24 MART 2022 PERŞEMBE
Sözler

Hikaye anlatıcısı nasıl olunur

Hikaye anlatıcısı nasıl olunur

Bir Hikaye anlatıcısı nasıl olunur ve hikaye anlattığınızda ve insanların gözlerinin kaymaya başlaması çok sinir bozucu. Ya da hikaye bittiğinde kimse tepki vermiyor.

(Ya da daha da kötüsü, tek aldığınız merhamet gülmeleridir.)

Doğal bir Hikaye anlaticiliği Teknikleri olan bir arkadaşım var. Bugün, herkesin dikkatini çekmek ve sıradan günlük olayları ilginç hikayelere dönüştürmek için kullandığı ilkeleri paylaşacağım.

Bir keresinde bana şöyle bir hikaye anlattı:

Böylece sınavlar ve toplantılarla dolu bu önemli güne uyanıyorum. Neredeyse hemen, çalar saatimin yanında uyuduğumu fark ettiğimde stresi hissediyorum.

Tamamen bitkin hissediyorum ama yine de kendimi güne hazırlamaya başlıyorum. Hızlıca duş alıp tıraş oluyorum. Ama yorgun hissetmeden duramıyorum ve aslında banyodan çıkarken biraz kusuyorum.

Bütün bunlardan korkuyorum ama yine de kahvaltı hazırlayıp giyineceğim. Yulaf lapasına bakıyorum ama yemek yiyemiyorum ve tekrar kusmak istiyorum.

Toplantılarımı iptal etmek için telefonumu kaldırıyorum ve işte o zaman 1:30 olduğunu görüyorum. ”

Bu hikaye, hikayeleri anlatmada başarılı olmak için harika şeyler deneyimlemenize veya olağanüstü bir hayat hikayesine sahip olmanıza gerek olmadığını gösteriyor.

İyi bir hikaye anlatıcısı, sıradan yaşam olaylarını alıp etrafındaki herkesin duymayı sevdiği bir şeye dönüştürebilir.

Bunun neden bu kadar iyi anlatılmış bir hikaye olduğundan ve ilginç bir hikaye anlatmak için 6 temel ilkeden bahsedeceğiz.

Bildiğiniz gibi, sosyal bir ortam için pek çok ilkeyi ezberlemeye çalışmam gerektiğine inanmıyorum, çünkü insanların gözlerini üzerinizde tuttuğunuzda, onları zaten hatırlamayacaksınız.

Bunun yerine yapacağımız şey, şu anda harika bir hikaye anlatımı uygulayabilmeniz için 6 ilkeyi birlikte uygulamaktır.

Ve sonra, hikayeleri bu şekilde anlatmanız doğal geldiğinde, bunu sosyal ortamlarda yapmaya başlayabilirsiniz.

Durum, konu veya ruh haliyle yakından ilgili hikayeler anlatın

Yalnızca konuşmanın şu anda ne hakkında olduğu ile eşleşen hikayeler anlatmalısınız. Başka bir deyişle, mutlu bağlamlarda mutlu hikayeler. Üzücü bağlamlarda hüzünlü hikayeler vb.

Bu apaçık görünüyor, ancak diyelim ki anlatmak istediğiniz harika bir hikayeniz var – ve konuşma devam ediyor ve insanlar başka bir konu hakkında konuşmaya başlıyor.

Geri dönüp “Bu arada, daha önce, biz … hakkında konuştuğumuzda” demeli misiniz?

Bu bire bir çalışabilir, ancak neredeyse hiçbir zaman grup sohbetinde olmaz . Yönlendirmeye çalışmak yerine konuşmanın akışını takip etmek istiyoruz.

Hikaye ne kadar iyi olursa olsun, durumla veya ruh haliyle ilgili değilse biraz kötü hissedecektir.

Başkalarının hikayelerini bir üste çıkarmaktan kaçının

Bu sezgiseldir. Birisi bir hikaye anlatırsa ve herkes onu seviyorsa, muhtemelen anlatabileceğimiz benzer hikayeler hakkında düşünmeye başlarız.

İçgüdüsel olarak, diğer kişinin az önce aldığı gibi benzer şekilde olumlu bir tepki almak istiyoruz.

Ancak, anında kendi deneyimimiz hakkında konuşmaya başlarsak, diğer kişi tek başına ya da tahttan indirilmiş hissedecektir.

İlgi odağındaki yerlerini çalıyoruz.

Bu nedenle, birisi Guatemala’dayken olan komik bir şeyi paylaşırsa, Venezuela’dayken olan daha da komik bir şey hakkında konuşmaktan kaçınmak genellikle daha iyidir.

Bu, grup konuşmaları için olduğu kadar bire birler için de geçerlidir.

Birincisi, her zaman karşınızdaki kişiye hak ettiği ilgiyi verin, takip soruları sorun, herkesle gülün ve anın tadını çıkarın. O ZAMAN, hikayenizi anlatabilirsiniz.

İnsanlar ne kadar iyi olduğunuza dair hikayeler duymak istemiyor

Arkadaşımın nasıl erken uyandığına dair hikayesinin onu bir kahraman olarak tasvir etmediğine daha önce dikkat edin. Bunun yerine, günlük yaşamda nasıl mücadele ettiğini gösterir.

Bir mücadeleyle ilgili bir hikaye, neredeyse her zaman bir başarıdan daha ilginçtir. Çoğu durumda, başarı bir mücadeleden sonra geldiğinde önce ilginç hale gelir.

Hala kendin hakkında güzel şeyler hakkında konuşabilirsin. Ancak eğlence uğruna etkisiz olduğunu bilmek güzel.

Sosyal ortamda bir hikaye, insanları kendileri hakkında aşağılık değil de iyi hissettiriyorsa daha değerlidir.

Hikayelerinize doğru miktarda bağlam ekleyin

Arkadaşımın o günkü önemli toplantı ve sınavlardan bahsetmesinin nedeni budur. Bu detaylar onun neden bu kadar stresli olduğunu anlamanıza yardımcı oldu.

Ancak, burada bazı insanların yaptığı yaygın bir hata var. Sonsuza kadar ayrıntılar hakkında gevezelik eden ve asla konuya gelemeyen insanlar tanıyor musunuz?

Bu nedenle, yalnızca hikaye için gereken bağlamı eklemek önemlidir.

Çok fazla bilgi vererek bununla mücadele eden birçok insan görüyorum. Hikayeleri genellikle sıkıcı hale gelir ve ayrıntılarda kaybolursunuz. Öte yandan, insanlar çok az bağlam verdiğinde, hikayenin amacını anlamak zordur.

Öyleyse, arkadaşımdan gelen örnekte çok fazla bağlam, bir önceki gece yaptığı şeyden bir önsöz olarak bahsetmiş olsaydı olurdu.

Bu alakalı olmaz çünkü hikayeyi daha ilginç hale getirmez.

Ancak toplantılardan ve sınavlardan bahsetmeseydi ya da kustuğundan ya da yulaf lapasını yiyemediğinden, hikaye daha az eğlenceli ve renkli olurdu.

Farklı insanlar için farklı hikayeler anlatın

Büyükbabanıza arkadaşlarınızdan farklı hikayeler anlatın.

İzleyicinin benzer bir durumda olup olmadığını kendinize sorun.

Onlar varsa, bunlar hikaye daha komik olduğunu düşünecektir . Arkadaşımın hikayesi sabah erken kalkmak zorunda kalan insanlar için çok daha eğlenceli.

Neden? Çünkü kendimizi hikayedeki yerine koyabildiğimizde daha duygusal olarak dahil oluruz.

Hikayeleri yukarıdan aşağıya değil, aşağıdan yukarıya anlatın

Diyelim ki bilimsel bir raporda, en önemli bulgu önce gelir: “Bilim adamları Alzheimer için çare bulurlar”.

En önemli şey söylendikten sonra arka plan ve bağlam açıklanır.

Buna yukarıdan aşağı denir ve yalnızca önemli bilgileri yaymak için harikadır, ancak bir hikaye anlatmanın sıkıcı bir yoludur.

İyi hikayeler aşağıdan yukarıya doğrudur. İlk olarak, bağlamı ve arka planı elde edersiniz. Ardından kitabın son sayfasında veya filmin son sahnesinde katilin kim olduğunu ortaya çıkarırlar. Bu, gerilim yaratır ve gerilim olmadan insanlar ilgilerini kaybeder.

Hikayeyi, çoğu insanın sezgisel olarak yapacağı gibi, yukarıdan aşağıya tarzda yeniden anlatırsam, kulağa şöyle bir şey gelirdi:

Bu gece 1: 30’da uyandım ve alarmımın çoktan çaldığından tamamen emindim. Ama telefonumu daha sonra kontrol edene kadar anlamadım. Bu yüzden yine de yukarı çıktım ve kendimi çok kötü hissettim ve kahvaltı falan yiyemedim ve hatta biraz kustum çünkü çok erken olduğunu anlayamadım. Hatta o günkü etkinliklerimi iptal etmek üzereydim.

Hikayeyi bu şekilde yukarıdan aşağıya anlatmak tamamen farklı bir etki yaratır. Eğlenceli olarak ortaya çıkmak yerine, şikayet olarak ortaya çıkıyor. Gülmek yerine acıyoruz.

Burada önce en önemli parçayı vererek yola çıktım: Sabahın sadece 1:30 olduğunu. Bu yüzden sıkıcı geldi. İyi bir hikayede aşağıdan yukarıya gitmek istiyoruz. Önce bağlamı belirledik ve ardından yumruklun en sonunda gelmesine izin verdik.

Iyi bir hikaye anlatıcısı nasıl olur?

  • Hikaye – kitle uyumuna dikkat etmelisiniz. …
  • Bir dünya oluşturun. …
  • Kitlenizi hikayeye dahil edin. …
  • Kitlenizin duygusal yanına dokunun. …
  • Büyük düşünün. …
  • Sohbete dönen bir iletişim belirleyin. …
  • Herkes, ilk günden beri sizi dinlemiyor. …
  • Asla yalan söylemeyin.

Hikaye anlatıcısı ne iş yapar?

Ayrıca hikaye anlatıcılığı kişilerin kendilerini anlatmaları, firmaların tanıtım çalışmaları ve reklamları için kullanılan bir anlatım şeklidir. Hikaye anlatıcılığı sayesinde çocuklar, gençler, yetişkinler veya yaşlılar gibi farklı insan topluluklarına etkili konuşma ve anlatımı yapmak amaçlanır.

Hikayenin anlatıcısı nedir?

Masal ya da efsaneyi, hikaye ve romanın okuyucu/ dinleyici sınıfında bulunan bizleri anlatan kişiler anlatıcı olarak bilinmektedir. Kendini has imkanı ve tercihi ile beraber, değişik dil ve üslup üzerinden farklı hikayeleri bize anlatan kişiler olarak öne çıkmaktadırlar.

Görsel hikaye anlatıcısı ne demek?

“Görsel Hikaye Anlatıcılığı” görsel materyaller kullanılarak anlatılan öyküdür. … Aslında yazılı hikaye tekniklerine benzer tekniklerle hazırlanmaktadır. İlginç bir girişle başlar, gelişerek izleyiciyi öykünün içine çeker ve güçlü bir mesajla sonlanır. Özellikle markalar reklamlarında görsel hikayeleri sıkça kullanırlar.

Hikayecilik nedir?

hikayecilik ne demek? Öykücülük. Hikâye yazma veya anlatma sanatı, öykücülük.

Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram