ve Yedeklemeler’i seçin . Artık hangi yedeklerin silineceğini seçebilirsiniz.

Fotoğraf Kitaplığınızı Kırpın

Bu adım kolay değil. Çoğumuz için iPhone fotoğraf kitaplığımız en değerli anılarımızdan bazılarına sahiptir, bu nedenle resimleri silmek acı vericidir. Ancak göreviniz iCloud’da depolama alanı boşaltmak olduğundan, ne yapmanız gerektiğini size göstereceğiz.

Öncelikle, iCloud’da gereğinden fazla alan kullanmadığınızdan emin olmak için cihazınızdaki kamera ayarlarını gözden geçirmelisiniz. Bu, diğer şeylerin yanı sıra 4K yerine 720p veya 1080p videolara geçiş yapıp yapamayacağınıza karar vermeyi içerir.

 • iOS veya iPadOS aygıtınızda AyarlarKameraBiçimler’e gidin . Yerden tasarruf etmek için Yüksek Verimlilik öğesini seçin . Bunun fotoğraflarınızı ve videolarınızı sırasıyla HEIF ve HEVC formatlarında kaydedeceğini ve bunların JPG ve MP4 kadar yaygın olarak desteklenmediğini unutmayın.
 • Şimdi Kamera ayarlarına geri dönün ve Video Kaydet öğesine dokunun . İdeal olarak, en düşük kare hızını ve çözünürlüğü seçmelisiniz. Bu şekilde en akıcı veya en kaliteli videoları elde edemezsiniz, ancak yerden tasarruf etmek için bazı fedakarlıklar yapılması gerekir. Aynı sayfada, düşük ışıklı videolar için dosya boyutunu küçültmek için aşağı kaydırın ve Otomatik Düşük Işık FPS‘yi etkinleştirin .
 • Kamera ayarlarına dönün ve Ağır Çekim Kaydet öğesini seçin , ardından en düşük kalite seçeneğini belirleyin.
 • Son adımı da önermek kolay değil, ancak biraz yer kazandıracak. Canlı Fotoğrafları, Ayarlar > Kamera > Ayarları Koru seçeneğine giderek devre dışı bırakabilirsiniz . Burada Live Photo’yu devre dışı bırakabilirsiniz . Kamera uygulamasını bir sonraki başlatışınızda, sağ üstteki sarı daire simgesine dokunun . Bu simge griyse, Canlı Fotoğraflar devre dışıdır. Bu, cihazınızın çektiğiniz her fotoğrafla birkaç saniyelik video kaydetmesini durduracaktır.

Artık fotoğrafların ileride ne kadar yer kaplayacağını azalttığına göre, fotoğraf kitaplığınızdaki istenmeyen öğeleri temizlemeye başlamanın zamanı geldi. İşte nasıl:

 • Önce en büyük uzay domuzuna saldıralım—videolar. Fotoğraflar uygulamasını açın ve AlbümlerVideolar’a dokunun . Artık sağ üstteki Seç’e dokunabilir ve ihtiyacınız olmayan tüm videoları temizleyebilirsiniz.
 • Benzer şekilde, aşağıdaki öğeler için albümleri ziyaret edebilir Uzun PozlamaMod BurstPanoramalarıAğır çekimZaman atlamalıEkran ve Ekran Kayıtlar . Bunlardan bir şeyleri silmek, çok fazla alanı hızlı bir şekilde temizleyecektir.
 • Son olarak, bazı resimleri silip silemeyeceğinizi görmek için fotoğraf kitaplığınızı manuel olarak gözden geçirmek isteyebilirsiniz. Belki de silebileceğin bir sürü kedi resmin ya da başka şeyler vardır.

Eski Mesajlardan Kurtulun

Mesajlar uygulaması iCloud’da çok yer kaplıyorsa, aşağıdaki adımları izleyerek hızlı bir şekilde yer açabilirsiniz:

 • iOS veya iPadOS aygıtınızda AyarlarMesajlar’a gidin .
 • Şimdi Mesajları Sakla’ya gidin ve Sonsuza kadar 30 Gün veya 1 Yıl olarak değiştirin ve Sil’e dokunun . Bu, bir aydan veya bir yıldan daha eski mesajları otomatik olarak silecek ve bundan sonra da bunu yapmaya devam edecek. Mesajların iCloud hesabınızda çok fazla yer kaplamasını engellemenin kolay bir yoludur.
 • Ardından, çok yer kaplayan bazı sohbetleri temizleyelim. Gidin Ayarlar[Adınız]iCloud>> Mesajlar Alanı YönetŞimdi En İyi Konuşmalar’a dokunun . Bu, hangi sohbetlerinizin iCloud’da çok yer kapladığını size gösterecektir.
 • Sağ üstteki Düzenle’ye dokunun ve silmek istediğiniz sohbetleri seçin . Ardından bir sohbeti silmek için sağ üstteki çöp kutusu simgesine dokunun .
 • Henüz tüm sohbet dizilerini silmeye hazır değilseniz, listeden herhangi bir sohbete dokunun. Şimdi en üstteki kişinin adına dokunun, ardından Bilgi’ye dokunun ve aşağı kaydırarak Fotoğraflar’a gidin . Tümünü Gör’e dokunun ve ihtiyacınız olmayan görüntüleri ve videoları manuel olarak silebilirsiniz. Benzer şekilde, büyük PDF’lerden ve diğer dosyalardan kurtulmak için sohbetlerdeki Belgeler bölümünü ziyaret edebilirsiniz .

iCloud Drive’dan Büyük Dosyaları Temizleyin

Apple aygıtlarınızdan herhangi birinde iCloud Drive kullanıyorsanız, çok fazla yer kaplayan gereksiz dosya olmadığından emin olmak için kontrol etmek isteyebilirsiniz.

iOS veya iPadOS’ta Dosyalar uygulamasını açın ve iCloud Drive’a dokunun , ardından silebileceğiniz bir şey olup olmadığını görmek için her bir klasörü kontrol edin.

Mac’inizde Finder’ı açın ve aynı şeyi yapmak için kenar çubuğunda iCloud Drive’ı tıklayın .

iCloud Tek Yedekleme Hizmetiniz Olmamalı

iCloud‘daki hizmetlerin çoğu, bir yedekleme hizmetinden çok bir “eşzamanlama” hizmetidir. Bu, hizmete nasıl davranmanız gerektiği üzerinde büyük bir etki yaratan küçük ama çok önemli bir farktır.

Bunu şu şekilde düşünün: iPhone‘unuzdan bir fotoğraf silerseniz, iCloud‘dan da silinir. Evet, varsayılan olarak Son Silinenler klasöründe 30 gün kaldığını biliyoruz, ancak oradan kaldırırsanız kurtarma şansı çok az.

Gerçek bir yedekleme hizmeti, silinen dosyaların kopyalarını çok daha uzun süre saklamanıza olanak tanır. Diyelim ki fotoğraf kitaplığınızın yerel bir yedeğini oluşturdunuz ve bunu bir sabit sürücüde sakladınız. Şimdi, bu fotoğrafları iPhone’unuzdan silseniz bile, sabit sürücünüzde o resmin bir kopyası var.

Bu nedenle, iCloud’da yer açmaya devam etmeden önce Apple cihazlarınızdaki her şeyi yedeklemenizi öneririz. Bulut yedeklemeleri için Backblaze gibi hizmetlerle birlikte Mac’inizin yerel bir yedeğini tutmak için Time Machine‘i kullanabilirsiniz .

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram