24 MART 2022 PERŞEMBE
Sorular

Günlük Nasıl Yazılır

Günlük Nasıl Yazılır

Günlük nasıl yazılır? Nasıl günlük Tutma örnekleri yazılacağını soruyorsan, nasıl hissettiğini biliyorum. Benim jenerasyonumdaki birçok insan günlükleri iletişim kurmak ve hayatlarını belgelemenin bir yolu olarak kullanarak büyüdü. Bu makaleyi yazarken bir tane kullandım ve çok garip bir deneyimdi. Günlük nasıl yazılır eodev Zihnimi olumsuz şeylere değil, yazmak istediğim şeye odaklamak için kullandım.

Günlük nasıl yazılır TDK yazmak harika bir egzersizdir. Hayatınızda ifade etmek istediğiniz şeyler hakkında dürüst olmaya ve aynı zamanda hayata objektif bakmaya zorlar. Bazen sevgili günlük nasıl yazılır, günlüğünüze yazdığınız şeyleri yeniden düşünürken bulacaksınız. Belki geçmiş girişlerinizden bazılarını düşünürsünüz ve farklı bir şey söylemiş veya farklı yazmış olmayı dilersiniz.

Herkesin bir günlük nasıl tutulur örnekleri yazabileceğini hatırlamak önemlidir. Anahtar, hayal kırıklığına uğramamak veya strese girilmemektir. Günlüğe nasıl başlanır girişlerinizi baskıdan uzak tutun ve her girişi farklı, sakin bir hızda yazmaya çalışın. Zamanla, bir günlük nasıl yazılır 2. sınıf nasıl yazılacağı hakkında daha iyi bir anlayış geliştirdikçe, bu sevgili günlük örnekleri yazma biçimiyle iletişim kurmanın ne anlama geldiğini anlayacaksınız.

Günlüğe Başlarken İpuçları

Yazmak zor olabilir ve başlamak genellikle en zor kısımdır. Günlük girişi yazmayı bilmiyormuş gibi hissediyorsan, bunun için strese girme. Herhangi bir şey hakkında yazmaya başlayabilirsiniz. Yazacak hiçbir şeyi nasıl düşünemeyeceğinizi bile yazabilirsiniz. Kelimeleri çıkarmaya başladığınızda, doğal olarak akmaya başlayacaklar.
 • Yazmaya karar verin
  Öncelikle bir günlük başlatmak istediğinize karar vermelisiniz. Bir günlük oluşturmaya zaman ayırmak istediğinize karar verdiğinizde, bir günlük başlatmak kolay olacaktır.
 • Ne yazacağınıza karar verin
  Günlük yazarken bu kesinlikle en zor kısımdır, ancak muhtemelen en önemlisidir. Günlüğünüzün spesifik olmasını istiyorsanız, girişleriniz sırasında hangi konuyu tartışmak istediğinize karar verin. Farklı konular için birden fazla günlük oluşturabilir veya her şeyi içeren tek bir günlüğünüz olabilir. Genel olarak günlükler kişisel ve özel düşüncelerdir, ancak istediğiniz herhangi bir şeyle ilgili kişisel düşüncelerinizi takip etmenin harika bir yolu da olabilirler:

Gıda
Moda
Seyahat
Spor Dalları
İş
Okul
Düşler
Arkadaşlar
Aile
Bunlar, başlamanıza yardımcı olacak birkaç fikirdir, ancak günlüğünüzü daha genel tutmayı tercih ederseniz, bu tamamen size bağlıdır!

