24 MART 2022 PERŞEMBE
Haberler

Grip nasıl geçer ve nasıl korunabiliriz ? *2024

Grip nasıl geçer ve nasıl korunabiliriz ? *2024

Çok az yaygın hastalık gripten daha nahoştur. Ağrılar ve ağrılar, titreme, ateş ve öksürük yeterince kötü; Buna burun akıntısı, kusma, ishal, yorgunluk veya boğaz ağrısı gibi diğer potansiyel grip semptomlarını da ekleyin ve hastalığın bir an önce bitmesini isteyeceksiniz. Grip ne kadar sürer? Ve grip tedavisi daha hızlı geçmesine yardımcı olur mu? Cevaplar özel sağlığınıza bağlıdır.

Grip nedir?

İnfluenza olarak da adlandırılan grip, virüslerin neden olduğu bir solunum yolu enfeksiyonudur. Her yıl milyonlarca Amerikalı grip hastalığına yakalanıyor. Bazen hafif hastalığa neden olur. Ancak özellikle 65 yaş üstü kişiler, yeni doğan bebekler ve belirli kronik hastalıkları olan kişiler için ciddi ve hatta ölümcül olabilir.

Grip neden olur?

Grip, kişiden kişiye yayılan grip virüslerinden kaynaklanır. Grip olan biri öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda küçük damlacıklar püskürtür. Bu damlacıklar yakınlardaki insanların ağızlarına veya burunlarına düşebilir. Daha seyrek olarak, kişi üzerinde grip virüsü bulunan bir yüzeye veya nesneye dokunup ardından kendi ağzına, burnuna veya muhtemelen gözlerine dokunarak grip olabilir.

Grip belirtileri nelerdir?

Grip belirtileri aniden ortaya çıkar ve şunları içerebilir:

 • Ateş veya ateşli/titreme hissi
 • Öksürük
 • Boğaz ağrısı
 • Burun akıntısı veya tıkalı burun
 • Kas veya vücut ağrıları
 • baş ağrısı
 • Yorgunluk (yorgunluk)

Bazı kişilerde kusma ve ishal de olabilir . Bu çocuklarda daha yaygındır.

Bazen insanlar soğuk algınlığı mı yoksa grip mi olduklarını anlamakta zorlanırlar. Aralarında farklılıklar vardır:

Belirti ve bulgularSoğukNezle
semptomların başlangıcıYavaşçaAniden
AteşSeyrekGenellikle
ağrılarBazen (hafif)Genellikle
Yorgunluk, halsizlikAra sıraGenellikle
Baş ağrısıSeyrekYaygın
Burun tıkanıklığı, hapşırma veya boğaz ağrısıYaygınAra sıra


Bazen insanlar gerçekten başka bir şeye sahip olduklarında "grip" olduklarını söylerler. Örneğin, "mide gribi" grip değildir; gastroenterit . _

Grip başka hangi sorunlara neden olabilir?

Grip olan bazı kişilerde komplikasyonlar gelişir. Bu komplikasyonlardan bazıları ciddi ve hatta yaşamı tehdit edici olabilir. Onlar içerir:

 • Bronşit
 • Kulak enfeksiyonu
 • Sinüs enfeksiyonu
 • Zatürre
 • Kalp (miyokardit), beyin ( ensefalit ) veya kas dokularının ( miyozit , rabdomiyoliz) iltihaplanması

Grip ayrıca kronik sağlık sorunlarını daha da kötüleştirebilir. Örneğin astımı olan kişiler grip olduklarında astım atakları geçirebilirler .

Aşağıdakiler de dahil olmak üzere bazı kişilerin gripten kaynaklanan komplikasyonları olma olasılığı daha yüksektir:

 • 65 yaş ve üstü yetişkinler
 • Hamile kadın
 • 5 yaşından küçük çocuklar
 • Astım, diyabet ve kalp hastalığı gibi belirli kronik sağlık sorunları olan kişiler

Grip nasıl teşhis edilir?

Gribi teşhis etmek için, sağlık uzmanları önce bir tıbbi öykü alacak ve belirtilerinizi soracaktır. Grip için birkaç test var . Testler için, sağlayıcınız burnunuzun içini veya boğazınızın arkasını bir bezle silecektir. Daha sonra sürüntü grip virüsü için test edilecektir.

Bazı testler hızlıdır ve 15-20 dakikada sonuç verir. Ancak bu testler diğer grip testleri kadar kesin sonuç vermiyor. Bu diğer testler size sonuçları bir saat veya birkaç saat içinde verebilir.

Gribin tedavileri nelerdir?

Grip olan çoğu insan tıbbi bakım olmaksızın kendi kendine iyileşir. Hafif grip vakaları olan kişiler, tıbbi bakım almak dışında evde kalmalı ve başkalarıyla temastan kaçınmalıdır.

Ancak grip belirtileriniz varsa ve yüksek risk grubundaysanız veya çok hastaysanız veya hastalığınız hakkında endişeleniyorsanız, sağlık uzmanınıza başvurun. Gribinizi tedavi etmek için antiviral ilaçlara ihtiyacınız olabilir. Antiviral ilaçlar hastalığı daha hafif hale getirebilir ve hasta olduğunuz süreyi kısaltabilir. Ayrıca ciddi grip komplikasyonlarını önleyebilirler. Genellikle hastalanmanızdan sonraki 2 gün içinde almaya başladığınızda en iyi şekilde çalışırlar.

Grip önlenebilir mi?

Gripten korunmanın en iyi yolu her yıl grip aşısı olmaktır. Ancak öksürüğünüzü örtmek ve ellerinizi sık sık yıkamak gibi iyi sağlık alışkanlıklarına sahip olmak da önemlidir . Bu, mikropların yayılmasını durdurmaya ve gribi önlemeye yardımcı olabilir.

Gribe Karşı Korunmaya Yardımcı Olacak Sağlıklı Alışkanlıklar

Aşağıdaki ipuçları ve kaynaklar, kendinizi ve başkalarını gripten korumak ve mikropların yayılmasını durdurmak için yapabileceğiniz eylemleri öğrenmenize yardımcı olacaktır.


  1. Yakın temastan kaçının.
   Hasta olan kişilerle yakın temastan kaçının. Hasta olduğunuzda, onların da hastalanmalarını önlemek için başkalarıyla aranıza mesafe koyun.
  2. Hasta olduğunuzda evde kalın.
   Mümkünse, hasta olduğunuzda işten, okuldan ve ayak işlerinden evde kalın. Bu, hastalığınızın başkalarına yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.
  3. Ağzınızı ve burnunuzu kapatın.
   Öksürürken veya hapşırırken ağzınızı ve burnunuzu bir mendille kapatın. Çevrenizdekilerin hastalanmasını engelleyebilir. Grip virüsleri esas olarak grip olan kişiler öksürdüğünde, hapşırdığında veya konuştuğunda oluşan damlacıklarla yayılır.
  4. Ellerini temizle.
   Ellerinizi sık sık yıkamak mikroplardan korunmanıza yardımcı olacaktır. Sabun ve su yoksa, alkol bazlı bir el ovucu kullanın.
   • El Yıkama: Temiz Eller Hayat Kurtarır
    El yıkama ve alkol bazlı el dezenfektanlarının kullanımına ilişkin ipuçları
   • Bu bir SNAP Araç Seti: El Yıkama
    Temiz elleri teşvik ederek okul devamsızlığını önlemeyi amaçlayan It's A SNAP programından el yıkama kaynakları. CDC, ABD Sağlık ve İnsani Hizmetler Departmanı ve Amerikan Temizlik Enstitüsü'nün ortak projesi olan Okul Devamsızlığı Önleme Ağı'ndan.
  5. Gözlerinize, burnunuza veya ağzınıza dokunmaktan kaçının.
   Bir kişi mikrop bulaşmış bir şeye dokunduktan sonra gözlerine, burnuna veya ağzına dokunduğunda mikroplar yayılabilir.
  6. Diğer iyi sağlık alışkanlıklarını uygulayın.
   Evde, işte veya okulda, özellikle birisi hasta olduğunda, sık dokunulan yüzeyleri temizleyin ve dezenfekte edin. Bol bol uyuyun, fiziksel olarak aktif olun, stresinizi yönetin, bol sıvı tüketin ve besleyici yiyecekler yiyin.

İşte ve Okulda Gripten Korunma

Okulda

 • Çocuğunuzun okulu, çocuk bakım programı ve/veya kolejinin bir grip salgını veya başka bir hastalık olması durumunda sahip olduğu planları ve yerinde grip aşısı yapılıp yapılmadığını öğrenin.
 • Çocuğunuzun okulunun, çocuk bakım programının ve/veya kolejinin sık dokunulan nesneleri ve yüzeyleri rutin olarak temizlediğinden ve yerinde yeterli miktarda kağıt mendil, sabun, kağıt havlu, alkol bazlı el ovucu ve tek kullanımlık mendil bulundurduğundan emin olun.
 • Hasta öğrencilerin ve personelin diğerlerinden nasıl ayrıldığını ve eve gidene kadar onlara kimin bakacağını ve hasta öğrenci ve personel için devamsızlık politikasını sorun.

Gripten korunma, yaygın sorular ve cevaplar ve okullar için poster materyalleri hakkında daha fazla bilgi edinin: Okullar, Çocuk Bakımı Sağlayıcıları ve Ebeveynler için Kaynaklar

Okullar ve çocuk bakımı programları için güvenli ve sağlıklı öğrenme ortamlarını teşvik etmeye yönelik COVID-19 planlaması ve rehberliği hakkında daha fazla bilgi edinin  .

İşte

 • Bir grip salgını veya başka bir hastalık meydana gelirse ve işyerinde grip aşısı yapılıp yapılmadığını işvereninizin planları hakkında öğrenin.
 • Mikropları yok etmeye yardımcı olmak için kapı kolları, klavyeler ve telefonlar dahil olmak üzere sık dokunulan nesneleri ve yüzeyleri düzenli olarak temizleyin.
 • İş yerinizde yeterli miktarda kağıt mendil, sabun, kağıt havlu, alkol bazlı el losyonları ve tek kullanımlık mendil bulunduğundan emin olun.
 • Başkalarını işinizi nasıl yapacakları konusunda eğitin, böylece sizin veya bir aile üyenizin hastalanması ve evde kalmanız gerektiğinde sizi koruyabilmeleri için.
 • Çalışırken kendinizi hasta hissetmeye başlarsanız, mümkün olan en kısa sürede eve gidin.


Bilgin Panda

Bilgin Panda

Eğlenceli video ve esprileri internetin en diplerinden sizlere ulaştırmaya çalışıyorum. Sistem gereksinimleri için bize sorunuz.

Hakkımızda

Öncelikle websiteme hoş geldiniz. Blogum da makale yazarak dünyanın en şanslı insanı olduğumu düşünüyorum.

Instagram