 • Bir program oluşturun
  Bir günlüğe başlamak, ona sık sık yazmanızı gerektirir, ancak ne sıklıkta yazmak istediğinize karar vermek size kalmıştır. İster günde bir, ister haftada bir, uyabileceğiniz bir program oluşturun. Günlüğünüze yazmayı rutininizin bir parçası haline getirdikçe, daha kapsamlı ve faydalı bir uygulama haline gelecektir.Günlüğünüze ne yazmak istediğinize karar verdiğinizde, konuya uygun bir yazma programı belirleyin. Örneğin, günlüğünüzün genel olmasını istiyorsanız, belki yatmadan hemen önce olduğu gibi her gün belirli bir saatte yazmaya karar vermek istersiniz. Yazılarınızın yemek gibi daha spesifik olmasını istiyorsanız, belki her yemek pişirdiğinizde veya yeni bir tarif bulduğunuzda içine yazarsınız. Programınızın sizin ve konunuz için çalışmasını sağlayın.
 • Bir zaman sınırı ayarlayın
  Günlük yazarken kendinizi kaptırmak ve çok fazla yazmak kolaydır. Kısa ve doğru olmanın bir yolu, yazınız için bir zaman sınırı belirlemektir. Ne kadar yazmak istediğinize bağlı olarak, bunu yansıtan bir zaman sınırı belirleyin. 30 dakika ile bir saat arasında bir yer idealdir. Bundan daha fazla zaman geçirmek istiyorsan, özgürsün.
 • Girişlerinizi tarihlendirin
  Bir günlükle ilgili harika olan şey, geçmişe bakabilmeniz ve zaman içinde nasıl ilerlediğinizi görebilmenizdir. Yazdığınız her girişle tarih atmak önemlidir. Neyse ki, Penzu kayıtlarınızı otomatik olarak tarihlendirir.


 • Bir giriş girişi oluşturun
  İlk günlük girişiniz için, günlüğünüzün ne hakkında olacağına dair bir giriş yazmaya çalışın. Kendinizi tanıtın, sizi ilgilendiren şeyler, önemli olduğunu düşündüğünüz şeyler ve bu mandıranın ne hakkında olmasını istediğinizi. Açın ve kendiniz olun.
 • Güvendiğiniz bir arkadaşınıza yazıyormuşsunuz gibi davranın
  Günlük girişi nasıl yazılır merak ediyor musunuz? Yazmanın en iyi yolu, en iyi arkadaşınla konuşuyor gibisin. Bu senin kişisel günlüğün, sadece senin gözlerin için, bu yüzden güvendiğin bir arkadaşla konuşuyormuş gibi yazarken rahat hissetmelisin. “Sevgili Günlük” gibi klişe kulağa gelse de, yazmanız gereken üslup açısından sizi gerçekten yazma yönüne yönlendirebilir. Bir günlüğün amacı, sanki onlar aracılığıyla konuşuyormuşsunuz gibi şeyleri dürüst ve samimi bir şekilde tartışmaktır. en iyi bir arkadaş veya aile üyesiyle.
 • İyi eğlenceler!
  Günlüğünüze yazmak asla bir angarya veya yük olmamalıdır, bu yüzden onunla eğlenmeyi unutmayın. Bir teselli yeri, bir yaratıcılık yeri, bir yansıma yeri, düşüncelerinizin özgürce dolaşabileceği bir yer olabilir. Bir günlük başlatırken, önemsediğiniz ve tutkulu olduğunuz şeyler hakkında yazdığınızdan emin olun, çünkü. Yazdıklarınızdan ve onun sürecinden keyif aldığınız sürece, hiçbir girişi kaçırmayacaksınız!

Günlük Girişleri Yazma

Günlük girişleri uzun olabilir. Kısa olabilirler. Spesifik olabilirler. Geniş olabilirler. Yazmaya karar verdiğiniz günlük türü ne olursa olsun, içindeki kayıtlarla ilgili olmalıdır.

Günlük girişleriniz daha kısa anlatımlar olmalıdır ve girişleri yazarken göz önünde bulundurmanız gereken ipucuları.

 • Ne hakkında yazacağınız konusunda beyin fırtınası yapın
  Ne hakkında olacağınıza karar vermek için yazmaya başlamadan önce birkaç dakikanızı ayırın. Umarım günlüğünüzün neyle ilgili olduğuna zaten karar vermişsinizdir, bu yüzden odaklanmaya ve spesifik olmaya karar verdiğiniz konu veya konulara biraz daha derinlemesine dalın.
 • Kendinize sorular sorun
  Kendinizi yazmak için kendinize sorular sorun:

Bugün ne öğrendin?
Neyi başarmak istiyorsun?
Neyi düzeltmek istiyorsun?
Nasıl hissediyorsun?
Bunlar genel hayatınızla veya onun belirli bölümleriyle ilgili olabilir, ancak içe dönüp kendinize bir şeyler sorabilirsiniz.

 • Cevaplarınızı yazın
  Günlük girişiniz, kendinize sorduğunuz sorulara verdiğiniz cevaplar olabilir. Bu, ne hakkında yazacağını bilmediğin zaman yazmaya başlamak için harika bir yoldur.
 • Bir format seçin
  Girişleriniz, ne hakkında yazdığınıza bağlı olarak tüm farklı formatlarda olabilir. Belki gelecekte başarmak istediğin şeylerin bir listesini yapıyorsun. Belki yapmış olduğun bir konuşma hakkında yazıyorsun ya da keşke yapsaydın. Belki de girişiniz, o gün sahip olduğunuz düşüncelerin temel noktalarıdır. Bazıları kısa notlar yazmayı tercih ederken, bazıları ayrıntılı paragraflar yazmayı tercih eder. En çok neyden zevk aldığınıza karar verin ve bunun için gidin.
 • Onları farklı kılın
  Sıkılmamak için çeşitli farklı girişler yapmaya çalışın. Belli bir konu türü hakkında yazıyor olabilirsiniz, ancak asla aynı girişi yazmak istemezsiniz. Girişlerinizi farklılaştırmak, kaydettiğiniz ilerlemeleri ve öğrendiklerinizi de vurgulayacaktır.
 • Yazarken kendinize karşı sert olmayın
  Günlüğünüz yargısız bir bölgedir, bu yüzden mükemmel olmaları gerektiğini düşünmeyin. Kelimelerin akmasına izin verin.
 • Düşüncelerinizi sırayla tutun
  Girişleriniz kendileriyle tarihlenir, böylece ne yazdığınızı bilirsiniz, ama aynı zamanda düşüncelerinizi sıraya koymaya çalışın. Daha fazla giriş ekledikçe günlüğünüz bir yolculuk haline gelecektir, anlatıyı takip edebileceğiniz bir şey tutmaya çalışın. Örneğin, olaylar hakkında meydana geldikleri sırayla yazmaya çalışın. Zıplamaktan kaçının.
 • Yaratıcılığınızın akışını sağlayın
  Girişlerinizin sadece kelime olması gerekmez, Penzu ayrıca resim eklemenize izin verir. Girişlerinize bazı görseller eklemek, bazı renkli ve canlı hatırlatıcılar ekleyecektir.

Başarılı Bir Günlük Yazmanın Anahtarları

Günlük kişisel bir yolculuktur ve diğer yazılarla karşılaştırılmamalıdır, ancak burada deneyiminizden en iyi şekilde yararlanmanın birkaç yolu var.

 • Dürüst ol
  Günlüğünüz sadece sizin gözleriniz içindir, bu yüzden kendinize karşı dürüst olun. Hiçbir şeyi saklamayın veya geride durmayın.
 • Sık olun
  Ne kadar sık yazarsan o kadar iyi.
 • Doğal ol
  Belli bir şekilde yazmaya çalışma, sadece kendin ol.

Başlangıçta söylediğimiz gibi, ne kadar erken bir günlük tutmaya başlarsanız, daha sonra o kadar minnettar olursunuz, bu yüzden bugün Penzu’ya kaydolun!

Bıkkın Panda

Bıkkın Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Önceki Yazı
Sonraki Yazı

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram